Jump to content

Difuzoare Golf3/Vento


tune
 Share

Postare recomandată

:)) bzsa ai o masina de nota 10 la puterea 10 Felicitari ! sincer sa fiu te invidiez ! :))

Eu am tweetere doar in bord.Pe usi am avut de ales intre ground zero si crunch si am ales crunch pt ca au membrana din aluminiu In portbagaj am o "butelie" JBL 1000. Toate sunt legate la un Magnat Ultra 4000."Lautarul" este un Sony Explode .

Mentionez ca capacele difurilor din usi vin PESTE locasul din usa desi suruburile se potrivesc pe gaurile date din fabrica. Asa e designul facut la ele.

mersi de aprecieri

parerea mea personala in legatura cu linia audio e sa mergi cu toate boxele pe aceeasi marca si atunci o sa vezi diferenta

la mine toate sunt Hertz si Hu e pioneer

dar mai am intr-o dacie toate boxele sunt x-plod 2 ovale si 4 in usi cu un Hu JVC si sincer suna fff bine

mai bine ca si cele din vw desi acolo am 8 boxe

asa ca parere personala ti-am zis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    53

  • taz21

    52

  • phun

    42

  • sonnic53

    35

Top Posters In This Topic

Posted Images

a ...care stiti , la cele in 2 usi, cum fac sa montez 2 boxe pe spate , cum ar fi in fetele alea de pe spate ?

stie careva ? :-s incap niste boxe mari ? gen alea ovale de se pun pe spate pe polita ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de aprecieri

parerea mea personala in legatura cu linia audio e sa mergi cu toate boxele pe aceeasi marca si atunci o sa vezi diferenta

la mine toate sunt Hertz si Hu e pioneer

dar mai am intr-o dacie toate boxele sunt x-plod 2 ovale si 4 in usi cu un Hu JVC si sincer suna fff bine

mai bine ca si cele din vw desi acolo am 8 boxe

asa ca parere personala ti-am zis

Si eu am incercat sa ma documentez cat mai mult posibil citind cam tot ce am gasit pe net in domeniul audio si ascultand pe altii mai cunoscatori ca mine. In final am ajuns si la o concluzie care vad ca e sustinuta de destul de multa lume.E vorba de faptul ca fiecare asazis sector al unei instalatii audio are necesitatile lui de performanta si fidelitate.Cu alte cuvinte multi fac o mare greseala atunci cand fac o linie audio numai cu componente de la un singur producator.Sunt firme care fac HU de nota 10 si boxe jalnice altii stralucesc la boxe si n-au suburi ca lumea altii fac statii si asa mai departe.Asadar e bine sa creezi o linie urmarind performanta fiecaruia in domeniul lui.Asa am facut si eu bineinteles in functie si de posibilitatile financiare pe care le am.Oricum in final conteza doar cum se simte urechea ascultatorului.Chestia aia cu "Nu-i frumos ce e frumos ci e frumos ce-mi place mie".

As mai avea o intrebare la tine...ce cod are vopseaua de pe masina ta si ce ai trecut in talon la culoare.Poti sa dia si PM daca vrei...Mersi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru doua usi: daca o sa desfaci placile laterale din spate o sa observi pe partea din interior ca ai trasate liniile de decupare pentru tweetere si langa niste boxe de 16,5 (tweeterele pozitionate mai sus apropape de geam iar boxele de 16,5 pozitionate asa la nivelul banchetei).

boxele ovale ar trebui sa incapa dar nu pot sa iti spun cu siguranta ca da deoarece in spatele placilor sunt niste cubulete din spuma care banuiesc eu ca au rolul de a mai amortiza din socul unui impact lateral. singura solutie e sa desfaci una din fete si sa vezi exact daca incap boxe asa mari dar cele de 16,5 incap sigur ca asa am eu :rolleyes:

succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha ...ms ....dar...fetele cum se desfac ? ca cele din fata ? nu cred, ca nu au chederul ala de la geam , au suruburi ceva ? sau cum ? stii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe stalp tre s ai niste suruiburi,le desfiletezi si tragi in sus de fata.o sa te incomodeze putin bancheta. apropos,eu am tot in 2 usi si le-am pus p haion(cred ca asa se spune la chestia de la portbagaj). se aude tare bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha , mersi ..o sa vad dupa ce vin din concediu :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O. T. : La 2 usi, bucatile alea din spate de spuma au rol izolant, termic si acustic, nu cred ca au de a face cu impactul...

Spuneti-mi si mie pls, ce model de boxe ati pus pe usile din fatza, la care s-au potrivit bine si capacele ce au venit cu boxele.

Cele sony care s-au potrivit acolo ce model erau ? Eventual, cine are poate sa puna si o poza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat-o cu boxele. Pana la urma mi-am luat niste sonyuri : http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/SONY/XS-F_1725/.

Fetele de boxe le-am aplicat pe exterior, dar dau destul de bine.

Am reusit pana la urma sa desfac si fetzele de usi. Era un surubel la mecanismul de reglaj a oglinzii, in care se mai tinea si de care nu stiam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am incercat sa ma documentez cat mai mult posibil citind cam tot ce am gasit pe net in domeniul audio si ascultand pe altii mai cunoscatori ca mine. In final am ajuns si la o concluzie care vad ca e sustinuta de destul de multa lume.E vorba de faptul ca fiecare asazis sector al unei instalatii audio are necesitatile lui de performanta si fidelitate.Cu alte cuvinte multi fac o mare greseala atunci cand fac o linie audio numai cu componente de la un singur producator.Sunt firme care fac HU de nota 10 si boxe jalnice altii stralucesc la boxe si n-au suburi ca lumea altii fac statii si asa mai departe.Asadar e bine sa creezi o linie urmarind performanta fiecaruia in domeniul lui.Asa am facut si eu bineinteles in functie si de posibilitatile financiare pe care le am.Oricum in final conteza doar cum se simte urechea ascultatorului.Chestia aia cu "Nu-i frumos ce e frumos ci e frumos ce-mi place mie".

As mai avea o intrebare la tine...ce cod are vopseaua de pe masina ta si ce ai trecut in talon la culoare.Poti sa dia si PM daca vrei...Mersi....

cam asa e la mine la culoare e gri in talon si codul e LB7Z

post-16230-1220279413_thumb.jpg

post-16230-1220279432_thumb.jpg

post-16230-1220279444_thumb.jpg

post-16230-1220279454_thumb.jpg

post-16230-1220279464_thumb.jpg

Modificat de bzsa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult Zoli...ma gandesc sa-ti "fur" culoarea pt ca arata super fain la tine...sau ma mai gandesc la un alb care l-am vazut cu o tenta de sidef ceva un joc de nuante de culori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum si unde ai legat difuzoarele spate?

la iesire pt spate sunt legate ovalele cu boxele din usile din spate

iar in usile din fata sunt impreuna cu cele din bord si inaltele de pe stalp

dar inainte au legate filtre tot hertz ca si boxele la fiecare boxa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai legat boxele de pe usile din spate si ovalele ?

Daca le-ai legat in paralele nu e bine pt ca la legarea in paralel impedanta difuzoarelor se injumatateste si cum majoritatea difuzoarelor auto sunt pe 4 ohm tu ai acolo 2 ohm si o sa omori finalul acelui mp3.

Ar trebuii sa le legi in seria impedanta dubalndu-se astfel o sa ai 8 ohm dar nu o sa ai destula putere.

Cel mai frumos si sanatos ar fi sa amplifici o pereche de boxe ,de preferat ar fi cele ovale pt ca majoritatea au putere mai mare decat cele rotunde de 16 cm .

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa amplific boxele spate adica ovalele numa sa strang fonduri pt amplif :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana strangi bani ar trebuii sa anulez 2 din boxe ori cele ovale ori cele de pe usi ca omori finalul acelui mp3

Se incalzeste peste masura pt ca el nu este facut sa lucreze in 2 ohm intra in ambalare termica si nu o sa il mai ai .

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea nu a avut muzica de nici o culoare pe ea cand am achizitionata,iar fetele de la lacasul pt boxe erau neperforate....asha k dupa ce am citit ce era p'acilea..m-am dus si am achizitionat 4 difuri sony xplode de 16,5 pe 2 cai, si un player tot sony xplode gt23. M-am chinuit o zi pana am montat totu pe masina,dar tin sa zic k arata super..si merge f bine. Capacele de la difuri nu au intrat in lacas ca cele originale dar in schimb se potrivesc perfect pe marginea fetei usii, nu a trebuit sa dau nicio gaura in plus, s-au potrivit perfect...thanks;) .. happy..:icon_thumright:

post-30944-1220599451_thumb.jpg

post-30944-1220599471_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi spui te rog cam cat te-a costat toata afacerea ca si eu am G3 variant si trebuie sa ii pun difuzoare in usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi spui te rog cam cat te-a costat toata afacerea ca si eu am G3 variant si trebuie sa ii pun difuzoare in usi

pai boxele au fost 240 ron, 2 seturi ; iar playerul a fost 320 ron ; oricum si eu mi le-am achizitionat pe rand k nu am dipus de toti banii odata :lol: .intentionez sa pun si un subwoofer micut in portbagaj sa vad cum se aude, am inteles k in varianturi suna k lumea bassu:D.o sa postez si 2-3 poze daca vrei sa vezi cum arata pe masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

am exact acelasi mp3+boxe ca si < eXperience88 > + 2 ovale sony xplod pe spate

eu le-am luat de pe site-ul beloud si sunt foarte multumit de alegerea facuta.

brgds,

edi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pozele despre care vorbeam..am reusit sa-mi iau si o statie , nu cn stie ce firma :offtopic: dar merge..lucrez la fabricarea unui subwoofer acum..deabia astept sa vad cum o sa se auda:)..si eu sunt multumit de boxe si de player,se aud destul de bine:)

post-30944-1220729013_thumb.jpg

post-30944-1220729024_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si prin statie legi difuzoarele sau subwoooferul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si eu tot boxe din alea am luat, is multumit de ele, doar ca am dat 90 de lei / set din Auchan...

Ca si cass, tot la un sony din ala m-as orienta.

Cate iesiri are? Adica in afara de cele 4 normale de boxe, cate RCA-uri are in spate? Are separat de sub woofer cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!