Jump to content

Difuzoare Golf3/Vento


tune
 Share

Postare recomandată

Pai daca ti-ai luat niste boxe noi din magazin , ti le da cu totul!!Eu mi-am luat sony explode si erau cu totul acum nu stiu cum e la celelalte!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    53

  • taz21

    52

  • phun

    42

  • sonnic53

    35

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am eu plasticele perforate originale pt boxe.Sunt din plastic nu plasa de pe golful meu(in 3 usi).Daca te intereseaza iti fac o donatie ca stau degeaba la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capacele din portiere nu sunt functionale la modelele fara difuzoare standard. Daca vrei sa-ti cumperi boxe capacele se potrivesc doar de la sony. Daca vrei altceva, mergi si cumpara de la un magazin de electronice si gasesti capace la dimensiune doar ca nu sunt asa aratoase. Costa in jur de 7 lei bucata. Asa am facut si eu. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am tot de la sony (x-plode si capacele nu se potrivesc si nici nu le-am fortat (e vorba de 1-2 mm). Chestia este ca le-am scos pe cele din bord pt ca cel din dreapta haraia si acum nu se mai aude la volumul initial desi casul are 4 iesiri si are 45 de wati pe fiecare dintre ele. Stie cineva motivul? Mentionez ca pe x-poadele din portiera le-am montat pe 2 iesiri separate iar cele din bord sunt la fel (2 iesiri separate). Sunt cumva interconectate sau ceva de genul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cumva interconectate sau ceva de genul asta?

eu le am legate cele din bord in paralel cu cele de pe usi si imi ocupa astfel doar 2 iesiri. am optat pentru solutia asta deoarece in bord am tweetere si pe usi sunt difuzoare de joase (basi). pe celelalte 2 iesiri sunt legate boxele din spate care sunt difuzoare pe 2 canale (tweeter + bass). pot sa-ti spun k se aude superb si uniform in toata masina. boxele sunt jbl toate iar playerul un xplode.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum mufez si eu boxele din usi in stalp?? k vreau sa mi le pun singur, ca nu detin fonduri sa ma duc la service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei tragi fir prin masonul de cauciuc care ii intre usa si stalp.Nu ii greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi`am pus niste pionner , deoarece cand am cumparat masina am luato fara un difuzor , si nu aveam nici plasa aia , am pus plasele de la ...pioner , si....nu au intrat acolo , vine exact pe margine , dar ....am reusit sa le prind in aceleasi gauri , cu suruburi , si se vad mult mai misto , ies mai in evidenta , da impresia ca cine stie ce boxe ai pe masina , eu sunt foarte multumit . plus ca se aud si mult mult mult mai bine ca cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

snack da mansonul din cauciuc, dar la mine-n stalp am mufa, nu pot trage cablu direct spre casetofon aceasta este problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa in spatele mufei si vezi ca eu ma gandesc ca sunt rezervati 2 pini cu legatura prin manson pentru boxele de pe usa. asa am si eu dar la mine erau deja trase firele deci nu stiu sa iti zic exact care sunt pinii dar cred ca daca desfaci ii vezi imediat. succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa desfac maine fetele de usi.. sa vad ce si cum..k am observat niste fire ce intra si ies prin priza si vreau sa vad unde duc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum mufez si eu boxele din usi in stalp?? k vreau sa mi le pun singur, ca nu detin fonduri sa ma duc la service

daca vrei sa mufezi prin stalp ai grija k acolo unde este mansonul de cauciuc este o mufa mare pe stalp care doar prin rotire o poti scoate.ea are niste locasuri goale si pe acolo poti mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt in aceeasi situatie. Spre rusinea mea, nu am reusit sa dau jos fetele de usi. Am desfacut la mult alte tipuri de masini... la asta nu am reusit.

Bine, am umblat si cu grija sa nu rup urechi, si fetele de usi nu au fost niciodata deomntate pana acum. Is acolo de cand le-a pus neamtzu'.

Are cineva un diy pt demontat fata de usa. firele de boxe ma gandesc ca ar trebui trase cu fatza data jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele de la boxe sunt albastru si maro. Dar mufa din stalp si usa are o portiune subtiata special sa poata fi gaurita cu usurinta pentru tras fire.E chiarlateral si dedesupt de orificiul furtunului de vacum de la inchidere

Restul firelor care sunt in mufa sunt cablajul pregatit pentru inchidere electrica geamuri electrice oglinzi electrice si incalzite si becul de avertizare din usa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 2 boxe in bord 4 boxe + filtre hertz pe 17 iar in spate tot hertz pe 3 cai [lus pe stalp 2 tweetere hetz cu filtre

iar playerul este un pioneer dar cel putin de la boxele pe 17 la hertz mi-au potrivit capacele pe usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D bzsa ai o masina de nota 10 la puterea 10 Felicitari ! sincer sa fiu te invidiez ! :Driver:

Eu am tweetere doar in bord.Pe usi am avut de ales intre ground zero si crunch si am ales crunch pt ca au membrana din aluminiu In portbagaj am o "butelie" JBL 1000. Toate sunt legate la un Magnat Ultra 4000."Lautarul" este un Sony Explode .

Mentionez ca capacele difurilor din usi vin PESTE locasul din usa desi suruburile se potrivesc pe gaurile date din fabrica. Asa e designul facut la ele.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine a schimbat tweeterele din bord, cele originale si nu le mai foloseste il rog sa-mi dea un mesaj.

post-14771-1218278421_thumb.jpg

post-14771-1218278440_thumb.jpg

post-14771-1218278469_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian Marius88

am si eu o intrebare: ce dimensiune au boxele din spate din usi? 13 cm? sau cum se masoara?...si inca ceva...cum sa fac sa pun si in usile din fata boxe ca nu am loc pt ele? am tot cautata fete cu locas pt boxe...oare sa tai direct in cele pe care le am? a mai facut cineva asa? nu vreau sa arate a lucru romanesc facut in graba si de mantuiala...astept pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mane....daca nu esti in audio, recomand sa nu te apuci sa tai masina aiurea....doar ca vrei sa pui 2 difuzoare unde ele nu au nici o rezonanta....

mai bine ai cauta suporti de fabrica ptr dif....se gasesc...mai greu in romania...dar se gasesc....

daca ai cumva posibilitatea sa pui si o poza de acolo unde vrei sa dai gaura (desi imi imaginez unde vrei sa dai),..astept sa vad ce ai hotarat si facut :)

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare: ce dimensiune au boxele din spate din usi? 13 cm? sau cum se masoara?...si inca ceva...cum sa fac sa pun si in usile din fata boxe ca nu am loc pt ele? am tot cautata fete cu locas pt boxe...oare sa tai direct in cele pe care le am? a mai facut cineva asa? nu vreau sa arate a lucru romanesc facut in graba si de mantuiala...astept pareri

boxelwe din spate sunt de 165 mm....iar in fata....mai bn ai cauta niste fete de usi cu locasurile pt boxe ca daca nu arata a lucru romanesc si nici nu se aude bn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat boxe spate - cele originale erau praf. Mare diferenta!...

Acum vreau sa fac acelasi lucru si pe fata (in usi, nu in bord!), numai ca nu stiu ce dimensiune sa cumpar...are cineva idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre rusinea mea am montat expoadele doar partial prin manson si am vopsit firul sa nu se vada (nu am avut aparat de masura sa gasesc 2 pini nefolositi in mufele din usa si nu am vrut sa scot nici fata de usa). Firele au si protectie destul de groasa pe ele si nu am nici o problema la inchis. Sunt mai taran dar e o chestie provizorie ca atunci cand imi voi pune si pe spate ma voi duce la un electrician auto. Deocamdata sunt f multumit cu x-ploadele si acu merg sa le pun plasa lor cu suruburi ca nu se potrivesc (dupa cum am mai scris) dar am vazut ca cineva a reusit sa le fixeze aplicat cu suruburile de rigoare si este foarte multumit. Adevarul ca daca dai cu piciorul intr-o membrana cred ca ti-ar veni sa ti-l rupi dupa aia :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a ...care stiti , la cele in 2 usi, cum fac sa montez 2 boxe pe spate , cum ar fi in fetele alea de pe spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare: ce dimensiune au boxele din spate din usi? 13 cm? sau cum se masoara?...si inca ceva...cum sa fac sa pun si in usile din fata boxe ca nu am loc pt ele? am tot cautata fete cu locas pt boxe...oare sa tai direct in cele pe care le am? a mai facut cineva asa? nu vreau sa arate a lucru romanesc facut in graba si de mantuiala...astept pareri

deci in usi de fabrica sunt boxe de 17cm dar daca nu ai se poate face 2 chestii'

1 iti faci locas in tapiterie pt boxe

2 iti cauti in dezmembrari o tapiterie care are locas din fabrica si il montezi acela idea e numa partea de jos nu chiar toata si iti difere culoarea sau ceva de genu oricum partea de jos e negru la toate

dar daca vrei iti itrimit poza sa vezi despre ce e vorba sa iti faci o idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!