Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Jetta20..., după cum am mai spus, în majoritatea localităților de pe DN17 (probabil și pe alte DN-uri) se poate circula LEGAL cu 80 km/h, și da, se circula foarte fluent, nu înțeleg de unde înverșunarea ta. Să nu-mi spui că tu încetinești la 30km/h la toate trecerile de pietoni din toate localitățile, zi și noapte. Mai degrabă cred în Moș Crăciun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorba unui amic: daca il iei pe unu pe capota la 80 pateste acelasi lucru ca la 60

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Se poate si mai rau. In Serbia viteza max. in afara localitatilor este de 80 Km/h. Pentru depasire de viteza cu mai mult de nu stiu cat, esti arestat pe loc chiar daca este prima abatere. Macar sunt si parti bune: masina consuma mai putin decat zice in carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si aici cine nu o sa plateasca si nici nu are ce sa ii execute silit nu crezi ca ajunge dupa fileu?


e mai usor asa decit sa faci niste drumuri express, autostrazi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta si ceilalti care cred ca amenzile enorme sunt binevenite...

 

O tot dati in sus si in jos ca o data cu amenzile enorme siguranta circulatiei va creste. In mare masura aveti dreptate.

Voua vi se pare normal sa faci minim 12 ore pana la una din vamile din vest, circuland regulamentar ??  Leguitorul vrea sa introduca amenzi mari, dar sa le introduca gradual totusi. Nu cred ca v-ar conveni ca dintr-o neatentie sa platiti o amenda enorma si 2 ani sa stati pe bara.

 

Dati exemple de actiunile politiei din tarile cu apa calda. Ok, acolo exista infrastructura ce-ti permite deplasare intr-un alert si in siguranta. Daca si in conditiile astea incalci legea, iti meriti amenda.

La noi s-au gandit legiuitorii sa faca la fel, dar intr-o alta ordine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

incearca sa nu pui vorbe in gura celorlalti participanti la discutie:

 

1. eu n-am scris nicaieri ca amenzile sunt ideale, in cuantumul prezentat

2. n-am dat nimic in sus si in jos, n-am zis ca va creste siguranta,

3. n-am zis ca mi se pare normal sa faci 12 ore. mi se pare normal sa circuli legal, asa cum e legea facuta si cum sunt drumurile.

am afirmat chiar contrariul, pe alocuri.

 

eu tot ce-am spus e ca romanul nu stie decat de frica. asa cum il doare-n cot de oprire interzisa, rosu, treceri de pietoni, limita de viteza (vezi colegul de mai sus de merge fluent cu 90 in localitate), poate, poate, de frica unor amenzi mai mari vor acorda mai multa consideratie legii.

atat si nimic mai mult. asa cum eu pot sa respect intregul cod rutier, asa poate oricine. atunci vom fi mai civilizati.

 

infrastructura e alta discutie. poti sa iesi in strada sau sa depui sesizari. dar sa nu amestecam borcanele.

in germania nu opreste niciun roman unde are oprirea interzisa...in romania nu-l intereseaza, despre asta e vorba.

valabil si pentru rosu, linie continua, etc.

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai din cauza infrastructurii rutiere proaste nu se poate circula cu viteza.

Faptul ca sunt drumurile proaste, aglomerate este o scuza pentru a merge mai repede?

 

Riscul fiind si mai mare decat in cazul drumurilor din vest de accident. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta, am spus 80-90, si, ma repet a 3-a oara, in respectivele localitati este legal sa circuli cu 80 km/h, asa ca te rog sa nu mai faci referiri nepotrivite la persoana mea. Unde stau ascunsi sfintii ca tine, ca pe sosele nu ii vad?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

nu, nu e legal cu 80 in nicio localitate din Romania! asa iti place tie sa crezi. intre 70 si 90 sunt 20 de km diferenta sanctionabili ca atare.

la persoana ta, specific, nu-mi aduc aminte sa fi facut vreo referire.

 

sfintii ca mine isi vad linistiti de treaba. si sunt multi. sunt de obicei aia pe care-i injurati voi ca "va incurca"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cateva pareri in ceas de noapte

De acord cu Marius si cu Jetta...

Definitorie pentru situatia de fapt de pe drumurile noastre este reactia pe care am intalnit-o de foarte multe ori si sunt sigur ca nu sunt singurul si anume "imi pun centura sa nu dea unul peste mine"... Luati un pic si disecati esenta actiunii si premisa ei si cat de gresite sunt pentru a realiza cat de idioti suntem in gandire si fapte.

Toti suntem zeii volanului insa habar nu avem regulile de circulatie si cum se face o parcare, toti vrem cai putere pentru a epata insa sufletu' benzina, toti dorim sa depasim coloana dar ne milogim de nenea militianu' cand suntem prinsi, toti ne dorim copii dar ii tinem in spate, in bratele bunicii (sau mai rau), avem SUV-uri sa putem arunca mai cu bolta gunoaiele din masina in plina viteza si avem gura mare de tot si stafide in chiloti...

Sunt satul ca ala de parcheaza pe doua locuri sa se uite la mine ca rama la bordura cand ii atrag atentia ca nu e ok ce face, de manelarul care considera ca ultimul hit salam trebuie ascultat de tot cartierul in timp ce el ruleaza cu 20 la ora, m-am saturat sa imi iau **** cand ii fac semn unuia care intra pe strada mea secundara ca m-ar fi ajutat enorm sa fi vazut semnalizarea aprinsa, de tatii care nu inteleg ce semne le face cheliosul ala visavis de copii lor de 4 ani care alearga prin masina pe E85, de cei care franeaza fara motiv, de aia cu csenon si farurile-n copaci, de leduri, luminite, oua kinder si I love Maricica pe portbagaj si multe multe multe altele....Pur si simplu nu mai suport

Asta e soferul roman... Punct

Nu am avea niciun stress daca soferul s-ar sui dimineata la volan fara a se gandi daca are la el sau nu bani de amenda/spaga iar nenea militianul si-ar face corect si complet treaba. Indiferent de care cod rutier vorbim

PS: de dragul unei discutii de mai sus, diferenta ca distante de franare intre 70 si 90 e de min 10m (cea mai mica valoare gasita de mine gugalind)... Asa, ca idee...

Sent from my iPad using Tapatalk

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi o sa fiti siguri ca nu luati amenda sau sa stati la palavre cu militianul cind un ametit pune un picior pe trecere si apoi se razgindeste?!?!? si ala insista ca din cauza voastra s-a speriat?!?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Eu nu sunt sigur nici daca o sa prind ziua de maine. Insa ii multumesc lui Dzeu pentru cea de azi.

Eu nu sunt sigur ca nu voi fi abuzat de politie vreodata dar, daca voi fi, voi lupta pentru dreptul meu si in acelasi timp voi fi multumit ca altii nshpe mii au fost amendati sau luati de pe strada pe buna dreptate.

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva consideratii:

 

1. Romanilor le lipseste educatia rutiera. In mare majoritate insa, le lipseste si educatia. De aici vin si celelalte.

2. Este ilegal, anormal si stupid sa circulam pe ultima banda, in loc de prima. Daca circuli cu 50 km/h pe ultima banda, cand ai una sau chiar doua benzi libere in dreapta ta inseamna ca esti prost sau vrei sa atragi atentia.

3. Sa fie sanctionata drastic trecerea pe rosu dar si plecarea de la semafor pe galben. Nu o data accidentul s-a produs pentru ca un grabit a plecat pe galben, dar vina a fost a celui care a trecut pe rosu...

4. Semnalizarea. Eu le-as lua carnetul pe 3 luni celor care nu semnalizeaza SCHIMBAREA directiei de mers, indiferent ca este pentru a trece de pe o banda pe alta sau de a vira stanga sau dreapta.

5. Sa nu mai existe carute pe drumurile din Romania. Orice caruta gasita pe drum sa fie confiscata. E treaba autoritatilor sa faca drumuri paralele pentru carute, daca vor. Suntem in secolul 21 nu in secolul 15.

6. Pentru ca dupa '89 s-a scos inchisoarea contraventionala, ar trebui bagat un articol in lege, in care, daca nu platesti amenda confirmata de tine sau de instanta, sa ti se confiste masina. Punct.

7. Militienii sa fie obligati sa inregistreze video si audio tot timpul. In felul acesta vor dispare atentiile dar si abuzurile. Pentru ca la amenzi mari, vor fi cu siguranta si abuzuri mari.

8. Sa fie controlati mai strict cei cu scoli auto. Nu o data am constatat ca instructorul nu facea nimic, desi elevul plecase stanga sau dreapta fara sa semnalizeze.

 

Cel mai important este sa respectam cu totii legea. Iar daca nu o respectam sa suportam rigorile ei. Asa cum spunea un coleg mai sus, avem stafide in chiloti cand vornbim cu cocalarii dar ni se umfla ochii de nervi daca greseste vreo femeie in fata. Civilizarea nu s-a facut nicaieri cu frumosul, numai cu forta si cu educatia. La noi, un popor isteric, primitiv si needucat in marea majoritate nu se va face oprdine decat asa. Cu "parul"!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Mai asteapta vreo 50 de ani, poate va fi mai bine din punctul asta de vedere.

2. Asta vine de la punctul 1.

3. "Multumim" noului cod rutier.

4. Nu poti lua carnetul pt asa ceva.

5. Nu in urmatorii 20 de ani. Taranii nu-si permit utilaje iar politia ii ignora total. Carute gasesti si prin orase, circula tiganii si transporta fier vechi cu ele, nu le face politia nimic.

6. Niciodata.

7. La fel. Numa daca cumva politistii se apuca de harakiri, sa-si faca singuri rau.

8. Sunt mana in mana cu sistemul. Mai pica asa, cate unu, sa fie dat ca exemplu. Treaba merge, banu vine, sistemu duduie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent sub ce forma ar fi spuse lucrurile necesitatile sunt aceleasi:

 - egalitatea in fata legii

 - aplicarea ei cat mai des, dezideratul fiind aplicarea ei in TOATE cazurile cand este incalcata

 - facilitarea unei deplasari civilizate corespunzator cerintelor actuale.

 

Cand zic egalitate in fata legii ma refer la

 - soferi

 - alti participanti la trafic (carutasi, agricultori,mopedisti,biciclisti, pietoni)

 - administratori de drumuri (astia trebuie sa isi asume responsabilitatea pentru calitatea drumurilor si pentru urmarile acestei lipse de calitate.Trebuie ca legea sa ii priveasca si pe ei).

Nu uitati ca in tara asta nici macar constructorii sau cei care modernizeaza drumurile nu se tin de garantia lucrarilor, asta dincolo de faptul ca garantiile sunt oferite in regim de telefoane mobile. Cum dracu sa dai garantie la un drum unu' sau doi ani?

 

Cand zic facilitarea unei deplasari civilizate ma refer la toate aspectele deviate de la normalitate:

 - canalele de pe banda intai care sunt din constructie mai jos decat nivelul drumului

 - gaurile din sosele

 - trotuarele inexistente in unele zone care obliga pietonii sa circule pe strada

 - DN-urile care trec prin localitati - romanii trebuie sa inteleaga ca este anormala situatia asta si ca indiferent de costuri trebuie gasita o solutie

 - lipsa autostrazilor

 - blocarea unor benzi de circulatie cu masini parcate

 - proasta semnalizare a intersectiilor, proasta amplasare a semnelor de circulatie, etc

 

Ar fi bine ca romanii posesori de permise de conducere si de masini sa inceapa sa faca presiuni asupra autoritatilor pentru normalizarea situatiei prin remedierea tuturor acestor probleme. Lumea trebuie sa fie constienta ca toti factorii implicati trebuie sa raspunda in fata legii: atat soferii, cat si cei care o aplica, dar si cei care intretin infrastructura si care ar trebui sa o si dezvolte. Trebuie facut in asa fel incat  sa dispara acest sentiment ca lucrurile sunt facute de mantuiala si ca doar soferii sunt cei trasi la raspundere pentru ca ei nu pot sa fuga pe camp sau printre blocuri (ca masina nu o poti baga fuguta in buzunar) atunci cand ii opreste politia sau cand comit o infractiune. Trebuie NEAPARAT instaurat acest climat de EGALITATE IN FATA LEGII. Sa nu mai existe nici un fel de scuze sau exceptii.

 

Prin urmare ... disputele astea pe care le purtam aici sunt fara sens. Ideal ar fi daca am putea sa facem un demers comun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vor inmulti cazurile cand excrocii iti fac amabil semn sa te inscrii in trafic de pe stradute laterale iar cand esti in dreptul lor, intra cu scart in tine. Daca pana acum se multumeau ca 2-300 de lei, de-acum vor vrea 2-3000. Cui ii convine sa plateasca amenda de 6000 lei si sa ramana fara permis, si unii fara serviciu, timp de 2 ani???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

nimanui, logic!

poti foarte bine sa nu te bagi sau poti sa relatezi incidentul ca atare la politie. si alti escroci care-au facut asa au fost prinsi, condamnati, incarcerati, etc.

pe principiul drobului de sare mai bine nu mai avem nicio lege si nicio amenda ca na, cui ii convine sa fie amabil invitat in vreun apartament si apoi omorat cu bestialitate...

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

vor exploda vanzarile la dash-cam-uri, vom fi mai ceva ca rusii (btw, oare aia de ce au ajuns la solutia asta...?! :D )

Gluma, gluma dar eu unul ma gandesc serios la asa ceva...

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

vor exploda vanzarile pentru ca s-au ieftinit foarte mult.

cele modeste sunt 40-50 de lei pe okazii si 80-90 de lei noi.

sunt bune dar mi se pare si destul de incomod sa stau sa o pun pe bord si sa o dau jos de fiecare data cand ma fatzai la drumuri de 10-15 minute prin oras.

afara, la drum lung, merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca am vazut ca au inceput sa apara si la rubrica de Vazari, insa daca stai sa cauti putin pe ebay sau amazon, le gasesti mai ieftin cu pana 50%. La 30-50 Euro calitate HD zic eu ca nu-i rau. Eu ma tot gandesc daca sa-mi pun asa ceva sau nu, singura chestie e ca ma gandesc ca vederea doar spre inainte e cam useless, fiindca ti se poate intampla crap si din laterale sau din spate si eu nu stiu sa fie vreuna la pret accesibil care sa aiba 360 coverage...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

dar despre tot pus si scos din parbriz la fiecare oprire?

acasa si la birou am garaj, nu e o problema, dar la fiecare oprire de supermarket, plimbat, cumparat ceva, vorbit cu cineva, etc tre' s-o dau jos?

inclusiv ventuza de pe geam?

eu caut cu prindere pe bord dar se pare ca n-am cautat foarte bine...macar asa e mai rapid si simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, asta e un alt moiv pentru care momentan imi stau banii in buzunar.

Un altul ar fi faptul ca am o singura priza in fata si navi-ul are prioritate. Daca mai cuplez si o camera, pe langa ca n-am unde-o alimenta (splitterele nu-mi plac) se face o salata de cabluri in masina de ma iau toti dracii. Iar in tara nu pun navi-ul, da' pun statia. Aia inseamna ca tot n-am unde cupla camera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7. Militienii sa fie obligati sa inregistreze video si audio tot timpul. In felul acesta vor dispare atentiile dar si abuzurile. Pentru ca la amenzi mari, vor fi cu siguranta si abuzuri mari.

7. La fel. Numa daca cumva politistii se apuca de harakiri, sa-si faca singuri rau.

Shafu' traitziar familia, hai sa o dam la pace cu aia 300 da euroi din talon, mincatziash peleu tau, ce nu e bine pentru amindoi ?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

camera se poate opri, spaga se poate da pe sub mana, in talon, etc...daca plecam de la premisa asta nu mai rezolvam nimic, niciodata.

asa se face si acum, unii vor face la fel si atunci, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!