Jump to content

Reglarea Farurilor


Boops
 Share

Postare recomandată

Nu am incercat sa le reglez din interior,o sa le fac niste poze poate iti poti da seama..cele AM nu cred ca pot bate mai prost decat astea,sincer gandeste-te cum e ca cel din stanga sa bata deasupra celui din dreapta si cel din dreapta sa bata sus rau.. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu Sambata dimineata merg cu gasca de pe forum la karturi la Ghimbav si cu o parte din ei ne intalnim la intrarea in Ploiesti, daca vrei si nu reusesti pana atunci ne uitam acolo in benzinarie.

http://vwforum.ro/index.php?showto...p;#entry1262687 mai sunt locuri si pt altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa ma intalnesc cu tine pt. ca mi-e rusine sa ridic capota pt. ca s-a dus amortizorul si tre sa bag un bat sa stea :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eeee, te faci si tu ca te ti de ea. N-o sa te intreb nimic de el. :angry: Pai unul nou costa 100 ron parca la Volksman.

60396980.th.png

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa o rezolv pana atunci,dar oricum mai vorbim pana atunci..merci mult. mai ales ca in ultimul timp merg cat mai mult pe pozitii sa nu ma fac de ras :lol:

O sa urmeze in viitorul apropiat si amortizorul,cred ca o sa il iau de la Volksman,dar acum ma rod rau farurile si switchurile de la usi,aia e alta poveste :banghead:

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o poza,pt. a va da seama exact cum lumineaza farurile,am verificat si reglajul electric din interior si functioneaza. :icon_thumright:

ngngh.th.jpg

Astept cu nerabdare sfaturile voastre :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.din ce am inteles eu ai spus ca la reglaj manual a picat ceva si cred ca stiu ce a picat este vroba de o rotita dintata care actioneaza un ax si ridica in sus sau in jos oglinda farului. Iti mai functioneaza reglajul manual adica mecanic sa zic asa din dreptul farului cu un imbus de 7sau 8 nu mai stiu exact?

Daca e asa cum am inteles eu iti pot pune o poza cu operatie facuta de mine in vara treacuta la farul drept , eu practic nu mai am reglaj mecanic doar electric. sintomele erau aceleasi cu cele specificate de dine mie in plus imi tremura si oglinda farului. Uita-te la tine daca e aceasi sintoma.daca da eu zic ca se poate repara ne fiind nevoie sa inlocuiesti farurile.

post-17118-1270852875_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles reglajul manual nu mai functioneaza dar nu am verificat..multumesc pt. sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ai beleaua lui Cosmin... o sa ai de munca.

Din ce vad eu in poza pusa de tine, reiese ca cel din dreapta este prea in stanga si cel din stanga este dat prea in dreapta, gen orientarea oglinzilor de la autoturism.

Tu trebuie sa le dai reglajul in sens invers, reglajul imbus de 6 din exteriorul ferurilor

92200067.th.png

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca,cu un imbus am rezolvat problema? Ce fac daca atunci cand incerc sa rotesc in sens invers asa cum ai spus tu nu se intampla nimic?

P.S Faza lunga se regleaza in aceelasi timp cu faza scurta pt. ca de asemenea si aceasta este varza. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se regleaza concomitent cele 2 faze. Sa urmaresti cu mare atentie cand lumina farului nu se mai deplaseaza. E semn ca reglajul a ajuns in capat. Daca dai mai departe, rupi clemele din el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit-o eu am rupt o clema din far,

oare se mai poate repara?

oglinda se misca tare inauntru

:D ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate da, poate nu. Depinde daca s-a rupt clema sau doar a iesit de la loc. Trebuie sa te uiti in far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e rupta ca e cazuta de acolo

oare nu se poate da sticla farului jos?cred ca numai asa ai acces la interiorul farului.

a mai incercat careva?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boops,

Sal,se poate ca reglajul sati fi sarit din oglinda aceea care se misca la reglaj,am patito si eu!!!Deci da farul jos dezlipestel baga la loc oglinda si pune sus,va merge garantat!

PS:Am cumparat si eu niste faruri aftermarket cu angel eyes si lupa,si nu stiu cum sa le reglez!Cum ar trebui procedat?

But_Fns,

Salut,pe durm iti bat bine?daca da imi poti spune si mie distanta de la pamant pana unde bat de sus?(in cm de ex 40 cm) Distanta la fiecare far daca poti,si la ce distanta a fost masina de perete.sa le reglez si eu!

Sau mai precis : - distanta masinii de perete!

-distanta intre cele 2 puncte de lumina ale farurilor

-distanta de la pamant la lumina fiecarui far (la aceasi distanta de perete)

multumesc anticipat!

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe drum bat prea jos si nu unde trebuie.. farul cu halogen bate cam la 10-12 metrii de masina iar cel din dreapta cam la 25m, masina era cam la 5-6 metrii de peretele unde am facut poza,sper ca maine sa se uite cineva la ele pt. ca nu le mai suport :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E urat mai ales daca circuli noaptea si vezi ....de zici ca ai 2 lumanari in loc de faruri!A mele bat cat de cat bine dar vrea uceva ma ibine...(sunt cu lupa)

mai jos e o poza cu ele:)

post-47174-1271016261_thumb.jpg

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa le fac cum erau inainte,d'asta ma oftic ca s-au dereglat pt ca erau perfecte..atasez foto sa vezi despre ce vorbesc :Driver:

P.S Frumoase farurile tale

17112009001x.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super bateau acolo!

Si ms de compliment!

sper sa reusesc sa le reglez si eu

Modificat de R_a_z_v_a_n
NU MAI DA QUOTE LA MESAJUL ANTERIOR !!!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucy, alea nu sunt SOLAR, se aburesc?

Am un amic cu faruri ca ale tale si lui i se aburesc.

Tu faci Taxi cu ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,nu fac taxi cu ea,e PROIECTATA(fabricata)masina pentru a face taxi pe germania!Dar nu a facut taxi doar 3 luni!tinand cont de ingrijirea ei si de testerele pe care leam pus( mia zis si neamtu lde la care am luato,om privat nu HANDLER)

Nu sunt Solar......sunt FK TUNING.....dar daca se aburesc ii pot da eu nsite sfaturi,unul sa aburit la mien din cauza ca am fost smai vopsesc bara si capota si miau montat gresit unul din faruri si au rupt ceva,dar sa rezolvat cu silicond transparent (sanitar)de baie!

lasami id tau si iti zic cce poti face pentru a nu se mai aburii!

PS: exista 2 modele de faruri dinastea,parca nu stiu cum Drive ...si alt model....astea de la FK is ok ;)!

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,am reusit cat de cat sa ma ireglez farurile!Sunt mai multumit acuma!Prima poza e pe faza scurta la 7.5 m de perete! iar a doua e pe faza Lunga...!zic eu ca bat bine,voi ce ziceti?

Asta e a doua poza!nu am putut so pun acolo!

post-47174-1271449429_thumb.jpg

post-47174-1271449593_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu, dunga galbena as suprapune-o peste cea rosie, pt ca mi se pare mie dar farul din dreapta iti bate un pic mai sus, stiu o sa ziceti ca asa trebuie, dar daia exista linia in diagonala. La distanta, linia ce pare in sus se va proiecta pe asfalt ca si lungime, nu inaltime.

La poza a II-a pare ok faza lunga. :lol:

36185030.th.png

Modificat de Borisake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,atuncea ar fia mandoua faruri le fel:)!Eu stiu ca asa trebuie cum am reglat eu..unu mai sus si unu mai jos:)!Dar mersi mult de sfat...o sa incerc!

Nu stiti de unde as putea cumpara un kit xenon ieftin?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat xenon de la Luci (RedFighter) si relativ ieftin,il poti intreba pe el. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!