Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Mie mi sa parut slabut motorul pe G5 Variant, pe Passat nici nu vreau sa ma gandesc. Si consumul va fi mai mare. Pe Golf 5 hatchback se misca corect, nimic mai mult, toate astea la un consum bun.

Mie cel mai ok la motoarele pe benzina mi s-ar parea 1.6fsi si 1.4tsi, deoarece consuma mai putin ca 1.6mpi. Insa e nevoie doar de benzina co98 ceea ce nu e prea ok. Si la aia de 98 am vazut ca fac figuri si apar martorii prin bord si trebuie schimbata sonda. De 1.4tsi 122cp nu prea stiu mare lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...1,6fsi exclus...nu avem noi benzina de asa ceva. Tsi-uri nu gasesc la banii mei.

Inseamna ca 1.6 mpi, e chiar praf la performante + consum mare...sau?

 

Avand in vedere ca performantele nu sunt un criteriu important pentru mine, merita 6000 un passat b6 modest de prin 2005, 1.9?

Asa cum am spus, nu cunosc masina, dar imi place foarte mult interior/exterior...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe tine te multumeste 1.6 cu un consum declarat de 7.7% si mai mare in realitate, atunci go for it !

Ca sa nu mai zic, ca daca o vei tine sub 3000rpm o sa te misti foarte greu, daca dai drumul la AC o sa simti lipsa de putere si mai tare si fiecare persoana de la 2 in sus care vor fi in masina se vor face simtite.

1.9TDI e mai ok.

Poate sunt colegi care conduc aceste motorizari sa te lamureasca mai bine. Eu m-am tot documentat si am ajuns la concluzia ca 2.0tdi ar fi mai optim, daca are injectoarele si pompa de ulei schimbate. BKP parca e cel fara DPF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca performantele nu sunt un criteriu important pentru mine, merita 6000 un passat b6 modest de prin 2005, 1.9?

Asa cum am spus, nu cunosc masina, dar imi place foarte mult interior/exterior...

Daca e din piata, de la bisnitar, mai bine uiti :)

Esti convins ca e facuta sa ia ochiul :D, nu?

Pot sa iti arat utilajul meu sa vezi cum arata, aspectul fiind ultimul lucru care m-a interesat la achizitie.

Ca la cum se circula pe aici, e bomba cu ceas pina ti-o atinge unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 pe passat nu este pe atat de rau pe cat ar crede/presupune lumea. Se misca chiar decent. Avand in vedere bugetul si vechimea amsinii pe care acesta o presupune pt a se incadra, iti recomand 1.6-le. Cum ai spus si tu, la diesel pot aparea ceva pb dupa 200.000km. (de regula atunci incep sa bata tacheti, axa). Ar fi mai multe de discutat despre 1.9.

 

Cat despre 1.6, ca dezavantaje:

 

consum mai mare

dinamica de motor aspirat de volum, de cilindree relativ mica

cum a spus si un coleg mai sus, vei simti orice greutate in plus (nu ca dieselul nu ar simti-o. doar ca la benzinar e mai pronuntata)

 

 

Insa, castiga pe partea de fiabilitate, intretinere, taxe, confort(1.9-ul e zgomotos si vibreaza cam pronuntat). Si apoi, ai si sansele sa gasesti unul ok si la km mai putini, mult mai putini decat un diesel.

 

In plus, ai oricand varianta montarii unei instalatii GPL si ai rezolvat partea de consum. Ai spus ca vei ajunge curand sa faci ~25.000km pe an. Asadar, o vei amortiz ff repede.

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nuuuu...nici vorba. Nici nu ma gandesc s-o iau din piata.

Am vazut cateva pe net de la persoane fizice.

 

Eu tot 1.9 as alege...mi-e frica doar ca la km astia si la banii astia, vor incepe sa cada...si nu vor fi ieftine. De asta am intrebat aici, stiu ca sunt multi care se pricep mult mai bine decat mine.

Daca sau nu merita 1.9 la km astia.

Multa lume spune ca un b6 il iei praf la 6000, indiferent de unde vine.

 

Care varianta e mai ok? Luata de la reprezentanta de aici si circulata prin Romania...sau adusa din Germania? binenteles km verificabili.


N-am condus niciodata un passat de 1.6, nu stiu cum trage...am auzit doar ca ar avea consum destul de mare...dar din pacate daca nu dispun de o suma mai mare, trebuie sa fac un compromis..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La banii aia e riscanta treaba de oriunde ai lua masina. Fie ca vbim de Ro, fie ca vbim de DE sau altele.

 

Cauta un benzinar. Motorul nu prea are ce sa pateasca. Nu are elemente critice ca la un tdi care sa poata pune probleme. Ex: turbo, intercooler, injectoare, pompa, ambreiaj, volant + multe altele care tin f mult de cum a fost msina exploatata/servisata.

 

De tras, nu trage ca un 1.9. Asta e clar. Dar la gol, sa stii ca nu este o diferenta mare. Chiar nu este.

 

Diferenta este ca si intre 2.0 tdi si 2.0 fsi. Desi am TDI, imi place foarte mult cum merge FSi-ul(oricum mai zgomotos pe partea de injectie decat mpi), fiind mult mai silentios, fara vibratii. Imi da senzatia de masina mai.."premium".

 

Desi, da..consumul e mai mare considerabil. Dar cu 7-8sute E iti pui GPL si gata.

 

 

uite aici un video cu 1.6 mpi cum trage 100-180 in treapta 5. Asta e un test relevant pt diesel, mpi-ul dispunand de cuplu vax. Si cu toate astea, mie mi se pare ca se descurca onorabil.

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6-le mpi e DEZASTRU ! Asta pe leon 1 P si golf 5 !! Pe leon 1p, urban consuma 11-14% iar extra, pe bucuresti-pitesti mers 120-145 a luat fix 10% media cu clima si 4 persoane, masina luata de noua cu 50.000 km fara nicio problemA, roti 17 ; la 115 avea instant 8%, la 135 avea 10 iar la 150 12+ ; e slab rau, nu as lua in veci pe passat, indiferent ca vrei sa te duci doar pana la piata ; gasesti 1.9 tdi in banii aia, consuma APROAPE la jumate, iar la performante e decent ; despre km…e relativa treaba ; o verificare temenica inainte de cumparare te va scuti de eventualele neplaceri ce pot aparea ; grija si la axul cu came, speram ca ai si banuti de intretinere pt passat nu doar de achizitie, altfel mai bine iti mai iei un golf ; e mai putin problematic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, citeste si tu ce a scris omul si preteaza-te pe situatia lui nu pe una generala, facand diferenta intre masina x si masina y. :)

 

offtopic: Pentru 4 persoane, bagaje, clima, roti 17, si 140km/h nu trebuie sa ti se para asa exagerat 10%. A ta, diesel, cat lua in conditii similare?

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu e acelasi 1.9 pe ambele masini? Sau conteaza codul (pe g5 e BKC).

 

De verificare, nu se pune problema...o voi verifica la mecanicul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi si BXE. Or mai fi si altele.. dar nu stiu sigur asa ca nu vreau sa spun prostii.

 

Personal, am intalnit doar BXE si BKC. BXE-ul mi s-a parut mai energic decat BKC dar din apcate, e mai expus problemelor la axa cu came.

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, 1.6-le e slab rau si consuma foarte mult ; daca e sa bat campii, opelul 1.6 16v imi lua 7,5% in aceleasi conditii, si da e foarte mult 10%…preponderent sa mers cu 115-130…140-150 doar 3-4 depasiri…in aceleasi conditi am mers cu B6 ( pe pilot 140 ) cu clima + 2 persoane cu 5,5% ; a mea, am facut acelasi drum ca si baiatul cu leonul, pe 100 km autostrada in conditiile care ti le-am spus ( am avut 5 persoane in masina, nu 4) si am mers mai tare ( 130-170 ) si 200 km urban am avut la pompa 5,8…fata de 10% e ceva diferenta ; cel mai bine sa mearga cu una benzinara sa vada cum este, dar eu nu recomand, gandeste-te si la revanzare, nimeni nu cauta asa ceva, iar 1.9 in toate mintile lui n-ai treaba cu el…in cel mai rau caz acoperi niste cheltuieli doar din diferenta de carburant ( asta daca ao ghinion…) plus ca acum 10 minute motorina era 5,11 si benzina 5,46…cele mai ieftine sortimente :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, ai dreptate...cele doua motorizari nu se compara...dar noi vorbim si de o suma relativ mica pt un B6. de asta am intrebat si de benzinar. Oricum...prefer un motor bun (diesel) si km mai putini, decat 100 de senzori si alte gadgeturi inutile...

 

Stiu ca benzinarele nu se cauta, abia am gasit 2-3 prin zona mea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[...] 

Insa, castiga pe partea de fiabilitate, intretinere, taxe, confort(1.9-ul e zgomotos si vibreaza cam pronuntat). [...]

Daca-l compari cu un CR, e mai zgomotos. Oricum, insonorizarea la Passat e decenta pana la 120-130 km/h. Dupa aia se aud zgomotele aerodinamice. In interior 1.9-le se aude cand il turezi peste 3500 rpm. Vibratiile accentuate sunt legate de amortizoarele (tampoanele) motorului neschimbate sau un motor cu probleme.

Cu 5 persoane si bagaje, 1.9-le scoate un decent 6l/100km mixt (autostrada, drumuri nationale, urban), la o viteza medie de 95 km/h.

In general 1.9-le e un motor fiabil (oaia neagra e BXE-ul, care se mai lasa cu blocari sau biele scoase prin bloc), caruia daca-i dai ulei la timp si motorina curata, duce lejer peste 200.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EWS, il comparam cu BKP-ul meu. Am facut comparatia reala acum 6 ani, la o intalnire de iarna. Intre masina mea si a colegului Riddler. Ambele masini erau relativ noi atunci.

 

Si intre a mea si a lui, erau diferente notabile la capitolul vibratii/zgomot.

 

In rest, perfect de acord cu ceea ce ai spus.

 

Singura pb e ca, bugetul lui il forteza sa se orienteze catre un 1.9 cu un kilometraj in jurul a 200.000, daca nu mai bine. Si nu ai nici o garantie ca acea masina s-a servisat cum trebuie, a fost exploatata corespunzator. Cartile de service sunt deja basme..

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 6000 E m-as orienta spre altceva, nu Passat, fie el si benzinar. Sunt alte masini (alte marci, nu dam nume) care la o clasa similara, au o depreciere mai mare decat Passatul. Il sfatuiesc pe Ionel_1983 fie sa mai astepte pana are mai multi bani, fie sa se orienteze spre o alta marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar nu prea gasesc B6 in mintile lui la banii astia si chiar nu vreau sa tot investesc in masina doar de dragu de a conduce passat. :icon_cry: Desi imi plac, cred ca totusi ma orientez spre altceva asemanator.

 

Orice sugestie e binevenita :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce motoarele de 2.0 sunt mai ieftine decat 1.9? Sunt chiar asa problematice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. te poti documenta pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta ceva pe benzina, daca tot vrei 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca totusi raman la diesel, eventual mai pun ceva cash. Ma gandesc si la revanzare, iar un benzinar se da tare greu.

Daca tot mai am un 1.9 in familie, imi va fi greu sa ma obisnuiesc cu un 1.6 benzina :D Cuplu ala merita toti banii, jur. Sunt super multumit de golf..

 

Off: Pot sa postez linkuri cu anunturi auto?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da poti.

 

Eu ziceam de 2.0 benzina nu 1.6..ala e chiar puturos.

 

1.8 TSI/ 2.0 FSI/ 2.0 TFSI sunt pentru Passat...1.6 mi se pare mic si lenes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca se preteaza mai bine la drum lung / autostrada ; altfel se duce cand o calci la 140km/h…si altul este raportul cp / kg ; e mult mai echilibrat un 2.0 tdi de 140 cp ; 1.9 este ok pt hatchbackuri ( golf/ leon / toledo / altea / a3 / etc ) ;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!