Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

nu este "cea mai ok" , este doar cea care iti place.

pune un APC , variante ai multe (Mafra, Sonax, Meguiar's etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 3/19/2018 at 10:04 AM, Muale said:

pe bord ai piele ?

vezi ce contine spray-ul.

oricum fiind spray e mai greu de aplicat pe volan, doar sa dai pe o carpa afara si apoi dai pe volan.

Pe bord nu este piele este un material care o imita usor moale..habar nu am ce e. Daca pentru praf e simplu de curatat pentru intretinere e mai greu si am ceva tente de alta culoare de la soare probabil

Nu am mai folosit spray-ul pt volan si am dat intai o carpa sa curat praful apoi lapte Doina ca era la indemana..a iesit semi ok. Alta solutie mai buna si de durata am pentru volan? Este din nou murdar si as vrea sa il curat. Niste simple servelete umede sau o carpa umeda ajuta?

Modificat de Mask001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minutes ago, Mask001 said:

o carpa umeda ajuta?

da

ma mir ca lumea nu a descoperit si cremele de la Nivea, Neutrogena sau Garnier si inca se foloseste laptele Doina (sunt mai multe variante pe piata) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stim si de alea, probabil ca Nivea Men e mai ok decat Nivea normala :biggrin: dar laptele Doina a fost mostenit si de aia l-am folosit. As trece fara sa stau pe ganduri la ceva mai bun dar habar nu am ce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-i cu carpa uda si spune-mi daca te multumeste rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

Cum pot scoate petele de pe parasolar?

31FD67C3-FB52-4351-9A7A-7E1152B4A60D.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu orice APC (all purpose cleaner). Cel mai ușor cred ca găsești Pulimax de la MA-FRA, dar si altele sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le gasesc in hypermarketuri sau ceva? Ca in rest e mai mult transportul pe site urile de profil decat produsul in sine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat azi un APC, vreau sa incerc sa curat scaunele de la masina, exista vreo metoda standard? fas fas, frecat cu o perie fina sau cu o laveta cu microfibra? sa dau direct pe carpa sa nu se imbibe scaunele? 

Se poate da peste tot cu el? (bord, usi)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce Apc ai ales? Eu sunt de părere ca fără a fi extras /clătit nu e treaba completa dar poate sunt subiectiv. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ciprian01 Cred ca la Selgros.

@deenman Urmează-i sfatul lui @Muale. Scaunele ies curate cu APC in prima faza, dar fără clătire cu extractorul, soluția rămâne in fibre și se reactivează cum se umezește putin. Rezultat: scaunul se murdărește iar. Daca nu ai posibilitatea sa folosești extractor mai bine cumpără un produs dedicat pentru textile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mafra la Norauto. 

@deenman știe cum se curata corect (a văzut la fosta mașina) ;) , e vorba de posibilități aici. Dacă nu sunt murdare, pulverizează pe scaun și șterge cu o carpa după. Dacă deja vorbim de agitat cu perie, trebuie sa dai mai multa soluție și sa extragi ca înseamă ca ai mizerie mai multa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pulimax de la Mafra se gaseste si pe Emag. Daca ai rabdare poti prinde o promotie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spunea ca vrea din magazin fizic , sa nu plateasca transportul.

la emag ai optiunea sa ridici din punctele lor de livrare, gratis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cumparaturi de 50 de lei se trimite la posta gratis. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vandut de Autohut, implicit trebuie sa pltesti transportul.

Doar ce e vandut de eMag e cu ridicare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pulimax de la MaFra se gaseste in Selgros.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am avut si eu niste pete mai vechi pe scaunele din fata de la vechiul proprietar care imi stateau pe creier! Dupa ce am dat cu detergenturi, pulimax si vanish ... am luat o spuma care si-a facut treaba cu brio, petele s-au dus si culoarea s-a revigorat la tapiteria scaunelor ... am dat de 2 ori sa fiu sigur :) . Se pare ca e ceva din UK adus ...

https://www.emag.ro/spray-pentru-curatarea-tapiteriei-carplan-triplewax-fabric-cleaner-500-ml-tfc500/pd/DPJ7R2BBM/?ref=hdr-favorite_products

 

 

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic din ce ai folosit tu nu este un produs dedicat pentru curățarea pielii. 

Atunci când vrei sa scoți o pata de le tapițeria din piele se folosește un Leather Cleaner, nu conditioner si nu produse 2in1 (cleaner & conditioner). Acestea din urma sunt ok pentru pete ușoare / întreținere.

Cat despre Vanish/ APC/ Solutii pentru tapițerii textile și mai știu eu ce alte improvizații... ma abțin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei_72 ... unde am scris eu ca am scaune cu piele :) ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, nu am citit cu atent titlul topicului. My bad!

Dar imi mentin punctul de vedere vizavi de Vanish si detergenti universali. APC-ul e ok dar, folosit cu extractor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-am neglijat scaunele de cand am luat masina aprilie 2017. De obicei aspir interiorul, sterg pielea si o hidratez cu o solutie, si cam atat. Insa au inceput sa aiba pete mici, observabile doar dintr-un anumit unghi, si mizerie, praf intre cusaturi.

 

Am sters azi tot interiorul cu apa calda + laveta noua mare, apoi am insistat 10 minute pe scaunele fata, mai ales intre imbinari. Cu un burete foarte soft, deloc abraziv, am dat cu o spuma de curatat tapiterie (foarte foarte putin, e inodora) si am frecat cu buretele, dupa care am limpezit cu apa curata si laveta. Am lasat masina la uscat in garaj cu geamurile coborate. A iesit bine, probabil pentru rezultate maxime ai nevoie de solutie+ injectie/extractie dar chiar nu am nevoie inca de asa ceva.

 

 

IMG_20180629_152655.jpg

IMG_20180629_152544.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o intrebare pentru cei care au interior din piele, passat-ul l-am cumparat cu volan imbracat in piele dar nu original, a fost facut la un baiat care se ocupa cu asta. Cand este cald afara (nu neaparat sa bata soarele in el) volan devine foarte gras/slinos, mie nu-mi transpira palmele deci nu e vina mea, si fostul proprietar avea problema asta. Stiti cumva daca exista o solutie/crema care sa rezolve problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curata-l cu un detergent pt piele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!