Jump to content

Ulei motor si cutie


tonic
 Share

Postare recomandată

eu am primit setul de garnituri(carton+cupru-cele mici si unul mare) de la broscarul de la autoworld cluj care este magazionerul de la dealer. de ce nu incercati la un dealer vw?

uleiul l-am luat de la metro cu 108000 lei/litru, esso 15w40. si am schimbat si filtrul de ulei :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MishuL

    18

  • bubu

    17

  • RaduI

    13

  • MikeRG

    12

Top Posters In This Topic

uleiul de la Petrom nu tine mai mult de 3000 km, dupa aceea isi pierde din proprietati...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

...cica Ro 3 ar fi chiar si aditivat, eu am auzit lucruri bune dar nu prea-mi vine sa cred.... :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uleiul de la Petrom nu tine mai mult de 3000 km, dupa aceea isi pierde din proprietati...

eu cred ca si mai putin, am pus RO3 in motorul in rodaj asta vara si mi-a tot palpait becul la relanti - am eu asa un feeling ca sta prost si la capitolul DISIPAREA CALDURII - dupa cei 500 km intentionez sa il vars si sa bag carrier (mol), pentru urmatorii 500-1000 km - cel putin pe motorul de 1200 de pe mexicana nu am avut probleme cu acest ulei, in conditiile unui set uzat - tine presiunea, lubrifiaza si raceste multumitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca si mai putin, am pus RO3 in motorul in rodaj asta vara si mi-a tot palpait becul la relanti - am eu asa un feeling ca sta prost si la capitolul DISIPAREA CALDURII - dupa cei 500 km intentionez sa il vars si sa bag carrier (mol), pentru urmatorii 500-1000 km - cel putin pe motorul de 1200 de pe mexicana nu am avut probleme cu acest ulei, in conditiile unui set uzat - tine presiunea, lubrifiaza si raceste multumitor

Setul uzat nu prea are legatura cu presiunea (doar consuma ulei ), asa cum iti spuneam eu, cu ulei romanesc am distrus un motor. La aceste masini mai mult de 3 000 km nu trebuie tinut uleiul iar in perioadele de iarna la mersul in oras se recomanda schimbarea lui la 6 saptamini ( am sa fac o poza la pagina din brosura de intretinere a masinii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfat, nu faceti economie la ulei, este o economie FALSA.

Am experimentat-o pe pielea mea.

RO3 merita doar ca prim ulei dupa ce ati facut motorul nou. Se scoate si se arunca dupa 500-700 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Saluti!

A-ncercat cineva Castrol GTX "High mileage" pina acuma?

Ar putea fi o gaselnita, cam scumpa, ce-i drept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfat, nu faceti economie la ulei, este o economie FALSA.

Am experimentat-o pe pielea mea.

RO3 merita doar ca prim ulei dupa ce ati facut motorul nou. Se scoate si se arunca dupa 500-700 km.

Dupa parerea mea este o mare greseala sa rodezi un motor nou cu un ulei prost: la un motor nou la inceput frecarile sunt mai mari si daca pui un ulei prost va aparea o uzura prematura . Parerea mea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!