Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Johnny Bravo

Are cineva lista exacta a afectiuni incompatibile cu calitatea conducator auto? Tot ce am gasit este ca Ministerul Sanatatii publica in MO partea 1 lista asta. In care MO, nu am mai gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
octavia 4ever

Daca nu imi merge semnalizarea in oglinda pe masina , imi poate retine talonul ptr defecte la instalatia de iluminat sau doar amenda ??

Sent from my iPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nici una , nici alta. In codul rutier nu scrie de semnalizari decat in fata si spate, nu de cele laterale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Primisem un avertisment verbal din partea unui politist cum ca nu imi mergea (imi era crapata sticla) si decat sa ma mai opreasca am preferat sa imi cumpar alta noua .Nici eu nu am auzit sa se dea amenda ptr semnalizarea laterala , chiar sunt curios daca a primit cineva o astfel de amenda .

Sent from my iPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma puteti lamuri in legatura cu folosirea stopului de ceata din dreapta, la mine exista si becul,cel cu 2 faze una pozitie si una pentru ceata, dar totusi nu ezista fir in cablajul mufei pe papucul respectiv.

 

Nu prea ma deranjeaza estetic ca doar nu-l vad, dar cateodata se face o ceata la mine in zona din cauza combinatului ca abia circuli cu treapta a 2a, daca e noapte se observa masina usor, dar pe ziua totul e alb si viteji se gasesc pe drumuri care se uita doar pe axa sau pe marcajul dreapta...

 

Daca stie cineva sa ma lamureasca din punct de vedere legal cum sta problema fiindca stiu ca sunt masini care la fel din constructie au ambele parti functionale, din punct de vedere moral folosesc proiectoare si stopuri de ceata doar cand e ceata sau furtuna cu vizibilitate la fel de redusa, ba mai mult pe ceata mi-ar fi placut sa pot renunta la proiectoare fara sa opresc stopul de pe spate fiindca lor nu le gasesc vre-un folos, de obicei ma incurca pe ceata proiectoarele dar pe ploi torentiale cred ca ajuta sa fiu vazut din fata.

 

Multumesc pentru intelegere daca nu am postat chiar unde trebuie.

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Legal scrie ca trebuie sa ai cel putin un bec de ceata in spate. Eu la masina am 2 din constructie in spate iar in fata nu am nimic de ceata. ( Seat Leon ). Trage un fir de la un bec la celalalt si vor merge amandoua deodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii tu ceva dar nu stii bine...

 

Atat pe fata cat si pe spate luminile de ceata sunt ... facultative, cu precizarea ca pe fata este valabil pentru cat. M,N(cat. O interzis) iar pe spate pentru toate cat. luminile de ceata sunt facultative

 

In cazul in care fabrica monteaza lumini de ceata, pe fata trebuie sa fie prezente obligatoriu 2 lampi cu lumina alba sau galbena iar pe spate 1 sau 2 lampi de culoare rosie. 

Asta e motivul pentru care nu se trage cablaj pentru a 2- lampa ceata spate pentru Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,

nu inteleg de ce nu s-a pus in functiune a 2-a lampa dar eu o voi pune pentru siguranta in trafic, daca totusi legea imi permite.

 

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt destule modele de masini care din constructie nu au decat o lampa de ceata.

Pe ceata se observa foarte bine si cu una in stanga. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,

nu inteleg de ce nu s-a pus in functiune a 2-a lampa 

 

Pt. a nu se confunda cu Stop, nu toate masinile au al treilea stop pt. frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi si asta un motiv dar eu cred ca mai mult din motive de economie pentru ca si la masinile cu a treia lampa stop(obligatorie la M1 de la 1 ian 2007) una din lampile de ceata nu e cablata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calin78 - oare nu asta e idea, sa reduca viteza rapid daca ma ajunge repede din urma?

 

Daca dintr-o data ii apare in fata o pereche de stopuri inseamna ca e bine sa franeze... poate eu sunt dupa o caruta sau ceva...

 

Ideea mea de a avea ambele stopuri de ceata se bazeaza si pe faptul ca am observat ca sub diferite unghiuri, mai ales in curbe, se observa bine doar unul, mai ales cele de pe pozitie ca sunt de putere mai mica, dar pe vizibilitate redusa ma gandesc ca intensitatea e asemanatoare si la cele de ceata, si parca doar cu unul esti predispus sa nu fii observat usor din diferite unghiuri.

 

E doar o parere...

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti mai face atatea probleme, daca tie iti place asa fa un paralel cu cealalta si-ai rezolvat problema, nu e nici-o chestie de legalitate, esti perfect legal.

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e bine sa se confunde lampa de ceata cu frana. Localizarea ei pe stanga este tocmai pentru a arata cat de aproape e masina de axul drumului. De multe ori nici nu este plasata fix langa stop. E mult mai important sa stii daca masina din fata franeaza sau nu decat sa vezi 2 lampi de ceata aprinse in loc de una.

 

E totusi interesant prin prisma faptului ca multe masini dupa 2005 nici nu mai au o a doua lampa de ceata (Golf 5,6, Passat B6 ca sa enumar cateva)

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine e SOFER eu cred ca poate face distinctia intre lampa de ceata si stop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am citit aseara un articol, pe Adevarul cred, dar nu il mai gasesc in forma pe care am citit-o aseara.

Era scris in clar despre cateva aspecte din noua propunere de modificare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice. Se preciza acolo de niste ani de suspendare a permisului pentru diverse abateri.

 

Cica ar fi, pentru zece zile, in dezbatere publica. Aici se afla proiectul de lege. Incepand de la pagina 5 sunt prezentate noile sanctiuni.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca la asta te referi: Link

 

Sunt cateva modificari foarte bune:plata amenzii in 30 de zile, sanctionarea circulatiei pe contrasens pe autostrada, camerele video a trecerile cu calea ferata, etc. In schimb cresterea amenzilor in stilul propus mi se pare exagerata, o sa se incaseze mai putine amenzi si mai multa spaga, chiar mult mai multa.

Ce apreciez la Politia din Vest si nu exista la noi sunt campaniile de educare, cel putin in Marea Britanie sunt niste spoturi foarte "sugestive" privind condusul si vorbitul la telefon/ trimisul de SMS-uri, centura de siguranta,  alcoolul la volan, etc Link1 Link2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link - asta este cel mai tare pe care il stiu eu. Si parerea mea este ca ar trebui urmarit macar o data la doua saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbarea codului rutier, pardon inasprirea lui pt ce? Vor spaga de la mai multi soferi si in cantitate mai mare.

 

"Şoferii care trec pe culoarea roşie a semaforului vor fi sancţionaţi cu suspendarea permisului auto pe o perioadă de 2 ani şi o amendă cuprinsă între 10.000 de lei şi 16.000 de lei."

2ani si 2000e minim?

Neacordare de prioritate la pietoni 4 luni si aproape 400euro.

 

Ce salarii sunt in Romania de vorbesc de asemenea amenzi de parca am fi cea mai bogata tara? Cine a redactat aceasta ordonanta de urgenta era in stare de ebrietate. Pasaje intregi din acest cod rutier sunt bune pt site-ul timesnewroman.

 

"Şoferii care conduc un autovehicul pe contrasens, pe autostradă, primesc amendă între 10.000 şi 16.000 de lei şi au permisul suspendat 3 ani."

Cei care conduc pe contrasens dar nu pe autostrada ce patesc? Ar fi normal sa primeasca aceeasi rasplata sau echivalenta cu cea a trecerii pe rosu. Mersul pe contrasens este cu adevarat periculos indiferent de categoria de drum.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

nivelul amenzii dar mai ales perioada sanctiunii complementare trebuie sa descurajeze comiterea acestor fapte.

daca ne gandim mereu numai la spaga nu vom rezolva nimic. exista cazuri izolate. dar si nivelul spagii pentru cine-si va risca pielea va fi foarte mare.

in ambele cazuri, putin probabil s-o comiti de doua ori. ideea de baza nu e amenda cat sanctiunea complementara care f. buna.

 

inainte sa vorbim de salarii sa ne gandim ca in alte tari amenda reprezinta un procent din venitul anual. un procent mare. sau ca sunt tari unde decide judecatorul la tribunal pentru mai toate contraventiile (atentie, nu infractiuni) ce privesc pietoni/rosu/alcool.

 

in perspectiva in care stai 2/4 ani pe bara sau 6/12 luni e indicat sa te mai temperezi.

 

in momentul in care justitia functioneaza traficul de influenta/darea-luarea de mita sunt infractiuni pentru care nu orice purtator de cascheta se va mai risca.

se risca, sa fie prins, asta e. nu cred ca din 10.000 de contraventii constatate intr-o luna, sa zicem, vor da toti spaga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legea, cuantumul amenzilor si perioadele de suspendare sunt bune si acum. Nu se aplica cum trebuie.

 Daca absolut toti soferii prinsi ca au trecut pe rosu/neacordare de prioritate la pietoni sau alti participanti la trafic/ viteza excesiva ar fi sanctionati corespunzator automat s-ar tempera. 

Totusi ar fi buna renuntarea la acel examen cu 15 intrebari pentru reducerea perioadei.

 

Prin absurd sa zicem ca vor aplica noile reglementari. In acel moment politistul care aplica sanctiunea trebuie sa fie 101% sigur. Vor fi nenumarate procese pentru ca miza va fi una foarte mare.

Ce vor face cu atatia bani? Probabil voi mai vedea S8-uri cu insigna de politie in geam prin Mamaia sau Poiana.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum naiba sa fie bune? Ti se poate intampla din neatentie sa fortezi un pic galbenul si sa prinzi rosul. Sau chiar sa treci pe galben, fara posibilitatea de a  mai opri iar unui militian sa i se para ca am trecut pe rosu. Atunci ce fac? Stau nu stiu cati ANI fara permis??

 

La fel si nivelul amenzilor nu poti sa dai pentru centura aproape cat un salariu mediu pe economie. E o bataie de joc si NU cred ca va trece acest proiect de lege desi in el se regasesc si cateva lucruri bune.

Faptul ca faci amenzi de 20 de milioane il loveste tot pe omul sarac ca la ala putred de  bogat si daca e 2 mil amenda si daca e 20 pt el e acelasi lucru....

Nu e in regula proiectul asta si sper ca va fi modificat ca daca nu vor fi proteste serioase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

politistul poate aplica doar avertisment.

da stai ani, asa cu mse sta si in alte tari unde traficul nu seamana cu jungla asta mizerabila din Romania.

mergi mai incet, aplica legea 30/50 kmh pe ora la treceri in oras sau afara, redu viteza din timp si vei avea timp sa te opresti.

pentru galben cand esti in dreptul semaforului nu te ia nimeni. ca de-aia exista culoarea galbena.

 

atunci ce faci? pai te gandesti bine de 7 ori inainte. asta e si ideea.

 

daca trece sper sa fie si aplicat. cat despre ultima parte exact asta nu pricepe marea masa.

 

daca, pentru un bogat 2000 de lei sunt mai putin decat pentru un sarac (doooh, logic) insa 1/2/3/4 ani pe bara sunt la fel.

 

de-abia astept protestele. macar inseamna ca romanii s-au prins ca pot schimba orice daca vor ei, si iau atitudine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!