Jump to content

Senzori De Parcare Oem sau AM


zeus
 Share

Postare recomandată

O mica corectie-cablurile NU se cositoresc.Se innadesc si se imbraca in tub termo.Atit.

Si da,traseul cablajelor era pe partea stinga...nu pe dreapta.De aceea nu au ajuns.

Oricum..sa te bucuri de investitia facuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit înainte despre cositorit și înnădit. Era o discuție între cei mai buni de aici de pe forum. Am ales varianta mai sigură din punctul meu de vedere. Am luat în calcul și locul lipiturii... Cum cablurile nu sunt supuse îndoirii iar sincer nu cred că vreo vibrație are să strice firul. Oricum sunt bucuros de ajutorul primit. Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti, am si eu o problema legata de senzorii de parcare/modul,multumita voua am descoperit unde este amplasat (in spate dreapta),unde era si ceva apa care nu stiu cum a ajuns acolo,am demontat modulul l-am desfacut si surpriza super oxidat, va rog sa imi spuneti cu ce modul il pot inlocui ca am vazut ca au mai multe serii dar nici una cum am eu :(

202235175_6_1000x700_2-roti-automodel-1-10-hex12-.jpg

202235175_4_1000x700_2-roti-automodel-1-10-hex12-mama-si-copilul.jpg

202235175_5_1000x700_2-roti-automodel-1-10-hex12-bucuresti-ilfov.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pui unul cu OPS. tragi alte 2 fire de can , vezi ce modul de can-gateway ai si asa ai afisare pe navi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3c090753e asta este seria ,o poza mai clara nu am reusit sa fac, daca ajuta:unsure:

care dintre astea doua se potriveste pentru afisare pe navi?

187203471_3_1000x700_modul-senzori-parcare-releu-bujii-incandescente-golf-6-1k9-919-475-a-autoturisme.jpg

200909351_1_1000x700_modul-senzori-parcare-vw-pdc-ops-7e0-919-475-aa-constanta.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele sunt OPS 8k.Ptr masina ta mai repede ar merge primul modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modul de can-gateway  ,suporta asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poti ajuta te rog? de unde trag firele pentru can ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te legi la firele din Can pe powertrain pinii 6 si 16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Can ul are o singură mufă... Pinii 6 și 16 au deja fire. De aceste fire mai legi două... Cele de la modulul de parcare... Cel din pinul 15 la can 6 și cel din pinul 6 la can 16. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Astăzi la un diagnostic făcut din cu totul alte motive am constatat pe Instruments următoarea eroare:

12671232 function restricted due to missing message/s

Postez în acest topic deoarece retrofitul este ultima lucrare care am făcut-o la mașină.

Fac precizarea că totul pare să funcționeze fără probleme și de la instalarea senzorilor până acum am mai făcut aproximativ 3000 de km.

Îmi poate spune cineva despre ce ar fi vorba? Eroarea nu poate fi ștearsă... Îmi rămâne în memorie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroarea a aparut acum sau dupa montaj?

Poti imcerca sa elimini senzorii scotind conectorul din modulul parktronic,debifezi 10 im instalation list si vezi daca te lasa sa stergi eroarea...

Dar mai intai da-i o borna jos 5 min..si vezi dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Când am instalat modulul din ce îmi dau seama... Am niște loguri mai vechi... Am încercat variante de codare pa modulul de parcare dar degeaba. O să încerc ce ai spus tu să văd dacă merge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat... dacă debifez parking aid în codarea can gateway pot șterge și eroarea. Nu înțeleg de ce ceasurile nu comunică bine cu modulul de parcare. Nici nu îmi dau seama ce legătură au. Nu am park assist. Cred că o să mă obișnuiesc cu eroarea. Nu am ce să-i fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

probabil diferente de SW, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rossivalent1

Salut din nou baieti ,reusit si am cumparat alt modul ,iar acum am alta problema ,cu contactul pus daca apas pe butonul de la senzorii piuie vreo 3secunde continuu dupa care butonul licare intermitent ,trebuie facut si altceva?

 Am atasat si o poza cu cu cel pe care l-am montat

IMG-20180508-WA0005.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legaturile Can sunt facute corect? Ai bifat adresa 10 in can si debifat 76?

Poti accesa modulul pe adresa 10?

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

@rossivalent1

posteaza erorile care le ai pe modulul de parcare.

daca e nou, nu este codat.... sau ai alte probleme. Din cate imi pare mie, e de T5, Amarok..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si nu ma injurati! Am un passat b6 (bmp 2005 ,berlina) senzori oem fata/spate.

Am pus can gateway litera Q si si montat rcd 510 (inlocuit rcd300).

Pentru afisarea senzorilor pe rcd510 am cumparat modulul 3AE919475B. Vad ca majoritatea spun ca trebuie trase 2 fire de la can gateway la modul .

Dar cineva ar fi spus ca nu este obligatoriu sa trag fire (oricum mi-as prinde urechile ) ar fi de ajuns sa elimin firul roşu pinul 3 din T16 (modul) tot in T16 pinul 7 mutat la 15 ,ora pinul 14 mutat la 6 tot in T16. Plus codarea,debifat 76 si codat 10 in can (ceva de gen). Imi poate comfirma cineva ? Care ar fi solutia si varianta corecta ?

Multumesc anticipat si sper sa nu ma injurati.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rossivalent1

nu am pus testerul si nu am tras fire ,am inlocuit doar modulele ,am nevoie de ajutor :), nu pa pricep

daca este amarok cum spui tu, se potriveste pe masina mea? sau am aruncat banii degeaba? (nu este nou modulul)

Modificat de rossivalent1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

la amandoi trebuie trase firele de la modul la can gateway, daca masina a fost dotata cu senzori de parcare fara OPS (fara afisare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, costeaua said:

Salut si nu ma injurati! Am un passat b6 (bmp 2005 ,berlina) senzori oem fata/spate.

Am pus can gateway litera Q si si montat rcd 510 (inlocuit rcd300).

Pentru afisarea senzorilor pe rcd510 am cumparat modulul 3AE919475B. Vad ca majoritatea spun ca trebuie trase 2 fire de la can gateway la modul .

Dar cineva ar fi spus ca nu este obligatoriu sa trag fire (oricum mi-as prinde urechile ) ar fi de ajuns sa elimin firul roşu pinul 3 din T16 (modul) tot in T16 pinul 7 mutat la 15 ,ora pinul 14 mutat la 6 tot in T16. Plus codarea,debifat 76 si codat 10 in can (ceva de gen). Imi poate comfirma cineva ? Care ar fi solutia si varianta corecta ?

Multumesc anticipat si sper sa nu ma injurati.

 

Tot trebuie trase fire deoarece acum modulul de senzori este pe canul de confort iar modulul nou este pe canul de tractiune, asa ca, doar schimband pozitia firelor nu rezolvi nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut cu stima. Am buzzerul defect de la senzorii de parcare fata la un passat cc 2009. Imi cer scuze daca a mai fost intrebarea aceasta, imi puteti spune va rog cum l-as putea inlocuii ? Are o amplasare extrem de ciudata, abia am reusit sa il ating cu doua degete, dar sa il schimb. 

Multumesc anticipat ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, 

Imi puteti spune si mie cum pot inlocui un senzor de parcare din bara spate? E vreo modalitate anume ? ( ma ingrozeste ideea ca trebuie data bara jos).

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!