Jump to content

Difuzoare Golf3/Vento


tune
 Share

Postare recomandată

..prin statie intentionez sa leg subwoferul, dar chestie e k playerul nu are iesire RCA pt sub :scratch: , iar intrarea in statie e RCA , asha k ma gandesc k singura varianta e sa trag fir de la o iesire pt speaker si sa leg la intrarea in statie cu mufe RCA, dar nu stiu sigur cat de bine se va auzii, iar bani sa schimb playeru' sigur nu am :icon_idea:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    53

  • taz21

    52

  • phun

    42

  • sonnic53

    35

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu zic sa mergi la un magazin de electronice ca au cabluri cu toate combinatiile de mufe si sigur o sa gasesti un cablu ok intre cd player si statie

si imi zici te rug dupa ce principiu vrei sa faci subwooferul ca eu am o incinta (cilindru destul de mare) dar nu stiu daca merita investitia sa o echipez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa ma ocup si eu astazi de dotarea masinutei cu un minim de sistem audio. Am renuntat sa mai repar(deocamdata) Aparatul "BLAUPUNKT BRONX MP75" si l-am inlocuit cu un modest LG LAC-3600R dar m-au asteptat alte surprize.Difuzoarele au fost scoase si prin urmare mai am un sigur difuzor functional pe partea stanga a bordului. Cel din dreapta nu functioneaza, cele din portierele fata au fost scoase iar in portierele din spate nu mai este nici cablajul.

As vrea sa va rog sa ma ajuati cu sfaturi in legatura cu difuzoarele pe care ar trebuii sa la cumpar pentru a echipa macar bordul si portierele fata.

In plus am observat pe portierele spate chiar langa clapeta de deschidere a usii un capac ornamental care seamana cu o masca de dif. cu diam de cca 40 mm.Este un simplu ornament sau ar trebuii sa fie sub el un dif. de inalte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..prin statie intentionez sa leg subwoferul, dar chestie e k playerul nu are iesire RCA pt sub :lol: , iar intrarea in statie e RCA , asha k ma gandesc k singura varianta e sa trag fir de la o iesire pt speaker si sa leg la intrarea in statie cu mufe RCA, dar nu stiu sigur cat de bine se va auzii, iar bani sa schimb playeru' sigur nu am :)

Nu ai cum sa legi asa simplu cu ajutorul unui simplu cablu.

Acolo iti trebuie un adaptor de impedante.

Si trebuie sa iei semnal de la 2 dintre boxe , oricum nu afecteaza boxele cu nimik deci ele raman la locul lor conectate asa cum au fost.

Cel mai bun adaptor pe care l-am incercat eu , care e facut cu un circuit integrat se gaseste la conex electronic in bucucresti si costa 13 lei (cel putin atata am dat eu pe el)

tin sa mentionez ca acest adaptor trebuie si alimentat deci el trebuie bagat undeva in bord si legat aproape de iesirea playerului pt ca poti sa iei si un 12 v de pe mufa mp3-ului.

Daca nu esti lamruit contacteaza-ma.

Stima Gafincu Adrian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca si adaptor high low v-as recomanda DIETZ.sunt putin mai scumpe dar isi merita banii.sunt nemtesti asa k....din proprie experienta va spun.am montat unui prieten pe un bmw un woofer si statie doar ca tipul nu a vrut sa schimbe cd playerul original asa k am luat un adaptor "no name" dar cu un rezultat sub asteptarile mele.asa k am recurs la metoda: ce e nemtesc e si bun ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu repede ca nu mai am idei...

Am primit donatie de la Bogdan29 tweeterele originale golf3. Unde gasesc mufe cu 2 pini. Cei care au boxele originale stiu despre ce vorbesc. Asi avea nevoie de 4 buc cu ceva fire pe ele ca ce am eu nu pot sa le folosesc. Un magazin ceva, o denumire... ca pe unde am intrebat se uita aia luuung la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un top ten FALS.

Cum sa fie majoritatea difuzoarelor din acel top marca sony?

Care sony sunt praf in materie de audio , or fi ei buni la televizoare dar nu au nici o treaba cu audio.

Cand cumperi un mp3/boxe sony gandestete ca de fapt cumperi brandu si calitate nema.

Am avut , si am ascultata multe marci si sony va zic ca e la pamant.

o investitie buna ar fi intr-un player clarion , pioneer , alpine cam astea sunt primele la calitate.

La boxe feriti-va de pioneer ca nu au o calitatea prea buna in schimb va recomand cu caldura FOCAL , DLS , HERTZ , JBL , COUSTIC ,GROUND ZERO.

De obicei pe portiere mai ales pt cele din fata se folosesc sisteme de difuzoare :mid/bas-inalte sau bass-medii-inalte.

Inaltele se aseaza in dreptul urechilor auditorului pt un sunet cat mai de calitate.

Sa nu se interpreteza ca vreau sa fac reclama.

Este pur si simplu un sfat.

Stima Gafincu Adrian

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream la boxe/difuzoare, nu la playere. Stiu ca s-au cam dat la fund cu astea si cu multe altele dar in materie de difuzoare sunt printre primii.

PS: Nu mai da quote la mesajul anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Terente are din nou dreptate. :)

Sunt multi care spun ca Sony sunt la baie in domeniul auto. (Cautati pe forumurile de specialitate)

Chiar si cu un buget mai mic se poate cumpara un player Pioneer si un sistem de difuzoare Hertz Dieci care nu necesita amplificare. Asta ca un exemplu.

Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boxele hertz nu sunt chiar ieftine sunt mai scumpe decat sony

vedeti pe siteul be-loud

eu in vw am 8 boxe hertz si 2 inalte hertz toate cu filtre si player pioneer 4800

iar mai am intr-o Dacie 6 boxe x-plod (2 ovale spate pe 3 cai si 4 de 17 cm in usi) cu un player JVC

si sincer se aude mult mai bine

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am zis ca sunt mai ieftine, ci doar ca sunt mai bune si nu sunt f. scumpe.

La tine nu se aude bine pt. ca nu sunt legate corect. Chiar tu ai spus ca ai legat 8 difuzoare la 4 iesiri. Mai bine renunta la difurile de 10 din bord si cele din usile din spate si eu cred ca o sa se auda mult mai bine.

In mod normal toti cei care se pricep in acest domeniu recomanda sa se foloseasca doar difuzoarele din usile din fata, plus un eventual subwoofer in portbagaj. Gandeste-te ca la un concert toata muzica vine din fata. Incearca si treaba asta si vezi cum ti se pare. Poti lega difurile din bord si cele din usile din fata pe cele 4 iesiri ale playerului.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum o sa fie amplificate si atunci nu o sa mai fie probleme

Modificat de D@ny
fara qoute la mesajele anterioare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca si ce ti-am spus eu.

Si vezi ca o sa se ia iarasi Paul de tine ca dai quote la mesajul anterior. :offtopic:

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bzsa - ai un avertisment verbal , ti s-a atras mai atras atentia referitor la folosirea quote-ului !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la cd- playerele pioneer eu am avut 2 pana acum si ambele dupa aproximativ un an (cand au iesit din garantie) au inceput sa nu mai scoata cd-ul afara si pe urma sa nu mai citeasca nici un cd

si acuma imi este stricat si ascult muzica de pe un stik cu un emitator fm

oricum ma gandesc sa imi cumpar clarion

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca nu o sa se auda bine o pereche de boxe de 50 de w pe o iesire a playerului care scoate 22 de w rms.

Bzsa dupa cum a zis si taz21 (care se vede ca stie cate ceva despre audio) ca sa ai un sunet frumos ar trebuii sa iti amplifici difuzoarele fata , si pe restu sa le lasi la iesirea playerului , scoate tweterele originale din bord ca deja ai 2 de la sistemul hertz nu mai ai nevoie de inca doua.

Si sa stii de la mine un lucru (care montez instalatii audio de ceva timp)daca nu ai legat difuzoarele corect nu o sa obtii un sunet bun , unele difuzoare au plus si minus deci nu le legi asa cum iti vine in cap pt ca daca sunt legate incorect in loc sa iti arunce la bas membrana inafara ele o sa iti traga memebrana in interior

Iar pentru SQ iti trebuie un player cu filtru hpf pentru difuzoare si un filtru lpf pentru cazul in care vrei sa iti pui subwoofer astfel incata difuzoarele sa iti redea frecvente pana in 100 de hz nu mai jos si subwooferul sa iti redea dupa 100 de hz pana in 20 cat percepe urechea umana.

Numai bine

stima Gafincu Adrian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai ai dreptate fiecare iesire de pe player este prea incarcat

inca nu am reusit sa fac dar in weekend o sa incerc sa le leg astfel pe fiecare iesire o sa leg cate o boxa din usi fata si spate si cate un tweeter si atunci o sa vad diferenta daca se vede pt ca intradevar playerul scoate intre 22-24 w

reali iar ovalele o sa le leg pe amplif pana atunci o sa le anulez si las numa cele 4 boxe din usi

merci pt sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am inca pe masina cass`u original cu 4 boxe.Daca mai adaug 2 boxe pe spate (luate de la alt golf de la usile din fata) o sa se auda putin mai tare sau doar o sa baraie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai deja legate 4 difuzoare numai poti lega inca doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum am vazut ca sunt legate difuzoarele originale, adica difuzorul din usa este legat la cel de pe bord iar cel de pe bord este legat ca cass.Difuzorul de pe usa mai are 2 mufe , una pe care intra sunetu si ma gandesc ca cealalta este pentru difuzorul spate(numai ca eu nu am).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am cautat vreo 2 sapt prin magazine, internet etc, nu am gasit chiar ce boxe vroiam eu pt usi si pana la urma am luat Sony Xplod XS-F1735 coaxiale, pe 3 cai, 17cm, 40W rms pe care le-am bagat pe iesirea mp3-ului pioneer deja existent pe masina dar trebuie sa-l schimb si pe asta cu ceva care are usb pt ca m-am cam saturat de cd-uri :P Pana acum este ok... suna bine, clar, tare etc dar mai lipsesc niste basi ;) Asa ca mi-am achizitionat si o statie Sony MX-ZR602 350W (2 X 60 rms) la care vreau sa-i pun 2 dif subwoofer in gaurile din spate de la luneta pt nu a-mi ocupa portbagajul cu incinte sau mai stiu eu alte cutii... am mai avut ceva asemanator pe fostul vento si se auzea super. Din cauza dimensiunilor limitate, nu pot sa bag 2 dif subwoofer mai mari de 20 cm si nici nu-mi trebuie avand in vedere si puterea statiei. Am cautat pe net si am gasit 3 modele dar nu ma pot hotara inca care din ele. Asa ca rog cunoscatorii sa-mi dea un sfat. Modelele sunt:

JBL GTO 804D

ALPINE SWE-843E

DLS W308B

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic

Unii chiar nu au ce face cu banii si isi cumpara scule auto sony.

No ofense

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti o intrebare am verificat iesirile de la mp3 player

si am vazut ca pe langa iesirile pt amplif mai are o iesire de care scrie s/w si una pe care aux in

ce se poate lega pe iesirile aste mai exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!