Jump to content

Black Pearl GTI


fuscobal

Postare recomandată

Gdonline, 19" e overkill la mine dar si pentru ca am suspensia tare ca piatra. Cu suspensie stock nu stiu ca n-am incercat ! Totul e relativ. Pentru unii 17 e prea mult iar pentru altii 19 e ok.Mai depinde iar si de cum mergi prin gropile de aici. Eu personal nu merg cu mai mult de 30kmh pe piatra cubica iar peste gropi relativ mici pentru o roata normala reduc viteza pana aproape de 0 !

Link către comentariu
  • 1 month later...

fusco, cum poti suporta suspensia jantele pe 19?

eu am pe civicul meu jante pe 17 cu suspensie sport, si imi vine sa crap de nervi cateodata, la drumurile astea.

nu e prea rigida pentru tine?

Link către comentariu
Mi-am comandat si eu acelasi kit de ambreiaj ca al tau. Am si eu o intrebare: Cum se simte discul fara arcuri? Apar ceva zgomote, socuri, pocnete etc..

vezi sa te pregatesti si pt volant ! :lol:

eu am pus la fel ca fusco, in plus o volant noua si un rulment nou!cupleaza beton, iar ref la zgomot...cand alegi ceva sport asteapta-te la muulte zgomote :lol: P)

Link către comentariu
  • 2 months later...

Arata foarte agresiva cu jantele astea! Felicitari!

Cat despre problema Kit-urilor ambreiaj LUK ... nu mai zic nimic.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Mda, musc din tastatura si ma uit in calendar pana imi vine si mie masina. Fusco masina ta este sincer un vis si ne astaptam la multe upgradeuri de mare calitate din partea ta (asta in conditiile in care mai tii masina asta). Ce sa zic tunigul se face cu bani, iar daca ei nu sunt o problema... atunci uite ce iese ... Bravo man.

Te-ai gandit la un LSD? Asta este cea mai mare problema a mea si anume tractiunea fata. Oare isi face treaba un LSD de la Quaife, merita acei aprox 1000 de euro pentru chestia asta?

PS. De zdranganitul portbagajului la putere mare (bass ma refer) cum scap? Prin izolatie sau mai sunt si alte artificii? Am un TypeX alpine cu PDX 1.1000 tot alpine. Nu am vrut sa pun aceasta problema in particular asa cum ai cerut pentru ca stiu ca este o problema pentru mai toata lumea purtatoare de subwoofere in portbagaj.

Modificat de herea_costin
Link către comentariu

pai el nu prea asculta cu bass. sound quality :icon_thumright:

da, are in plan un LSD. si masina speram sa ramana la el, chiar daca va aparea alta langa. macar sa ramana masina...de "aratat"

Link către comentariu

daca stii ceva, nu mai tine pt tine. acum ca ratez intalnirea, o sa pierd o gramada de informatii :) DAMN

Link către comentariu
pai el nu prea asculta cu bass. sound quality :)

E nah... nu asculta cu bass. A avut un JL w12 si este imposibil ca la un volum ceva mai mare, fara insa sa pompeze extra decibeli in subwoofer, tot rupe masina. dif 12'' - 1000w rms.... cred ca asculta si cu ceva bass acolo :)

Problema mea ramane in picioare. PS. am bagat niste bureti in spatele numarului de inmatriculare dar tot nu-mi este de ajuns pentru ca tremura tabla cu totul.

Link către comentariu

Depinde foarte mult de tipul ioncintei. O incinta inchisa reglata pentru sound quality nu se va auzi deloc afara si nici nu va face numarul sa zbarnaie. Problema lui W7 este ca cere o incinta enorma pentru a suna bine. Antifoneaza portbagajul bine si vezi ca sunt ceva bureti speciali de pus in spatele numarului dar nu stiu daca asta te scapa 100% de problema. La mine nu a zbarnait niciodata numarul dar nici nu ascult la volume halucinante !

Link către comentariu
  • 2 months later...
  • 1 month later...
nadir@boosted.ro

as putea spune Masina Perfecta!

cand am ajuns acasa imi venea sa "plang" stiind ca trebuie sa cobor!

si cand te gandeste ca dupa 1000 km in 3 zile ai putea sa te plictisesti.......la masina lui fusco e chiar invers incepi sa te indragostesti cu fiecare kg in minus si cu fiecare grad celsius in minus :angry:) ... cea cu gradele celsius se va remedia ffff usor dar kg din pacate nu dar la cum se aude chiar nu mai conteaza! btw arunca cd`urile alea cu MP3 ca dupa ce mi-am format urechiar ai inceput sa ma poluezi fonic!

Link către comentariu
  • 1 month later...

pai o va tine..chiar daca isi ia altceva... :Driver: astept sa vad cum merge..in drumul catre Sighisoara...felicitari.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Update : In sfarsit am reusit sa pun turbina si injectoarele de S3 iar aseara am pus softul de test. Masina se comporta foarte bine si tipa dupa LSD (care este pe drum si el) !

Acceleratii masurate cu vag-com :

100-160kmh in IV >

Stock > 11.2s

Stage 1 > 10.2s

Stage 2 > 9.2s

Satge 2+ > 8.8s

Stage 3/4 > 6.5s

80-120kmh in III >

Stock > 4.7s

Stage 1 > 4.5s

Stage 2 > 3.9s

Stage 2+ > 3.7s

Stage 3/4 > 3.1s

100-200kmh in IV + V >

Stock > 27s

Stage 1 > nu am masurat

Stage 2 > nu am masurat

Stage 2+ > nu am masurat

Stage 3/4 > 14.2s

Pics and logs to come later :)

Link către comentariu

Felicitari, pentru moment masina ruleaza cu un soft derivat din Superchips Stage 4 care in mod normal dezvolta 308 Cp. Avand in vedere ca GTI-ul lui Fusco are (peste modificarile necesare pentru Stage 4) intercooler de S3 si HPFP se va pregati un Stage 5/5+ de la care ne asteptam la +330 Bhp, easy :)

Fusco, daca vrei putem limita cuplul pe treapta 1-a ...

VAG_2.0T197bhp_Stage4.pdf

Link către comentariu

uimitor...felicitari!!

EDIT: din cate stiu ai evacuare completa milltek.. este de ajuns pt stage 4 sau trebuie una de 3"?

Modificat de adinho
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!