Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

personal, nu inteleg ce problema are aceasta motorizare? daca are 105 cp, sunt tot 105 cp fie obtinuti de 1,9 fie de 1,6 cmc.

este mai rentabil un 2.0 bkp?

in timp la toate taxele nascocite de "capii" <a se citi conducatorii tarii noastre> vom ajunge sa cumparam masini cu motor de matiz sa putem avea numere de "RO".

Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh, parerile sunt ca 105 CP pe B6 se comporta ca 75 CP pe Logan. Mie unuia imi ajung 105 CP. Am in familie si mai conduc din cand in cand un Accent CRDI 110 CP. Doar 5 CP in plus, si caroseria mai usoara, iar masina accelereaza mai repede decat 1.9-le meu. Cand vine vorba de confort insa... e mai bine cu B6-le. Mult mai bine. Iar eu prefer confortul in defavoarea cailor putere.

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 1.6 cmc nu am mers, dar merg cu a mea care are 2.0 110cp in fiecare zii am facut de 2 ori romania-italia, incarcat 4 persoane si bagaje cat incape...Eu plangeam la volan, si motorul sub capota, cand intram in depasiri. Cu prima ocazie am sa trec la Domnul Voinea pentru un chiptuning. in rest sunt foarte multumit de ea.....acum depinde si de cum ai nevoie tu....si diferenta de consum dintre amea si 1.6cmc e foarte mica. eu cred ca motorul 1.6 e submotorizat pentru un variant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa judec pe nimeni, dar o masina de calibrul lui b6 (aproximativ 1500 kg goala) nu iti poate da veleitati sportive decat de pe la 3500 cmc in sus si poate benzina. asta e doar parerea mea.

da confortul, siguranta si stabilitatea pe care o ofera b6-le in defavoarea sportivitatii votez si eu, de asta imi pun problema.

imi pun problema de cetatean model care are de platit impozitul la motor 1,9-2,0 si rovigneta, si asigurarea si restul.... ca masina sa fie pe numele meu cu numere de Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a inteles ce am vrut sa evidentiez: Passatul din Franta l-am gasit in RO dar cu 90 000 km mai putin. In Franta aveam 146 000 si in RO a ajuns la 65 000, coafat de ziceai ca e nou si la 8500 euro.

 

Pretul e bun chiar si la km din Franta totusi, pacat de motorizare. Sunt curios daca macar consumul e un atuu la motorizarea asta.

(Un coleg de-al meu are Touran 1.6 TDI si mai stiu pe cineva cu o Octavia 4x4, pana la urma daca nu te intereseaza asa mult demarajul e OK).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consumul e mic dar daca pui 4 persoane si cateva bagaje nu prea mai trage(nu mergi tot timpul incarcat full iar pentru bucuresti eu cred ca e suficient).depinde acum vrei de la masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna.am gasit un passat dar am observat ca nu are sertarele din bord de langa butonul de avarie.nu stiti,se pot monta dupa?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpopa1982

E diferenta intre motorul de 1.6 si cel de 1.9 chiar daca au aceeasi CP. Niciodata nu o sa traga un motor de 1.6 cum trage unul de 1.9 si va spun asta din experienta. Am condus cativa ani o Bora de 1.9 - 90 CP si un Fiat Linea de 1.3 - 90 diesel. La Fiat trebuie sa-ti iei avant ca la decolare ca sa intri cat de cat sigur intr-o depasire, in schimb cu Bora nu aveam emotii. Consumul e intradevar mai redus la motoarele mici dar doar in conditii de utilizare "batraneasca", caci daca o fortezi cu un condus mai sportiv consuma cam la fel cu motoarele de 1.9 - 2.0

Inainte sa-mi iau Passat-ul de 140 CP am condus 1.6 - 105 CP si 2.0 - 110 CP dar mi s-au parut cam slabute la drum intins, urca cam greu in depasiri mai ales daca ai pasageri si bagaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. sportivitate la 1500+ kg (passat)?

2. comparam mere (motor vag 1,9) cu pere (motor fiat 1.3)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpopa1982

D...D comparam puterea motorului nu calitatea masinilor care este evidenta in favoarea VW.

Depinde ce intelegi prin sportivitate, fiecare cu interpretarea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS510 - aia are pe ea - este navigatia OEM.

 

Cristian, in rest sper ca esti sigur ca la banii aia, nu are cum sa fie km ei,......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare rapida:

Passat B6

Motor 103kw tip cbab, cutie 6 trepte

Sau

Motor 81kw tip cbdc, cutie 5 trepte ?

Care este mai fiabil? Ce ați alege?

Sent from my Galaxy Xcover

Modificat de bad69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai pune un 1 in fata la km si e ok

 

Despre masina asta stiti ceva?

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C27856854.html

 

Motorul de 170cp este OK? Are alt ambreiaj fata de cel de 140?

Multimedia sistem este RNS510?

Modificat de roy22ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpopa1982

Florine, cum sa nu fie km reali, nu vezi ca da omul si seria de sasiu?! :))))

Am verificat eu cateva din astea in decembrie anul trecut.....te doare capul cand ii auzi ce texte au. In alta ordine de idei, 100% nu are km aia, doar daca cumva i-a schimbat motorul si cu cel nou a facut doar 90.000 km.

Am gasit un Passat din 2009 in Arad cu motor nou, avea doar 30.000 km....era interesanta masina dar mi-a fost teama de complicatii la revanzare intrucat motorul nou nu mai are serie.



roy22ro masina din link-ul pus de tine sigur nu are km aia si sigur nu e din 2009. Ai seria de sasiu, de ce nu suni la o reprezentanta sa-ti spuna la cati km are ultima revizie?! Eu asa am verificat inainte sa ma apuc sa discut de pret si de altele si sincer 99% din cele verificate erau cu km dati inapoi.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu doar am raspuns la cineva care a intrebat mai devreme de masina aia .partea ce imi apartine este cea cu '"1 in fata"

Modificat de roy22ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pareri pt întrebarea mea?

Sent from my Galaxy Xcover

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpopa1982

bad69 iti recomand cel de 140 CP, dar cel mai bine e sa le conduci pe amandoua si dupa aia sa decizi singur ce iti place si ce ti se potriveste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sunt...dar in acel anunt nu este strecurata si o poza cu un bluemotion?

Eu unu recomand 170! Da, obligat cel ce are 1.9 recomanda 1.9, cel cu 140 aia e cea mai buna, etc. :RO flag:

 

Iar masina este 2009, a se citi seria! A10a cifra indica anul, cam greu pentru cunoscatori!

Modificat de czsilviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bad69, tu ce ai vrea sa ti raspunda lumea?

Ce vor ei sau ce vrei tu?

 

Mai oameni buni, sper ca si munciti pentru banii pentru achizitionarea unei masini.

Alfel nu vad rostul multor intrbari.

Poate sunt eu depasit de vreme...

La asemeanea intrebari...asemenea masini.

Fara suparare, este dovada unui infantilism si a unei lipse minime de cunostinte in domeniu.

Poate cineva, candva, undeva, o sa schimbe regulamentul acestui forum.

O zi buna tuturor, chiar si voua...

Doamne apara si pazeste, nu mi pot crede ochilor ce citesc...

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpopa1982

E tot neagra, ce mai conteaza ca e Bluemotion sau de 170 CP?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt naiv sa nu imi dau seama ca km sunt ireali. Mai mult, ultima poza din exterior e de la alta masina, e drept tot neagra (are crom si numere de DE). Sunt constient ca la bugetul de care dispun (9000 euro) pot sa sper sa iau o masina cu 150k - 180k km reali, insa nu vreau mai multi. Evident, cu cat mai putini cu atat mai bine. Si pana la urma asta e marea problema cu datul inapoi, nu stii de la cat au dat inapoi, tre sa bati drumuri reprezentanta, munca de detectiv pe net pe la situri de licitatii, etc.

Va mai dau un exemplu de umblat la km (am mai dat ieri un exemplu cu un 1.6 TDI redus de la 150 000 la 65 000 km), posibil de acelasi dilar ca pozele sunt din parcare Real Pallady si la passat si la BMW:

http://www.carsontheweb.com/en/cardetail/614048/bmw%20318d%20touring%20corporate

http://www.autovit.ro/bmw-318-C26185436.html

Modificat de ccristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa-și dea cu părerea alții mai pricepuți decat mine despre cele 2 variante, ce ar alege ei, care li se pare mai bun.

Până la urmă nu fac altceva decât sa acumulez" cunoștințe în domeniu".

Sent from my Galaxy Xcover

Modificat de bad69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpopa1982

ccristian, daca ai buget doar 9000 trebuie sa te orientezi la o masina pana in 8500 intrucat aproximativ 500 de euro te mai costa inmatriculatul daca trebuie sa-i faci tu tot: RAR, numere, taxa de inmatriculare, etc. La 8500 nu o sa gasesti masina sub 150.000 km in nici un caz. A mea are 161.000 km acum si am luat-o la 158.000 km cu 9.500 la care am mai adaugat peste 400 EUR inmatricularea. Toti ne dorim masini cu km sub 100.000 dar depinde de buget. Vezi in Germania cat costa una sub 100.000 km si gandestete ca samsarii mai trebuie sa si castige ceva si nu se multumesc cu 100 - 200 EUR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!