Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

Pro-detailing Super Twist mi se pare foarte bun. In general noile prosoape cu tesatura twist sunt net superioare oricum prosop clasic de uscare.

In aceeasi gama intra si prosoapele de la Gyeon, Nanolex dar sunt putin mai scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele prosoape sunt bune, dar cum a recomandat si Toni, pe cel Pro Detailing Super Twist ti-l recomand si eu. Ambele le-am folosit si mi-au placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un prosop de uscare trebuie sa vedem capacitatea dlsi viteza de absorbție a apei dar și posibilitatea de a ridica și îngloba eventualele particule de mizerie încă ramase pe masina, fără sa zgârie suprafata cu ele la ștergere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru curatare / intretinere tapiterie textila si plasticele interioare folosesc Pulimax-Mafra , cumparat de la Norauto. Mi se pare foarte OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu cum il folosesti? Ca eu am pulverizat pe scaun, lasat un minut si sters si nicio chestie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pulverizat și apoi șters cu o lavetă  suprafața respectivă. Am curățat astfel pete de cafea de pe scaun și diverse urme de pe plasticele interioare. În plus, rămâne un miros foarte plăcut după folosire. Mă declar foarte mulțumit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce ma sfatuiti sa sterg sa nu se desprinda plafonul? petele sunt de la apa.

20180928_160628.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presupun ca inainte ai identificat si remediat infiltratiile.

a intrat multa apa de s-a facut pata asa, posibil sa se dezlipeasca si fara sa stergi.

sau nu, depinde de noroc.

Incearca cu un APC (s-a discutat mai sus) , o perie si o laveta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am curatat petele cu servetele umede pentru bebelusi si am sters cu o laveta de microfibra uscata, atentie sa NU apesi tare, buretele e copt de atatia ani....plafonul a iesit impecabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De doua saptamani folosesc acest produs. Momentan sunt multumit, are un miros placut si pielea pare mai curata si culoarea mai imtensa.

20181024_134612.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costa vreo 50 lei, este pt hidratare si protectie (aspect semi-lucios)

ca sa nu fac reclama, il puteti cauta pe google si achizitiona

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fix Leather Star am luat si eu, dar nu am apucat sa il folosesc, uitasem de el, o sa fac in weekend o incercare

 

Koch Chemie Leateher Star va revitaliza si proteja pielea masinii tale, fie ca e piele neteda, suede sau perforata, nepermitand ca pielea sa devina uscata si sfaramicioasa.

- lasa in urma un miros placut

- intensifica culoarea pielii

- ofera suplete si moliciune pielii

- nu lasa suprafata alunecoasa

Instructiuni de utilizare:

Suprafata curatata in prealabil trebuie stearsa cu o laveta umeda, iar apoi lasata sa se usuce  complet.

Agitati recipientul de Koch Chemie Leather Star si aplicati uniform pe suprafata pielii cu un aplicator din burete sau microfibra si lasati sa se usuce. 

Indepartati excesul cu o laveta uscata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il gasiti cam pe orice site de produse pentru detaling. Pielea a fost curatata acum cateva saptamani cu un produs de la Nextzet. Am postat acum ceva timp.

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa multe in urma. Inmoaie, curata acceptabil dar, pielea ramane lipicioasa tare. Mi-am facut o pereche de ghete, de proba, si desi am sters energic si repetat am cules tot praful de pe drum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc produsele din poza pentru piele cu perforații si sunt multumit. Iar pt intretinere, streg scaunele cu Inner Clean Quick Detailer pe care il folosesc sa curat si protejez tot interiorul masinii

SPI_109_16-2T.jpg

Modificat de al3xandru1228
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pt tapiserii textile pe scaune, sau pe plafon am folosit asta :

https://pro-x.ro/produs/textile-cleaner/

ieftin, made in romania, bun.

L-am folosit si in casa la pete pe canapele si covoare. 

Foarte multumit si ma bucura si faptul ca e un produs romanesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bun dar  petele reapar dupa 1 luna+ca are un miros oribil.

Modificat de valy2d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. La mine petele nu au re-aparut. Am curatat pete de pe  covoare, vin rosu de pe canapele, un plafon de opel patat asemanator cu postul lui CCrys...etc

Despre miros... nu stiu ce sa zic poate ca nu miroase cel mai bine de pe piata dar nu e deranjant. Rolul e oricum de detergent nu de parfum

Nu zic ca e cel mai bun de pe piata. Sigur exista si alte solutii , dar la 12-15 lei face o treaba ok,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am sters cateva pete din interiorul masinii iar aceste au reaparut,iar de miros abia am scapat din masina ,fiind foarte neplacut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, Am avut 2 pete mici pe tapiserie, Am incercat sa curat cu un spray de pete, dar am făcut mult mai rau, petele sunt super vizibile si mult mai mari acum ( cred ca erau pete de detergent rămas după curățarea de cand am luat  masina). Acum cand dau cu o laveta umeda iese multă spume. Cum as putea sa o curăț? E foarte stresanta pata rămasă..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!