Jump to content

Cum instalam cruise control


Xtream_Spirit
 Share

Postare recomandată

nu - scoti pinul din mufa de la pedala de frana, bagi in bypass-ul din kit, iar celelat pin il bagi la loc in mufa pedalei. Mai departe, cu bypass-ul facut, firul alimenteaza comenzile tempomatului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum. O sa dau comanda de kit si cand voi avea timp si vremea imi va permite o sa ma apuc de montat. O sa revin cu impresiile de dupa montaj :D. Multumesc mult pentru clarificari :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

 

Salutare!! pentru un motor AFN ( seat toledo 1l) care sunt pinii unde vine conectat tempomatul la ECU???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e cazul, deoarece ai firele trase pana in mufa de sub stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, dani3lxxl said:

 

Salutare!! pentru un motor AFN ( seat toledo 1l) care sunt pinii unde vine conectat tempomatul la ECU???

te conectezi in mufa intermediara de sub stergatoare - in cutia cu mufe, mufa NEAGRA - pinii 1,2,3 si 9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf 3 am inteles ca este o mufa deja trasa in spatele tabloului de sigurante, insa la seat toledo nu am gasit acea mufa, si de asta intreb care sunt pinii din ce am gasit pe un site imi zice ca in mufa de la ECU trenuie trase 3 fire la pinii 34 35 si 66  insa vreau sa fiu sigur daca acestia sunt sigur pinii unde vin puse firele! 

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=140&t=569444

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA tine ai o mufa neagra sub panoul de sub motorasul de la stergatoare si te pui in piniii 1, 2, 3 si 9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si...imi poti zice care si cum vin firele la 1,2 3 si 9? am rosu, pt SET  Albastru-Reset   Alb - Alimentare(+)   Negru- Negativ(-)     imi poti spune pe culori cum vin legate cele 4 fire la acea mufa de sub motorasul de la stergatoare? am deja demontata masina!!!

 

 

Modificat de dani3lxxl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si...imi poti zice care si cum vin firele la 1,2 3 si 9? am rosu, pt SET  Albastru-Reset   Alb - Alimentare(+)   Negru- Negativ(-)     imi poti spune pe culori cum vin legate cele 4 fire la acea mufa de sub motorasul de la stergatoare? am deja demontata masina!!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca s-au postat de atatea ori schemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru seat Toledo 1L (nu 1M) nu am gasit nici o schema...de asta intreb, si nici acea mufa nu am gasito cum motorasul de la stergatoare decat cea care intra in ECU!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, dani... Leon am vazut 1M, 1P.... 1L nu am vazut.

deci, despre ce masina, ce an de fabricatie, ce cod motor vorbim ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat TOLEDO(nu Leon) 1L an 1998  motor 1,9 TDI cod AFN  

 

Modificat de dani3lxxl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Revin cu impresiile de dupa montajul tempomatului. Am muncit in jur de 6 ore (singur) dar a meritat. Merge foarte bine, dar am si o alta nelamurire. Masina fiind generatia facelift, an 2008, ma asteptam sa se aprinda si becul in bord. Aveti idee de ce nu se aprinde? Mai trebuie facut ceva? Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!Este cineva pe aici din Buzau sau apropieri?tin sa va spun ca al meu tempomat face pe nebunul cand merge cand nu...am pus testerul dar nu a dat nici o eroare daca ma poate ajuta cineva ca ma gandesc sa nu fie vreun contact aiurea prin pe undeva nu vreau sa umblu eu ca nebunul pe acolo ca nu am habar si nu as dorii sa stric ceva

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba cauti eroare, trebuie vazut in blocul de masuratori care buton sau switch nu functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, Bz-85-KID said:

Salutare tuturor!Este cineva pe aici din Buzau sau apropieri?tin sa va spun ca al meu tempomat face pe nebunul cand merge cand nu...am pus testerul dar nu a dat nici o eroare daca ma poate ajuta cineva ca ma gandesc sa nu fie vreun contact aiurea prin pe undeva nu vreau sa umblu eu ca nebunul pe acolo ca nu am habar si nu as dorii sa stric ceva

Va multumesc anticipat!

Verifica starea switch-urilor de la pedale - in general de la pedala de ambreiaj...precum si a butoanelor din maneta. Acestea se verifica cu VCDS ul,pe Engine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rugaminte... cine poate sa mi confirme ca am citit bine schema? cod cablaj 1J1970011F  COD MANETA 18G953513A. la maneta se pare ca trebuie sa iau baza de la cea veche( nu am faza lunga). Multumiri anticipate! passat b5 2000 cod motor AJM

 fir maneta negru/albastru ...alimentare sig

mufa t15a fir maneta negru/galben(2 legate) la pin 7

mufa t15a fir maneta alb  la pin 10

mufa t15a fir maneta albastru la pin 8

mufa t15a fir maneta rosu/galben la pin 9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu ai faza lunga ?....nu exista fara

Conexiunile sunt in t15 la Passat, deci e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/15/2016 at 0:25 PM, F l o r i n said:

Verifica starea switch-urilor de la pedale - in general de la pedala de ambreiaj...precum si a butoanelor din maneta. Acestea se verifica cu VCDS ul,pe Engine

Daca nu rezolv problema la Buzau poate fac un drum pe la Bucuresti te contactez domn Florin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai pe nimeni in Buzau cu VCDS ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, Bz-85-KID said:

Daca nu rezolv problema la Buzau poate fac un drum pe la Bucuresti te contactez domn Florin!

 Cu mare placere.... eventual cauti pe cineva cu un tester compatibil, nu obligatoriu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!!

Pana la urma nu a montat nimeni tempomat la seat toledo 1L cu motor AFN (an 1998) sa imi zica si mie care sunt pinii unde vin conectate firele la ECU?

Modificat de dani3lxxl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu intelegi ca ai firele trase de la ecu la mufa intermediara de sub stergatoare?

Si toledo din 1998 cu motor afn nu am gasit in scheme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, vorbeste despre Toledo modelul vechi..1L..nu despre platforma 1M.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!