Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Hai si eu in discutie. In articol scrie ca se apropie de norma euro6. Si daca nu a aparut la camione, masinile mici mai asteapta. Mercedesul este singura deocamdata, calificata pentru euro6, camioanele si noua serie A. Oricum chestia cu ad-blue, e o bataie la cap in plus. In europa este aprox 50 centi pe litru, iar daca nu-i pui pierde mototrul din putere, plus ca se infunda o sita catalitica, care uneori se curata, alteori se schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar aveti vreo idee pentru ce este acel recipient?

O sa incerc azi sa sun sa fac rost de VIN-ul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala din anunt ? e recipientul pentru Adblue.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut am avut intentia de a cumpara din Germania un Passat din 2010 ,iar pe brief avea trecut norma Euro 6,si am inteles ca tot ce are ad-blue respecta norma euro 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta ... http://cautare.mobile.ro/automobile-anunturi/vw-passat-variant-2-0-tdi-dpf-highline-navi-bremen/172761885.html?lang=ro&pageNumber=1&tabNumber=1

ce ziceti ? I-am verificat istoricul ... innafara de o volant cam devreme schimbata (50k) in rest cam ok ... si are istoric pana in 29.10.2012

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge link-ul, incarca-l iar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda dupa rezervare asta l-a scos de pe net (mi-a spus la telefon ca o sa il scoata ....) :( Era un passat variant din 08.2005 2.0 TDI BMP cu 238.000 pe ultima verificare service autorizata VW la 5300 E lasata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bine la bani.... chiar prea bine, dar cat e taxa la el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal vreo 870 E ... daca schimba astia ceva o fi mai ieftina ... sper

Modificat de Ropotin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal vreo 870 E ... daca schimba astia ceva o fi mai ieftina ... sper

Uite aici noile taxe cum se vor calcula din 2013 cand intra timbrul de mediu in vigoare. Ai acolo si doua tabele cu exemple clare pe niste modele cunoscute (inclusiv doua de Passat) cu taxele asa cum vor fi ele pe noua formula de calcul:

http://www.onlinesport.ro/motorsport/auto/formula-de-calcul-penetru-taxa-auto-2013-timbrul-de-mediu-nid-81953/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu prea inteleg formulele lor ... deci asta e passat din 08.2005 fabricat 1968 cm motorul si din cate stiu 157g emisia si daca se mai tine cont are si filtru de particule. Cam cat e taxa daca e vreun matematician bun pe aici ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate obtine cineva VIN-ul masinii si il decodam la GAbi sa vedem ce scrie in lista......eliminam orice dubiu.

L.E....nu am observat ca era trecut VIN-ul in anunt......va tin la curent.

se pare ca este EU6: Emission standard 7ME Emission standard EU6 Diesel

WVWZZZ3CZAE006494.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, stie cineva care este procedura daca pe cartea masinii nu este trecut consumul de CO2?

Am luat, sau mai bine zis iau azi un VW Passat B6 din 2006 si nu stiu cum se procedeaza cu taxa de poluare.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimeni nu stie inca

nenea Plumb a oferit ieri stupidul proiect de ordonanta care va fi supus dezbaterii , dar daca trece sau nu , si in ce forma , nu se stie

daca nu e trecut consumul de CO2 , cred ca se aplica tot procedura a) dar in plus cei de la RAR cand faci omologarea iti vor trece ei emisiile , asa cum cred ei ca le au in niste tabele de ale lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, stie cineva care este procedura daca pe cartea masinii nu este trecut consumul de CO2?

Am luat, sau mai bine zis iau azi un VW Passat B6 din 2006 si nu stiu cum se procedeaza cu taxa de poluare.

Merci

Va salut,

Despre ce motorizare este vorba? Puteti verifica aici concentractia CO2 -> http://en.wikipedia....swagen_Golf_Mk5 in partea de jos aveti sectiunea ,,Engine Choices''.

De asemenea cititi cu atentie -> http://www.avocatnet...l#axzz2IsnMxv2m pentru autovehiculele care nu au trecut consumul de CO2 in cartea de identitate se aplica formula a doua...

Mie unul la masina din semnatura cu prima formula imi ies 790euro cu formula numarul doi 223eur, oare se aduna? :))

Numai bine!

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa nu fie adunata

si sper sa fie varianta a 2a

:)

Modificat de cristiano.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate obtine cineva VIN-ul masinii si il decodam la GAbi sa vedem ce scrie in lista......eliminam orice dubiu.

L.E....nu am observat ca era trecut VIN-ul in anunt......va tin la curent.

se pare ca este EU6: Emission standard 7ME Emission standard EU6 Diesel

intrebarile urmatoare sunt:

  • de unde se poate achizitiona "AdBlue" ?
  • ce pret are acest aditiv ?
  • cati km se poate circula cu un "rezervor" de aditiv ?

....probabil intrebarile pot continua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se poate decoda vin-ul unui VW?

sau daca poate decoda cineva

WVWZZZ3CZ6P175865

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

http://www.autovit.r...-C27598952.html

Ce parere aveti de aceasta masina? Isi merita $ (practic dau golful + 6k EU)? Am facut un drum cu ea (pe bancheta din dreapta :D) si din cate am simtit si vazut pot sa zic ca e super OK. Am si VIN-ul si astept sa ii fac un test, insa, as dori si cateva pareri daca se poate. Merci.

P.S. Am ales Passat ptr ca suntem o familie de 4 membri si nevatsa vrea spatiu :) (sper sa ii ajunga).

Modificat de TheSame
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am aflat in principiu cat e taxa, si e mai mica cu vreo 150 E ... cam 730 acum dar se pare ca filtru de particule nu se mai ia in calcul :( Daca vrea cineva sa isi calculeze taxa acesta e primul calculator facut dupa ea ... http://www.4tuning.ro/calculator-timbru-mediu-2013/?utm_source=Newsletter__Newsletter_4Tuning.ro&utm_medium=&utm_campaign=newsletter_82586

Sper sa nu se ia ca reclama, daca e asa se poate sterge linku

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se poate decoda vin-ul unui VW?

sau daca poate decoda cineva

WVWZZZ3CZ6P175865

multumesc

se poate decoda, numai sa intrebi unde trebuie.....cauta aria dedicata pentru decodare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la passatul asta negru mi se pare mie ca displayul rosu din bord nu e bun? si mai are o gaurica la un buton ornament linga schimbator asa am vazut si la una ce a fost taxi( era alta culoare crem la germani) acum nu stiu...la italieni ce culoare e obligatorie..insa se si poate folia si scoate folia dupa la revinzare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai gasit si aici calculator timbru de mediu si pare mai real decat ce a fost pana acum :).

Sper sa fie cel ok.

Iar daca nu ai trecut consumul de CO2 in carte, te programezi la rar si contra sumei de 50 ron iti este trecut si consumul in carte :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!