Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

dar nu cumva scrie pe ele in cuvinte MUD SNOW ? :emthup: ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scria un coleg ieri dar nu mai gasesc acum topicul.

Zicea ca anvelopele lui de iarna nu au M si S dar au creasta de munte + nea'fulgul.

DEZINFORMARE CLARA.

Se poate sa fie M S fara "alte cele", dar invers... nu prea cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, haideti sa lamurim cateva lucruri:

1. Toti care avem masini stim care sunt gumele de iarna!

2. Legea e buna intr-un singur sens: il obliga pe romanas sa faca ceva ce tine de bunul simt!

3. Singura ”interpretare” valabila a legii este cea a militianului care te arde daca te prinde fara cauciucuri de iarna du 1 noiembrie!

Atat am avut de spus

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa te "arda" daca nu-i zapada sau polei pe drum. :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci de faci un accident te va 'arde' asigurarea ca nu ai putut sa te opresti la timp ca aveai anvelope de formula unu :)

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici asigurarile, legea nu specifica data calendaristica ci numai zapada sau polei.Daca fac accident cu cauciucuri de vara pe zapada sau polei, DA.

:offtopic: Eu intotdeauna am circulat cu cauciucuri de iarna pe masina , le pun pe masina cam intre 10-20 noiembrie, daca pleci la munte in perioada asta, pleci cu cele de vara ? ca doar nu-i 1 noiembrie.....

Sant Pro cauciucuri de sezon ,dar se face prea mult tam-tam pe chestia asta ,cand legea spune clar pe zapada si polei .Cine-i " batut in cap" o sa iasa la drum NEECHIPAT si cel care se gandeste ca tre` sa si intoarca acasa teafar ,nu va pleca de acasa NEECHIPAT.

Era muult mai bine daca se specifica si perioada, dar asta e. Drumuri bune si nu va feriti ,sant ECHIPAT :blah_: :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conteaza mult si ce fel de guma de iarna ai, ca daca este din 2000 toamna si ai mai si mers toata vara cu ea te ajuta foarte putin in caz de zapada.pacat ca nu spune si despre asta in lege. la gheata si polei nu te ajuta anvelopa daca nu mergi incet, cu frana de motor si fara sa bruschezi nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ondin:

DA , ai dreptate ,din fericire eu imi permit noi , dar e bine si SH decat DELOC :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pe langa actualizarea punctului de amenda, de la 01.01.2012 va mai intra in vigoare inca o modificare a codului rutier, cea privind scaderea pragului de alcoolemie de la care se considera infractiune.

Detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Administrator

Singurul lucru ce s-a modificat, începând cu 01.01.2012 este cuantumul amenzilor rutiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Va pun si eu o intrebare al carei raspuns e posibil sa fie reglementat de ultimele schimbari ale Codului rutier.M-a sunat un prieten de pe A1, care era cu un Kangoo, a fost oprit de politie, i s-au dat 660 de lei amenda si nu stiu cate puncte, pentru faptul ca, nu avea nu-stiu-ce stickere rotunde lipite pe caroserie, cu viteza maxima admisa.Sincer, nu am stiut repede ce sa-i spun!vad mereu pe usile din spate ale dubelor asemenea abtibilde, dar habar n-am daca sunt obligatorii sau nu, mai ales in litera noilor adaosuri ale Codului rutier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ,asa e din cate am auzit, au incercat si unui amic al meu sa-i dea amenda ,dar avea numere rosii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Art.102. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni

următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:

...........................................................

34. neaplicarea, în partea din spate a vehiculului care efectuează transport public de persoane sau de

mărfuri, a indicatorului cu limitele de viteză admise pentru categoria din care face parte vehiculul condus;

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ondin:

DA , ai dreptate ,din fericire eu imi permit noi , dar e bine si SH decat DELOC :icon_thumright:

pai cine merge cu masina iarna doar pe janta?

:)

second daca mergi asa la pas, daca folosesti zilnic masina trebuie ceva de calitate nu orice prostie cu valenta de cauciuc.

am vazut zilele trecute o dubita cu un cauciuc pe spate doar pe mijlocul jantei, zici ca eram in filmele horor.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ondin

pai cine merge cu masina iarna doar pe janta?

"Deloc", e adresata celor care circula cu cauciucuri de vara iarna, mai bine second de iarna decat cu cele de vara. Oricum, e buna si am gustat gluma. :lol: STIMA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
ohne_zucker_06

Sper ca e ok daca postez aici, nu am gasit alt subiect.

Am vazut aseara la stiri, pe PRO TV, ca guvernanti nostri nu mai sunt de acord cu ridicarea masinilor parcate neregulamentar in Bucuresti.

Legea trebuie sa fie votata in camera deputatilor parca, in perioada urmatoare...pana acm se pare ca a trecut de celelalte voturi.

Se doreste doar ridicarea masinilor parcate neregulamentar dar care chiar incurca traficul, iar celelalte vor primi doar amenzi in cazul in care un agent constatator ajunge in zona.

Mi se pare foarte corect sa procedeze asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dpmdv, ridicarea masinilor in mod nejustificat este un abuz. Retinerea masinii pana la plata amenzii + tariful de ridicare si stocare este alt abuz.

Sunt 100% pentru ridicarea masinilor care blocheaza traficul sau caile de acces.

Deci nu prea inteleg chestia cu votatul unei modificari legislative. In prezent, legea e corecta, aplicarea e abuziva. Ce o sa faca, o sa dea o lege "sa nu se faca abuzuri" sau cum ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abuzuri se vor face mereu, chiar daca exista o lege in sensul asta. Fiecare militian va aplica gandirea asta : "Eu ii dau amenda, ii fac PV, n-are decat sa mearga in instanta si sa demonstreze ca nu a gresit cu nimic". La noi in tara, militianul nu trebuie sa demonstreze nimic, noi ca cetateni trebuie sa demonstram ca suntem nevinovati ! Ce tara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci Guvernul care controleaza aplicarea legii nu poate stopa abuzurile Politiei din subordinea sa si aranjamentele pe bani multi cu firmele de ridicat masini.

SI atunci Parlamentul modifica legea - in ce fel si cu ce rezultate ?!

Concluzia: tipic romanesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti care va fi deznodamantul? O sa ploua cu amenzi! Chiar daca nu vine si te ridica, se plimba caschetarii si-si fac patrula de cartier si pe langa asta o sa dea si o galagie de amenzi. Sunt gata sa bag mana-n foc ca asa va fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La suspendare permis pt trecerea pe rosu, fara a rezulta victime, avarii materiale..se mai da test la 30 de zile? Eu din ce am citit in codul rutier nu pt ca a fost fara avarii. Am aflat si pareri ca da si ca nu, poate ma luminati voi :D. Mi s-a zis ca la suspendarile de 30 de zile nu se da, ci doar la 60 si 90.

Art.106. – (1) Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării

dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se

prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea

cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:

a) când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub

influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea

de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin

aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui

vehicul sau alte pagube materiale;

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se da decat atunci cand ai permisul suspendat pentru 90 de zile pentru O SINGURA ABATERE! La fel de bine poti avea permisul suspendat pe 90 de zile daca iei doua semafoare pe rosu sau galben unul dupa celalalt.-nu sunt asa sigur de acest aspect, insa cred ca am dreptate!

Acest test se da numai daca voi credeti ca sunteti pregatiti si vreti sa luati permisul inapoi dupa 30 de zile si nu dupa 90. Si daca nu se promoveaza examenul respectiv, se mai adauga 30 de zile la alea 90.

Daca ai ramas fara permis ca ai trecut pe rosu, nu te stresa ca trece repede...Gandeste-te ca ai ramas fara masina sau ca n-ai bani de benzina si aia e! La fel, recomand un abonament Ratb ca s-au umplut liniile de controlori!

Nu se da decat atunci cand ai permisul suspendat pentru 90 de zile pentru O SINGURA ABATERE! La fel de bine poti avea permisul suspendat pe 90 de zile daca iei doua semafoare pe rosu sau galben unul dupa celalalt.-nu sunt asa sigur de acest aspect, insa cred ca am dreptate!

Acest test se da numai daca voi credeti ca sunteti pregatiti si vreti sa luati permisul inapoi dupa 30 de zile si nu dupa 90. Si daca nu se promoveaza examenul respectiv, se mai adauga 30 de zile la alea 90.

Daca ai ramas fara permis ca ai trecut pe rosu, nu te stresa ca trece repede...Gandeste-te ca ai ramas fara masina sau ca n-ai bani de benzina si aia e! La fel, recomand un abonament Ratb ca s-au umplut liniile de controlori!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, insa nu e cazul colegului si stiu sigur asta pentru ca am trecut prin asa ceva.

De asemenea, atunci cand trebuie sa dai acest examen stiu ca agentul care retine permisul ar trebui sa te instiinteze de asta pentru a stii cand si unde trebuie sa dai respectivul examen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!