Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

mihai ploiesti

post-125501-0-90565300-1398419969_thumb.post-125501-0-33393200-1398419988_thumb.post-125501-0-37126200-1398420007_thumb.


 


in fiecare primavara  trebuia sa schimb senzorii cromati pe fata din cauza ca se exfoliau si am recurs la solutia de a pune fibra de carbon argintie pe grila frontala


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, acum sunt curios daca si cat rezista.... Infiltratii prin spatele foliei tot exista. Sarea aruncata iarna tot patrunde prin rosturile dintre bara si senzor. Mai e un aspect al deteriorarii acestor senzori: pietricelele luate in bara la viteze mari! Chiar dupa ce am schimbat senzorul nou cromat, la cateva saptamani am vazut o bucata sarita intr-un colt. Apoi..a inceput sa se albeasca incepand cu acea zona...

 

Sunt de acord cu Florin! Nici eu nu renunt la aspectul cromat!

Modificat de Cristi_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

Eu tot din cauza sării si a pietricelelor am pus folia, ca sa le protejez. Toata iarna a rezistat folia pe grilă, am spalat masina de f.multe ori si nu a afectat cu nimic senzorii, dimpotriva ii protejeaza f.bine! Dar aspectul principal este urmatorul: trebuie ca cel ce pune folia sa fie profesionist!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marinesq_iulian

Salut,

Sper sa nu fiu offtopic, daca sunt...va rog sa ma scuzati.

De curand mi-am cumparat o navigatie RNS 510. In dotarea masinii se afla senzori de parcare utilizabili doar acustic.

Un prieten mi-a recomandat sa-mi achizitionez o unitate OPS, sa-mi afiseze senzorii pe ecranul navigatiei. Pe net am gasit o unitate OPS cu urmatoarea serie: 56D 919 475 A.

Credeti ca este compatibila cu Passat b6 2006?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Sper sa nu fiu offtopic, daca sunt...va rog sa ma scuzati.

De curand mi-am cumparat o navigatie RNS 510. In dotarea masinii se afla senzori de parcare utilizabili doar acustic.

Un prieten mi-a recomandat sa-mi achizitionez o unitate OPS, sa-mi afiseze senzorii pe ecranul navigatiei. Pe net am gasit o unitate OPS cu urmatoarea serie: 56D 919 475 A.

Credeti ca este compatibila cu Passat b6 2006?

Multumesc.

 

in primul rand, verifica sa ai sistemul de senzori fabricat de Valeo... ca sa mearga.

 

dupa aceea - sa ai un can gateway compatibil - de la E in sus... 

 

dupa inlocuirea unitatii de parktronic, trebuie trase si firele de can pana la can gateway, codat... si va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marinesq_iulian

Salut,

De la ce an in sus merge montat pe passat PLA?

Mentionez ca detin un passat highline 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu din 2009, in functie de modulul de ABS de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marinesq_iulian

Acesta este ABS-ul pe care il am pe masina:

Address 03: ABS Brakes Labels: 3C0-614-095-C2.clb

Part No SW: 3C0 614 095 N HW: 3C0 614 095 N

Component: ESP 440 C2 H015 0001

Revision: H015 Serial number: 0657591699

Coding: 0013605

Shop #: WSC 05311 000 00000

VCID: 2D5ABEDEB4C62876143

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marinesq_iulian

Credeti ca se poate face ceva in privinta montarii PLA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa schimbi modulul ABS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marinesq_iulian

De la ce serie/ litera in sus trebuie sa fie modulul ABS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie de genul 3C0 614 109, iar la component trebuie sa fie J104.

Mai mult ca sigur trebuie sa schimbi si CAN-ul si, posibil, IC-ul.

 

S-a mai discutat, te rog sa folosesti functia search pentru detalii 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara...mi sa dus si mie un senzor de parcare....ma gandeam sa ma duc sa mi cumpar unul din dezmembrari...ce mi recomandati?care sunt mai buni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei mai buni sunt cei care se potrivesc. Ceilalti nu sunt atat de buni...  :icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Daca am schimbat modulul pt senzorii de parcare, ala care se afla in portbagaj, trebuie facut ceva din vag-com, activare, codare, ceva? Acum, dupa ce am montat noul modul scoate doar un bip lung cand bag in marcharierre, cam 3 secunde, dupa care se opreste si nu mai zie nimic?

Si inca o intrebare: pot sa pun senzori aftermarket in locul celor originali, pe fata? Am cablajul, mufele, tot. Lipsesc doar senzorii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA. trebuie trase alte 2 fire de CAn pana la gateway, legate la can tractiune si scos un fir de alimenare din cele 2 existente, cel de alimentare permanenta.

 

NU merg montati alti senzori decat cei OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA. trebuie trase alte 2 fire de CAn pana la gateway, legate la can tractiune si scos un fir de alimenare din cele 2 existente, cel de alimentare permanenta.

 

NU merg montati alti senzori decat cei OEM.

nu inteleg ce vrei sa spui cu alte 2 fire. maina are senzori din fabrica, eu am inlocuit doar modulul pt ca era dus, si am gasit pe net unul identic, cu acelasi cod, iar acum suna doar odata si atat, nu mai functioneaza cum trebuie. Sistemul este cel simplu, doar acustic, fara afisare pe ecran.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa, eu credeam ca ai trecut la OPS. In acest caz, trebuie sterse erorile si eventua;l codat pentru masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa, eu credeam ca ai trecut la OPS. In acest caz, trebuie sterse erorile si eventua;l codat pentru masina ta.

Si se pot face astea cu vag-com? Am interfata de curand si habar n-am sa umblu cu ea. Maine cred ca-i fac o proba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat cu vcds-ul, imi vede noul modul cu codul lui, dar senzorii tot nu am reusit sa-i fac sa mearga ca lumea. Dupa ce am umblat eu pe acolo, acum cand cuplez marcharierre scot un sunet cam de 3 secunfde si incepe sa clipeasca butonul pt senzori de langa schimbator. In rest, nimic. Ori nu stiu eu ca-i codez (nu stiu ce cod trebuie sa bas acolo), ori vreun senzor nu e bun,, ori altceva... Vreo rezolvare.

PS: sa fie vreo problema ca senzorii de pe  fata nu sunt montati, masina fiind dotata din fabrica cu senzori si pe fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca de asta nu-ti merge, trebuie sa ai toti senzorii si cele 2 buzere cuplate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat cu vcds-ul, imi vede noul modul cu codul lui, ...

PS: sa fie vreo problema ca senzorii de pe  fata nu sunt montati, masina fiind dotata din fabrica cu senzori si pe fata...

 

Asta este vreo gluma? Ai VCDS, l-ai folosit, dar n-ai citit ceea ce spune referitor la senzorii deconectati de pe fata, preferand sa sa scrii pe forum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!