Jump to content

Difuzoare Golf3/Vento


tune
 Share

Postare recomandată

urmareste firul si vezi unde este legat,insa ai mai multe. p unul e tensiune 12v continuu si p altul doar cand bagi keia in contact. daca nu reusesti tragi fir separat de la baterie.

oricum ,daca ati ajuns sa ardeti finalul casului incurcand firele e clar ca nu prea ati legat multe ..oricum,iti ia ceva timp.

in legatuara q difuzoarele,cautati cu membrana metalica sau de hartie,alea cu membrana de plastic nu dau randament. eu unul nu incurajez montarea sistemelor de difuzoare(cele care au si mid si inalte p el) pentru ca datorita constructiei lor se strica mai repede-se blocheaza membrana sau se descentreaza din cauza prafului si gunoaieler ce ajung la miezul difului prin orificiul care nu este etans intre membrana si plasticul pe care sunt montate celelalte difuri mai mici,respestiv mid+inalte.

Modificat de arabel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    53

  • taz21

    52

  • phun

    42

  • sonnic53

    35

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sistemele de difuzoare au mediile separate de inalte, adica au tweetere separate. Tu cred ca ai vrut sa spui coaxiale.

PS: Incearca a scrie romaneste ca nu prea se intelege nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza cu tapiteria din spate,nu stiu cum o sa incapa niste difuzoare de 16.5 acolo :)

Damn it,nu merge linkul.revin.Se poate sterge reply-u,imi cer scuze

Modificat de Nomood
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare legata de boxele din bord. Au membrana cam rupta pe margini si se aude un b

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreti sa se auda bine , fidelitate buna cautati sa puneti pe fata sisteme de boxe ca cele originale formate din mid/bass si twiter.

Si inca ceva boxele originale de pe fata , cele nokia sunt de o calitate exceptionala , acum depinde si cat de forjate au fost , eu am avut la fel pe passat radio beta plus boxele nokia pe fata , care sunau deplorabil dupa ce am schimbat casetofonu cu un mp3 panasonic s-a produs o schimbare foarte mare, in sensul ca se auzea clar si la volum maxim.

De asemenea daca vreti sa scapati de zbarnaieli de tabla insonorizati portierele , exista materiale insonorizante pentru toate buzunarele , de la alubant , pana la stinger , etc

Parerea mea e sa schimbati intai playerul si dupa aceia sa schimbati si difuzoarele daca nu sunteti multumiti de cele originale.

Stima Gafincu Adrian

Mi-am schimbat si eu de curand HU de la cel original la Pioneer DEH-200MP si pot sa spun ca maaaare diferenta! Difuzoarele sunt originale in toate 4 portierele, adica NOKIA si tweeterele sunt originalele Philips. Sunt super multumit de calitatea sunetului, chiar si la volum inalt! Problema este ca imi cam vibreaza fetele de la usi, dar le voi rezolva.

Deci, concluzia: daca aveti sistem original de difuzoare, nu le schimbati ci incercati un nou HU!

Daca exista cineva care a avut difuzoare originale si le-a schimbat, dar a folosit acelasi player, rog sa-mi spuna daca se aude mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne spui si noua cum rezolvi fetele la portiere sa nu mai scartie... :P La mine alea de pe spate zbarnaie f tare.

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cine are nevoie donez cele 4 fete de boxe originale de pe usi ..eu am schimbat boxele si nu mai am ce face cu ele... imi cer scuze ca am postat aici dar nu am gasit in alta parte... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea eu capacele de pe spate daca se poate...

cu cea mai mare placere dar tu esti din orsova ...daca ai pe cineva prin bucuresti care sa ti le ia no problem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. As dorii sa-mi schimb si eu boxele din fata (bord) pentru ca cele originale au membranele praf. M-ar interesa si pe mine ce dimensiuni sunt pentru ca din cate am observat in stanga ar fi putin mai mare(???) decat in dreapta. M-ar interesa si ce ar fi cel mai indicat sa cumpar pentru fata (cu tweeter, fara tweeter, mib/bass, etc...) si ceva modele (exemple).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu sunt amindoua de 10 cm,doar capacul difera la marime.Initial masina vine cu tweetere in bord,si difuzoare medii/joasa in usi de 16.5.

Eu le am pe cele originale Nokia,inca suna bine.Desi am avut pana acu Bgx si Tgx 663 de la Blaunpunkt,coaxiale pe 3 cai care dupa parerea mea suna f bine,si mai sunt vreo 2 modele de la Sal tot pe 3 cai care in parerea mea cred ca si acelea suna bine,mai ales ca eu am si un woofer..nu mai stiu exact modelul dar era din seria XPro.

Oricum,eu zic daca ai posibilitatea sa mergi la un Store de Auto HIFI si sa asculti modelele care crezi tu ca suna mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai vrut sa deschid un topic despre asta,si stiu am mai intrebat,dar am nevoie de putin ajutor, daca poate sa ma ajute cu vreo 1-2 idei cum as putea sa-mi pun boxe in spate in lateral,fara sa stric aspectul.vreau sa fac in asa fel se semene cu cele din fata.daca stiti careva va rog pm me.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai boxe in usile spate si nici loc pentru ele poti gasi 2 panouri de usi spate si inlocui partea din plastic ce contine suportul boxei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa imi pun muzica in golfan.

Masina din fabrica nu e doatata cu boxe in usile din fata.Fostul propritar a decupat si a pus boxe in ambele usi.

Problema e ca nu am fire trase de la CD Player la usi.Cum fac?Pe unde trag fire de la player pana la difuzoare.Si cel mai greu ma gandesc cum trag fire de la caroserie la la portiera?E vreo gaura,vreun burduf ceva?A mai facut cineva asa?Poate fac o poza zilele astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca fostu' a pus "difuzoare" in usi nu au ramas si cablurile? Daca numai sunt, vezi cand deschizi portiera se vede un burduf langa balamale. Pe acolo vin cablurile in portiera.

Am pus o poza. Sper sa-ti dai seama. Daca nu, mai bine te duci la cine care face asa ceva.

post-1353-1231016431_thumb.jpg

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarta-ma,am uitat sa mentionez :icon_thumright: a mea e cu 2/3 usi.

Foarte probabil ca au mai pus si altii in spate in zona laterala,doar ca eu as dori intr-un mod mai "blend in" ca si cele din fata

Modificat de Nomood
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva de genul asta banuiesc ca vrei.

Poza e dupa net.

post-1353-1231020609_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vb cu niste fani Vw din state,si ei zic ca Mk3 Usa version cu 3 usi are boxe si in spate.Si mi-a zis cineva de curand ca s-ar putea sa fie un suport sub tapterie ptr boxe,si cum nu am garaj ar cam trebuie sa mai astept pana se incalzeste vremea.

Daca cumva cineva mai este interesat,sau daca stie cineva daca e adevarat.

Multumesc

Modificat de Nomood
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din postul 30 de pe topicul acesta:

Pentru doua usi: daca o sa desfaci placile laterale din spate o sa observi pe partea din interior ca ai trasate liniile de decupare pentru tweetere si langa niste boxe de 16,5 (tweeterele pozitionate mai sus apropape de geam iar boxele de 16,5 pozitionate asa la nivelul banchetei).

o sa revin si cu niste poze azi sau maine sa vezi exact cum arata boxele. eu am montate boxe de 16,5 cm exact in locul indicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

asa cum am promis am revenit cu pozele. imi cer scuze pentru calitatea lor dar sunt facute cu telefonul.

post-1938-1231326140_thumb.jpg

post-1938-1231326149_thumb.jpg

post-1938-1231326156_thumb.jpg

post-1938-1231326164_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare:firele pt boxe sunt trase?am inteles ca pe spatele fetelor e marcat locul pt boxe.dar traseul?inca o intrebare(sper sa nu fiu off topic-nu cred):cate iesiri are casul alfa original?am auzit ca doua(eu am un cas digital sony,cu 2x25 de W).si daca e adevarat,cum au legat nemtii 4 boxe?eu am doua in usi si doua in bord-dreapta-stanga(toate sunt nokia-deci originalul.)

mentionez ca urmeaza sa imi montez(dupa ce il decodez)un cas alfa luat de pe un golf 4(a se intelege primit ,nu furat:) )

mentionez de asemenea ca am tot cu 2 usi masina,si ma intereseaza sa imi montes inca 2 boxe-daca are rost.

mersi.respect :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun,multumesc mult..si imi cer scuze ca nu am fost mai atent la celalalte posturi prin aceasta cale.dar as avea totusi o intrebare daca se poate,am vreo sansa sa pun difuzoarele sa nu iasa prea mult,sau chair deloc asa in afara?cum sunt capacele la cele din fata.

Adica,tu le-ai prins direct de tapiterie nu?si da,ce a intrebat si Cosmin,ai tras tu firele?

Multumesc inca odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa aleg dintre Sony,Panasonic, SAL? la 16.5cm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Nomood- Nu cred ca o sa reusesti sa le faci sa nu iasa prea tare daca la prinzi direct de panou. Pe fata au suport dedicat si vin putin ingropate.

@Hunior- ce buget ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!