Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Deocamdata va fi doar circ ca asa e la noi treaba pe toate planurile, in privinta rutiera... o mana de ciudati fac legi, o gramada de ciudati pe sosele... orice am face pana la urma tot Romania ramane indiferent in cate "uniuni" sau "spatii" intram din pacate...

 

Asta e tristul adevar, si binenteles ca tot omul de rand va simti biciul mai rau...

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam toti care nu sunt de acord cu noile amenzi, care oricum se pare ca vor scade, dau vina pe lipsa infrastructurii. Nu sunt de acord cu acest argument dar sa zicem. Cum se face atunci ca nici pe putinii km pe autostrada care ii avem nu se respecta aproape nici o regula de circulatie?

Am fost saptamana trecuta pana la tulcea si am merd pe autostrada pana la constanta si apoi pe mica bucatica catre tulcea. De ce in timp ce eu mergeam cu 130km/h am fost depasit de alti participanti la trafic (si nu putini) de parca stateam pe loc? Iar daca doamne fereste te ajungeau din urma in timp ce depaseai pe banda 2... nu va mai povestesc.

Parerea mea este ca este inutila cresterea amenzilor daca nu se schimba nimic in modul de aplicare. Este un fel de sperietoare sperand ca lumea se va civiliza instantaneu si ei nu trebuie sa mai faca nimic.

Legi si amenzi exista si acum si cred ca daca s-ar aplica asa cum trebuie nu ar fi necesara cresterea amenzilor.

Si mie mi-ar plece sa ajung la viena in 10 ore, dar pana o sa avem o autostrada bucuresti arad este chiar asa de greu sa acceptam realitatea si ne calculam timpul necesar deplasarii cu o medie de 60 km/h in loc de 100? Mai ales ca daca nu consideri ca ai totusi autostrada si mergi ca pe autostrada, difetenta intre mersul regulamentar si cel in care incalci toate limitele de viteza in limita a 30 km/h este de max 1h (testat de un membru al familiei) ca diferenta intre ora estimata de gps la plecarea din bucuresti si ora de sosire la arad.

Si atunci chiar merita sa te pui in pericol si pe tine si pe altii ca sa faci un drum de 10 ore in 9?

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca respecti toate limitele de viteze nu ai viteza medie de 60 km/h.  Dupa principiul ca atunci cand pleci trebuie sa-ti lasi 10 ore pt 500 km mi se pare inocent; propun sa mergem cu caleasca. Sunt f multi oameni care nu isi permit luxul de a sta toata ziua pe drum. Va rog nu veniti cu cliseul ca e mai important sa ajungi bine acasa.Am putea sa stam inchisi in casa toata ziua sa nu patim ceva. Eu nu iau apararea celor care merg ca tampitii, dar sa afirmi ca se poate respecta limita de viteza pe drumurile noastre in lumea in care traim e o utopie pt mine. Sa merg cu 50 km/h in localitate cu 2 benzi pe sens? In opinia mea nu viteza e factorul principal de accidente, el este un factor agravant intr-adevar.Toata ziua vorbim de viteza dar de cei care nu se asigura cand intra intr-o depasire sau cei care folosesc oglinda pt machiat/facut freza nu zicem nimic? In Germania se circula fara limita de viteza pe autostrada (sunt si zone cu limitari) si nu au ajuns la concluzia ca ar trebui introdusa limita.

Modificat de glumaretzuu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

eu nu inteleg de ce confunda lumea autostrada cu localitatea, DJ,DN si E...

 

in opinia mea viteza este perfect justificata pentru drumurile si soferii de la noi. vrem sa se schimbe ceva la drumuri si la soferi ca sa avem viteze mai mari?

in strada! la universitate...

 

de ADP, primarii, prefecturi vad ca nu zice nimeni nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok bah, oricum legea asta nu are nicio treaba cu siguranta circulatiei. Vor doar bani mai multi la buget si s-au gandit ca un 31km/h pana la suspendarea permisului e mult mai ok decat 51km/h.

Nicio problema, numai asa pot si eu sa stau pe sensul opus 5 secunde depasind un tir in loc sa stau 2 secunde, e mai sigur, vor fi sanse mai mici sa se intample un accident !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

40 km/h e o medie optimista daca tranzitezi Romania, conduci REGULAMENTAR si eviti opririle dese sau lungi. Daca prinzi ceva blocaj in trafic gen Busteni/Sinaia sau accident s-a dus orice speranta... Sunt lucruri traite de multi ani incoace in drum spre litoral sau capitala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

pai acum vreo 15 ani cel mai votat om din romania a zis ca n-avem nevoie de autostrazi...si oamenii l-au votat. de doua ori :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e! Dar lumea a uitat asta... plus ca "saracia" scoate latura urata din componenta umana (pot intra si drumurile noastre aici).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va vine sa credeti cand pe un drum national intalnim indicatoare de reducere a vitezei la 50-40-30 la ora in afara localitatilor? Si nu e ceva temporar,lucrari,etc, e de ani de zile limitarea...Normal ca incalci legea si iei amenzi de te spanzuri! Daca circuli regulamentar mai ajungi poimaine la destinatie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu prefer un E85 in ciuda viitoarei taxari pe autostrada,speculat la un 10 ron/100 km.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

eu n-am auzit in viata mea de vreun permis suspendat pentru 80kmh c-a stat politia la panda in zona de actiune a lui 30 kmh plantat acolo fara niciun motiv de actualitate.

si repet, poti oricand sa faci o poza si s-o trimiti pe mail la brigada rutiera si/sau adp zona respectiva.


Eu prefer un E85 in ciuda viitoarei taxari pe autostrada,speculat la un 10 ron/100 km.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

 

E85 de unde pana unde fata de care autostrada?

cum adica " in ciuda" ?

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparent noul cod rutier se va adopta maine prin ordonanta de urgenta de catre guvern.

Din cate am inteles cu minimele mele cunostinte juridice, OUG produce efecte imediate, pe cand un proiect de lege dureaza pana se adopta si publica in monitorul oficial.

Daca va fi asa, pare un nou mic abuz pentru ca se foloseste aceasta ordonanta pentru a grabi lucrurile.

 

articolul 115 din constitutie:

(4) Guvernul poate adopta ordonanţe de urgenţă numai în situaţii extraordinare a căror reglementare nu poate fi amânată, având obligaţia de a motiva urgenţa în cuprinsul acestora.

 

 

Una peste alta, tot cum vor fac. Pana la urma ce s-a ales din dezbaterea publica?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

dar adoptarea prin "asumarea raspunderii" cum ti se pare?

nu e niciun abuz, vom putea citea motivarea.

 

din dezbaterea publica s-a ales cam ce s-a vrut...s-au redus pedepsele (ani de suspendare + amenzi) cam la ~ jumatate...

daca se mai facea putina presiune ramanea ca acum...n-ai vazut tot tam-tam-ul de pe la televiziuni?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa mă, că stie ponta mai bine... el ii critica pe portocalii ca numai cu ordonante umbla.. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E guvernul cu cele mai multe ordonante de urgenta. Totul e urgent la Ponta.

Asumarea raspunderii in fata cui? Parlamentarilor USL :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cam dat-o in off topic, dar

"Angajarea rãspunderii Guvernului asupra unui proiect de lege reprezintã o solutie extremã, la care poate recurge Guvernul atunci când, pentru adoptarea într-un timp scurt a proiectului, nici procedura de urgenþã ºi nici procedura ordonanþelor de urgenþã nu mai pot da rezultatele scontate. Adoptarea unui proiect de lege, pe aceastã cale, reprezintã nu numai o mãsurã de ocolire a regulilor procedurii legislative, dar ºi o modalitate ultrarapidã, generatã de împrejurãri excepþionale, de adoptare a legii."

"Un astfel de proiect de lege are rolul de a aduce în câmpul legislativ o nouã reglementare juridicã, farã de care lucrurile ar lua o turnura cu consecinte de neimaginat. "

 

Dupa cum se vede se accentueaza rolul absolut exceptional si de preferat in putine cazuri ale acestei masuri. 

Ce asa graba cu noul cod de nu se poate face prin propunere legislativa apoi sa urmeze drumul anevoios prin parlament?

Mare urgenta acest cod. Probabil pt a umple niste gauri la buget.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca graba asta provine din faptul ca nu se platesc amenzile(nevoie mare de bani la buget) si multe persoane care cumpara masini dar uita sa le mai inmatriculeze in termenul legal(sunt foarte multe plangeri de la persoane care primesc amenzi si inca mai apar la impozite cu masini pe care le-au vandut si pentru care exista un contract de vanzare - cumparare procedura de rezolvare fiind una foarte anevoioasa cu dat in judecata, termene mari, etc), fapte care nu sunt prevazute in raspunderea contraventionala deci nu pot fi sanctionate in nici-un fel la ora actuala si mai sunt si altele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am inteles de unde reiese ca adoptarea a fost amanata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

din fapul ca a fost amanata si se afla pe ordinea de zi a urmatoarei sedinte de guvern...nu?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna autostrada ?

1.Bucuresti-Arad , duminica , plecat la 12.00 , pe Valea Muresului , 540 km , 7 ore condus efectiv , dupa BC , media 77 km/h .

2. Arad - Turnu- HU - Salzburg , 820 Km , 101 Km/h , respectat toate limitarile pe autostrada , traseul include 70-90 km pe DN-uri in RO/HU , in timpul saptamanii , 8 1/2 ore .

3.Rothenburg ODT - Passau , 300 km , viteza medie 116 km/h , no speed limit !!!!!!!!!!!!!! ( cu exceptia limitarilor).....

4. Granita HU/Austria - Turnu (Arad) , 400 km , 109 km/h , respectat limitarile , 4 Ore .

5. Arad-TM-Lugoj (pe autostrada)-Sibiu , 350 km - 5,5 ore , cat despre oboseala nu mai vorbim ..

6. Sibiu - Pitesti , 68 Km/h .......

Cand stai pe scaun e usor sa propui suspendarea permisului la o depasire cu 30 km/h , sa-i vad pe Valea Oltului/Muresului depasind un tir in siguranta , sau mai bune mergi ca si cretinul cu NUBIRA B 73 FCR ( sper ca am retinut bine numarul ) cu girofarul aprins cand i se ...bip ..lui pe Valea Oltului si Autostrada Deva-Orastie..

PS 1. Viteza medie in localitati (sate) a fost 70-80 km /h , toti mergeau in coloana , ne ascundem dupa deget cu 50 KM/H pe DN cu adevarat importante .

Modificat de caddy.fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit @caddy.fan, tot se vor gasi unii sa-ti spuna ca nu e bine sa circuli asa, ca limitele sunt limite si ca noi suntem niste smecherasi care nu suntem capabili sa respectam legea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Firesc, pentru ca regulile/legile si conditiile de trafic sunt aceleasi pentru toti. Punct

Inteleg frustrarea tiristului care face 300 km in 8h si are marfa perisabila, inteleg soferul pe Valea Oltului care sta dupa 10 tiruri si scoate 40km/h medie insa nu voi intelege niciodata taximetristul care pretinde ca lui, profesionist deh, sa nu i se aplice acelasi cod rutier ca pentru restul prostilor (mi s-a  intamplat) sau pe cei care nu constientizeaza ca, ignorand legile si regulile, produc 3/4 din accidentele din tara asta.
Nu, tobo', nu suntem lupii moralisti... insa putem fi cei care, in masina cu toata familia, ne intalnim fata-in-fata cu unul in depasire pe continua pe Valea Oltului... Daca ma fereste pe mine si ai mei Doamne-Doamne, nimeni si nimic nu il mai scapa pe ala...
Continuati sa conduceti cum doriti, liberul arbitru e suveran, insa va avertizez ca voi considera incitare la nerespectarea legii orice act de bravura gratuita.

Inca o data... inteleg insa nu accept

PS: nu sunt soarece de birou, am 500k+ km facuti in interes de serviciu. Dupa cum mai spuneam, problema este mult mai adanca si mai ramificata. Sunt multe care ma nemultumesc la Codul asta insa daca voi incriminati exclusiv legea pentru ca nu se scot medii de 120kmh, atunci imi permit sa va spun ca sunteti in eroare

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4
 

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!