Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

In concluzie schimbul distributie si a pompei de apa nu sunt un criteriu pentru a determina kilometrii...Dar pretul cum ti se pare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se pare foarte scump pt. un B6, fie si cu km putini, cu 10 mii euro iei Passat B7 sau A4 B8

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu, si am intrebat si la reprezentanta, producatorul recomanda schimbarea distributiei la nr. de km indiferent de nr. de ani

 

O dau in Off-Topic, dar este putin aberant sa se stabileasca un nr de km fara numar de ani. Sunt utilizatori de masini care parcurg acel numar de km in zece ani. Ar fi ok, numai ca orice produs din cauciuc isi pierde din proprietati cu timpul, la fel ca si cauciucurile de pe jante. Asta inseamna pericol la orice pas. Refuz sa cred ca s-au eliminat anii pana la schimbarea distributiei.

Legat de pompa de apa, ai dreptate ca o schimbam odata cu distributia, la orice marca de masina, datorita costurilor.

Pretul masinii mi se pare chiar OK raportat la dotari, dar ma preocupa schimbarea prematura a distributiei si a ambreiajului.

Passatul meu m-a scuturat de 11.500€ acum 11 luni, dar nu scoate fum, nu papa ulei, nu am de investit nimic in el, in afara de bujii si lichid de frana (preventiv). Unele masini isi merita pretul, dar aici intra norocul pe fir...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cartea de la masina veche, Vw Jetta 2007 1.9TDI scria un singur lucru legat de distributie: 150 mii km

in cartea de la alta masina din familie, Passat B6 2006 2.0TDi scrie un singur lucru legat de distributie: 120 mii km

in cartea de la masina noua, Audi A4 2011 scrie un singur lucru legat de distributie: 210 mii km

am intrebat la reprezentanta si mi-au spus ca e asa cum scrie in carte, nu conteaza cati ani are ci numai nr. de km

am cerut parerea a inca doua service multi marca si tot asa au spus, ce scrie in carte la nr de km, chestia cu anii a fost o chestie temporara de a face bani in plus imediat dupa criza financiara si s-a renuntat

mi-e greu sa cred ca si VW si Audi si reprezentanta si mecanicii de la alte service gresesc

insa toti au spus ca daca trec multi ani se recomanda o inspectie vizuala, daca tot e ok atunci sanatate si multi km

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, nu o sa pun la indoiala spusele oficialilor, dar de ce restul masinilor, in special cele de generatie mai veche au si nr de ani? La urma urmei curelele sunt aceleasi, aceiasi fabricanti, iar masinile de generatie mai noua sunt mai solicitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut multe masini si la nici una nu am avut restrictie de ani la nr. de ani pt. cureaua de distributie

la tot ce am avut scria nr de km

a fost o perioada imediat dupa criza financiara, cam 2008-2009 cand s-au gandit unii producatori sa dea si terment de 4 ani la curea ca sa mai faca niste bani in plus

intre timp s-a renuntat la aceasta practica din cate am observat eu

nu spun ca detin adevarul absolut, astept confirmare sau infirmare, cei cu masini mai vechi de 2008 sau mai noi de 2010 ce scrie in cartea de service la voi legat de distributie?

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caiet de service are ? sau l-au facut pierdut ?

du-te la reprezentanta cu 2 pachete de cafea buna sau o "atentie" ... si afla istoricul si daca km sunt reali!!

 

cu banii aia iei Passat B7 sau A4 ... dar fara dotarile alea si ceva mai multi km ( probabil 150.000 care oricum nu sunt multi)

daca masina nu necesita cheltuieli mari, si daca km sunt reali, pretul ar fi OK

 

la ~98000 km ... motorul este aproape ca unul nou deci eu zic ca merita

cutia automata de asemenea ii ridica pretul si mi se pare normal sa ceara cu 1000-1500 euro mai mult decat la alte masini fara cutie automata

 

evident trebuie sa te gandesti ca la cutia automata implica si o revizie de ulei si filtru ulei, revizie care te costa cam 900-1000 lei la fiecare 60.000 km

nu este o cheltuiala mare, dar totusi .. pentru unii oameni 1000 lei inseamna salariul pe 3-4 saptamani

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are carte service, dar reviziile sunt facute in reprezentanta pana in 2011 si 50k km, inaine sa fie cumparata de actualul proprietar. Doctor de meserie(nu ca ei ar fi mai sinceri), isi da cuvantul ca nu a dat km inapoi iar daca sunt asa a luat-o si el.

 

Nu are cutie automata, dar are 4motion pe care il caut in mod special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am Passat B6 in familie si stiu ce poate

masina mea actuala este un A4 B8 din 2011, l-am cumparat cu 11500 euro si are cutie automata, faruri cu xenon, navigatie si multe alte dotari si e MULT peste orice passat din cauza suspensiei, a distributiei maselor si a calitatii materialelor folosite

la 10 mi euro eu aleg cu ochii inchisi un Audi A4 B8 sau macar Passat B7 ca sa fie mai nou desi in realitate e un B6 cu facelift

din punctul meu de vedere un Passat B6 nu valoreaza mai mult de 6000-7000 euro asta daca e intretinut si spun asta ca posesor de Passat B6, de Golf 5, de Jetta 5 si de Audi A4 B8 din care primele trei au fost cumparate de noi si au costat foarte mult

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze, dar intervin din nou. Cunosc pe cineva care se jura ca masina cumparata din Germania are km reali.  Am aflat ulterior ca el insusi a fost pe la Bacau de a dat vreo 100.000km inapoi, pentru a face cadou masina fiului sau.

Cum e cu... cuvantul de onoare?

 

In cartea masinii mele pune doar 180.000km, fara numar de ani la schimbarea distributiei.

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia cu km tine mai mult de onoare si psihologie

daca masina e buna si ruleaza excelent cui ii pasa de nr. de km?

vezi in pozele de mai jos daca te intereseaza cati km au, si pozele sunt strict legate de reclame la masini second

BIWMV5BCUAA-50B.jpg

article-1378906-0BB6420D00000578-581_468

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc mult pentru raspunsuri!

 

Initial bugetul a fost de 7000E dar pentru ca nu am gasit nimic rezonabil( un B6 din 2010, la 7300 a fost dauna totala, iar baiatul a "uitat" sa ii puna airbagurile inapoi+ altele cu diverse probleme). Am mai gasit una din 2007, cu 8500E, 140k km, dar pentru ca bateau tachetii am zis pas.

 

In consecinta, ori mi-am ales eu prost perioada in care sa imi caut masina ori un 4motion , fara probleme, este mult mai scump de 6-7000E, cat visam si eu sa dau...

 

Ca o paranteza: ma gandeam ca daca o iau pe aceasta sa ii vand jantele de vara, pe 18'(pentru care oricum ar trebui sa cumpar cauciucuri) si sa recuperez o parte din pierdere...

Modificat de Justin91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin la epica replica: "un lucru bun nu o sa il dea nimeni mai ieftin decat restul lumii". La bani putini cumperi si riscurile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca la 10000 euro ar trebui sa îți iei Passat din 2009 highline. Dute in Germania tu si iti cumperi o mașină bună la 9000-9500

Modificat de Tatae3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 ma gandeam ca daca o iau pe aceasta sa ii vand jantele de vara, pe 18'(pentru care oricum ar trebui sa cumpar cauciucuri) si sa recuperez o parte din pierdere...

 

ar fi o solutie si ce zici tu!

oricum si cu 1000 euro si fara ei .. mai important este sa-ti iei masina care iti place si pe care ti-o doresti acum

banii oricum vin si se duc

 

la dotarile pe care le are si km aia daca sunt reali ... pretul este acceptabil

 

gandeste-te daca nu aveai aceste optionale si ai vrut sa le faci tu cati bani ai fi platit ?

 

interior din piele in doua culori (maro si negru)

incalzire in scaune (fata + spate) + 200 euro

trapa

geamuri fumurii din fabrica + 200 euro

mdf2, sistem audio Dynaudio + 400 - 600 euro

xenon,

alarma Viper(cred) + 200 - 300 euro

keyless entry,

jante pe 18'  + 400 euro fata de alea pe 16"

+ un set de roti de aliaj AM de iarna + 500 euro

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica km la o reprezentanta sar putea sa aibă mai multi de cat scrie acolo. La bani mi se pare foarte buna. Îți spun pentru ca și eu caut de vreo 2 luni și la banii aia este mai ieftina ca în Germania. Bafta și verifico bine sa nu aibă defecte ascunse....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina este 2009-2010 - e posibil pe carte sa iasa 2010.

 

oricum,.... este ieftina si asa.... dar sub 7000 nu ai cum sa cumperi asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi place, arata bine, 170 cai, cutie automata, pretul e bun

mai 2009 iese 2009 pe carte

sub 7000 euro nu cred ca gasesti decat cu manuala si 140 cai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda pretul este bun, motorizare buna, cel putin eu sunt multumit de a mea si daca si km ar fi reali este super oferta

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi cu vcds si ii citesti km de pe DSG, e cel mai simplu asa. Oricum la an dotari mi se pare f ok si 7500. Eu cand cautam nu am gasit nimic sub 8500 la dotari similare si cu km cam la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc colegi,oricum am in vedere si un drum de germania,o sa stau in belgia si caut de acolo

Cu vcds e o idee buna,acum caut pe olx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ,maine merg sa vad un B6 la bani putin. Are 285 mi km din 2006  2.0 TDi 140 cp cu cutie DSG.

 

Intrebari: daca ii BKD ce pica (pompa de ulei si chiulasa din cate stiu eu,nu?) SI daca ii BMP etc FAP si restu? Banuiesc ca daca a rezistat pana la Km astia injectoarele sunt ok. Turbo daca pica nu ii grav. volant si ambreaju cred ca si astea au fost schimbate sau daca ii DSG nu pica?

 

Proprietaru nu stia cod motor etc. Oricum pun vcds.  Daca interioru ii crem inseamna ca ii piele si HL ? din poze nu se vede.

 

Masina ii in Franta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bkd nu exista pe Passat B6.

Bkp are problemele cu injectoarele (daca nu au fost schimbate) si cu pompa de ulei, motor in 2 axe.

Bmp are probleme cu axa cu came si cu pompa de ulei, motor cu o singura axa. Dpf cred ca a fost schimbat pana acum. Daca e in stare buna nu o sa faca probleme.

Probleme comune la Passat: pompa de motorina (numai la diesel), imobilizatorul, butonul de frana de mana si motorasele de la etriere, volant. Restul tine de noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!