Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

Salut, stie cineva cum as putea sa redau culoarea neagra a acestor scaune? Precizez ca e alcantara pe un golf 6 2010.Momentan folosesc sonax pt alcantara si o perie dar rezultatele nu sunt extraordimare

IMG-20171106-WA0004.jpg

IMG-20171106-WA0003.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"pieptanat" ,depinde in ce sens asezi firele cu peria.

sau curatat, daca e vorba de mizerie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale: bre, ia zi matale si la mine, pentru rejuvenare si intretinere piele bovina (masina are 1 an si doar o mana de kilometri) ce produs sa folosesc? Leatherique, sau este ceva care e "best in class"? Multzam pentru sfat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cureti cu un APC si aplici o protectie.

daca ai timp la vara, poti sa dai cu leatherique, depinde cum arata pielea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Am nevoie de sfaturi. Recent am cumparat un golf 6 2010. Interiorul fiind extrem de jegos si patat , m am dus cu masina la spalatorie. Nu am avut suficient timp sa o las la baieti la uscat asa ca dupa vreo 12 ore de stat cu aeroterme in ea , am luat o de la ei. A inceput sa prinda un miros de ... mort cred din cauza umezelii. Cum scot mirosul ala, cu ce sa dau, ce sa mai fac... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aia eu nu lucrez e timp de iarna, se usucă f greu și e posibil sa se întâmple ce spui tu. 

Presupunem ca mașina a fost curățată ok și clătită bine. Trebuie sa o ventilezi bine sa se usuce (suflanta de aer rece, cald-după posibilități) apoi tratament cu ozon, când e tapițeria uscata. Pe vremea asta, dacă nu ai un spațiu încălzit e destul de greu de uscat (fiind multă umiditate în atmosfera). 

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu exista nicio varianta sa scot mireasma din ea, macar imi poti spune daca se duce cu trecerea timpului? Am cumparat si doua sticlute cu parfum de la areon, le am consumat pe bancheta si podea... degeaba. Mirosul urat se pastreaza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar asta ar trebui sa il diluez in apa apoi sa pulverizez pe bancheta si scaune ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Conform instrucțiunilor. 

Se pulverizează peste tot încât sa ajungă peste tot. (evident, nu pe geam, plastic, etc chestii ce nu "țin" miros) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu rezultatul. In doua zile a schimbat tot mirosul din masina solutia recomandata de tine. Merci mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Pentru scaune full piele cu 8 ani vechime care inca arata bine ce solutii de curatare-intretinere recomanzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/1/2017 at 3:55 PM, Muale said:

@Muale  Multumesc! Am comandat de la ei si rezultatul a fost cel dorit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Am interior textil, inchis la culoare, intr-un Passat B6 si am observat ca daca ajung picaturi de ploaie la interior, ramane oarecum patat.. Exista vreun produs cu care pot scapa de aceste pete inestetice ? Thanks!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar o curatare temeinica ca textilului. Petele indica si ca materialul este murdar. Ca solutie de urgenta poti folosi o microfibra umeda cu care sa stergi tot scaunul. Asa vor disparea diferentele de nuanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, AkaManah said:

 Petele indica si ca materialul este murdar.

uneori materialul este curat dar ploaia are praf in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur, este si asta o varianta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, AkaManah said:

Doar o curatare temeinica ca textilului. Petele indica si ca materialul este murdar. Ca solutie de urgenta poti folosi o microfibra umeda cu care sa stergi tot scaunul. Asa vor disparea diferentele de nuanta.

Inteles! O sa testez astazi treaba cu microfibra umeda.
Curatarea temeinica cu ce propui sa o fac ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi, la doua saptamani si un pic de la achizitie, interiorul masinii (b6 HL) a fost la spa. Spun asta pt ca la ce murdarie a iesit din ea, nu cred sa fi fost vreodata la astfel de tratamente :-)

Curatarea plasticelor a fost efectuata cu spray spuma sonax, pielea cu nigrin spuma activa (si dublata de o mega - actiune a unei lavete microfibra, manipulata de bratul meu drept)

Apoi am folosit pentru hidratare si protectie niste produse primite de la un coleg care are un E90 cu piele si care era multumit de rezultate. Pentru plastice am folosit SMART Dressing Wax, iar pentru piele SMART (cum altfel decat) Leather

Plasticul a capatat un negru firesc, fresh! Initial usor lucios insa supa cateva ore luciul se mai estompase

Pielea...la fel. Momentan e lucioasa, fara urme de la cum am aplicat produsul, dar sper ca dupa o perioada sa devina mata si elastica. Ce imi place f mult ca produsul pt protectia pielii, miroase a... piele! :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ceva pareri despre Meguiar's Gold Class Rich Leather Cleaner & Restorer? Masina in cauza e un Seat Leon 1P1, piele neagra, arata foarte bine, doar laterala sezutului necesita putina atentie. Sau de ce nu, o alta propunere testata personal.

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cu ce intretineti pielea de pe volan si bordul? Stiu ca sunt foarte multe produse de genul dar cum nu am testat pana acum nimic as vrea sa stiu care este mai ok si a fost testat o perioada mai lunga. Am primit asta si nu sunt asa singur daca e ce trebuie. E un spray care pe alte suprafete din piele nu am vazut sa aiba efect- in masina nu am dat

IMG_20180318_135110.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe bord ai piele ?

vezi ce contine spray-ul.

oricum fiind spray e mai greu de aplicat pe volan, doar sa dai pe o carpa afara si apoi dai pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care ar fi cea mai ok solutie de ( la pulverizator ori bidon) curatat tapiteria? am si un zelmer de aspira si umed, dar nu mai functioneaza partea de pulverizare.

Care ar fi cea mai buna varianta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!