Jump to content

Cum instalam cruise control


Xtream_Spirit
 Share

Postare recomandată

De unde as putea cumpara maneta si firele?

Eu am gasit pe site-ul urmator: www.bestautovest.ro/tempomat-skoda-superb-13u-vw-passat-b5-1998-2005-maneta-cruise-control.html ce parere aveti? Alte sugestii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cauta si in aria cu vanzari si oferte extinse, de pe forum - o sa gasesti mai multi colegi, care te pot ajuta cu asa ceva . Ce ai gasit tu - in link-ul postat - e ok ca pret... dar calitativ - maneta lasa de dorit.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutari!

 

Vreau sa montez un tempomat la cumnatu' pe un passat B5, 2002. Cine ma ajuta cu o schema???. Am montat maneta, dar inca nu am cablajul acela cu 5 fire.Am inteles din ce am citit ca acest cablaj cu 5 fire se conecteaza la ECU.

 

Multumesc. Astept orice info de la voi..

 

Respect!

Modificat de nicollas27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cautat 2-3 pagini mai in spate s avezi daca nu e vreo shema postata pe acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit. Mersi frumos AL-Bundy. O sa incerc sa vad daca reusesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna ziua o intrebare la UN PASSAT B5 DIN 2004 MOTOR 2.5 TDI legaturile firelor pentru cc sunt aceleasi ca la 1.9 tdi? multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, tot in mufa T15 - alba - din cutia ECU.

 

pinii 7, 8, 9 si 10

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi! este cineva din Galati care ar putea sa ma ajute la montajul unui C C pe un b5.5 2002? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in aria Prestari servicii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna domnilor. Am si eu o intrebare. Am cumparat acest tempomat http://olx.ro/oferta/maneta-tempomat-maneta-pilot-automat-cruise-control-vw-passat-b5-5-IDOBir.html#ef9b8aeef3sper sa mi se potriveasca. Am un passat din 1999 1.9 TDI 116 CP AJM. Stie cineva daca din Targu Mures se ocupa cineva cu montari Manete de tempomat? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste, doar ca o sa legi firele pe direct, nu se [potrivesc pinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna domnilor. Am si eu o intrebare. Am cumparat acest tempomat http://olx.ro/oferta/maneta-tempomat-maneta-pilot-automat-cruise-control-vw-passat-b5-5-IDOBir.html#ef9b8aeef3sper sa mi se potriveasca. Am un passat din 1999 1.9 TDI 116 CP AJM. Stie cineva daca din Targu Mures se ocupa cineva cu montari Manete de tempomat? Va multumesc

 

Salut, daca ai drum prin alba te pot eu servi cu montajul daca e vremea favorabila :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult. "Meseriasi" din Mures spun ca daca nu a fost montata din fabrica nu se poate monta... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca aia sunt meseriasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa zic si eu :) dar au fost pusi bine intre ghilimele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei iti pot da numarul de telefon de la cineva din Mures.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Astept nr de telefon :)

Modificat de venczi_attila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult. "Meseriasi" din Mures spun ca daca nu a fost montata din fabrica nu se poate monta... 

 

se monteaza destul de usor, la modelul tau.

 

ai patru fire de dus la ECU, in mufa T15 - alba din cutia ECU plus un fir la cutia cu sigurante - la siguranta nr.5.

 

dupa aceea se activeaza cu VCDS-ul pe Engine.

 

timp maxim de lucru - 60 minute.

 

spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi nu am timp dar daca pana maine nu gasesc pe nimeni am sa ma ocup eu. Mersi pentru informatii. O zi placuta in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.De unde pot achizitiona si eu o maneta tempomat pentru un passat b5 (ATJ an 2000) de pe forum?In Sibiu stie cineva sa monteze tempomat?bineinteles contracost.Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai uitat in aria cu anunturi ?

 

acolo gasesti si tempomate - kit-uri complete... si cauta si pe cineva pe langa tine, care sa te ajute cu montajul. In Bucuresti, te putem ajuta, acum cauta si pe langa tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Pentru evitarea comentariilor, specific ca postez aici deoarece am inteles ca Skoda Superb 3U este asemanatoare cu Passat B5.

 

Am o Skoda Superb 1.9 TDI, model 1 (3U STBPZX01 / TMBDC23U389016977).
NU are tempomat (Cruise Control) din fabrica.
Am achizitionat de pe net un tempomat, Made in China (foto: http://auto.3darte.ro/image.jpg).
Va rog sa imi trimiteti schema de montare si instructiuni complete.
Si am tot citit despre "activare VCDC" etc. Va rog sa imi dati informatii si despre aceste aspecte.
Multumesc.

Mai mentionez ca eu am cumpart tempomatul de pe acest site: http://www.tempomat.ro/cumpara/tempo...diesel-1336463 unde in poza apare in cutie si are Cod de bare.
Dar dupa cum se vede din fotografia mea, kitul nu corespunde cu cel din fotografia de prezentare: http://auto.3darte.ro/image.jpg
"Kit-ul" a fost livrat fara cutie (ci intr-un carton indoit) si fara nici un fel de specificatie si fara factura.

In orice caz, pe site este specificat:
- Tempomat Skoda Superb Diesel / Cod: OEM-SK3B
Kit tempomat complet pentru Skoda Superb 3U (B5)
Sistem este Plug and Play
Tempomatul este dedicat pentru Skoda Superb 3U din 2001-2008

Sper sa nu fie vreo problema la instalare, sa se potriveasca si sa functioneze perfect.

Astept informatiile dumneavoastra si schema de instalare.

MULTUMESC FRUMOS.

Si adaug ca "kit-ul" a venit fara nici un fel de "Instructiuni de instalare". Deci pe site informatiile sunt cam nesincere si derutante.

Multumesc pentru informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am trimis pe PM schema de instalare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!