Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

si uite asa incep reprosurile...

Mie imi plac ambele modele de masini!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un vecin agent vanzari skoda. Platforma octaviei ar fi echivalenta cu a golfului, passat cu superb, polo cu fabia, acum nou aparutele vw up cu skoda citigo. Asta ar fi paritatea modelor, sau platforma comuna. Acum diferenta intre finisaje o face si nivelul de echipare nu numai masina in sine. Astea sunt concluzii generice date de un om ce vinde 3-5 masini lunar.

Drive safe!

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B6-le este peste Octavia 2 - sunt clase diferite - trebuie sa te hotarasti, ce vrei.

.

.

Pe ce te bazezi cand afirmi asta ? E aceasi platforma tehnica. Pladticele se cojesc mai repede la passat decat la octavia. Si mai sumt destule argumente cat si defectiuni specifice passatului.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aceeasi platforma, in scris.... in rest, nu prea. O2 nu e altceva decat un G5 imbunatatit, asa cum 01 era G4 imbunatatit.... restul, cu platforma, e marketing. Oricum, o masina buna, la un pret bun.

B6-le din 2005-2008, a avut problemele lui, arhicunoscute..... dar sa nu uitam ca aceleasi injectoare - vb de Siemens, s-au montat si pe O2 si pe Audi.....

Nu compara O2FL cu B6 le din 2005.... compara cu facelift - dupa 2009 - nu se mai cojesc plasticele, nu mai au probleme - motoarele CR, nu mai au probleme pompele.....

eu ma refer ca nu joaca in aceeasi clasa, indiferent cat se vrea.... Octavia e afectata de cost saving..... vezi fete de usi trase in nituri... etc, etc.

Tinuta de drum, siguranta, confort, spatiu interior, dotari.... nu sunt aceleasi....

oricum, aici trebuie sa discutam de B6.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti? http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C25437698.html

am vazut-o astazi...proba la drum, nimic de comentat! km oricum nu sunt ai ei...de altfel se vad niste zgarieturi fine pe schimbator...in rest scaune, pedale, volan nu prezinta uzuri evidente.

ca dotari eu zic ca are destule...cel putin pe alea de baza...o navigatie, un volan cu comenzi se pot monta pe parcurs!

Exact una ca a ta am cumparat eu acum 3 saptamani la 172 000 km verificati la reprezentantza am dat pe ea 12 000 higthline de 170 cai cu navigatie mare. M-as mira sa gasesti la 10 000 - 11 000 masina cu 100 000 km reali

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar te-ai uitat cati km avea masina, in alt anunt.... cel care l-am gasit eu ?

Gasesti B6 -2010, in Germania - si sub 50.ooo km - dar se reflecta in pret..... in jurul la 14000-15000 euro acolo

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic, si mie mi se pare....Passat cu 60.000 km la 6.700 euro, prea imposibil, fie el din 2006...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent cati kilometri ar avea (si categoric nu are 60K Km) pretul este prea mic. Probabil ca a fost facuta zob, cumparata pe nimic si reparata de baieti. Trebuie sa castige ceva si cei care o vand, deci pretul lor de achizitie este unul de masina accidentata, vanduta pentru dezmembrari.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin la 50.000 km si din 2010 nu o sa gasesti in veci la 14-15 miii!!!eu locuiesc in Germania si acuma 3 saptamani am cautat un passat ptr un prieten si vreau sa iti spun ca aici sunt preturile ceva mai mari decat ceea ce vad eu pe autovit.Binentelesc ca aia le iau de aici cu km foarte multi si an bun de fabricatie si le vand in Romanica cu km dati inapoi si atunci ne miram de ce asa de ieftine in Romanica noastra.Aici masinile cu km putini sunt scumpe!!!In Germania cine is-i cumpara masina diesel si-o cumpara pentru ca face multi km cu ea deeacea se fac kilometri multi in perioada scurta de timp.Problema este ca Romanasi nostri cand vad o masina cu an bun de fabricatie si ieftina se arunca ca stiuca la blincher :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beyond Invisible
Gasesti chiar si cu garantie ;) numai ca nu prea dotate. Dar in principiu in DE masinile sunt scumpe.........mult mai scumpe decat in restul europei.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt scumpe, au doar pretul corect! Cine nu e mofturos si are bani de aruncat isi poate lua o masina ieftina si sa bage apoi bani in ea...Sau sa mearga cu o masina dauna totala, reparata pe cine stie unde si cu piese din "surse ieftine"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beyond Invisible

Ba sunt :) , chiar si masinile noi de la reprezentanta sunt cu 2-3k Euro mai scumpe decat in restul EU.

EX: cel mai chel Touran in DE la reprezentanta este de la 21.980 E, in RO la reprezentanta aceeasi configuratie este de la 20.400 E ;) , etc, etc.

Iar masinile SH cu pretul corect vor fi pentru RO cu mult mai scumpe decat restul pietei.

Si cine e dispus sa dea 15-16k pe un Passat "corect"...........cand in RO il gasesti la 10-11k?? :D :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ziceti de anuntul asta http://www.autovit.r...-C25462878.html mie unul imi miroase a teapa mai mult ca sigur .

Masina de taranoi. Banuiesc ca pozele sunt facute cu usile deschise sa nu se vada ca nu se mai aliniaza corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@volfield , ti-ai gasit masina pana la urma ?

a aparut o benzinara chiar in Galati , berlina , asa cum doreai :

http://vwforum.promo...-fsi-tiptronic/

referitor la B6 aduse de dincolo , e plin Clujul de ele cu nr rosii , cel putin cat am vazut eu in ultimele saptamani

in rest , daca mergi la aeroport sau la Polus , oriunde intorci privirea e plin de B6 majoritatea break

cine are timp sa stea o saptamana la Cluj , isi gaseste aici sigur o masina ok

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine Passatul pus la vanzare de ssorr :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos, l-am vazut si eu acum (adica pozele din anunt).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Pretul mai mic ca in DE poate fi dat si de faptul ca sant "baieti" care cumpara masini din DE fara TVA le "pierd urma" la noi prin tranzactii succesive intre ei si asa ajung masinile la cumparatorul final de buna credinta "albite".

Oricum e bine sa se verifice istoricul masinii inaintea cumpararii, mai nou bazele de date VAG sant interconectate, o revizie facuta in RO se vede in sistem inclusiv in DE, pe cand pana anul trecut se vedeau doar reviziile facute in DE. Am vazut de curand un A4 avant din 2008, pe bord avea 140K cum place la romania si reali 480 K !!!

Pt cine are nevoie, stiu pe cineva care poate verifica istoricul la 1 sau 2 masini pe zi, in functie de timp !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar ma uit si eu pe mobile.de de o saptamana aproximativ iar preturile in nici un caz nu sunt mai mici ca la noi ci din contra...iar teapa cred ca poti sa-ti iei si in DE mai ales la autohouse-uri , cel mai sigur fiind tot de la pers fizica de la domiciliu dar totusi acolo poti sa vb de seriozitate pe cand aici...

Din cate se pare programul rabla intra iar in functiune iar pt masinile rulate cu siguranta vor mai scadea preturile ( la radio ziceau cu 30% vor scadea preturile ...ramane de vazut oricum graba strica treaba )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zaha88, fara suparare, tu ai idee cat inseamna 30% din ceva?

Este o copilarie ce spui si o tratez ca atare.

Fara suparare,da?

O zi buna si urechea pe radio, cine stie... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beyond Invisible

Cel mai sigur in DE iti iei o masina de la reprezentanta, de ex linkul pus de mine mai sus (care nu mai e valabil, s-a vandut) :) . La autohaus-uri conduse de turci, arabi.......si alte natii de babuini riscul e de 80% sa iei o masina manarita. La autohaus-uri nemtesti si de la pers.fizice exista un risc de 30% (dar tot este).

Nu va luati dupa cartea de service si istoricul de la reprezentanta ! Costa 50E o carte "la zi" cu tot cu istoricul trecut in baza de date ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

60000 km din 2006 si adusa din Germania unde neamtul merge cu masina pe distante lungi e de domeniul sf-ului . Probabil a cumparato pt el a tras de ea, cn stie ce probleme are si cauta sa o dea cat mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tavitara... Salutare. Am cumparat o masina, de la licitatii din Belgia. Am gasit un 2009, motor CBDC, 110cai, albastru marin, confort line cu navi. Am inteles ca acum cei cu trailerele sunt in concedii si cred ca abia pe la sfarsitul lunii ajunge. Are 170k, un istoric la zi, abia iesita din garantie, singura piesa majora care a fost schimbata pe garantie la 110mii este turbina. Distributia o are schimbata la 149mii. Ma astept sa fie o masina buna, sunt f. Optimist. :)

Modificat de volfied
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!