Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

mi sa parut si mie ca multe passaturi am vazut de la oradea cu poze detaliate fiecare optiune scris in poza , am zis ca este sigur de la oradea si cand ma-m uitat este din brasov , cum zice si Tavitara este second hand cu adaos, sa fim seriosi masini cum sunt cele de sus daca ar avea km reali si cu dotarile acelea se invart undeva 14000-17000 in DE

Modificat de atti206
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este din Oradea, mai tot timpul are 2-3 Passaturi Break (si acum are 3) si le tine in parcarea unui super-market. Eu trec aproape zilnic pe langa ele si pot spune ca arata bine, dar stii cum e....si CC'ul lui Monica arata bine. A mai fost un coleg, daca o sa cauti cateva pagini mai in spate, care a fost gata sa cumpere tot un Passat Break 170CP de la respectivul si in urma verificarii VIN-ului a constatat ca masina avea parca 240000. Oricum iti pot spune ca aproape toate masinile aduse de el au km intre 16X.XXX si 17X.XXX....cam dubios ca le gaseste toate fix la km astia si cred ca a vandut cateva zeci. Cel mai OK ar fi verificarea masinii la reprezentanta, VIN cat si masina dpdv mecanic/electric/cosmetic etc., si sa eviti mecanici care sunt mana in mana cu samsarii. Din cate stiu o verificare la reprezentanta Oradea e undeva la 150 de RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea de Brașov are km reali. Verificat dupa VIN in Iulie 2012 avea 160.000 km cea din Cluj urmează sa o verific. Eu nu pot sa afirm ca toate Passat-urile cu dotări sau kilometrii mai putini de 200.000 ar trebui sa fie 15.000 euro minim din cauza ca are dotări si e prea buna la prețul ala(parerea mea). Alții si-au luat intradevar masini cu bani mulți acum 2 ani sau 3 dar asta nu cred ca înseamnă ca prețul trebuie sa crească pe an ce trece doar pentru a fi in ton cu cei care au achizitionat in trecut. Oricum se va face o verificare in reprezentata la partea mecanică cât si pe parte electrică sau mai stiu eu ce teste se pot face. Se poate categoric sa fie probleme cu alte componente ale ei dar cu siguranta se vor descoperii la fata locului. Preferam sa nu ne aruncam si nici sa ne intindem mai mult decât ne este plapuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passatul din bv are foarte multe dotari,chiar nu cred ar fi ceva ce sa-i lipseasca....pretul mi se pare mic in comparatie cu ce zice piata din germania.daca masina nu a fost lovita tare ,face toti banii.pentru airbaguri ,trebuie sa le vezi fizic,diagnoza se pacaleste usor cu o rezistenta in locul lor.din banii aia pe care ii cere el,mai scade drumul de germania ,carburant,numerele,cam 500- 700e ,plus ce mai cistiga,atunci el a dat cm 9000 pe ea.ori a luat-o pe firma si fara tva.

Modificat de marianu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@marianu - se poate si cum zici tu, nu contest aceasta afirmatie, poate sa fie adevarat, dar in urma verificarii s-a constatat ca usile din stanga au fost vopsite si inlocuite bandourile la ele, dar nu precizeaza ca ar fi vorba de un accident major(aici este semnul de intrebare pe care mi-l pun).O alta intrebare ar fi : daca aici dupa verificarea VIN-ul imi da ca masina in iulie 2012 a avut 160.000km in germania, se poate cumva sa se pacaleasca sistemul si masina sa nu aiba in acest moment 166.000km cati sunt evidentiati in anunt ci sa aiba mai mult de atata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reparatia apare la reprezentanta?ti s-a confirmat ceva?un pret mic la masina nu inseamna numai km multi ci si accidente,astea sunt motivele ptr care se dau masini la preturi sub piata.daca nu pare nimic oficial inseamna ca a fost luata lovita si facuta cine stie pe unde,asta daca ai vazut tu ca ar fi fost lucrat pe undeva la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar am avut discutia asta cu cineva de la reprezentanta si ma asigura ca nu are cum sa pacaleasca sistemul...ca pacalesc ei pe carte service asta e alta parte. Intr-adevar daca a troznit-o si a facut-o in alta parte nu ai cum sa vezi in istoric. Daca a avut un eveniment minor din care a rezultat revopsirea usilor si nu are alte bube, eu zic ca merita. Airbag-urile daca sunt masluite nu dispare martorul prea repede? Oricum avand in vedere ca sunt discrepante asa mari de pret intre RO si DE eu cred ca mai mult ca sigur se cumpara pe firma..si de acolo le pierd ei cumva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca a fost lucrat la usi e posibil sa fie inlocuit stilpul,au sarit airbagurile cortina...cam scumpe.astea sunt numai supozitii,oricum cu platicele asta multe pe ele nu prea ai ce vedea.eu sunt de parere ca daca a fost lovita si nu a fost grav,si este un pret bun,merita luata o masina.daca vrei intacta,mai pui bani .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da reparatia apare la reprezentanta, acolo am vazut acest lucru. De stalp central sau airbag-uri nu este precizat ca ar fi fost inlocuite sau avariate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recent?sau mai demult.daca recent, asta a fost motivul ca s-a vindut masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai demult, daca bine tin minte undeva prin 2011 dar nu mai stiu luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci o studiezi bine la fata locului,tu trebuie sa descoperi daca mai are ceva masina,apoi faci un test si vezi si motoru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preturi mici..... masini scumpe cand au fost achizitionate.... concluzia o trage fiecare.

calculeaza.... normal ca are pe la 200k acum.... ca doar neamtul in 6 luni nu a facut doar 4ooo km cu ea... si pana atunci a facut 160.000km.

Evita sa cumperi masina de 10.000 euro... deja lovita - mai bine mai pui ceva bani peste, dar eviti sansele ca peste 2 ani, vopseaua de pe usile alea sa arate cine stie cum....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar am avut discutia asta cu cineva de la reprezentanta si ma asigura ca nu are cum sa pacaleasca sistemul...ca pacalesc ei pe carte service asta e alta parte. Intr-adevar daca a troznit-o si a facut-o in alta parte nu ai cum sa vezi in istoric. Daca a avut un eveniment minor din care a rezultat revopsirea usilor si nu are alte bube, eu zic ca merita.

Se poate pacali si sistemul pentru ca a fost intrudus centralizat pe computer in retea din 2009. De exemplu reviziile mele la Porsche din 2007, 2008 si 2009 nu apareau si tot ei ma intrebau pe mine unde le-am facut. Le facusem la ei. Undeva din 2009 au inceput sa apara gratie sistemului de centralizare pe computer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face foarte simplu sa iti apara in sistem ce km doresti, cumperi o masina din germania cu 200000km sau mai mult care in carte are ultima revizie facuta la 130 000-140000 ii dai km inapoi faci o revizie in germania si este buna de vanzare.

La verificare cand mergi cu VIN-ul masinii daca iti spun ceva o sa iti dea detalii de ultima intrare in service, nu are nimeni voie sa iti spuna detalii daca nu esti proprietar.

Eu cunosc pe cineva care a cumparat un Passat adus din Franta care pe bord in carte si ultima revizie avea 114000km, a fost la verificare la reprezentanta si i-au spus cati km a avut la ultima revizie, unde a fost facuta si ce s-a schimbat, au verificat masina tehnic, toate bune, a cumparat masina dupa putin timp i-a picat pompa de motorina a mers in alta repezentanta i-au spus ca in urma cu un an jumatate aproximativ fusese schimbata pompa de motorina la 195.000km.

Masina respectiva functioneaza si acum in conditii bune fara interventii costisitoare asupra ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta trebuia sa ii zica tot, nu doar ultima revizie, pentru ca in sistem dupa 2009 se vad toate interventiile facute in reprezentante asupra masinii, de la revizii la schimb de piese. Mie imi apar in sistem injectoarele schimbate in vara cand aveam 120.000.

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am auzit/ citit ca mai nou se modifica si in baza de date km.Cum si de cine nu am detalii dar cred ca orice ii posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Stie cineva ceva de firma "Arizona Com S.R.L." din Ploiesti?

Are un passat la vanzare care m-ar interesa, dar am cautat firma pe net, si pare ca s-ar ocupa de fapt cu "Baruri si alte activitati de servire a bauturilor".

Bine, apare ca dealer pe autovit. Are mai multe masini la vanzare, deci poate si-o fi schimbat profilul intre timp, n-o fi mers treaba cu bauturile :D

Multumesc

- am postat mesajul si la achizitionare B7, sper ca nu am incalcat vreo regula. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune un link, sa vedem si noi masina, pret, dotari si .... km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, arata bine.... si dotata.

Masina a fost postata la vanzare, aici http://kupuzywane.moto.onet.pl/index.php?sect=show&id=C27132365&ad_status=inactive

din pacate, anuntul este inactiv, nu-l mai putem vizualiza.

verifica VIN-ul la reprezentanta. Daca e ok, merita banii - e f. bine la pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, de verificat, voi verifica oricum, ma interesa daca stie cineva ceva despre firma respectiva.

btw, daca verific masina la reprezentanta din ploiesti, oare e vreo posibilitate ca cei de acolo sa fie in legatura cu propietarul (mai ales ca vad ca aduce masini din grupul VAG)? n-as vrea sa ma duc la reprezentanta de-acolo sa-mi zica ca masina e ok, iar apoi sa sa o verific in alt oras si sa-mi apara diverse surprize.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat vizavi de aceasta masina? Doresc achizitionarea ei, pare destul de dotata. Din cate am citit pe forum ar fi probleme cu injectoarele , aceasta e fabricata la inceputul 2007. Proprietarul mi-a zis ca pe test nu da nici o problema, deci acele probleme cu injectoarele sunt la toate si e chestie de timp pana pica sau...mai sunt si exceptii. Vizavi de dotari am vazut ca nu are navigatie, dar se poate monta ulterior acea navigatie? Tot referitor la acel display de navigatie pe el arata si incalzirea scaune si clima (ca la audi ) ? La ce ar trebui sa mai fiu atent la achizitie...eu avind in acest moment un renault laguna deci, nu sunt familiar cu gama vw. Multumesc frumos si astept cu interes parerile dvs

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C27417347.html

Modificat de Bongiovi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, samsarul e primul proprietar..... km - greu de crezut, avand in vedere ca masina e adusa de afara..... oricum, o verifici dupa VIN.

imi place ca masina are cadru de protectie...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

km asta e, ea sa nu aibe erori grave pe test, ca si dotari are sau nu destule...sau mai bine zis ce ii lipseste pana la...full...cum ti ai dat seama ca are cadru de protectie si..ce face ala?

sau era la misto :P

Modificat de Bongiovi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!