Jump to content

Discuri de frana BREMBO MAX


Bogdan_wrc
 Share

Postare recomandată

am si eu o intrebare pt cei care au discuri brembo max, ele noi sunt negre, vreau sa stiu daca si dupa o anumita perioada si m multe franari ele raman tot negre sau se decoloreaza (devin lucioase ca cele stoc)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cum nu araspuns nimeni la intrebarea mea am renuntat la discuri brembo si am comandat zimmerman dublu ventilate zic eu ca sunt cu mult mai aspectuoase decat brembo si mult mai eficace decat brembo pt ca nu se incalzesc ca brembo datorita sistemului de aerare.

abia astept sa imi soseasca si sa le montez.

post-17496-1251784241_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar ca firma, brembo sunt peste zimermann.

eu am zimermann si daca incep si le incalzesc mult, se simt in volan ca nu mai sunt in stare perfecta. din pacate pt mine nu se fabrica brembo max.

dar ca firma, brembo sunt peste zimermann.

eu am zimermann si daca incep si le incalzesc mult, se simt in volan ca nu mai sunt in stare perfecta. din pacate pt mine nu se fabrica brembo max.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar ca firma, brembo sunt peste zimermann.

nu te contrazic dar ca pret zimermann este peste brembo si sincer implace dizainul da mai bine cu gaurele dect cu dungulitele alea pe ele

si gasisem si ATE la fel ca brembo dar nu miau placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As mai avea o nedumerire ce dimensiuni se potrivesc pe passatu meu pe fata si pe spate.

Pe spate bogdane ai pus tot perforate sau normale de la zimmermann.

Pe fata sunt 288mm, pe spate habar nu am.

am si eu o intrebare pt cei care au discuri brembo max, ele noi sunt negre, vreau sa stiu daca si dupa o anumita perioada si m multe franari ele raman tot negre sau se decoloreaza (devin lucioase ca cele stoc)?

Eu am fost tentat sa merg tot pe Zimmermann ca sincer arata mai bine, dar mi s-a explicat ca daca incep sa ma arunc in frane ca nebunul, ceea ce cam toti facem cand avem nevoie 'prietenii stiu de ce' acestea nu prea ar mai rezista chiar ai avea riscul sa le spargi si ca urmare am comandat si montat disc Brembo Max dsc00318l.th.jpg dsc00325g.th.jpg cu placute de frana Ferodo DS Performance dsc00317c.th.jpg si referitor la intrebarea daca raman discurile negre dupa folosire, nu, nu raman asa, se lustruiesc ca cele stoc, dar ies in evidenta perforatiile.

Pentru discurile de pe spate Brembo nu face cu striatii ca cele de pe fata pt tipul meu de masina si dimensiuniile aferente ei.

nu te contrazic dar ca pret zimermann este peste brembo si sincer implace dizainul da mai bine cu gaurele dect cu dungulitele alea pe ele

si gasisem si ATE la fel ca brembo dar nu miau placut.

Asa este cum zici si tu, Zimmermann este mai frumos si se gasesc si cu gaurele si striatii, dar ca si calitate ATE este peste Brembo si se simte si la bani si amandoua sunt cu mult peste Zimmermann si zic asta nu ca mi-am pus eu, dar am intrebat in stanga si in dreapta inainte sa investesc in frane. Acum iti cumperi de cat poti sa investesti si oricum Zimmermann este cu mult peste ce prosti se gasesc in magazine noname. Bafta si sa ne zici ce impresie iti va lasa dupa modificare cand o sa iti vina comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dsf: incurci ventilate cu perforate, nu e tot una....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci brembo este lider in domeniu. totusi, poate la o anumita clasa sa fie ATE mai bune, desi ma indoiesc...dar nu generalizati.

Cupra R 2001 vine NUMAI CU BREMBO discuri, de exemplu si are niste frane de ingheata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim de cele pe care le punem noi din magazine nu ce vin gata montate din fabrica, aia este alta problema, alta gandire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea din fabrica, au cod,..deci le poti lua din magazin. de exemplu, la orice magaizn care se respecta iti da 2-3 optiuni9 pt discuri stock. unele iti pot spune chiar si care e echiparea cu care vine din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

borisake, cat a costat?

dimensiunea, inteleg ca este cea standard!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Disc (set) Brembo Max - 550 lei

Placute frana Ferodo DS Performance - 650 lei

Furtune metalice Goodrich 6 buc - 120 euro

Lichid de frana Motul RBF 600 - 43 lei / 1/2L x 3 bidonase

Modificat de Borisake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu furtunele cu insertie metalica conteaza firma, vreau sa achizitionez si eu un set sau cate imi trebuie dar nu stiu ce firma sa aleg (sau daca conteza firma la aceste accesori)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in afara de BF Goodrich nici nu stiam ca fabrica si altii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am un passat 2003 1.9 131cp avf motor si as vrea sa stiu cat au costat dicurile brembo max pentru fata.

scuze acum am vazut pretul

Modificat de cimino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am revenit cu o intrebare :stie cineva daca se pot adapta discurile de fata cu tot cu etrieri pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Disc (set) Brembo Max - 550 lei

Placute frana Ferodo DS Performance - 650 lei

Furtune metalice Goodrich 6 buc - 120 euro

Lichid de frana Motul RBF 600 - 43 lei / 1/2L x 3 bidonase

salut am un passat 2003 1.9 131cp avf motor si as vrea sa stiu cat au costat dicurile brembo max pentru fata.

scuze acum am vazut pretul

;)

Cam greu asta, ar fi sunat bine, dar nu o sa iti intre pt ca discul de pe fata este mult mai gros decat cel de pe spate datorita ventilatiei + marimea discului, dar zici ca iti faci rost de la un Polo ceva mai mic, misto dar, destul de greu de realizat + sistemul de prindere...

Modificat de Borisake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan_wrc: de unde ti-ai luat furtunasele cu insertie metalica?? ai vrut sa zici Goodridge

Modificat de spartaans
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt Golf le gasisem la racing Nick. (de fapt le luasem de la 5torm care le avea de la Nick).

pt Audi n-am gasit decat cod de TT..si dura ceva mai mult..dar nu au mai venit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru furtune de frana m-am interesat si eu.

am trimis mail la goodridge.de si raspunsul a venit de la 4turbo.ro, care este importator in Romania.

pentru masina mea pretul este de 103 euro tva inclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am gasit pt Bertone tot la 100 euro...un pret cam mare---dar sunt calitate

Modificat de spartaans
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
in afara de BF Goodrich nici nu stiam ca fabrica si altii...

Mai aproape de noi (ca peste ocean mai sunt) ar fi si cei de la HEL (garantie lifetime). Eu intentionez sa le comand de AICI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in sfarsit dupa documentari am reusit intr-un tarziu sa montez discurile zimermann pe fata, acum imi tine pedala foarte sus (am avut de impins cam jumate de piston in etrier), lucru care imi place mult dar care inca nu mam obisnuit cu el cand pun frana tind sa dau cu capul de parbriz (din obisnuinta ca pedala tinea la jumate) si din cate am inteles acum franarea nu este la cote maxime cica trebuie sa mai mergi vreo 200 km pana se aseaza placutele pe disc (nu stiu daca e adevarat asa am auzit si eu). ca franare este diferenta destul de sesizabila fata de stok dar acum nu pot spune ca din cauza discurilor sau poate placutele TEXTAR care leam pus sunt mai calitative decat ce avea msina inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Textar e folosit ca provider de placute de frana stock pentru o gama larga din BMW-urile actuale.. banuiesc ca nu le-ar folosi daca ar fi fost slabe... oricum BMW-urile franeaza fenomenal.. cum e si normal.. fiind marca de masini orientata clar catre sport... drept urmare doar pe baza acestei informatii as recomanda placutele de frana de la Textar... (in curand urmeaza sa imi pun si eu - voi reveni cu feed-back - s-ar putea sa optez si pentru discuri de frana Textar.. sau Brembo.. ma mai gandesc... )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a luat cineva pana la urma niste furtune de frana de la Goodrige ? ceva feed-back ? Ma intereseaza si pe mine... pana acum am hotarat ca-mi iau placute de frana de la Texar .. poate si discuri dar nu stiu sigur inca.. as opta si pentru niste BREMBO-uri ventilate... Ramane de vazut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!