Jump to content

Climatronic - probleme


RedLiner
 Share

Postare recomandată

Asa zic si eu numai ca e cam mare diferenta. Temperatura calculata mi-o arata 8.5 grade iar G17 indica 16. E normal asa? Cum se face calculul asta? Intre ce senzori?

Later edit: Desi temperaturile la G17 si G89 s-au modificat, dupa cum se vad in poza, valoarea la temperatura calculata a ramas tot 8. Asta sa fie rezultatul intre cele 2 valori ? Nu se face medie ponderata intre ele ?

2016-03-18 14_Fotor.jpg

 

UPDATE: Si-a revenit dupa ce l-am deconectat si conectat la loc. Arata 17 grade acum.

Modificat de mmg
update
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. A avut cineva curajul de a comanda din china v71? Dacă da cât a durat pana a venit? Alte soluții pentru reparare, procurare acest minunat motoras mai are cineva? Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate-i borna pentru cateva minute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, puma_k1ng said:

Salut. A avut cineva curajul de a comanda din china v71? Dacă da cât a durat pana a venit? Alte soluții pentru reparare, procurare acest minunat motoras mai are cineva? Mulțumesc.

DA, eu. Cam in 3 saptamani. Si sunt de calitate, identice cu cel original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puma k1eng  pune o poza aici cu ce motoras iti trebui poate te pot ajuta eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca scrie in postul lui - V71

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, F l o r i n said:

scoate-i borna pentru cateva minute

Sa scot borna la baterie? Ce sa rezolv? Îmi e plesnita rotita cea mare și am și lipito dar nu tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate raspunsul meu nu era pentru tine - nu ai ce sa rezolvi asa - lipita - sigur nu va tine.... ori montezi unul SH... ori nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipita, confirm si eu ca acea rotita nu tine; dupa prima incercare, pe langa lipire eu am adaugat un supliment, -sarma subtire -siguri veti rade dar asta am avut la indemana - si am spus ca si asa e crapata, ce pot strica mai mult...

Deci, mai exact : in jurul axului crapat, am trecut cu sarmulita gaurind la cald spitetele rotitei, am bagat sarma, am pus lipici in fisuri si am strans cu un cleste subtire sarma pana s.au inchis acele crapaturi si am montat rotita pe ax.

Momentan functioneaza, astfel este o solutie provizorie pana gasesc unul la un pret decent. 

Pun o poza pt. exemplificare.

IMG_20160323_084832.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am o problema cu climatronicul si poate ma puteti ajuta cu un sfat. Nu baga rece, pe caldura este in regula.

Cei de la service mi-au zis ca nu citeste temperatura de afara, ca citeste o temperatura de -99 grade si ca alta eroare nu apare. Sincer m-au lasat nedumerit si m-au rechemat in aprilie.

Aveti cumva vreo sugestie?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, fa verificarea dupa etapele descrise de mine in DIY diagnosticare instalatie AC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uit acum la etapele tale. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare scurta off-topic: Imi poate spune cineva ce diferente exista intre o comanda climatronic cu codul 3B1 907 044 C - Climatronic C 2.0.0 si una cu codul 3B2 907 044 C - Climatronic C 2.0.0 ? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una este pentru masinile cu volan pe stanga si cealalta pentru cele cu volan pe dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, mmg said:

O intrebare scurta off-topic: Imi poate spune cineva ce diferente exista intre o comanda climatronic cu codul 3B1 907 044 C - Climatronic C 2.0.0 si una cu codul 3B2 907 044 C - Climatronic C 2.0.0 ? Multumesc !

in rest, se potrivesc, merg utilizate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar intre versiunile Climatronic C 1.0.0 si C 2.0.0 sau C 0.7.0 am vazut.. Ce diferente sunt ?

Modificat de mmg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU stim, nu se specifica nicaieri....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat si eu si n-am gasit mai nimic.. Eu am observat ceva diferente intre 1.0.0 si 2.0.0. De exemplu la 2.0.0 cand pui contactu' la masina, clima se aprinde pe ultima setare lasata insa daca e diferenta mare de temperatura creste automat turatia la aeroterma sa faca mai repede temperatura setata, in schimb la 1.0.0 ramane aceeasi turatie setata cand s-a oprit masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut din nou..mă puteți ajuta sa îmi spuneți ce motoras mai exact este acesta din poza...nu are conexiunea de la v71.

IMG_20160401_153812.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este V71 de la masinile cu AC manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai și componentele interne sunt aceleași? Adică sa îi schimb rotita, ce zici? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dai seama ca nu sunt la fel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam ca are rotita problematica ce se rupe și sa o pun la al meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca la toate se rupe, ce sa pui ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • taz21 pinned şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • taz21 unpinned şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!