Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Ptr a ajunge la buzzer dai bancheta spate afara, scoti pillar-ul lateral apoi desfaci polita de sub luneta-e prinsa in cleme. Buzzerul e prins pe acea tabla. Ptr a-l scoate il deblochezi din pinii de prindere din portbagaj si-i decuplezi mufa de alimentare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu urmatoarea eroare la senzorii de parcare la un vw passat variant din 2009

02069 front parking aid sensors

Are cineva ideea de unde ar putea provenii aceasta eroare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

02069 - Front Parking Aid Sensors

 

Possible Symptoms

  • Parking Aid not working

Possible Causes

  • Main Connector to Front Sensors disconnected
  • Separate Connectors to all Front Sensors disconnected
  • Wiring/Connector(s) from/to Front Sensors faulty

Possible Solutions

  • Check Main Connector to Front Sensors
  • Check Separate Connectors to all Front Sensors
  • Check Wiring/Connector(s) from/to Front Sensors
Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms D@ny

Are cineva idee unde este mufa principala de la senzorii fata? Trebuie data bara jos?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub filtrul de aer. Da, trebuie dată jos, poate chiar și filtrul de aer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vb de mufa de pe lonjeron - stanga fata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HorjoagaLucian

Am si eu o problema la snezorii de parcare de pe spate, astazi am descoperit ca senzorii de parcare nu mai functioneaza, cand bag in marsarier, tiuie in continuu, ca si cand as avea ceva in spate, poate fi dus vreun senzor din bara, care sa dea eroare ? Cu o scanare pot vedea care este ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA o scanare sigur se vede care senzor este defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce constati care e defect, verifica conectorul - curatat cu spray de contacte - si cablajul pana in modulul parktronic-ului, sa nu ai probleme pe cablaj.

 

daca totul este ok, atunci trebuie inlocuit senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HorjoagaLucian

Da, astazi sau maine o sa ma duc cu masina sa ii fac o scanare, sper sa nu fie ceva grav. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

As vrea sa montez senzori de parcare fata-spate pe mașina mea(Octavia 2) dar m-ar interesa sa știu dacă zona marcata cu rosu din poza va fi detectata la o parcare cu spatele. Senzorii or sa fie OEM iar înălțimea laterala a platformei este de 30 cm.

 

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii OEm detecteaza si un fir de iarba mai grosut. Deci da, clar, detecteaza acele laterale ale platformei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema la snezorii de parcare de pe spate, astazi am descoperit ca senzorii de parcare nu mai functioneaza, cand bag in marsarier, tiuie in continuu, ca si cand as avea ceva in spate, poate fi dus vreun senzor din bara, care sa dea eroare ? Cu o scanare pot vedea care este ? Multumesc.

Aceeasi problema. Tiuiau senzorii si nimic pe langa masina. Daca iti vine sa crezi, rezolvarea a venit prin spalarea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se intampla iarna sa piuie aiurea, continuu. Evident, fara zapada/gheata pe senzori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recent, eu am experimentat ceva foarte ciudat, ulterior devenindu-mi mai clar...

Uneori, fara un aparent motiv, sistemul imi piuia aiurea. Senzorii se activau pentru cateva secunde, dupa acre incepea piuitul chiar in mijlocul manevrei de parcare. Foarte enervant.

Am suspectat niste lipituri in graba pe care le-am facut eu la PLA acum vreo 3 ani.

La scanare imi dadea tensiune prea mica pe senzori.

N-au fost lipiturile vinovate, ci bateria care avea pe un element densitate de 1.0. In situatia aia, scadea tensiunea, chiar daca alternatorul incarca normal, iar cel mai sensibil din sistem era PLA/OPS-ul...

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HorjoagaLucian

Am rezolvat si eu provlema cu senzorii, era un furtun prin care curgea apa pe langa bratul de la portbagaj, acesta era iesit si toata apa curgea in portbagaj, iar cutiuta aceea de la senzori plutea in apa, am uscat-o iar acum si-au revenit.

Modificat de HorjoagaLucian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Aceeasi problema. Tiuiau senzorii si nimic pe langa masina. Daca iti vine sa crezi, rezolvarea a venit prin spalarea masinii.

.

 

 

Ei bine...pregateste-te ca in curând sa te lase! Asa facea si la mine prima data! Dupa o spalatorie sau dupa o ploaie, când se umezeau senzorii, isi revenea sistemul. La o scanare, imi ramanea eroare pe unul din senzorii cromati-fata. In timp nu a mai vrut sa mearga deloc! L-am schimbat cu unul OEM anul trecut. Acum a inceput, la fel si celalat cromat. Problema sta tocmai in acel crom care corodeaza si distruge senzorul! Dupa o iarna, cel nou pus are deja un inceput de corodare.. :banghead:. Eu as vrea acum sa pun unul normal si eventual sa-l vopsesc argintiu!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ai mei au ambii vopseaua dusa (sunt albi pe interior) si inca merg... (sa vedem for how long)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Aceeasi problema. Tiuiau senzorii si nimic pe langa masina. Daca iti vine sa crezi, rezolvarea a venit prin spalarea masinii.

.

 

 

Ei bine...pregateste-te ca in curând sa te lase! Asa facea si la mine prima data! Dupa o spalatorie sau dupa o ploaie, când se umezeau senzorii, isi revenea sistemul. La o scanare, imi ramanea eroare pe unul din senzorii cromati-fata. In timp nu a mai vrut sa mearga deloc! L-am schimbat cu unul OEM anul trecut. Acum a inceput, la fel si celalat cromat. Problema sta tocmai in acel crom care corodeaza si distruge senzorul! Dupa o iarna, cel nou pus are deja un inceput de corodare.. :banghead:. Eu as vrea acum sa pun unul normal si eventual sa-l vopsesc argintiu!

 

 

De atunci cu spalarea nu am mai avut probleme...Nu inteleg partea cu senzori cromati. Ei nu sunt acoperiti de vopseaua masinii? La mine de exemplu sunt negri. Se gasesc senzori la bucata (separat) OEM? Nu trebuie sa cumperi tot setul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci: in bara-fata sunt 2 senzori (cromati) ce sunt pozitionati in acea grila cromata si inca 2 spre capetele barii (in culoarea caroseriei). Vorbim de senzori OEM ! Eu n-am avut probleme cu nici un alt senzor in afara de cei cromati!

Da, se gasesc la bucata OEM! La cat costa unul (aprox 100 E bucata) asta mai lipsea sa mai trebuiasca sa luam un set intreg... :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, aia de obicei incep sa se exfolieze si te zapacesc de cap..... pana nu-i inlocuiesti.

 

se intampla sa se strice si ceilalti..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

si la mine incepuse sa se exfolieze senzorii pe fata si am recurs la urmatoarea solutie. am imbracat in fibra de carbon argintie tot cromajul grilei frontale si pe urma toate trimurile de crom exterioare. se vede f.bine pe masina, nu mai sunt probleme de exfoliere, functioneaza si senzorii fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune o poza sa vedem......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

o sa pun maine poze 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine incepuse sa se exfolieze senzorii pe fata si am recurs la urmatoarea solutie. am imbracat in fibra de carbon argintie tot cromajul grilei frontale si pe urma toate trimurile de crom exterioare. se vede f.bine pe masina, nu mai sunt probleme de exfoliere, functioneaza si senzorii fara probleme.

corect, dar asta e valabil pentru cine vrea sa renunte la crom si schimba aspectul masinii, in acest sens.... eu nu as renunta la el....

 

daca mergi pe un aspect sportiv, da...poti renunta la tot cromul de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!