Jump to content

Discuri de frana BREMBO MAX


Bogdan_wrc
 Share

Postare recomandată

contrar perceptiei generale, imbunatatirea franari la un autoturism nu incepe prin schimbarea discurilor cu unele "sport", gaurite eventual. pasii de urmat pt a avea frane mai bune ar fi:

1. anvelope. pe langa faptul ca dupa blocarea rotilor de fapt ele "franeaza", acest pas are multiple avantaje legate de stabilitate si manevrabilitate.

2. placutele. sunt de nenumarate tipuri, e bine sa le alegi in functie de necesitatile zilnice. atentie la placutele pt circuit, posibil sa nu ai deloc frane cu ele cand sunt reci. de asemenea atentie pe circuit cu placute normale, daca se incalzesc prea tare, in virajul urmator nu mai ai franele cu care te-ai obisnuit. plus ca exista si factorul confort la mijloc. pe strada nu-ti doresti placute dure.

3. lichidul de frana. adesea trecut cu vederea, daca ai un stil de condus alert, cu solicitari puternice asupra franelor, e bine sa te orientezi spre un lichid mai scump cu un punct de fierbere ridicat. nu uita ca pana si cel normal de pe masina se schimba la 2 ani, indiferent cum ai mers sau cum arata discurile/placutele.

4. furtunase. pt cei care solicita mult franele, schimbarea celor din cauciuc cu unele metalice este indicat. nu uitati ca si acest cauciuc isi pierde din proprietati in timp si trebuie inlocuite oricum.

5. discuri. in principiu un disc mai mare asigura atat o suprafata de frecare mai mare, cat si una de racire mai mare, rezultatul fiind frane mai bune la solicitari puternice repetate.

6. cu discurile supradimensionate vin si etrieri mai mari de obicei, deci merg impreuna.

succint, cam asta ar fi de spus. fiecare suporta o dezvoltare proprie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

c6t9, cu permisiunea ta, mai adaug si eu o componenta importanta (in opinia mea cel putin)

7. suspensiile - care contribuie f mult la aderenta gumelor atat la plecare dar si la franare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja astea sunt fineturi maestre, demne de un cunoscator. mai departe putem pune si 9. bias-ul fata/spate, trebuie sa ai grija ce modificari faci la masina, pt a nu o destabiliza mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnny Bravo

Trebuie sa-mi schimb in curand si eu atat discurile cat si placutele de frana. La toate rotile. Mi s-a recomandat sa imi pun discuri MINTEX si placute JURID. Stiti ceva de ele? E ok combinatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Acum mi-am cumparat si eu placute pe fata (ATE) si discuri Brembo tot pe fata. Pretul cu care le-am luat toate din Germania - 150 EURO toate. Poate sa-mi spuna careva daca e ok sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am cumparat recent placute ate fata/spate au fost vreo 500 si ceva de ron..

n-o sa-mi mai cumpar niciodata altceva decat ATE ..cel putin in combinatie cu discurile Zimmermann sunt impresionante franele. f multumit.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai discuri Zimmermann perforate? (cele cu gaurele) de unde le-ai luat si cat au ajuns la pret.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scris si eu despre ele in urma...cam 10 mil au fost la mine (312mm) toate 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este o suma exagerata, dar spunemi si mie o pgina net de unde pot achizitiona

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am luat de la un magazin din PL, direct...m-am dus, am interbat si am dat comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu urmeaza sa le iau din DE...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma ajutati si pe mie cu niste pareri? Azi sau maine trebuie sa imi comand discurile si placute de frana. Mi s-a recomadat folosirea discurilor de la MINTEX si a placutelor de la JURID.

Ce stiti despre ele? Sunt ok sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic de discuri Mintex, dar stiu ca pe Caddy-ul lui taicamiu i-am luat de la magazin de la un prieten placute Mintex si am impresia ca ma cam scartaie la cap, iar la mine la fel la o asa zisa recomandare am luat placute fata-spate Simer, ieftine, franare destul de buna, dar cateodata la parcari sau franari foarte usoare la fel scartaie si pe bune daca nu imi pare rau ca nu am mai dat vreo 1-200 lei in plus si sa iau ceva mai bun.

Ieftin dai si ieftin face, acum te las pe tine sa alegi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
"antiprost"

??? ce ai vrut sa spui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica n-ai cum sa gresesti, ai sa gasesti discuri si placute imperecheate ca si ritm de uzura, normate pentru strada, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu TRW-uri a venit a mea din fabrica... Am 48.000km si nu le-am schimbat niciodata (urmeaza revizia sa vad cum sunt). Sunt excelente la franat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus TRW si discuri Brembo. Placutele de pe fata erau Jurid si au fost destul de ok insa se tocisera. Cele de pe spate nu am reusit sa le identific. Nici nu cred ca fusesera schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
danica ionut

Salut vreau sa schimb si eu discurile fata spate la masina din semnatura ce discuri imi recomandati zimmerman sport sau ate power disc placute ferodo ds 2500 sau ate va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DS2500 sunt cele mai bune. nu stiu daca iti sunt chiar necesare, avand in vedere ca sunt ceva mai sport/dure decat stock..si tin ceva mai putin decat stock, dar daca te tine buzunaru', sunt super ok. recomand discuri zimermann, sau tot ceva dur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danica ionut

stii vreun site ceva de unde le pot cumpara

Cunosti vreun magazin cu preturi "speciale"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca gasesti la rubrica Oferte + Servicii exclusiv pentru membri la Coasta de est, au acolo tot felul de discuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la coasta de est au niste preturi cam mari din cate am vazut eu dar bogdan a zis ca a dat pe toate discurile zimmermann 10 mil si la ei 2 discuri fata zimmermann sunt 722 ron deci exagerat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As mai avea o nedumerire ce dimensiuni se potrivesc pe passatu meu pe fata si pe spate.

Pe spate bogdane ai pus tot perforate sau normale de la zimmermann.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus peste tot zimermann, si au fost 10 milioane toate, anul trecut.

poti cauta chiar BREMBO MAX, ca arat f bine, negru mat si santuri.

oricum alea pe fata sunt mai scumpe decat alea pe spate...sunt si mai mari si la multe masini alea pe spate nu sunt ventilate :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!