Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Din data de 04.09.2009 s-a trecut la ax de 100mm. Motoarele CR au si ele problemele lor, dar masina second-hand "ca noua" nu exista. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca sunteți aberanti cate unii. Dar cat ai vrea pe o mașină de 5-6 ani cu aproape 200k km 12-13 mii de euro? Eu am luat o mașină second-hand acu 6 anii adusa de mine din Germania cu taxa cu drum cu tot ma dus 5500 euro și acu vreau sa o vând cu 1900 euro și am făcuți 40 000 km. Asta sunt preturile și mașina este cea mai proasta investiție. Și eu vreau un b6 2.0 sa arate și sa meargă bine. Km sunt de prisos. Și mai depinde cum îți este norocul. Bani vei baga și în aia de 100k și în aia de 200k.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine taica;) treb retinut ca sunt multi plini de informatii eronate, sau din popor, pe care pe generalizeaza si astfel mai bine iei noua(nu zice nimeni ca nu stai cu ea in service la garantie si cat de nebune sunt reprezentantele) plus ca la un buget de 6,7000 ce sa iei nou? Avansul la una noua poti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca s-a mai intrebat, dar cum vi se pare ca motor 2.0 TDI, cod motor: CBAB ?

Beton, am 200k.

De la jumatea lui 2008 la CR nu mai sunt probleme la pompa de ulei dar sunt probleme la ce a de inalte - mai putine cazuri dar sunt

 

Mai verifica si instalatia de span.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vezi sa nu fie de ala parte din scandalul cu emisiile masluite, cica ar fi masinile diesel de la VW de dupa 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu stirea, dar eu am inteles ca doar masinile din 2015 au aceasta "manarie"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În cazul passatului am înțeles ca e vorba doar de modelele 2014-2015

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se pare, dar scandalul e abia la inceput, sa vedem cum vor evolua lucrurile...

Modificat de cornel4575
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, dacă stau și ma gândesc bine, e cam singura marcă auto (din clasa ei) care nu are hibride

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

topicul dat de tine este inchis.

S-a mai deschis un altul?

intreb pt ca simt ca sunt in oala "pacalitilor", iar azi am auzit pe la radio ca sunt sanse sa ma puna la plata unei diferente de timbru de mediu.

 

e un alt topic de discutii pe aceasta tema?

 

[pana una alta, de mai sunt multi doritori de B6, 2.0 TDI - mai stati nitel. Se vor duce in cap preturile si mai cu viteza].

 

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B6 nu are nici o treaba cu scandalul din America. In plus, toti producatorii fac asta. Nu cred ca vor scadea preturile in Ro cu nici macar un 1 leu din cauza emisiilor. Cine de aici si-a luat masina avand in minte ce emisii de CO2 are? Atata timp cat taxa de mediu e platita, noi sa fim sanatosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna Ziua , doresc sa achizitionez un passat b6 highline si as vrea sa vad si parerea celor care detin o astfel de masina. Pun un linck cu respectiva masina, eventual informatii care ar ajuta la identificare km reali, din cate vad interiorul arata bine. masina a fost cumaprata din romania si a avut full casco. Dar km mi se par destul de putini eu cu masina personala ( vw polo ) am facut 200.000 km din 2007. Sau sa identific anumite probleme frecvente pe acest timp de masina. 

 

http://olx.ro/oferta/vw-passat-1-9tdi-highline-ID2gg8D.html 

 

 Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot nu merge

cred ca anuntul a expirat


B6 nu are nici o treaba cu scandalul din America. In plus, toti producatorii fac asta. Nu cred ca vor scadea preturile in Ro cu nici macar un 1 leu din cauza emisiilor. Cine de aici si-a luat masina avand in minte ce emisii de CO2 are? Atata timp cat taxa de mediu e platita, noi sa fim sanatosi.

 

exact asa cred si eu ... emisiile la noi in tara nu intereseaza pe nimeni

nu intereseaza pe nimeni sa se recicleze miile de tone de gunoi

ca sa nu mai vorbim cate harburi de masini vechi sunt in circulatie, care scot fum negru la fiecare apasare pe acceleratie ... si trec ITP-ul pe baza de spaga ...
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

personal cred ca e scumpa...la anu o sa faca 10 ani masina...pe a mea am dat 6000 mii acu 2 ani trenline chel cu 180 kkm...in primul an mi a papat peste 3000 de euro pe axa cu came ,ambreiaj si volant,etriere  pe spate...deci atentie mare ce cumperi...

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca avea taxa platita era ok pretul. E bine dotata. De bube depinde cum a fost intretinuta. Eu pe HL din semnatura + fata de cel din anunt: 2007, parasolare duble, autohold, tmps si rns510, jante 17 macau, interior crem tot alcantara, 2.0tdi, taxa platita la 8000 cash cu banu jos nu am vrut sa il dau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Îti pot raspunde pt ca am cumparat acum 3 luni de zile un passat 2006, acelasi nivel de echipare,  2.0, 4motion, comparabil ca intretinere cu cel din link, chiar aceeasi culoare interioara, 160.000 km reali verificati la reprezentanta, nu dupa cartea de service pe care o poate achizitiona proprietarul cu 50 de euro, doua randuri de cauciucuri vara+iarna noi, cu fix 5500 euro tot din craiova.(deci pana la 7500 cale lunga) Acuma tu stii, masina e piesa, zici ca e tanc cand o strunesti greu o mai opresti. Ca idee asa de intretinere un bec xenon e cam 4 milioane, o revizie cu ulei si filtre cam 6-7 milioane...Eu unu am cautat vreo 2 luni zi de zi pana am gasit ceva ca lumea si la bani buni. Am verificat vreo 40 de masini, nu numai passat dar si jetta (unu din modele am vrut sa iau) și iti spun ca am gasit doar DOUA, da DOUA cu kilometri reali, o jetta la 6000 euro de bucuresti 2008 la o femeie, si passat/ul pe care l-am si cumparat. Pasatul din link mi se pare scump, plus ca mai trebuie sa platesti si taxa(preupun ca 5-600 de euro), mai trebuie sai faci si o revizie cu tot, respectiv distrbutie, uleiuri, filtre, etc, pentru constiinta ta (vreo 3000 lei noi). Pe la 200.000 de km te cam lasa ambreiajul, deci alti bani, asta daca nu i l-a schimbat proprietarul deja (vad ca nu scrie, deci putin probabil). Kilometri probabil ca astia sunt tinand cont ca masina e rupta pe drumurile romanesti,iar interiorul arata foarte bine (pana te duci sa o vezi). Ca sfat, nu te grabi si cauta prin prieteni sau la reprezentanta o relatie sa-ti gaseasca o masina buna, nu lua masina de la samsari si cel mai important cand te duci sa o vezi du/te cu cel putin 2 baieti care se ocupa cu masini sau lucreaza la un service. Si o alta chestie f importanta, sa cumperi de la cineva care a avut bani sa o intretina, sai schimbe piese la timp si cu originale, pentru ca sunt multi de au  masini scumpe si nu au bani sa le intretina. Atentie mare sa nu fi fost lovita sau schimbate subansambluri la ea. Sper sa-ti fi fost de folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce link ai pus tu acolo găsești mașină din 2009 cu euro 5 taxa 100-200 euro.... Mașina aia dacă este dpdv tehnic bună după părerea mea maxim 6000-6500.succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si apoi se plange lumea pe forum ca ce prost e passatul b6. Daca romanu cauta numai chilipiruri. Un HL+ cum e si cel din anunt a fost minim 30k la achizitie plus o intretinere lunara aferenta.al meu a fost 37k. Ieftine nu pot fi decat cele ori neintretinute ori cazuri mai rare proprietari in criza de bani. Am cumparat acum 2 luni la licitatie o jetta my2012(an 2011) pe extern si cu tot cu adus am platit 10.500euro si 180.000 curati. Cu inmatriculare am sarit de 11.000. Masina cu dotari: maxidot, volan multifunctional, clima bizonica, senzori f/s si 4 geamuri el,rns315 1.6 tdi. Mult inferioara unui Passat HL. Piata din Ro e facuta de samsari. Eu am preferat tot timpul cealalta varianta si pana acum nu am avut deloc probleme cu masinile. Un alt prieten a cumparat de la un samsar un b7 2012 cu 10.000 dar haionul si usile dupa dreapta aratau ca si reparate pe sant. Apoi nici la reprezentanta nu au putut interoga ceasurile corect. Dar s-a bucurat la pret. Cascati de doua sau de trei ori ochii inainte sa puneti botul la un chilipir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7500 la mașină rulata pe România toată viata ei și din anul ala mi se pare exagerat. Plus taxa 500-800...este aberant. Fiecare face ce vrea. Ia-ți variant ca este mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzați-mi impertinența, dar cum e posibil ca pentru o mașină deja înmatriculată în Ro, cumpărată de noua din Ro, sa te pună sa plătești taxa de înmatriculare/mediu??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!