Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

Trebuie sa clătești detergentul vechi din tapițerie. 

Aspirator cu injecție sau laveta umeda, șters clătit și repetat (de multe ori). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arată:https://ibb.co/5ct2vnt

Mentionez ca petele pe care le observasem erau 10% din zona aia. Oare reusesc doar cu laveta clatind de multe ori?

Mulțumesc Muale.

Modificat de Clubbizz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot sa clatesti de multe ori iti recomand, chiar si cu o bucata veche de perdea de Pascani, face minuni :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clateste de mai multe ori, apoi spala tot sezutul.
Daca speli local sunt sanse mari sa apara astfel de efecte pentru ca o zona devine curata iar restul tapiteriei este murdar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@teozuzu20 de dragul discutiei, de ce recomanzi perdeaua? care sunt beneficiile in fata unei carpe de bumbac sau microfibra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale tot de amorul discutiei, recomandarea mea vine si din partea unui bun prieten, ce are o spalatorie. Am testat si eu si mi-a placut cum a iesit. Perdeaua nu este nici prea moale sa nu faca nimic, dar nici prea aspra sa strice tesatura/textura tapiseriei. Microfibra nu mi-a placut ca lasa prea multe ghemotoace/scame in urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este ciudat cum a pastrat secretul incat nu stie multa lume de asta.

ar fi geamurile goale in casa, toti ar taia perdele sa curete cu ele.

mai am un dubiu, cola sau pepsi pe anvelope (max, light, lemon) dar voi afla doar cand ajung la spalatorie.

spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

25 minutes ago, Muale said:

este ciudat cum a pastrat secretul incat nu stie multa lume de asta.

ar fi geamurile goale in casa, toti ar taia perdele sa curete cu ele.

mai am un dubiu, cola sau pepsi pe anvelope (max, light, lemon) dar voi afla doar cand ajung la spalatorie.

spor la treaba!

Ai omis noul "model" de cola zero cu cinnamon, cica poate sa mareasca profilul cu pana la 10%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, sunt posesorul unei masini noi cu tapiterie din piele bej. Inca de la prima utilizare a ramas pe marginea scaunelor vopsea de la blugi cred, albastra. Cu ce as putea sa o scot si cum as putea sa previn pe viitor(in afara de a nu ma purta pantaloni in masina)?

PS pana ajung sa cumpar ceva profi cu ce as putea incerca, fara sa fac mai rau?

Modificat de andreutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super, am dat comanda deja, sper sa nu fie prea tarziu pana ajunge. Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Stelian99 e prompt cu comenzile dar problema este la firmele de curierat care sunt f aglomerate in perioada asta.

Eu cred ca poti curata pana la craciun :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu la coamnda ma refeream ci la faptul ca mi-e teama ca nu mai ies petele. Am citit pe un blog ca daca stau prea mult intra adanc in piele si sunt foarte greu de scos ulterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari,

 

vin si eu cu o mica problema. masina noua, tapiterie noua, insa aveam un miros ciudat in masina, si nereusind sa-l identific, m-am apucat de interior. curatat bord, fete usi, totul ca la carte, si am zis sa fac un refresh si la tapiterie.

Asadar, am luat un spray de-ala de spuma, MaFra Flash (ala bleu), aplicat delicat pe suprafata scaunelor, superficial, apoi sters energic cu laveta, fara sa ma chinui, sa aplic mult, doar nu era nevoie, scaunele erau noi, curate.

Rezultat final: s-a schimbat pentru 1 ora mirosul in masina, insa scaunele mele sunt lipicioase, sticky. Am lasat portofelul de piele pe scaunul din dreapta si se lipea de mana.

Ce naiba sa fac acum? sa incerc cu o laveta umeda si doar apa? nici vremea nu prea ajuta. Nu m-as apuca de aspirare umeda uscata, apoi aeroterma, s/a/m/d...  solutii mai simple exista? nu e nimic intrat in profunzime ca nu a fost nici aplicat mult detergent, si nici n-a avut timp sa intre in tesatura adanc (cateva zile)

Sper sa ma ajutati cu un sfat bun...:) & merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa clatesti spuma din material.

daca e noua masina, mirousul nu are cum sa fie din scaune/plafon.

verifica sa nu ai scurgeri de apa sau ceva cazut sub scaune si sa miroasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Muale said:

trebuie sa clatesti spuma din material.

daca e noua masina, mirousul nu are cum sa fie din scaune/plafon.

verifica sa nu ai scurgeri de apa sau ceva cazut sub scaune si sa miroasa. 

multumesc, imi fac o programare la o verificare pe garantie.

Ai idee cum clatesc? o laveta umeda e suficient? trebuie neaparat aspirator ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as clăti cu aspirator. 

Tu folosește ce ai pana rezultatul e mulțumitor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Îmi recomandați și mie o soluție pentru curățarea tapițeriei textile la mașina mea? Tapițeria are niște pete albe pe ea, presupun ca sunt din cauza că am mai șters cu șervețele umede.  Ce ziceți de această soluție? https://m.emag.ro/solutie-pentru-tapiterie-si-mochete-textile-cleaner-500-ml-cs-620/pd/D98HB4BBM/?X-Search-Id=28f7ae80fa4ae95a00e0&X-Product-Id=37171651&X-Search-Page=1&X-Search-Position=4&X-Section=brands&X-MB=0&X-Search-Action=view

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.evomag.ro/auto-curatare-si-intretinere/ma-fra-detergent-universal-pentru-interior-ma-fra-pulimax-p0494-4.5l-2677221.html

 

Ia de aici. Iti ies 40-45 de litri de solutie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am ce face cu 45 de litri:)) Mulțumesc pt recomandări! Daca mai aveți ceva recomandări de produse pt curățarea tapițeriei le aștept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai...merge la covoare, pardoseli, faianta etc etc....Iti garantez ca ai ce face. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pretul acela oricum l-ai folosi iesi pe plus. Si daca tie nu iti trebuie lasa.l pe mana sotiei/mamei, se descura ele  :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@Muale mestere, am si eu o intrebare la matale: se poate folosi un aspirator  umed-uscat pe scaunele textile cu incalzire? Afecteaza cumva instalatia electrica? Exista restrictii/recomandari pentru imediat dupa curatare? Multumesc pentru raspuns :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!