Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Eu zic ca mai bine cea din România, dar la fel, cu o verificare, ca poate spune ca au fost schimbate piesele alea și de fapt sa nu fie asa. Dacă are service complet la reprezentanta si functioneaza totul bine, eu zic ca nu e de ratat. Și mașina mea a ieșit din garanție de câțiva ani buni și totuși nu am fost niciodată la alt service decât reprezentanță, pt orice. Doar filtrele și uleiul nu le-am mai cumpărat de la ei pt ca nu merită diferența de bani. Deci nu e imposibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-v-ID7GeQoF.html#11aa61ecb5

 

scuze, pe asta a cumparat-o cu 5500 euro, ultima revizie la reprezentanta ianuarie 2010 cu ~ 30 000km. condusa la naveta in Bacau, a 2 a masina in familie.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut superba...

Pacat ca in zona mea nu gasesc asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Colegii o cam dati in golf 5 pe sectiunea de b6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce vb aici de g5 se poate aplica si la b6 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.

De ceva timp ma gandesc sa mi iau un B6 ,preferabil 2.0 TDi 170 CP, DSG ,rns 510,cu cat mai multe optiuni si cat mai putini km :)

Bugetul ar fi de 8000 - 9000 de euro.

Citind tot mai mult despre B6 intru in ceata tot mai mult.Am ales B6 pentru confort si spatiu.La suma aceasta ar fi si variante mai noi gen 2010 Skoda O2 sau Superb.

Cred ca cel mai safe ar fi o masina adusa de dincolo,rulata 1-2 ani in tara si bine intretinuta de proprietarul roman.(injectoare schimbate,consumabile schimbate cu acte doveditoare)

Daca ati fi in locul meu la ce aspecte v ati uita ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul bine si frumos, doar ca nu-s aceia km masinii, in rest mult prea ieftina pt dotarile pe care le are. Si iti mai zic ceva, o sa fie nevoie sa schimbi amortizoare/arcuri la cum sta (de la putinii km pe care ii are).

 

 

Decat passat la 8000 euro cu 250-300 000km din Germania mai bine Ford Mondeo de la prim proprietar Ro cu ~100 000km reali.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu am incredere in Ford si Opel.Doar design ul exterior imi place mai mult la Mondeo,Insignia fata de Passat,in rest nu vad nici un plus.Un motor diesel bine intretinut cred ca duce pana 400 500k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine treaba ta, cauta atunci passat full option si de 170 cai si automat la 7500 euro. Si masina mea (actual 282 000km) mai duce lejer 800 000km, doar ca trebuie sa  mai bag bani in ea daca vreau sa fie la nivelul cerintelor mele, intelegi?

 

 

eu ti-am oferit o varianta mai putin costisitoare la intretinere.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana in 8000 de euro inmatriculat cu taxa nerecuperata s ar incadra in bugetul meu; 1000 de euro sa mi ramana pentru investitii,consumabile.

La inceput nu m as fi gandit sa dau 8000 de euro pe o masina de 9-10 ani,dar pentru un passat cred ca merita.

Va cer ajutorul pentru ca stiu putine aspecte,doar din ce am citit pe forum.

Multumesc pentru sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deenman, crezi ca Mondeo e ieftin la intretinere? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O masina de 100 000km +- este considerabil mai ieftin de intretinut decat una cu 250 000km +-.

 

Masinile de afara au deserori km multi, deseori se practica datul de la 240 000-260 000km la 170 000km, insa exista si cazuri exceptionale si le-am vazut pe factura din Germania cu masini cu 350 000km+ reali vandute la noi cu 160 000km (nu ca ar fi o veste noua). Eu daca as avea buget de 8000euro ti-am spus la ce masina m-as uitat, mondeo prim proprietar ro (o masina mai ieftina de noua decat passat). Asta e logica mea.

 

 

Apropo, si aici nu fac referire strict la Ionut, daca vreau sa-mi iau masina sa-mi placa, sa ma mandresc cu ea prietenilor, dar sa nu-mi pese nr de km/cat de veche e, atunci clar nu-mi iau passat, ci ma orientez spre alte masini.

 

 

Hai sa te panichez putin:

 

1. cutie DSG la 300 000km, cum crezi ca se prezinta?

 

2. pompa de inalta la motorul CR cum crezi ca este la ~300 000km? 

 

Nu-ti ajung cei 1000euro pt reparatiile de mai sus, masina din anuntul tau pot sa jur ca nu are 175 000km, cu alte cuvinte nu merita cumparata nici macar vazuta. Asa vedeti masini cumparate in 2014, taxa platita si vandute in 2015, si va intrebati de ce. Proprietarii se sperie cand afla costurile de reparatie.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volkswagen Passat B6

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-b6-ID7GeTED.html

Ce parere aveti? Se apropie de ce vreau eu.Desi nu inteleg de ce este E5 daca e din 2008?!

 

 

Totul bine si frumos, doar ca nu-s aceia km masinii, in rest mult prea ieftina pt dotarile pe care le are. Si iti mai zic ceva, o sa fie nevoie sa schimbi amortizoare/arcuri la cum sta (de la putinii km pe care ii are).

 

 

Decat passat la 8000 euro cu 250-300 000km din Germania mai bine Ford Mondeo de la prim proprietar Ro cu ~100 000km reali.

 

E euro5 pentru ca este printre primele cu motor CommonRail.

 

Masina sta asa pentru ca este Sportline - suspensie de fabrica sport, mai joasa.

 

Kilometri, se poate sa nu fie reali. Intr-adevar, usor ieftinuta pentru motor, dotari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

omul vrea masina de 170 cai...se incadreaza in 8000 de euro sa ia un mondeo de 163 de cai?intreb ca nu prea stiu preturile din tara...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau motorizarea de 170ps nu neaparat pentru ca are mai multi cai, ci pentru ca are mai putine probleme fata de cea de 140cp. Dar de Skoda Superb ce ziceti ? La suma aceasta as avea sanse la una cu mai putini de  200 000 km.

http://autovit.ro/anunt/skoda-superb-ID7GeSu1.html#dde0ba25f1

Sau Ford Mondeo

http://autovit.ro/anunt/ford-mondeo-ID7GeFyx.html#461120e8db

Modificat de Ionut Leon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Woaw, skoda aia e o bomboana…motor 2,5, automata, cu absolut tot ce vrei pe ea, merita ! Motoare foarte bune, masini adevarate fara prea multe probleme de fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda e... superba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Hai sa te panichez putin:

 

1. cutie DSG la 300 000km, cum crezi ca se prezinta?

 

2. pompa de inalta la motorul CR cum crezi ca este la ~300 000km? 

 

Nu-ti ajung cei 1000euro pt reparatiile de mai sus, masina din anuntul tau pot sa jur ca nu are 175 000km, cu alte cuvinte nu merita cumparata nici macar vazuta. Asa vedeti masini cumparate in 2014, taxa platita si vandute in 2015, si va intrebati de ce. Proprietarii se sperie cand afla costurile de reparatie.

Si cat ar fi o pompa la CR ? Ar fi mai ok un PD ? Mai ieftin de intretinut ?

Am fost in piata si am observat ca la majoritatea bara nu se aliniaza corect cu farurile, ramane de multe ori spatiu sub far. Din ce cauza ? La unele si stopurile de abia se tineau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cele mai multe ori motivul este ca a avut un accident mai grav sau mai puțin grav în care reperele au fost înlocuite cu altele aftermarket, iar acelea nu pica niciodată perfect pe mașină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda aia arata demential. Ford = Fix Or Repair Daily. Am unul in familie, stiu ce vorbesc, insa ca o scuza, masina are 13 ani (si esapamentul original, cu exceptia flexibilului!), te astepti sa mai cedeze cate ceva. In schimb ia ITP-ul fluierand, la orice ora, la orice statie.

 

O masina poa' sa aibe kilometri multi, dar sa fie intretinuta foarte bine. Stiu B5.5 cu 900.000km, pe exterior arata bine (nu impecabil, ca sta sub cerul liber), daca ar da kilometrii inapoi ar putea zice lejer ca are 300.000km fara sa banuiesti ca are de 3 ori mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EWS esti foarte foarte informat din moment ce postezi ca FORD inseamna ce ai scris tu. Mai bine nu postai. Omul cauta masina sa bage cat mai putini bani in ea, nu sa se mandreasca ca are passsat b5 cu 1 milion de km.

 

 

Daca iti spun ca unele persoane isi vand b5-ul daca afla ca un set de brate lemforder costa 1850 ron ai crede? asta ca sa intelegi cat de bine sunt intretinute unele masini, aka nu cumparati masini cu 300 000km pt ca intretinerea ca sa le aduci la perfectiune costa.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate s o dat Superbul.sa reinceapa cautarile...deci per total daca am posibilitatea la un passat 2010 CR e ok ?As prefera o masina de 5 ani,mai putini km decat B6 de 9 10 ani cu peste 200 000 km.

Modificat de Ionut Leon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu in urma cu 2 luni am luat masina din semnatura cu 10.250 euro si km reali 132.000;

masina este din 2010 .... si teoretic km astia putini nu aveau cum sa fie reali

dar contrar asteptarilor s-au dovedit a fi reali

nu toti vanzatorii sunt samsari si tepari

 

cel mai bine este sa ceri cateva poze dupa caietul de service!

este adevarat ca acum si caietele se pot face, dar daca ceea ce este scris in caiet corespunde cu istoricul de la reprezentanta, nu ar trebui sa mai fie nici un dubiu

du-te la reprezentanta VW si fa-ti acolo un "prieten" si cand gasesti o masina primul lucru ii verifici VIN-ul

 

suplimentar ii faci si diagnoza, am impresia ca la masinile cu cutie automata km care ii arata in cutia de viteze nu se pot manari (cel putin asa stiu eu)

 

in plus o masina de 4-5 ani abia a iesit din garantie, teoretic probleme mari nu ar trebui sa aibe chiar si daca ar avea 150 - 170.000 km

 

la 9000-10.000 euro vei gasi masina foarte buna si sanatoasa

ai rabdare, ca va apare si masina potrivita pentru tine

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!