Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

O lista cu modificarile aduse lui B6 de la aparitie pana in prezent nu cred ca exista.

Ma refeream la echiparea pentru 2008 pentru cele 4 clase de Passat.

trebuie sa iesi pe autostrada sa ii cureti dpf-ul, in rest totul ok

Si la asta la fel? La cati km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@geovadim: nu e o regula, dar daca mergi mult in oras, se aprinde martorul dpf si stii ca trebue sa il cureti..in carte scrie ca la min 2000 rpm si in viteza a 4 sau 5 timp de 15 min. eu asa am facut si dupa vreo 10 min s-a stins martorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geovadim

Cum am mai spus nu stiu sa existe o asemenea lista. Singura posibilitate este sa compari doua oferte (md.2007-md.2008)

Si referitor la cele 4 variante de echipare saptamana trecuta aparea pe situl vw.ro o a cincea varianta -Blue Motion- care eu azi nu o mai gasesc nicaeri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dm76ro - Am inteles...

Mei, mi se pare aiurea ca siteurile vw sa nu fie la zi cu configuratiile pentru 2008. Iti configurezi de pe site o masina si cand te duci la ei afli ca sunt alte oferte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre blue motion

"Passat Blue Motion, lansat in Germania

Volkswagen a introdus in oferta comerciala modelul Passat Blue Motion, lansat oficial la Geneva, luna trecuta. Noul model va fi un etalon in materie de consum de carburant, avand in vedere ca, desi nu este vorba despre un autoturism hibrid, fiind alimentat clasic, cu motorina, noul Passat consuma in medie 5,1 litri la 100 de kilometri. Versiunea ecologica a limuzinei germane este construita in cele doua tipuri de caroserie, berlina si Variant, diferentele de consum intre cele doua fiind de numai 0,1 litri. Passat Blue Motion este echipat cu un motor ce dezvolta 105 CP si atinge 193 km/h. Pretul de baza, in Germania, este de 26.300 de euro, cu taxele incluse."

SAU/SI

"Noul model, disponibil din iunie, va fi un etalon in materie de consum de carburant, avand in vedere ca, desi nu este vorba despre un autoturism hibrid, fiind alimentat clasic, cu motorina, noul Passat consuma in medie 5,1 litri la 100 de kilometri (modelul Variant consuma 5,2l). Versiunea ecologica a limuzinei germane este construita in cele doua tipuri de caroserie, berlina si Variant. Passat Blue Motion este echipat cu un motor ce dezvolta 105 CP si atinge 193 km/h. Pretul de baza, in Germania, este de 26.300 de euro, cu taxele incluse. Comparat cu modelul de baza, Passat Blue Motion economiseste acum 0,6l la suta de kilometri (0,7l Variant). Pana acum, asemenea valori reduse ale consumului erau atinse de masini mult mai mici. Emisiile de CO2 au scazut si ele cu 12%, iar viteza maxima s-a imbunatatit cu 5 km/h. Economia de combustibil inregistrata este cu atat mai impresionanta cu cat acest Volkswagen de 4,77 metri este printre cele mai mari autovehicule din clasa sa. "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dm76ro

Prezentare scurta si la obiect a md. Bluie Motion. Ce as mai complecta este numarul redus de optiuni si de de culori pentru exterior ,iar la interior stofa.

Ce-i deranjant este situl vw asa cum a spus si geovadim. Astazi este maine nu , iar cand ajungi la dealer apar si alte surprize.Ce sa mai spun de configurari on-line sau despre descrierea obtiunilor disponibile.

Asadar pentru bobocii in ale configurarii unui B6 (cum sunt si eu ) imi permit sa dau un sfat:

- luati de pe acest forum si cititi , studiati , intrebati si numai dupa aia comandati-

Iar in cazul meu am ramas fara trapa electrica pe care acum o consider necesara ( pentru ca nu am intrebat ) si acum nu am alceva ce sa fac decat sa caut pe alt topic poate -poate am sa o pot monta ulterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mei, si mie mi-au ajutat sfaturile si ceea ce am citit pe acest forum pentru Passat. Acum pot sa zic ca nu mai sunt 'boboc', chiar daca inca nu am practica. :)

Legat de trapa, care are rol termic, cea din sticla de 800 de euro sau la cea solara de 1500?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dm76RO tu ai avut probleme cu DPF-ul? Mie nu mi s-a aprins si merg 90% in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea solara cu ventilare in stationare, pretul fiind undeva la 1400 € cu TVA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GRooVe: astea nu sunt probleme :D , dar da, mi s-a aprins dupa vreo 12 zile de mers NUMAI in oras, fara iesiri in weekend,la viteza medie de vreo 7 km/h...si am facut ceva sute de km asa, zic ca era normal sa se aprinda, chiar incepusem sa intru la banuieli ca nu se aprinde martorul, dar m-am linistit... :)

"Mie nu mi s-a aprins si merg 90% in oras." dar daca aia 10% ii faci la 2 zile pe afara e clar...e suficient 15 min sa mergi constant ca se curata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai iesit cu masina din oras de cateva luni bune. Stiam ca asta se intampla numai la Octavia RS. Esti primul care zice ca si la Passat apare problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Groove, ai reusit sa iti schimbi parbrizul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am fost inca, pt ca am alta masina in service. Astept sa o termin cu prima si apoi ma voi duce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Masina mea a fost fabricata in saptamana in care a fost programata, am inteles ca acum ar fi in drum spre Curtici unde ar putea sa ajunga in orice moment. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o asteptare de exact 8 saptamani , de ieri am devenit posesorul masinii din semnatura.

La preluare masina avea 3 Km la bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!

Pareri, poze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ MEI: sa te bucuri de ea fara incidente! Felicitari! :ceuameni:

@ geovadim: abia astept sa te felicit si pe tine! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va "invidiez" :icon_thumright:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari, abia astept sa intru in randul vostru, mai am de ros unghii vreo trei saptamani :icon_thumright:...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dm76ro, si eu abia astept. :huh:

Cocomic, care vreo cinci? Poate eu vreo trei... :icon_thumright: A mea a plecat spre tara, la a ta se strang acum suruburile. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la tine se mai pierde o saptamana pe drum :P... deh, tm e mai aproape de jermanica :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm, din cate stiu se pierde mai mult. Pana ajunge la Curtici si apoi pana ajunge la dealer. Daca ma intrebi pe mine nu inteleg de ce poate dura saptamani intregi treaba asta, asa cum se spune... Dupa mine e o chestie de 4-5 zile in total, dar poate sunt subiectiv. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce stim noi cu ce se mananca vamuirea masinilor si ce comisioane(a se citi spagi) or mai fi si pe acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, s-au mai schimbat lucrurile... sper.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!