Jump to content

Difuzoare Golf3/Vento


tune
 Share

Postare recomandată

Taz21, in usile din fata nu aveam difuzoare deloc...erau doar niste capace de plastic, in usile din spate erau difurile OE care erau acoperite cu sita...

eu le-am montat alea OE pe fata ca zbarnaiau tare rau pe usile din spate dar nu pot sa pun si sitele cu care erau acoperite, nu se potrivesc din spate in fata sau invers si de aceea intrebam mai sus daca are cineva sitele si nu are difuri in usole din fata si vrea sa facem un schimb (imi da sitele si ii dau capace de plastic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    53

  • taz21

    52

  • phun

    42

  • sonnic53

    35

Top Posters In This Topic

Posted Images

na revin cu problema mea, pe care nici pana de ziua de azi nu am putut rezolva:(

Am mufa aia marou, am incercat sa leg in toate varinatele posibile boxele masinei, dar fara un rezultat bun. Nu sunt sigur daca sunti legati firele in mufa, dar singura solutia posibila a fost numai cu trei fire legate(se ved pe poza). Simptome: daca legam - cu - si + cu + una din boxele suna foarte incet, celalat scartiia. boxele legate ca pe poza nu prea suna bine, unul se aude mai tare celalat e mai incet, bass nu prea se simte si nici nu merg peste volumul 20 al unitatii.

precizez ca am boxe noi kenwood kfc 1751s,si player sony gt 200 s, boxele au 35 w,...cu acest player chiar si boxele blaupunkt din loganul lui tata sunau de 10 ori mai fain(is numa de 15w).

CE sa fac, mufa e de vina? cum sa leg corect, se poate schimba ordinea firelor in mufa?

am probat boxele cu cablurile ele(aceste cabluir nu au fost montate, fiindca aveam unele mai groase de trase pana la player)

post-33376-1232980899_thumb.jpg

post-33376-1232981497_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal trebuie sa legi cate doua fire + si - pereche,daca nu merge verifica firele sa nu fie in scurt peundeva,sau fa o proba ,leaga difurile cu alt fir asa cu mufa scoasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am probat si cu alt fir, dar rezultatul e aceiasi.....rahat...pe mine nu prea ma intereseaza cu ar trebui legat corect, ci sa mearga ambele la fel si sa aiba un sunet mai fidel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi si i-ati o mufa noua. Aia a ta e buna doar pt. 2 difuzoare.

Una buna are 8 fire. Culorile la fire sunt identice cu cele de la iesirea din player. Deci nu ai cum sa gresesti.

Verifica cum sunt si firele care ajung la difuzoare- adica sa respecti + cu +, - cu -.

Daca te uiti la poza care am pus-o mai sus o sa vezi ca mufa maro are 8 fire- pt. 4 difuzoare. Vezi daca culorile corespund cu cele de la playerul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu...ca am nevoie de o mufa pt 8 difuzoare...dar in cluj n-am gasit magazin dioda. am gasit pe net 1.4ron, livrare 10 euro:D

cineva n-are?dau 5 lei:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este chiar foarte simplu. mai intai trebuie sa determini ce culoare au firele pt fiecare difuzor, apoi trebuie masurat pe fiecare in parte sa nu ai scurt fata de masa. daca totul este in regula, atunci poti lega difuzoarele. la mufa casului cea cu leguturile pt difuzoare, gasesti 4 perechi de fire- spre exemplu: verde, alb, gri, mov. unele au cate o dunga neagra si acel fir se leaga la borna (-) a difului. difuzorul se leaga pe perechea de fire de aceeasi culoare respectandu-se firul care are dunga neagra legandu-se la borna (-) a difuzorului-operatiunea se face pt fiecare difuzor in parte.in czul in care sunt legate corespunzator si tot nu ai claritate si calitate sunt 2 factori:

1 -difuzor defect(scurt in bobinaj)

2 - finalul casetofonului defect.

in meniul casetifonului ai functia LOUD. aceasta cand este activata ai basul si sunete inalte(in proportie mai maik) amplificate.

Modificat de arabel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca trebuie sa-mi fac rost de o noua mufa, si dupaia sa verific cablajul original daca n-are ceva masa, sau.....eu am vrut ca sa scap de tragerea cablurilor noi(primite cu boxa)si sa raman la cele orig.dar se pare ca totul trebuie sa incep de la capat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit pe net 1.4ron, livrare 10 euro:D

Nu are cum sa vie 1.4 ron. Uite aici e 20 lei.

Atat am dat si eu pe ea in Mangalia.

Nu cred ca in Cluj nu sunt astfel de magazine. Mai cauta sau intreaba colegii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am facut rost de o pereche de boxe pt spate - pt G3 hatchback. :beer:

Cred ca cel mai important este suportul, se monteaza pe lateralele portbagajului, fara a fi nevoie sa gauresti polita din portbagaj.

Nu am gasit un cod pt asa ceva, sunt Blaupunkt, 3 cai + filtru.Cel mai tare lucru este faptul ca boxele nu sunt lipite de suport, sunt prinse in suruburi si la o adica se pot schimba cu unele mai performante pt cine doreste.

Legat de mp3-ul de pe masina este un Sony CDX-GT 500 - stiu ca Sony nu este recomandat pt auto...pe fata am tot boxe Balunpunkt si pe usile din spate am montat boxele originale de pe usile din fata - care nu se aud bine deloc.

Am atasat si pozele cu boxele proaspat achizitionate.

Mai are cineva asa ceva montat?

si inca 2 poze...

post-13173-1233561247_thumb.jpg

post-13173-1233561253_thumb.jpg

post-13173-1233561374_thumb.jpg

post-13173-1233561385_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o intrebare. Am vazut pe net undeva (din pacate nu mai stiu unde), ca inainte sa puna boxele, a luat jos tapitaria si a bagat material de izolatie, taiat frumos, in fiecare usa (cu care se izoleza si casele de pe afara, poliester sau cu se zice). Ziceti ca are sens sa pun astfel de izolatie, o sa aiba boxa sunet mai frumos, mai tare???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geee,noroc mai esti.Imi spui si mie de unde le-ai luat si daca am vreo sansa sa gasesc si eu o pereche? :))

Modificat de Nomood
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o intrebare. Am vazut pe net undeva (din pacate nu mai stiu unde), ca inainte sa puna boxele, a luat jos tapitaria si a bagat material de izolatie, taiat frumos, in fiecare usa (cu care se izoleza si casele de pe afara, poliester sau cu se zice). Ziceti ca are sens sa pun astfel de izolatie, o sa aiba boxa sunet mai frumos, mai tare???

Nu stiu dc pot sa scriu aici adresele.ti am dat un PM cu adresele de net unde gasesti ceea ce cauti.

Salut Nomood - da, cred ca sunt norocos din punctul asta de vedere...le am luat de la tipul care mi a adus masina.din pacate stiu sigur ca nu mai are. A avut 2 perechi pe care cred ca le a luat de pe la dezmembrari din Germania, 1 pereche am luat-o eu si cealalta a vandut o.

Datorita timpului aproape inexistent si a lipsei unui spatiu de lucru - macar un garaj, am sa apuc sa le montez abia sambata care vine...pana atunci...ma uit la ele...

Modificat de geee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Criminale geee, asta caut de 6 luni. Te rog pune si tu poze mai clare cu textul... si vezi daca poti nota orice informatie de pe suportul de plastic... coduri serie nume orice. Vezi si daca sunt de golf 3, eu am gasit ceva la fel dar de golf 4, nu prea se potrivea.

Modificat de CVA G3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sunt sigur de Golf3. Cealalta pereche pe care a avut o tipul respectiv, le montase pe un G3 si se potriveau perfect...ideea este ca nici nu afecteaza spatiul efectiv al portbagajului. m-am tot uitat pe suporti dar nici urma de cod sau alta informatie.toate difurile sunt Blaupunkt, pe suport scrie Blaupunkt.Ma uit diseara mai atent dar nu cred.

+inca o poza

PS:am reusit sa obtin 2 zile libere - joi si vineri - le montez atunci...abia astept si eu...

PS2: @ CVA G3, dc vrei ne intalnim sa le studiezi, nu e problema!

post-13173-1233577743_thumb.jpg

post-13173-1233577748_thumb.jpg

post-13173-1233577799_thumb.jpg

Modificat de geee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faine tare...da nu cred ca sunt de golf 3....nu ca nu am mai vazut la nici unul,dar sunt cumparate din franta si produse in china....si din cate stiu la golf 3 sunt toate boxe nokia.poate pe golf 4...da sunt faine. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru ele oricum,spor la treaba si asteptam rezultatul.Sunt f curios si cum se aud.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faine tare...da nu cred ca sunt de golf 3....nu ca nu am mai vazut la nici unul,dar sunt cumparate din franta si produse in china....si din cate stiu la golf 3 sunt toate boxe nokia.poate pe golf 4...da sunt faine. :)

Salut Cosmin Golf - te rog sa mai astepti doar pana joi...atunci am sa atasez poze cu boxele gata montate. Te asigur ca sunt de golf3!

Modificat de geee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt convins ca arata bine si ca se potrivesc.nu am zis din rautate ca nu sunt de golf 3.doar ca e putin posibil...foarte putin posibil... e doar o parere de-a mea.nu am mai vazut golf(nici in piata nici la amici) care sa aiba asa ceva...si nu am mai auzit sa fi montat pe golf 3 din fabrica 10 difuzoare sau 12....doar cele din bord si usi....nu stiu golfu 4 cum are..

scuzele mele.nu te simti ofensat.

p.s.mi-ar placea si mie asa ceva.poate se faceau la comanda intr-o perioada anume...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vrut si eu sa montez boxe p usile din spate, am desfacut mansonul de cauciuc dintre usa si stalp, iar cand am vrut sa montez la loc priza din stapl nu am mai putut......partea din priza care vine in stalp s-a dat in interiorul stalpului si nu mai pot fixa mansonul (nu se mai "insurubeaza)vreau sfaturi de montare-reparare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu...ca am nevoie de o mufa pt 8 difuzoare...dar in cluj n-am gasit magazin dioda. am gasit pe net 1.4ron, livrare 10 euro:D

cineva n-are?dau 5 lei:P

Salut. In Cluj gasesti 2 magazine: Vitacom, pe str. 6 martie (fosta) si Econix, pe str. Napoca. Echivalente de dioda, adelaida sau altele din alte localitati. Recomand sa incepi cu al doilea. Sau cauta-ma!

am vrut si eu sa montez boxe p usile din spate, am desfacut mansonul de cauciuc dintre usa si stalp, iar cand am vrut sa montez la loc priza din stapl nu am mai putut......partea din priza care vine in stalp s-a dat in interiorul stalpului si nu mai pot fixa mansonul (nu se mai "insurubeaza)vreau sfaturi de montare-reparare

Asa am patit si eu pe dreata, dar nu pentruy boxe. Solutia: desfaci plasticele de pe stalpul cu centura, de sus in jos. Se desfac prin tragere cel de sus. Cel de jos (negru) are si un surub. repozitionezi mufa si le insurubezi. De prefera sa pui nishte silicon (spray) de bord. Se imbina mai usor si se revigoreaza si cauciucul de la garnituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@x_tziby: Fix asa am patit si eu,trebuie sa dai plasticile jos alea de la stalp si pragul din spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine ma apuc de treba sa vad daca reusesc.ms frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o mica problema :D

Boxele din usile din fata sunt puse "aftermarket" si nu se aud cum ar trebui sa se auda.Astept niste sfaturi :D

In spate se aud foarte bine :D

965.jpg

P2022682.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!