Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Merci de info hayate.

 

Sigur modulul de parcare incepe cu 3AA la PLA 2.0, sau codul pompei ABS?

 

De modul ziceam, uite o poza cu un modul PLA 2.0

post-104992-0-76170300-1387877231_thumb.

 

Acum cum ce ai pe masina iti afiseaza pe radio distanta pana la obstacole?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am doar PDC, nu OPS.

RNS este retrofit, mașina a venit cu MFD2.

merci

Modificat de tlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua tuturor

Trebuie sa spun de la inceput ca sunt incepator si in ceea ce priveste autoturismele si in ceea ce priveste folosirea unui forum. Deci scuze daca o dau in bara.

Am un VW Passat 3c Variant din 11.2005, 2.0 tdi, 140 cp echipat din fabrica cu senzori de parcare spate + fata. De ceva timp, cand se activeaza senzorii de parcare, bipaie cei de pe fata chiar daca nu am nici un obstacol in fata. Deci cand bag in marche-arriere se activeaza senzorii, eu merg cu spatele, senzorii din fata bipaie aproape continuu, cu mici intreruperi, iar cei din spate bipaie tarziu, cand sunt foarte, foarte aproape de masina din spate, aproape era sa lovesc pe cel din spate. Am dus-o la diagnoza si nu apare nici o eroare. Si in plus este foarte enervant ca prin parcari, cand meg cu viteza mica, imi tipa senzorii de imi vine sa-mi iau lumea in cap. Asa ca dezactivez sistemul de la butonul de langa schimbator. Deci, ca si cum nu am senzori de parcare.

Stie cineva care e problema?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica senzorul fata unde face probleme sa fie aliniat pe gaura lui, sa fie centrat.

Daca pare la locul lui incearca sa supraveghezi sa se usuce, posibil sa ai umezeala acolo si sa detecteze obstacol sau chiar sa ai o lovitura si sa fie descentrat de la locul lui.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_c_is

Unul din senzori e pe duca.Probabil unul din cei din grila cromata,se exfoliaza cromul de pe el si citeste gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dus-o la diagnoza si nu apare nici o eroare. Si in plus este foarte enervant ca prin parcari, cand meg cu viteza mica, imi tipa senzorii de imi vine sa-mi iau lumea in cap. Asa ca dezactivez sistemul de la butonul de langa schimbator. Deci, ca si cum nu am senzori de parcare.

Stie cineva care e problema?

Multumesc anticipat.

 

La diagnoza trebuia sa se uite in blocurile de masura si vedea care senzor nu masoara cum trebuie.... nu sa caute doar dupa erori.

 

cand s-a activat parktronicul, se dezactiveaza la mersul cu fata peste 10-15kmh sau la apasarea pe buton.... asa este facut sistemul - din pacate, in cazul tau senzorul respectiv face ca sistemul sa avertizeze aiurea.....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua si multumesc "gaborvad", "EEXCALADE" si "Florin" pentru raspunsuri.

Problema e ca nu stiu care senzor face probleme. Poate e unul singur, poate sunt mai multi. Banuiesc ca de vina sunt cei 2 senzori din grila cromata a radiatorului, pentru ca amandoi au urme de lovituri, probabil de la pietricelele de pe strada. Amandoi sunt corodati (nu mau au stratul cromat). I-am verificat deja pe amandoi si sunt centrati, stau in pozitia normala. Nici umezeala nu au.

 

Pentru "Florin": Ai putea, te rog, sa detaliezi un pic ce inseamna "sa se uite in blocurile de masura", ca sa stiu ce sa ii cer tipului cu diagnoza. Intr-adevar, tipul a cautat numai dupa erori, nu si in "blocurile de masura". Are vreo importanta daca aparatul folosit pentru diagnoza nu era special pentru gama Audi/VW, ci era ceva generic, adica pentru toate marcile si modelele de masini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In blocurile de masura sa se uite dupa timpul de raspuns si distanta sesizata de senzor. Cel mai bine foloseste vcds sau vas-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_c_is

Daca senzorii din grila fata sunt corodati sau exfoliati atunci trebuie schimbati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Pentru "Florin": Ai putea, te rog, sa detaliezi un pic ce inseamna "sa se uite in blocurile de masura", ca sa stiu ce sa ii cer tipului cu diagnoza. Intr-adevar, tipul a cautat numai dupa erori, nu si in "blocurile de masura". Are vreo importanta daca aparatul folosit pentru diagnoza nu era special pentru gama Audi/VW, ci era ceva generic, adica pentru toate marcile si modelele de masini?

 

da, daca este unul generic, nu poate sa acceseze toate campurile de masura... deci, un VCDS e mult mai util, in acest caz.

In blocurile de masura sa se uite dupa timpul de raspuns si distanta sesizata de senzor. Cel mai bine foloseste vcds sau vas-ul.

 

ai primit raspuns..... chiar daca nu trebuia sa te duci tu sa-i spui ce sa verifice....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, a incercat cineva

Parking Sensor Parking Dynamics

 

http://www.parkingdynamics.co.uk/Vehicle-Sensors/Audi/Audi-Parking-Sensor-Parking-Dynamics-PD1-Front-%26-Rear-Pack

 

Sunt curios daca sunt o varianta de luat in seama. Avantajul este ca nu se mai dau gauri in bara.

 

Si varianta chineza  :lol:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/New-Electromagnetic-Auto-Car-Parking-Reverse-Backup-Radar-Sensor-Reversing-Kit-/310680306676?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item4855fd43f4

 

Ms

Modificat de buzzer_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu buzerul, avand in vedere ca acum am reusit sa dau jos airbagul, deci boxa spate senzori de parcare la Passat Variant este ? Eu am dat acea prelungire a spatarului si nu e nici o boxa acolo, doar senzorul de Crash al airbagului ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mai sus nu e nici un fir efectiv ... !

Modificat de Ropotin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vb la telefon, nu? Nu bagasem de seama ca e variant. Ai gasit buzerul pana la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor! Detin un passat b6 sedan din 2006 si as vrea sa fac retrofit la Pdc.Am gasit unitatea cu codul 1T0919475C si as vrea sa stiu daca suport si PLA? Momentan as vrea sa o folosesc doar ca OPS, dar daca nu pun si restul senzorilor o sa-mi dea eroare sau se codeaza in functie de ce vrei sa o folosesti Ops sau Pla?Instalatia electrica trebuie modificata sau trase ceva fire in plus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Este o unitate PLA.

2.Nu cred ca o poti folosi doar ca OPS.

3.Mai trebuie sa legi 2 fire la CAN

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poti ajuta cu schema de legare a firelor? Butonul de langa maneta trebuie schimbat si el sau i-l pot folosii tot pe acesta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU o poti folosi daca nu ai toti senzorii si daca nu suport a modulul tau de ABS. Daca nu vrei Park assistant, ia de la d@ny unitatea de upgrade de la PDC la OPS .

Trebuie sa tragi alte 2 fire de can de la unitate, la canul d etractiune, sa scoti un fir de alimentare si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am luat unitate ops pentru upgrade de la pdc si nu stiu exact ce fire trebuie sa trag de la can la unitatea ops, ma poate ajuta cineva cu o schema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca nu pune nimeni schema, ma uit la ce am desenat eu si ti-o postez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci:

- se scot 3 fire de pe urmatorii pini : 3. 7 si 14 si se izoleaza capetele.

 - se trag alte 2 fire de can in pinii : 15 can L si se leaga la pin 6 gateway si 6 can H si se leaga la pin 16 gateway 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am demontat unitatea PDC si am vazut ca in pini 7 si 14 sunt fire de de Gateway sau cel putin asa cred.Firele de la can nu au culoarea portocaliu/verde si portocaliu/maro? Nu as putea sa-i pun direct in pini 6 si 15 de la OPS? Si in pinul 3 de la PDC ce se transmite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La PDC modulul de parcare este conectat la CAN convenience. La OPC el trebuie conectat la CAN drive train. Dacă îmi amintesc bine firele sunt diferite fizic, adică au torsadări cu pas diferit. E pur și simplu o amintire, n-am mai citit demult... Cred ca de aici recomandarea cu înlocuitor firelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!