Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

Deci pana la urma, am nevoie de tot kitul (unitatea cea de sus + senzori ops, poate si cabluri). Ma gandeam ca raman senzorii actuali. In cazul asta....ma mai gandesc daca merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, dori_x said:

Deci pana la urma, am nevoie de tot kitul (unitatea cea de sus + senzori ops, poate si cabluri). Ma gandeam ca raman senzorii actuali. In cazul asta....ma mai gandesc daca merita

Raman senzorii tai, ai nevoie doar de unitate mai noua, si de un can gateway care sa stie sa afiseze si de modificat alimentarea si de tras alte fire pentru can-bus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau și eu să echipez mașina cu OPS și am rugămintea să îmi dați și mie un sfat.
Sunt diferențe mari între chiturile cumpărate de pe aliexpress (https://www.aliexpress.com/item/OEM-VW-Rear-OPS-4K-Park-Pilot-4-Parking-Sensors-Kit-For-Volswagen-Golf-6-MK6/32363560700.html?spm=2114.search0104.3.8.556c3e6dT7nNDL&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10065_10344_10068_10342_10343_10340_10341_10084_10083_10618_10304_10615_10307_10301_10313_10059_10534_100031_10103_441_10624_442_10623_10622_10621_10620_10142,searchweb201603_28,ppcSwitch_5&algo_expid=168a82a2-03f9-4512-bd69-a84b8bc9055a-1&algo_pvid=168a82a2-03f9-4512-bd69-a84b8bc9055a&priceBeautifyAB=5) și cele de la, să zicem, carsystems (http://www.carsystems.pl/vw-passat-b6-3c0-park-pilot-rear-w-ops,id441.html)?

Mă interesează cum funcționează și cât de fiabile sunt cele două kituri.

În acest moment am RCD 330G plus pe mașină ... cred că e compatil nu?

 

Modificat de KISSSKY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ok si kiturile de pe alix. insa am mai gasit senzori defecti...de noi.

Rcd330+ e ok,afiseaza ops.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal, sunt chinezarii si chinezarii... atat timp cat costa cativa dolari un senzor, mari pretentii nu poti avea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎05‎.‎12‎.‎2017 at 11:59 AM, popadaniel67 said:

Vă salut,

Doresc să montez la un VW Passat B6 Variant un kit de senzori de parcare de la Directed cu display (senzorii nu se văd în foto, sunt trimişi la vopsit – producătorul permite). Am montat un astfel de kit si pe un Opel Astra G, vopsiţi în prealabil, şi funcţionează ireproşabil.

Rugămintea mea este dacă mă puteţi ajuta cu identificarea unei poziţii în interiorul habitaclului (praguri, portbagaj) a firului care duce +12 V la lampa de marșarier de pe hayon (am pus schema conectării acesteia cu modulul CONFORT), la care să mă pot cupla cu montajul.

Cu mulțumiri !

Senzori parcare Directed.JPG

Schema conectare bec marsarier VW Passat B6.jpg

Revin cu informaţii după montarea senzorilor de parcare la maşina proprie (Passat B6 Variant).

Conexiunea de +12V de la lampa de marşarier se obţine de la o mufă dispusă sub capitonaj portbagajului, PE PARTEA DREAPTA !

Poate este utila informaţia, în condiţiile în care nimeni de pe forum nu m-a putut ajuta, aşa că am decis să rezolv problema singur.

Drumuri bune !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. La golf 4 din 2001 tdi pd daca montez instalatia completa oem de senzori de parcare cum o pot verifica in caz de se defecteaza ceva? Am instalatia functioneaza dar imi e teama de o eventuala defectiune. Am pus si doua poze ..

6B17596C-9842-404F-90F6-DF707E8B29EE.jpeg

4ED98DA5-3EB7-4460-A92F-63C4B8378BB2.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CU testerul de diagnoza, cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa scanez dupa montare toata masina , sa vad pe ce modul ii gaseste . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.

La un passat din 2006 venit cu mfd2 exista vreo sansa sa am OPS?

Mentionez ca acum nu mai are mfd2,are navi af dedicata care imi vede lichid de parbriz frâna de mână RPM viteza.

Nici nu stiu daca pe mfd2 afișa senzorii deoarece eu am cumpărat-o cu cu navi af.

La octavia2 stiu ca pt a afișa senzorii pe navi af ii mai trebuia un fir suplimentar de pe marsarier.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate vopsi senzorul de parcare?

Modificat de harrlequin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@raulkotva- unele navi AM afiseaza OPS dar trebuie ca pe masina sa fie instalat un modul parktronic OPS.

@harrlequin-da,se pot vopsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, raulkotva said:

Buna seara.

La un passat din 2006 venit cu mfd2 exista vreo sansa sa am OPS?

Mentionez ca acum nu mai are mfd2,are navi af dedicata care imi vede lichid de parbriz frâna de mână RPM viteza.

Nici nu stiu daca pe mfd2 afișa senzorii deoarece eu am cumpărat-o cu cu navi af.

La octavia2 stiu ca pt a afișa senzorii pe navi af ii mai trebuia un fir suplimentar de pe marsarier.

Multumesc!

Nu, nu ai nicio sansa sa ai OPS de fabrica, deoarece nu exista atunci, pe B6.

Daca vrei OPS, trebuie schimbat modulul senzorilor de parcare cu unul cu OPS, codat modulul can gateway in acest sens si tras doua fire de can, de la modul la can gateway

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calincurticapian

Hello. Brusc unul dintre senzorii de parcare de pe fata a incetat sa mai functioneze. Am cumparat alt senzor, dar nu e el vinovatul. Apoi, am schimbat senzorii intre ei, problema ramane tot pe mijloc stanga. Am pus aparatul de masura sa verific cablajul si imi da tensiune de doar 8,5-9 volti iar firele nu par sa fie intrerupte. La cel functional am tesiune de 12 volti. Oare de unde sa vina problema si cum o pot rezolva?

IMG_0288.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu par..dar sunt.Desfa cablajul si verifica cu atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calincurticapian

Atat timp cat au conectivitate, crezi ca pot fi intrerupte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,pot fi oxidate,corodate,etc.Verifica cu un ap de masura continuitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calincurticapian

Continuitate exista. Contactele sunt foarte curate. Am dat cu spray de contacte, apoi am desfacut mufa bucatele.....De aici vine si nedumerirea mea. La inceput eram sigur ca e un contact imperfect, mai ales ca la inceput facea figuri cand si cand....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era continuitate 100% aveai 12 v ca pe ceilalti senzori.Tu ai 8v pe asta...deci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calincurticapian

Mda....ma depaseste....ii fac programare la electrician.....In principiu, nu e vorba de modul, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,nu cred sa fie modulul.

Senzorii au alimentarea si masa comune ,sunt pusi in paralel pe cele 2 fire de + si-. Pinul 2 de pe centru e cel de semnal si merge direct in modulul parktronic.Verifica cu atentie cablajul sa nu fie ciupit/corodat si conectorul de sub lonjeronul stinga fata/parte sofer.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calincurticapian

Cred ca pe mufa de sub lonjeron e problema. Sti cumva, trebuie dat jos spoilerul pot aunge la ea si fara spoiler demontat? Azi am ajuns la ea prin locasul de la proiector, dar a fost destul de greu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un pic de chinuiala dar poti ajunge si fara sa demontezi bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!