Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Bara spate se dă foarte ușor jos. Singura grijă e să nu o zgârâi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate,depine unde e pozitionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

32539532_2177353888948275_3872993407777374208_n.thumb.jpg.15eb1165bfdbe01924b57be0ca041517.jpg

Salut!

Intrebare: am fost lovit din spate(mai mult in partea dreapta spate) in trafic. S-a dus si modulul de la senzorii OPS sau doar senzorii? Cand mut pe R sau tin apasat butonul de la senzori piuie 3 secunde apoi nu mai face nimic si apare mesajul asta.

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o diagnoza se vede exact care e problema.Cel mai probabil cablaj deteriorat,conectori sparti,decuplati..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Am montat pe golf plus senzori de parcare AM. Problema este că lampa de mers în spate este cu leduri și este alimentată cu 3 v, nu cu 12 de cat este necesar pentru alimentarea senzorilor. Cum se poate rezolva problema aceasta? 

Modificat de marindan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am înșelat. E bec de 12 v. Acum alta este problema...când introduc în marșarier se alimentează 3-4 secunde senzorii după care intra în protecție sistemul electric al mașinii și gata, se întrerupe alimentarea becului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie trecut prin releu ptr a rezolva problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvata foarte simplu cu un tranzistor BD139 si o rezistenta de 2,2K . Daca cineva intampina problema mea,  atasez schema electrica.

Schema acceptare senzori parcare.jpg

Modificat de marindan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era si mai simplu cu releu?? Nu stiu cat rezistaBD-ul la tensiunea aceea..

Vei vedea in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil era mai simplu dar eu am avut la îndemână, dintr-un radio vechi,  piesele și cred că o să reziste pentru că nu se încălzesc iar consumul modulului e doar de 0,5 wati iar al display-ului de 3 wati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, o sa primesc zilele astea o unitate RCD 510, si as dori s-o montez pe passatul meu B6 2006 care are senzori fata spate de fabrica din ce am inteles trebuie inlocuit modulul de parcare ca sa mi arate pe ecranul RCD-ului? ma puteti ajuta cu un cod al modulului ce trebuie inlocuit? trebuie inlocuiti si senzorii?  trebuie scris pe masina cu testerul sau merge plug&play? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inlocuire modul de senzori, trase fire de can si codat.

inlocuire can-gateway ca sa nu descarce bateria si ca sa arate senzorii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toata lumea. Va rog să mă ajutați cu o problema mai delicata, am căutat pe forum, am găsit multe informații dar până acum nu am ajuns sa i dau de cap. E vorba despre un passat B6 2007, modulul de senzori parcare defect, oxidat in interior, cod 3CO919283C, eroare pe vcds cannot Be reached, am cumpărat un nou modul din China cel cu ops cod 56D 919 475 A dar tot nu merge, aceeași eroare. Nu am făcut ceva bine ? Trebuie codat in vreun fel? Am nevoie sa trag firele de can ? Specific că s a încercat schimbare cu alte module cu litera B in capăt dar aceeași eroare o are. Va mulțumesc

IMG-20180531-WA0001.jpg

IMG_20180530_175307.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie verificata alimentarea,masa,firele de can..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

trebuie trase firele de can, codat can gateway corespunzator..... dar dupa ce-l inlocuiesti. Nu va merge cu can gateway pe care il ai tu, nu o sa iti afiseze pe unitate - depinde daca ai unitate mai noua.... sa vezi pe display.

nu are ce sa verifice, deoarece masina lui este fara OPS...si a cumparat modul cu OPS - trebuie trase firele pana la can gateway....etc... toata procedura

Totodata, trebuie sa codezi si modulul de parcare

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mă deranjaza daca nu afișează, oricum am mfd2 si nu afișa nici înainte. Daca fac update de can gateway la K nu va merge ? Daca nu, ce cod de can sa caut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,ni va merge.Compatibile-E,L,M,N..etc.Atentie-cu 3c0 !!

@Florin-omul zice ca a incercat mai multe module si toate nu pot fi accesate.Asta ma duce cu gandul la alimentare.masa..can...

eroare pe vcds cannot Be reached

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
25 minutes ago, add1c7ed said:

modulul de senzori parcare defect, oxidat in interior, cod 3CO919283C, eroare pe vcds cannot Be reached, am cumpărat un nou modul din China cel cu ops cod 56D 919 475 A dar tot nu merge, aceeași eroare

Spido - eu nu vad unde zice ca a incercat si cu alte module, ci doar cu acesta cu OPS - caz in care, verificarile propuse de tine, nu isi au rostul - trebuie trase firele de can, codat, etc.

Daca gresesc, te rog sa ma corectezi.

Add.... daca nu ai vrut afisare, atunci te-ai complicat degeaba... trebuia sa cumperi un modul simplu, fara OPS, cum ai tu pe masina - de la dezmembrari...si era gata imediat.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

27 minutes ago, add1c7ed said:

Specific că s a încercat schimbare cu alte module cu litera B in capăt dar aceeași eroare o are. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L am cumpărat că am văzut intr un post pe forum că se poate schimba codul avut de mine cu acesta care l am cumpărat. Am încercat schimbare cu module cu B si nu a mers .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, pe asta n-am vazut-o, multumesc pentru corectare.

Se poate schimba, dar numai in conditiile scrise de mine mai sus.

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, schimbat can cu e l m n 3c0, codat parktronic pe el, trase fire de can si ar trebui să meargă?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE-da,cam asa.Si citeste un pic in urma..s-a postat si diagrama,etc..

Se intimpla..uneori si mie sa citesc pe sarite..timpul nu ne permite uneori.

Deci-dupa ce verifici sa ai alimentare/masa si canuri poti monta modul simplu fara afisare.Ptr afisare se modifica firele de can cum a zis Florin.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Găsesc undeva pe forum schema electrica cu firele din mufele de la modul, pt a verifica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!