Jump to content

Modificari Idei si Solutii pt Ibiza


LiviuLoto
 Share

Postare recomandată

O idee excelenta. Propun sa ne intalnim luni, marti sau miercuri seara la Polivalenta in parcare, ca sa avem timp pana in weekend sa cumparam toate materialele de care avem nevoie.

De asemeni, propun sa facem cu aceasta ocazie si un DIY, poate mai intereseaza pe cineva ulterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    206

  • SORAN

    77

  • Toma Aurelian

    58

  • Cornel.B

    50

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca ma puteti include si pe mine in grupul doritorilor.... numai ca eu n-am cum sa ajung pana in bucuresti.\

doar ca idee... nu putem folosi grila de ibiza facelift cea mare de jos? asta pentru a pastra acelasi model de fagure.

Modificat de mrx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta o sa facem noi, luam o grila mare, cea dintre proiectoare, de la Ibiza modelul face-lift. Ma gandesc ca la fel am putea face si grilele de sus, din stanga si dreapta celei cu S.

drakool21, vorbim mai multe pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele 2 grile stanga dreapta se pot comanda la orice dealer seat. 6L0853677A si 6L0853676A astea sunt codurile pt stanga si pt dreapta. la mine sunt si puse pe masina. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Or fi, dar nu sunt dispus sa dau 40 de euro pe ele, daca te referi la cele de FR. O sa incerc sa le cumpar de pe E-bay, la jumatate din pretul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... O sa incerc sa le cumpar de pe E-bay, la jumatate din pretul ala.

Si cu transport + comisioane nu ajungi cam la acelasi pret ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, sunt 19 euro si transportul e 9 euro. Comisioane nu platesc, deci in total 28 de euro. Exista si licitatii pentru asa ceva, tocmai am pierdut una acum 2 zile la 11 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut rost de ele de la cineva din spania(de pe un alt forum, sa facut lista de 10-12 buc), 85ron, 2 buc. cu tot cu transport pana in tara. La reprez. stiam ca sunt cca. 120ron buc

Grila centrala cu S-ul nu cred ca merge din grila de ibiza ca este prea mica, cine a mai facut a facut din grila de Altea, doar ca fagurii sunt mai mici

Modificat de SAMSON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa masor maine dimineata, inca nu am cumparat grila centrala de jos, daca nu se potriveste renunt la proiect pentru moment. Stiu de group buy-ul de pe celalalt forum, m-am gandit si eu, insa nu am cont pe acel forum, nu cred ca as fi prea bine primit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite si o poza cu grilele laterale si diferenta dintre faguri(masina e a unui prieten). De ce sa nu fi bine primit?(ai calcat pe bec)

post-7745-1275242221_thumb.jpg

Modificat de SAMSON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream la grila de la Ibiza face-lift, e ceva mai mare decat cea pe care o ai tu pe masina. Dupa cum arata in poza, e posibil sa fie si asta mai mica in inaltime decat grila centrala de sus.

67633699.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate cred ca voi renunta pentru moment la proiect, grila centrala de jos de la Ibiza facelift nu e destul de inalta, e mai mica cu 2-3 cm decat grila de sus centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

are ceva daca decupam plasticul dintre zabrele de la grila centrala de sus? ma gandesc ca ar intra mai mult aer la radiator si la motor, nu inteleg de ce e acel plastic incepand de la "S" pana sus.

si o alta intrebare, de ce au acel miros seaturile noi la dealer? e de la braduti sau asa miroase interiorul unui seat nou?

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca te-ar ajuta prea mult operatiunea asta, oricum nu prea inteleg de care plastic vorbesti.

Cat despre miros, cam toate masinile miros asa, e un miros specific de nou, de la plastice, tapiterie. N-am vazut sa aiba vreun bradut sau odorizant masinile noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca te-ar ajuta prea mult operatiunea asta, oricum nu prea inteleg de care plastic vorbesti.

Cat despre miros, cam toate masinile miros asa, e un miros specific de nou, de la plastice, tapiterie. N-am vazut sa aiba vreun bradut sau odorizant masinile noi.

grila ce contine "S"-ul, e astupata intre zabrele cu plastic,incepand de la S pana sus. nu inteleg de ce au astupat,daca e mai aerodinamic asa,sau le e teama ca intra pietricele si praf la motor sau pur si simplu asa le-a venit sa astupe zabrelele.

la seaturile noi si in general la masini, grila centrala dintre faruri nu e astupata in partea de sus, is de sus pana jos "aerisite".

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sincer nu cred ca am grila asa cum zici tu. Insa, chiar daca ar fi asa, nu te-ar ajuta cu nimic operatiunea pe care vrei s-o faci tu, avand in vedere ca aerul intra in admisie prin partea stanga, prin grila dintre far si grila centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

O clapeta de acceleratie mai mare a incercat careva sa adapteze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cine poate sa ma ajute cu un DIY de inlocuire a inelelor de la gurile de ventilatie ? Eventual o idee de inlocuire ?

image0072j.jpg

Uploaded with ImageShack.us

image0073f.jpg

Uploaded with ImageShack.us

:offtopic: PS Au mai patit si altii asta , sau sunt singurul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudata chestie, esti primul pe care il stiu cu problema asta. Cum ai reusit sa crapi ambele inele de la gurile de ventilatie de pe mijloc?

Ca sa demontezi gurile de ventilatie trebuie intai sa dai jos cd-playerul, polita de sub el, apoi sa scoti toata consola centrala. Sunt ceva suruburi torx pe acolo, unele in pozitii nu chiar comode.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil de la expunerea prelungita in soare fara utilizarea unui parasolar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine a crapat una la fel. Cand o sa le inlocuiesc o sa pun cromate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristian , asa am mostenit-o , de la fostul proprietar , merci pt info

@GildedBullet , ai o poza/link cu cele cromate ? Tu le inlocuiesti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata inelele cromate pentru ventilatie:

010.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, o s-o duc la service. Decat sa stric ceva mai bine dau 100-200 de lei la service dar daca se strica am pe cine trage la raspundere. N-am demontat niciodata bordul, am incercat sa demontez fata de usa si de frica sa nu rup cleme m-am lasat pagubas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea cromate nu se aplicau peste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!