Jump to content

Reglarea Farurilor


Boops
 Share

Postare recomandată

cum pot sa aflu daca am xenon pe masina sau nu?passat 2002 cu proiectoare,8 airbag......nush daca e full sau cum e ....nush ce dotari ar trebui sa aiba un passat din 2002 101 cp,stie cineva ce dotari ar trebuie sa aiba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe forum...

Pai aprinde farurile si vezi ce lumina dau... Daca e alba (stii tu cum e aia de Xenon) atunci ai..

Asta ar fi metoda "de cartier". O metoda mai eleganta este sa pui un VAG pe ea. O alta metoda este sa cauti in cartea service (daca ai) sau in portbagaj undeva lipit pe tabla de sub mocheta (vezi ca poate sa fie mai in spate), un colant dreptunghiular alb cu niste coduri din trei caractere insiruite si care are sus modelul masinii, motorului etc (te prinzi tu care e). Alea sunt dotarile masinii tale.

Foloseste link-ul asta pentru a le traduce intr-un limbaj cat de cat acceptabil (gasesti info despre modul de utilizare pe pagina)

http://igorweb.org/equidec/Default.aspx

Aaaa. si sa nu uit. Daca ai Xenoane ar trebui sa ai si sistemul de spalare al farurilor. Stii tu, capacelele alea doua dreptunghiulare din bara... Eu personal nu am vazut Passat cu Xenoane care sa nu aiba si spalator...da poate ma insel si exista

P.S. si completeaza-ti tot profilul sa stim de unde esti. Daca ai fi din Bucuresti de exemplu, ai putea veni la intalnirile saptamanale si ti-ar spune imediat cineva daca ai sau nu Xenon. Imi amintesc inca o data cu amuzament faptul ca eu am aflat in acelasi mod faptul ca am BI-Xenon (multumex Alexrosiu) :)

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum pot sa aflu daca am xenon pe masina sau nu?passat 2002 cu proiectoare,8 airbag......nush daca e full sau cum e ....nush ce dotari ar trebui sa aiba un passat din 2002 101 cp,stie cineva ce dotari ar trebuie sa aiba ?

Pe langa spalatoarele de faruri trebuie sa ai faruri cu semnalizarea in mijloc (intre faza scurta si lunga), nu pe margine ca si la cele normale, sau poate ai aftermarket si atunci nu stiu cum ai putea sa-ti dai seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit link-ul de mai sus si mi-a zis treaba asta:

SG6 = special built-in parts after checkpoint 8 for VW Poznan

Aveti idee ce vrea sa insemne?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu faruri xenon si se regleaza cu un imbus de 6mm in partile laterale ale farurilor in suruburile de reglaj de plastic cele mai apropiate de partea de sus pentru a ridica sau cobori fasciculul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal sa faci reglaj la faruri cu xenon? Nu au autoreglaj??? Eu am vazut ca se regleaza in functie de gradul de incarcare, chiar si de panta drumului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi se pare foarte ok lumina daca reglezi farurile, inainte le aveam prost reglate stangu batea la 2 metri jumate si dreptu la 4 metri, le-am reglat ochiometric si acum stangu bate aproximativ 10 metri si dreptu aproximativ 13 si sa curbat si fascicolul si se vad perfect semnele de pe stalpi. Chiar se simte o mare diferenta fata de normale. Astia pe solenza isi mai pun si becuri de 100W si cand mai au dereglat cate un far imi sparg okii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pai daca sutn cele din fabrica probabil ca s-au cam dus becurile .. daca sunt reglate bine si tot prost se vede .. incerca sa cumperi 2 becuri sau sa pui de la cineva sa vezi .. eu mi-am pus xenon after market si sunt super .. 6000k .. cum poti sa spui tu ca nu e mare chestie :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cum se poate afla daca oglinzle la faruri sunt cum ar trebui? Cine mi-a reglat farurile (la Augsburg) imi zise ca sunt duse si nu fac V-ul cum ar trebui (adica mai deloc).

Si eu am o mare problema cu urmatoarele tipuri de soferi / faruri.

Mai deunazi cand veneam din Cluj vad dupa o curba niste faruri care bateau in copac. Trece curba, apare masina cu pricina, iar eu ii fac prietenos cateva flash-uri ca sa schimbe faza scurta ca doar ne apropiam. Ma mama si da omul drumul la faza lunga care imi proiecteaza umbra undeva pe cerul instelat al patriei. Daca faza scurta ii batea in copaci, aia lunga cred ca ii batea in Luna.

Inca ceva, cand aveti in fata in acelasi sens o masina, treceti mama pe faza scurta, ca nu trebuie sa ii numarati firele de par din ceafa si nici soferul de dinainte nu vrea sa citeasca ziarul la lumina farurilor voastre. Si asta este un fel de a orbi, caci retina trece pe modul de zi (doar in cabina s-a facut zi gratie colegului din spate) si nu mai vede ca lumea detaliile de pe drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca nu ma insel, din propria experienta, ca sa reglezi farurile intr-un mod profesional ai nevoie de un aparat special. Altfel o faci ochiometric si poate sa-ti iasa sau nu. Cred ca, in principiu, la orice service mai serios ar trebui sa aiba un astfel de aparat si sa te poata ajuta. In ultima instanta poti apela la un serice autorizat VW.

Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farul din dreapta bate putin jos si ar trebui sa reglez putin sus,va rog sa ma ajutati cu care surub sa reglez putin sus,pentru asta nu ma duc in service.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

are dreptate adrg!!!! :angry: :angry: :angry:

eu circul cat de cat prin tara si am patit si eu de multe ori sa vina unul cu faza scurta (mie mi se parea ca este faza lunga la felul cum batea) si sa-i dau un blitz sa schimbe, si n-ai vazut tu mama cum dintr-o data s-a facut ziua , ca si cum mi-ar fi spus "uite prostule ca asta este faza lunga nu aia de mergeam eu" cam asa ceva.

Curios este faptul ca vin multi tarani, ca altfel nu-i pot numi, cu niste rable de dacii cu fel de fel de accesorii de tuning pe ele cumparate din bazar cu farurile reglate mult mai sus decat ar trebuie normal si te orbeste nene de-ti ia ochii.De multe ori m-am intrebat ce vede taranul ala din strada daca lui ii bat farurile in luna vb la colegul nostru.

Eu chiar m-am gandit de multe ori ca poate nu-mi merg mie bine farurile.oricum tre sa ma duc sa mi le reglez si eu ca boii care mi-au schimbat distributia, dau si nume ca nu ma feresc (service SEAT iasi-zona industriala cum te duci spre Tomesti dincolo de pasajul cu calea fertata pe partea stanga) nu mi-au pozitionat farurile in fata si bat cam prost plus de asta intre capota si far aproape ca bag degetele atunci cand este inchisa, si chiar ma dispera faza aceasta.Mecanici romani fratilor, daca nu stai langa iei sa le pui acolo in buzunar de cate-o sticla de vin sau poate chiar de vreo 10 (cu toate ca platesti factura la reparatii de iti ustura curul) nu iti mai pun la loc toate suruburile, iti dispar lucruri din masina=nu scumpe dar folositoare tie, iti murdareste tapiteria cu salopetele lor pline de ulei etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!Am si eu o intrebare!Faza scurta care are xenon din fabrica,cu toate ca se autoregleaza,bate prea sus.Exista oare posibilitatea de a modifica parametrii de reglaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin si eu cu o problema. Tot nu mi-e clar cum se regleaza... Are cineva ceva poze?

Problema e ca mi-au dat farul jos (in urma unui accident) si acuma bate la 1 metru in fata masinii. Cat ma uit din fata la masina cu faza scurta deschisa se vede clar ca becul bate in jos...

P.S. Dupa ce ca farurile sunt total chioare.... Acuma nici nu mai bate in fata :icon_thumright: Sincer Dacia mea are faruri mai bune si n-au fost niciodata schimbate.

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@executron: pai da, dar cu dacia mergi doar ziua :icon_thumright:

eu zic sa te duci acolo unde l-au dat jos sa il regelze la loc, nu asa ar fi normal?

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ar fi normal nu? Pai da sincer acum ca ma gandesc o sa incerc maine la ei, speram sa nu comenteze ca n-am chef de cearta pentru un kkt de reglaj de bec.

P.S. Stiu ce fac... O trimit pe mama... De fiecare daca cand e ceva de genu asta o trimit pe mama. Eu seman cu tata adica imediat ma enervez, ma cert cu toti, nervi si nu rezolv nimic. Maica-mea e invers si intotdeaua rezolva probleme cu tact :icon_thumright:

P.P.S. Nu, merg si noaptea cu nova dupa ce las passatu la garaj. De exemplu in seara asta faza scurta + proiectoare la nova mai mult decat satisfacatoare.

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Reglajul farurilor se face foarte usor, folosind cele 2 suruburi de plastic pt. reglaj de deasupra farurilor. Eu mi le-am reglat singur noaptea, pe o sosea laterala, urmarind cum se deplaseaza. Ai grija sa nu fortezi suruburile, sa le dai peste cap, ca pe urma nu se mai pot regla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca nu s-a mai discutat aceasta problema: Am fost la un service sa-mi reglez farurile mi l-au reglat pe cel din stanga cu greu mare, iar cel din dreapta nu a vrut sa se miste nici in sus nici in jos, se invartea surubul in gol ce pot sa-i fac sa-l dau un pic mai sus pt. ca imi bate foarte jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap idem. Si la mine unu bate in jos si am tot rotit de el cu efect redus (l-am mai urcat putin dar am invartit de el de...) . Am avut un accident si a trebuit schimbata bara (scos far) si presupun ca l-au stricat cei de la service caci l-am gasit dereglat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca il dai jos, s-ar putea face. Probabil e sarita nuca cu surub din locasul ei. Daca esti mai ghinionist, s-a rupt ceva in el in momentul impactului. S-ar putea si asta rezolva, dar trebuie demontat geamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teroretic de poate face .. dar e mult de munca .. f.f.f mult mai ales sa decapsezi faru .. am avut si eu aceasi problema .. am rezolvat-o prin schimbarea farurilor pana la urma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da problema e ca dupa 1 sapt am incercat sa-i fac ceva si dupa am realizat ca s-ar putea sa fi patit ceva de la accident (a intrat exact in partea dreapta cineva, dar impactul a fost usor si nu s-a rupt nici o clema...)

Asta e acuma e prea tarziu din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
pai daca sutn cele din fabrica probabil ca s-au cam dus becurile .. daca sunt reglate bine si tot prost se vede .. incerca sa cumperi 2 becuri sau sa pui de la cineva sa vezi .. eu mi-am pus xenon after market si sunt super .. 6000k .. cum poti sa spui tu ca nu e mare chestie :)

Intradevar becurile erau pe duca ...s-au ars...Cele noi se vad mai bine...Dar pe urma am aflat ca sunt mai multe tipuri si generatii de xenoane,eu vroiam sa vad cum vede un land rover....dar alea au alte tipuri de becuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Bun..si acuma despre reglat..ce sanse exista sa le dereglez eu de tot ?:P si reglatu se face de la "surubu" ala imbus ? de deasupra farului ? Ieri cand am schimbat iar becurile m-am uitat la far mai atent..si am vazut ca este o gaura prin plasticele alea..pana la acel surub..de acolo se regleaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
am vazut ca este o gaura prin plasticele alea..pana la acel surub..de acolo se regleaza ?

Ar trebui sa gasesti 2 (doua) :P asemenea gauri.

Cea din centru farului, deasupra, regleaza pe verticala fascicolul si mai este cea dinspre laterala farului care regleaza acelasi fascicol pe orizontala.

Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!