Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

DACA EU AM CODUL LA SENZORI 3C0 919 275 R, POT SA IAU CU CODUL 3C0 919 275 P? OARE VOR MERGE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fizic, arata diferit:

 

VW_3C0919275R2ZZ_3C0-919-275-R-2ZZ-R2ZZ_33871261_3_585x461.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fizic, arata diferit:

 

 

MA INTERESEAZA DACA VOR FUNCTIONA, NU CUM ARATA IN SPATELE BAREI!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inteles intrebarea ta. Nu e un moft al celor de la VW forma senzorilor cu R care se monteaza in grila cromata la B6. Ar trebui sa te asiguri ca poti pune senzori cu P acolo (daca au loc fizic, daca ajunge cablajul la ei, etc)

Cel cu P este pentru Audi Q7, TT 2007-2009/2010. Probabil ca va functiona si la B6.

 

Nu e nevoie sa dai quote la postarea de deasupra. Din Regulament:

15. Butoanele Reply si Multiquote ("citat") ajuta în momentul în care se doreste citarea unui pasaj din alt post (propriu sau apartinând altcuiva), pentru a face referire la el. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, în caz contrar acesta se va repeta în mod inutil. Folosirea nejustificata a quote/citatului, va fi sanctionata cu avertisment verbal, iar in cazul repetarii cu warning;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Fizic, arata diferit:

 

 

MA INTERESEAZA DACA VOR FUNCTIONA, NU CUM ARATA IN SPATELE BAREI!

 

Si daca tipi la noi, ce crezi ca o sa obtii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu tot respectu... nu asta a fost iintentia, sa tip... Nu mi-as permite. Pur si simplu am avut caps lock activat...

Am ceva probleme cu masina si incerc sa le rezolv mai ieftin... cu dezmembrari, internet,etc... Sunt nou pe forum si nu inteleg multe chestii, cu coduri, care se potrivesc si care nu, cum se codeaza cu interfata aia....

Imi cer scuze daca pun intrebari stupide! Darpa pana invat si eu cate ceva...

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Vreau sa cumpar un senzor de parcare de la dezmembrari. Se moate verifica intr-un fel? sa nu dau banii degeaba. Stiti ce trebuie masurat si intre ce valori trebuie sa fie? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai ce masura, doar pus pe masina si vazut daca merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Vreau sa cumpar un senzor de parcare de la dezmembrari. Se moate verifica intr-un fel? sa nu dau banii degeaba. Stiti ce trebuie masurat si intre ce valori trebuie sa fie? Multumesc

 

da jos scutul care il ai pe spate dreapta - pune senzorul in mufa si vezi daca lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Am montat azi un kit de senzori PDC/OPS spate OEM pe masina din semnatura. Am conectat interfata VCDS si am vrut sa ii codez dar nu am reusit. Intrand pe adresa 10, Park Assist, am vrut sa modific la CODING pe 100003, adica sa activez Optical Display iar la control module sa codez pe VW Passat 3C2. Cand sa dau Do It! primesc urmatoarea eroare: Coding Rejected, Error 31: Request out of range. De asemenea la scanare am si erorile de mai jos. In situatia de fata cand cuplez marcharier se aude un bip de 3-4 secunde si atat, fara sa afiseze nimic pe display, dar ma gandesc ca din cauza ca nu s-a reusit codarea ...la fel si erorile din aceasta cauza. Orice parere sau sfat e mai mult decat binevenit. Sa merg la reprezentanta sa incerc sa activez sau mai pot incerca ceva? Pana acum am incercat cu 2 interfete....clone ambele bineinteles. E posibil sa aibe ceva modulul? Multumesc anticipat.

 

Address 10: Park/Steer Assist (J446)       Labels: 3C8-919-475.clb
   Part No SW: 5KD 919 475     HW: 5KD 919 475
   Component: PARKHILFE 4K  H07 0001  
   Revision: --------    Serial number: 05211402100599
   Coding: 000000
   Shop #: WSC 00000 000 00000
   VCID: 071785C5B636151

 

2 Faults Found:
01312 - Powertrain Data Bus
            004 - No Signal/Communication - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00100100
                    Fault Priority: 6
                    Fault Frequency: 3
                    Reset counter: 151
                    Mileage: 124037 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2120.14.00
                    Time: 22:08:44

             Freeze Frame:
                    Temperature: 24.0°C

01042 - Control Module; Not Coded
            000 -  -
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100000
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 111
                    Mileage: 124037 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2120.14.00
                    Time: 22:04:15

             Freeze Frame:
                    Temperature: 24.0°C

Modificat de Vladone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unitatea aia este de Golf/Jetta. Posibil sa mearga si pe Passat B6 insa nu este obligatoriu!!!

Passatul s-a livrat doar cu senzori fata-spate deci nu o sa gasesti unitate dedicata de passat cu 4 senzori.

Mari sanse sa nu iti mearga in configuratia actuala!

Unitatile de passat au codul 3C0 ... sau 56D ... si toate sunt 8K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In descrierea produsului aparea ca potriveste pe golf/jetta/passat. Acuma nu stiu ce sa zic...asta o fi problema sau pur si simplu interfata nu reuseste sa codeze senzorii.. Daca ar fi problema doar unitatea, ma gandesc ca s-ar putea schimba doar aceasta, iar senzorii si cablurile sa ramana

Modificat de Vladone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vladone, VCDS iti arata ce label incarca? 3C8-919-475 sau 1Q0-919-475 ?

Pentru label-ul 1Q0-xxx, (e totusi o unitate de golf) corect este sa codezi cu 100002, Tiguan 5N avand frana de stationare electronica la fel ca B6.

nv8y11.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vcds-ul ii incarca labelul 3C8, de passat si cu el incearca sa codeze unitatea de golf, deci nu o sa o poata coda.

Daca nu o sa reusesti nu va fi suficient sa schimbi doar unitatea ci va trebui sa cumperi si kitul fata!!

Repet: unitatile de passat stiu doar de 8 senzori si nu vor lucra cu 4! Au nevoie de toti 8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Am montat azi un kit de senzori PDC/OPS spate OEM pe masina din semnatura. Am conectat interfata VCDS si am vrut sa ii codez dar nu am reusit. Intrand pe adresa 10, Park Assist, am vrut sa modific la CODING pe 100003, adica sa activez Optical Display iar la control module sa codez pe VW Passat 3C2. Cand sa dau Do It! primesc urmatoarea eroare: Coding Rejected, Error 31: Request out of range. De asemenea la scanare am si erorile de mai jos. In situatia de fata cand cuplez marcharier se aude un bip de 3-4 secunde si atat, fara sa afiseze nimic pe display, dar ma gandesc ca din cauza ca nu s-a reusit codarea ...la fel si erorile din aceasta cauza. Orice parere sau sfat e mai mult decat binevenit. Sa merg la reprezentanta sa incerc sa activez sau mai pot incerca ceva? Pana acum am incercat cu 2 interfete....clone ambele bineinteles. E posibil sa aibe ceva modulul? Multumesc anticipat.

 

 

 

interfata e originala ?

 

inainte sa incerci codarea, mergi la 10-parktronic, la Security acces - si VCDS-ul o sa iti dea un cod.... il bagi, dupa care te duci la Coding si faci codarea.

 

Unitatea aia este de Golf/Jetta. Posibil sa mearga si pe Passat B6 insa nu este obligatoriu!!!

Passatul s-a livrat doar cu senzori fata-spate deci nu o sa gasesti unitate dedicata de passat cu 4 senzori.

Mari sanse sa nu iti mearga in configuratia actuala!

Unitatile de passat au codul 3C0 ... sau 56D ... si toate sunt 8K.

 

Merge Dany, dar ce si cum.... vede in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Casaneanu

Salutare,

 

Va rog sa ma ajutati cu ceva informatii despre inlocuirea buzzer-ului de pe spate la Passat 2.0 TDI, 2006, BMP. am inteles ca este undeva intre bancheta si stalpul din stanga. Am scotocit pe acolo dar nu am gasit decat ceva fire care duc la senzorul de ABS. Ceva poze ar fi nemaipomenite.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Variant sau Sedan ?

 

completeaza-ti profilul.... ne-ar ajuta ca sa iti putem raspunde mai repede...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Casaneanu

Variant sau Sedan ?

completeaza-ti profilul.... ne-ar ajuta ca sa iti putem raspunde mai repede...

Salut. Este Sedan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor tuturor. Pana la urma functioneaza si acustic si optic, codarea castigatoare era 100001, si nu 100003. Acel 3 de la capat se pune doar pentru Passat 3C, varianta 8K, daca sunt senzori 4k se alege 1 la capat, adica pentru (golf, jetta, passat cc, exeo, etc). Totusi a ramas prima eroare, 01312 - Powertrain Data Bus. Sa vedem asta cum o mai pot scoate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....ce mi se pare totusi ciudat e ca desi eroarea nu dispare chiar daca o sterg, afisajul pe display nu apare de fiecare data cand cuplez marcharier, cel acustic mergand de fiecare data totusi. Si cu eroarea stearsa si cu eroare activa se intampla sa apara afisajul pe display sau sa nu apara. Nu stiu care ar putea fi cauza ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum ti-am spus si eu si Florin, merge si nu prea. Functia ops trece din unitatea de parcare prin can si apoi pe unitatea multimedia. Avand in vedere compatibilitatea care nu este 100%, intre unitatea ta de parcare si masina, pot aparea unele minusuri.

Esti sigur totusi ca ai legat bine cele doua fire pe can, pentru a elimina o eroare de cablare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Casaneanu

Salut. Nu ma ajuta nimeni? :( :( :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Va rog sa ma ajutati cu ceva informatii despre inlocuirea buzzer-ului de pe spate la Passat 2.0 TDI, 2006, BMP. am inteles ca este undeva intre bancheta si stalpul din stanga. Am scotocit pe acolo dar nu am gasit decat ceva fire care duc la senzorul de ABS. Ceva poze ar fi nemaipomenite.

Multumesc anticipat.

Ti-au raspuns cu cateva pagini in spate pronet si florin:

 

la sedan este sub polita spate - cea de sub luneta, in dreapta.

 

Ptr a ajunge la buzzer dai bancheta spate afara, scoti pillar-ul lateral apoi desfaci polita de sub luneta-e prinsa in cleme. Buzzerul e prins pe acea tabla. Ptr a-l scoate il deblochezi din pinii de prindere din portbagaj si-i decuplezi mufa de alimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Casaneanu

Multumesc mult. Nu imi dau seama care este luneta si care portiera. Poza este facuta pe Sedan sau pe Variant. Scuze daca te sacai. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!