Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

2 hours ago, calincurticapian said:

Hello. Brusc unul dintre senzorii de parcare de pe fata a incetat sa mai functioneze. Am cumparat alt senzor, dar nu e el vinovatul. Apoi, am schimbat senzorii intre ei, problema ramane tot pe mijloc stanga. Am pus aparatul de masura sa verific cablajul si imi da tensiune de doar 8,5-9 volti iar firele nu par sa fie intrerupte. La cel functional am tesiune de 12 volti. Oare de unde sa vina problema si cum o pot rezolva?

IMG_0288.jpg

Verifica ce iti lipseste.... Masa sau plus. Iti poti lua de la senzorul cel mai apropiat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cum verific daca merg senzorii de parcare ? am un buton in dreapta schimbatorului  de viteza care piuie de doua trei ori doar cand bag in marsarier  apoi nimic nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mai simplu pui pe cineva sa se plimbe prin spate cand bagi in marsarier si vezi daca fac ceva. Sau te apropii de un obstacol ceva cu spatele. Faci o actiune la care ar trebui sa reactioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca piuie si licare butonul intr-una cum dai inapoi-e o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danpuf

....apoi nimic ce? Fii mai explicit, detaliaza ca sa ne putem da cu parerea fara sa umplem topicul cu posturi inutile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, scoatem informatia cu clestele... din pacate.

Oricum, am inteles - sistemul intra in eroare - de aceea se opreste - banuiesc ca ledul de la butonul de parcare, clipeste - daca asa este, fa o diagnoza, posteaza rezultatul si iti vom spune ce este de schimbat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca imi permiteti o intrebare legata de senzori parcare. Cand bag dsg ul pe marsarier, imi suna incontinuu parctronicul. La tester problema nu parea a fi un anume senzor. A spus baiatul ca ar fi calculatorul. El cand intra pe fiecare senzor avea citire aiurea cam pe toti. Unde se afla calculatorul de senzori parcare mai exact? Poate pot sa fac un test si sa vad daca se rezolva. Sa incerc un alt tester? Baiatul care mi-a vandut masina mi a zis ca ar fi un senzor anume in spate. Ma mir ca a scos o din burta pentru ca absolut tot ce mi-a spus a fost adevarat si omul per total ok. Daca schimb tester se poate sa imi apara totul problema la senzor? Trebuie ceva OEM VW, la tester ma refer. CU stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se face un test cu vcds si,in functie de eroarea stocata se rezolva.Poate fi un senzor defect,cablaj cu probleme sau chiar unitatea parktronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testul s-a facut. Citirea senzorilor s a facut si se pare ca citirile erau toate duse cu pluta, pentru ca in loc de 1 metru indicau toti cam 10. Asa mi s-a spus. Si mi s a sugerat clar ca ar fi unitatea senzorilor si nu un senzor anume. Si ma gandeam ca unele testere ar putea sa spuna poate ceva mai clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mașina din semnătură vreau să instalez OPS spate. Am comandat întreg kitul de la Cars Equipment însă înainte să mă apuc de treabă vă rog să mă ajutați cu:

Amplasarea modulului;

Amplasarea buzzer;

Și o modalitate simplă și fără riscuri să duc firele din spate în față (un traseu). 

Apreciez mult ajutorul vostru. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul e facut astef incat sa amplasez unitatea de parcare in portbagaj. Buzzerul se pune pe caroserie in spatele politei de langa scaunele spate. In functie de cat de lungi sunt firele pentru legarea la CAN Gateway, poti alege sa duci firele pana in fata pe partea dreapta sau stanga pe sub praguri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, decadurabolin said:

Testul s-a facut. Citirea senzorilor s a facut si se pare ca citirile erau toate duse cu pluta, pentru ca in loc de 1 metru indicau toti cam 10. Asa mi s-a spus. Si mi s a sugerat clar ca ar fi unitatea senzorilor si nu un senzor anume. Si ma gandeam ca unele testere ar putea sa spuna poate ceva mai clar.

Probati cu alta unitate de parktronic. Alt tester nu o sa iti zica mai mult de atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va mulțumesc domnul florin. Aveți idee unde este pusa unitatea? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat calculatorul de senzori parcare. Se pare ca trebuie sa resetez parcarea pt ca suna încontinuu senzorii și nu este activ butonul. Revin cu feedback după. Cu stima. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce sa resetezi.Tu ai o problema la unul  din senzori sau la cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista resetare sau readaptation la parcare? Treaba e ca acum nu. Merge deloc butonul de senzori. Nu face ca înainte, când butonul. Mergea dar citirile senzorilor nu erau deloc ok. 

Modificat de Manuel N.
Te rog sa citesti dupa ce scrii si sa iti corectezi greselile. Ce scrii trebuie sa fie clar.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu ai ce sa resetez... Adaptezi.... Etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, decadurabolin said:

Am schimbat calculatorul de senzori parcare. Se pare ca trebuie sa resetez parcarea pt ca suna încontinuu senzorii și nu este activ butonul. Revin cu feedback după. Cu stima. 

LA-i si codat cu VCDS cand l-ai pus pe masina ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am făcut nicio codare sau readaptare.

Pur și simplu am înlocuit calculatorul. 

Am resetat mașina de la borna și nimic. 

Aștept sa se îndrepte vremea și merg la un tester. 

Ms. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am primit ce am comandat pentru instalarea OPS însă din cauza frigului nu m-am apucat încă de treabă. Acum însă când m-am uitat un pic la firele primite am observat că sunt unele care nu au deja prinși la capte pinii și nu știu exact ce să cumpăr pentru acestea. Mai jos sunt o serie de fotografii și aș aprecia mult dacă mă puteți ajuta cu niște coduri pentru pinii care sunt necesari montării:

20180309_172449_012.thumb.JPG.0d3f37a9b2f4d436907946b0dc914877.JPG 20180309_172440_013.thumb.JPG.1ab431927e4ec7d1603658a07bd742a9.JPG

Aceasta este mufa principală și din ea ies 6 fire din care:

20180309_172501_014.thumb.JPG.11bcc92afe1c485f5b5d53ef893a3f84.JPG  fire verde respectiv un mov ceva; asta merge la buzzer,

20180309_172634_015.thumb.JPG.cdb3d41986ad41866611e6e3b62d47aa.JPG fir maro; asta probabil la retur

20180309_172525_018.thumb.JPG.f7c100f1e95a23de4a89756e6490d6cd.JPG fir negru, nemufat (vă rog să mă ajutați cu un cod pentru pin și unde merge)

20180309_172517_019.thumb.JPG.c6ec1a006c302466817d75b2ea70d2be.JPG fire galben cu negru, nemufate (vă rog să mă ajutați cu un cod pentru pin și unde merge)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!