Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Faza e ca in link-ul pus de Valentin, pe care l-am gasit si eu, CAN-ul e unul cu 7N0, iar PLA-ul e 1T0. Pe de alta parte, pe bronken.de se pare ca Torsten a reusit sa implementeze PLA 2.0 pe B6 numai din schimbat de CAN-GW si modulul 1T0 cu 3AA si trimis mesajele care trebuie pe CAN. FARA schimbarea ABS-ului.

Deci inclin sa cred ca PLA 1.0 si 1.5 se face doar cu modulele 1T0 (orice sufix), iar PLA 2.0 doar cu modulele 3AA (orice sufix), numai ABS-ul sa fie capabil de PLA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EWS, kitt cu modulul 1T0 919 475M a pus un american pe un Passat CC US Spec 2009.

post-104992-0-74711400-1395824057_thumb.

 

Daca ai indoieli legate de unitatea cu S, poti cumpara un kitt bazat pe "europeanul" 1T0 919 475P:

 

Unitatea: 48euro

Senzorii: 30 euro

Holderii:  15 euro

Buton:    20 euro

Cablajul se poate confectiona.

O sa iesi un pic mai scump fata de chinez.

 

LE: Nu prea ii merge 2.0 baiatului ala pe B6. A rezolvat doar afisarea 360 OPS pe ecranul navigatiei insa masina nu parcheaza.

Nici macar nu a schimbat senzorii ABS pe spate.

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa merg pe S. Daca nu functioneaza, asta e... il schimb sau il vand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza e ca in link-ul pus de Valentin, pe care l-am gasit si eu, CAN-ul e unul cu 7N0, iar PLA-ul e 1T0. Pe de alta parte, pe bronken.de se pare ca Torsten a reusit sa implementeze PLA 2.0 pe B6 numai din schimbat de CAN-GW si modulul 1T0 cu 3AA si trimis mesajele care trebuie pe CAN. FARA schimbarea ABS-ului.

Deci inclin sa cred ca PLA 1.0 si 1.5 se face doar cu modulele 1T0 (orice sufix), iar PLA 2.0 doar cu modulele 3AA (orice sufix), numai ABS-ul sa fie capabil de PLA.

 

No, hai ca ne abatem de la subiect si repetam aceleasi informatii....PLA 2.0 are legatura si cu pompa ABS, cutie DSG, etc... PLA 1.0 si 1.5 - de care vb noi - respectiv modulul 1T0 919 475S - este altceva...

 

Asa cum am scris pe la inceput, eu pe masina mi-am montat 1T0 919 475P.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate PLA au legatura cu pompa de ABS si caseta de directie.

CAN intervine aici doar pentru afisarea 360 grade.

 

PLA 2 mai are nevoie de 2 senzori dedicati pentru ABS. daca ABS suporta PLA 1.5 suporta si 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nici n-am zis ca poti face PLA 2.0 doar montand 3AA-ul. Invers, inteleg ca pe un B7/CC capabil de PLA 2.0 poti pune linistit un 1T0 pentru PLA 1.5.

Pe bronken.de tipul a bricolat si la CAN, si din ce am inteles a mai "ajutat" un pic controllerul cu niste mesaje ca sa "mearga 50%", adica fara erori, dar nu are inca functiile pentru PLA 2.0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci inclin sa cred ca PLA 1.0 si 1.5 se face doar cu modulele 1T0 (orice sufix), iar PLA 2.0 doar cu modulele 3AA (orice sufix), numai ABS-ul sa fie capabil de PLA.

Ai perfecta dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe de alta parte, pe bronken.de se pare ca Torsten a reusit sa implementeze PLA 2.0 pe B6 numai din schimbat de CAN-GW si modulul 1T0 cu 3AA si trimis mesajele care trebuie pe CAN. FARA schimbarea ABS-ului.

Deci inclin sa cred ca PLA 1.0 si 1.5 se face doar cu modulele 1T0 (orice sufix), iar PLA 2.0 doar cu modulele 3AA (orice sufix), numai ABS-ul sa fie capabil de PLA.

Foarte tare daca asa stau lucrurile, dar n-a mai facut si altceva in plus? Ai cumva un link direct catre pagina? Tipul e foarte inventiv si m-a ajutat dezinteresat si pe mine in vreo doua randuri. Stiu ca se chinuia fara succes, pe atunci, sa instaleze PLA 2, avand o masina similara cu a mea (parca a lui e/a fost BM).

 

 

daca ABS suporta PLA 1.5 suporta si 2.0

Ai scris corect sau ai vrut sa spui invers?

Vrei sa spui ca orice ABS care suporta PLA 1,5 suporta si PLA 2? Eu nu am incercat, dar au incercat zeci de alti tipi, chiar daca au schimbat senzorii pe spate, si tot nu le-a mers. E vreun secret pe undeva? Cum ramane cu comunicatia dintre PLA si ABS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer strict la O2fl si G6, nu la modulele de ABS de pe passat care sunt diferite, deoarece nu au senzorii in ele, ci in calc franei de mana.

Un esp MK60EC1, daca suporta PLA 1.5 atunci suporta si PLA2.0 cu schimbarea senzorilor de ABS de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare daca asa stau lucrurile, dar n-a mai facut si altceva in plus? Ai cumva un link direct catre pagina? Tipul e foarte inventiv si m-a ajutat dezinteresat si pe mine in vreo doua randuri. Stiu ca se chinuia fara succes, pe atunci, sa instaleze PLA 2, avand o masina similara cu a mea (parca a lui e/a fost BM).

Valentin, uite aici link-ul catre ce incearca neamtul.

 

Al Bundy, (un esp MK60EC1, daca suporta PLA 1.5 atunci suporta si PLA2.0 cu schimbarea senzorilor de ABS de pe spate) NUMAI daca e pe 18 bytes.

Part No: 1K0 907 379 BH Component: ESP MK60EC1 H31 0121 - pe asta nu merge PLA 2.0

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Valentin: http://bronken.de/pla20/ si de acolo e si un link catre motor-talk.de

LE: Hayate a fost mai rapid.

Ca sa nu risc (prea mult) m-am inteles cu vanzatorul sa-mi trimita un kit cu 1T0 919 475H si sa-i trimit kitul cu 1T0 919 475S inapoi. Maine vine H-ul si pleaca S-ul. De ce H? Numai asta a mai gasit cu greu cica prin stocuri vechi. A zis ca de mai bine de un an n-a mai vandut cu H si ca nici cu P nu mai sunt, tot ce vine acum e cu S.

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Casaneanu

Salutare tuturor,

 

Nu stiu daca s-a mai scris, eu unul nu gasesc, imi cer scuze daca repet intrebarea. Unde se afla pozitionat buzzerul de pe spate la un Passat Sedan B6 din 2006? Imi da ca defect si din cauza lui nu merge tot sistemul. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu ceva informatii valoroase, poate si poze.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Casaneanu, buzzerul se gaseste în spatele raftului din faţa lunetei, în dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Foarte tare daca asa stau lucrurile, dar n-a mai facut si altceva in plus? Ai cumva un link direct catre pagina? Tipul e foarte inventiv si m-a ajutat dezinteresat si pe mine in vreo doua randuri. Stiu ca se chinuia fara succes, pe atunci, sa instaleze PLA 2, avand o masina similara cu a mea (parca a lui e/a fost BM).

Valentin, uite aici link-ul catre ce incearca neamtul.

 

Al Bundy, (un esp MK60EC1, daca suporta PLA 1.5 atunci suporta si PLA2.0 cu schimbarea senzorilor de ABS de pe spate) NUMAI daca e pe 18 bytes.

Part No: 1K0 907 379 BH Component: ESP MK60EC1 H31 0121 - pe asta nu merge PLA 2.0

 

 

DA, uitasem de acest aspect, cu toate ca am trecut prin acea etapa, tb sa fie pe 18 bytes ptr PLA 2.0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer strict la O2fl si G6, nu la modulele de ABS de pe passat care sunt diferite, deoarece nu au senzorii in ele, ci in calc franei de mana.

Un esp MK60EC1, daca suporta PLA 1.5 atunci suporta si PLA2.0 cu schimbarea senzorilor de ABS de pe spate.

 

Aaaa, tu vorbesti de O2 sau G6? Eu ziceam de Passat, unde este putin probabil sa mearga PLA 2 fara schimbarea ABS-ului. 

 

 

Foarte tare daca asa stau lucrurile, dar n-a mai facut si altceva in plus? Ai cumva un link direct catre pagina? Tipul e foarte inventiv si m-a ajutat dezinteresat si pe mine in vreo doua randuri. Stiu ca se chinuia fara succes, pe atunci, sa instaleze PLA 2, avand o masina similara cu a mea (parca a lui e/a fost BM).

Valentin, uite aici link-ul catre ce incearca neamtul.

 

Bre, din cunostintele mele apreciabile de l. germana (care tind catre 0), eu inteleg din linkurile alea ca stimabilul Torsten n-a reusit inca sa faca sistemul de parcare sa functioneze, ci doar afisarea 360. Asadar el parcheaza manual, cu bratele, ca a renuntat la PLA 1,5. :)

 

Daca am inteles eu gresit, nu-i vina mea. Gogul meu era beat cand a tradus :)

@Valentin: http://bronken.de/pla20/ si de acolo e si un link catre motor-talk.de

LE: Hayate a fost mai rapid.

Ca sa nu risc (prea mult) m-am inteles cu vanzatorul sa-mi trimita un kit cu 1T0 919 475H si sa-i trimit kitul cu 1T0 919 475S inapoi. Maine vine H-ul si pleaca S-ul. De ce H? Numai asta a mai gasit cu greu cica prin stocuri vechi. A zis ca de mai bine de un an n-a mai vandut cu H si ca nici cu P nu mai sunt, tot ce vine acum e cu S.

 

Tu vrei sa-l trimiti inapoi in China? Pai nu e cam scump?

Mai bine lasa-l asa si da o bere cuiva de pe langa tine sa te lase sa-l incerci. Vorbeste cu Cristi (cridaia) si poate il pui pe masina sa si vezi daca merge. Daca vanzatorul zice ca a vandut mai multe in Europa, poate stie el ce stie.

 

Nu renunta la el. H-ul e ceva mai slab. O varianta buna era P-ul, dar daca nu-l mai gasesti...

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimabilul Torsten e convins ca dupa ce a rezolvat OPS 360 si nu mai are erori pe VCDS la comunicarea modului PLA2.0 cu pompa ABS, va reusi sa faca masina sa parcheze chiar si fara sa schimbe senzorii ABS pe spate.

 

P inca se mai gaseste, daca stii unde sa cauti. O sursa ar fi asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Casaneanu

Hayate, poti sa pui o poza ceva, nu inteleg prea bine :P. Caut prin portbagaj sau prin spate, pe la bancheta?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doua posibile locatii la masina ta. 

Le vezi mai jos

 

J446.pdf

 

Stimabilul Torsten e convins ca dupa ce a rezolvat OPS 360 si nu mai are erori pe VCDS la comunicarea modului PLA2.0 cu pompa ABS, va reusi sa faca masina sa parcheze chiar si fara sa schimbe senzorii ABS pe spate.

 

Cred ca ai intels gresit ce a zis, chiar in linkurile postate de voi.

Zice ca in cazul B6, PLA 2.0 merge doar 50%, deoarece nu mai are erori pe modul, afisarea 360 functioneaza corect, insa masina nu parcheaza singura si nu stie daca va reusi vreodata s-o faca fara sa schimbe ABS-ul. Pana acum nu a reusit s-o faca sa parcheze, si e cam aiurea sa stii sigur c-o faci... fara s-o faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A schimbat senzorii abs pe spate? Ca eu nu vad nicaieri sa aminteasca de asta, nici la el pe site nici pe motortalk.de

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu vrei sa-l trimiti inapoi in China? Pai nu e cam scump?

Mai bine lasa-l asa si da o bere cuiva de pe langa tine sa te lase sa-l incerci. Vorbeste cu Cristi (cridaia) si poate il pui pe masina sa si vezi daca merge. Daca vanzatorul zice ca a vandut mai multe in Europa, poate stie el ce stie.

 

Nu renunta la el. H-ul e ceva mai slab. O varianta buna era P-ul, dar daca nu-l mai gasesti...

H-ul a ajuns deja, S-ul s-a plimbat doar Shenzen - Shanghai - Shenzen, am mai platit eu 22 RMB taxele pentru retur, in rest transportul a fost gratis.

@Hayate: in Polonia e scump :)

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Casaneanu

salut,

 

Ma poate ajuta cineva cu informatii despre locul unde se afla buzzerul din spate, de la sistemul de parcare al masinii din semnatura?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

Buzzerul din spate se afla in partea dreapta a barii din spate! Eu acolo l.am vazut cand am facut dubla evacuare la masina! Este o bucata de plastic care se da f.usor jos, este prinsa in 2 sau 3 suruburi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George - masina din semnatura e Variant sau Sedan?

 

Mihai - nu e tata in bara, e in masina..... la sedan este sub polita spate - cea de sub luneta, in dreapta.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Casaneanu

Masina este sedan. Nici eu nu cred ca este in bara, nu ar avea cum sa se auda in masina atunci cand functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Casaneanu

Florin - intru prin portbagaj si ma uit sub polita in dreapta? Parca sub polita nu este capitonaj, deci ar trebui sa se vada? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!