Jump to content

Autostrazi UNGARIA


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Ei nu....Ai cred ca 2 pe Budapesta- Viena si cel putin unu pe Szeged-Budapesta.

Cateodata merg, cateodata nu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger

    7

  • Mama Omide

    5

  • wts

    5

  • vlad_pvs

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

semnalizate cu panouri pe stanga si dreapta?!! :) Nu cred

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt vreo 3 radare parca pe M1 intre Budapesta-Viena, si da, semnalizate cu panouri (unul pe mijlocul drumului, unul pe banda de urgenta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, de mers normal o sa incerc dar nu cred, nici eu nu am vazut panouri, si pe gps nu le vede. Oricum inca eu nu am primit amenda din vara (la 160 si ceva ) si sper sa nu o primesc niciodata. Voi ati primit ceva acasa ?

Prin Budapesta cand treci prin ea am auzit cum ca ar fi ceva radare fixe suspendate pe stalpi?

Apropo de lucrari pe drum, mai sunt noi santiere sau au mai si terminta din ele?

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe rand:

Pentru santiere samd www.viamichelin.com iti afiseaza santierele. "apropo"..ungurii lucreaz ca termitele la autostrazi si drumuri...

Pentru Ungaria www.autopalya.hu Cititi acolo ce si cum

Pentru radare in Ungaria (si nu numai) www.pdiromania.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

semnalizate cu panouri pe stanga si dreapta?!! :icon_thumright: Nu cred

trebuie sa te uiti un pic mai bine. Poate ca nu ai observat, dar pe autostrada este pe un indicator albastru cu alb - asemanator ca si info radio (pe care scrie un post de radio si frecventa de emitere).

si totodata in Ungaria RADAR-ul nu se scrie ca la noi "RADAR" ci total altcumva :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata indicatoarele de radar din Ungaria.

Poate nu am fost eu atent, dar in zonele normale, fara restrictii sub 130 km/h, eu nu am vazut 2 panouri stanga-dreapta.

In fine, poate ne confirma poza cei care merg mai des sau daca nu e asta, sa puna poza cu tipul de panou de pe autostrazile din Ungaria care avertizeaza prezenta unui radar.

post-10390-1261145377_thumb.jpg

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu merg destul de des, si ti-am confirmat prezenta. Trebuie doar sa fi atent la semne :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum arata panourile de avertizare? Seamana cu poza pusa de mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca tot se vorbeste despre radare in Ungaria, AICI gasiti si "Tarifele" (scroll in jos) si metodele de masurare a vitezei in Ungaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o intrebare,am fost anu trecut pana in ungaria si nu miam luat vinieta...si m/au oprit si mau amendat ungurii...dar nam mai platit amenda nici in ziua de azi...mai poate sa imi vina ceva pe acasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe autostrazile din Ungaria TOATE radarele fixe sunt semnalizate de indicatorul "RADAR CONTROL" pus in imagine mai sus de Roger. Interesant este ca mereu sunt puse si pe stanga si pe dreapta deci nu prea le poti rata .. si radarul vine la vreo 100 metri de semn deci ai timp sa cobori viteza. Desi poti sa ai surpriza ca radarul sa fie pentru sensul celalalt (probabil ca le mai schimba din cand in cand) .. oricum atunci cand vezi semnul mergi cu viteza legala.

INSA, pe langa radarurile fixe mai sta si Politia (Rendőrs

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ei se merge cu 50 pt ca se merge. la unguri am viteza medie cam 100km/h cu orase cu tot. la noi cred ca am 36 acum.

nu pot spune ca merg constant pe acolo, dar in ultima vreme cam 140-150 pe bord (150 cred ca e 140 real, nu m-au oprit niciodata). ultimul drum a fost ceva mai alert, in rest cam asa ma deplasez. n-as zice ca sunt depasit de romani la greu, dimpotriva. si nici nu merg pe stanga mult.

am facut budapesta cu masina de cateva ori, e destul de aglomerat, dar se merge. nu mai spun ca pe margine au parcari peste tot si cu putin efort si mers pe jos 5 minute, gasesti un loc. in bucuresti NU gasesti loc legal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se admite in Ungaria depasirea cu cel mult 10 % a vitezei legale . Atentie , la limitari de 30 , 40 , 50 km/ora , sunt sanse de a lua radar in Ungaria .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Inainte de Revelion am incercat sa urmez indicatia M0 langa Budapesta venind pe M3 de la Debrecen. Rezultatul a fost slab, am parasit M3 pe o iesire care m-a scos pe un pod peste Dunare (necunoscut de GPS - acesta ma arata in apa) si in final am ajuns undeva in nordul Budapestei la un sens giratororiu in fata unui centru comercial, nicidecum pe M0 unde asteptam eu sa ajung in drum spre M1. Apoi am mers pe ruta indicata de GPS, fara sa mai trebuiasca sa trec peste Dunare si parca pe un trafic usor mai liber fata de cel din centru de pe Rackotzi utca...

Asadar, nu stiu ce sa zic de varianta de centura M0 venind de pe M3 pentru ca nu am reusit sa ajung pe ea desi m-am holbat cu nesatz la indicatoare.

De altfel, si ViaMichelin ma trimitea tot prin centru si ma gandesc ca harta lor e mai actualizata decat harta GPS-ului meu.

Stie cineva concret cum e cu centura Budapestei M0 venind de pe M3? Nu ma intereseaza venind de pe M5, aia e clara, dar nu imi place traseul ala lung pe drumuri nationale unguresti.

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cam asa.....

se intra pe la NE si se ia roata catre sud.

Linia potocalie si indicatoarele de langa cred ca spun tot.

Si aceasta este cel mai recent update de la Navigate, producatorul oficial pentru harti garmin, care scoate update-uri des, de mai multe ori pe an.

post-19564-1263763236_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha...eu am mers cel mai probabil pe la Zahony utca (cum apare pe harta ta) si am coborat cu Dunarea in stanga spre M1.

Vad ca prin sud vest era destul de mult de ocolit si nu stiu cat de aglomerat e acel sector.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine ar fi sa ajungi seara sau in zori si sa treci prin centru.

M3-M35 catre Debrecen nu e aglomerat deloc. Eu am norocul ca imi sta un verisor chiar unde se termina M3 in Budapesta, deci intotdeauna o iau catre ei. Vizita, odihna etc.

Poate cel mai bine sa o iei tot ruta ceea, eviti centrul. Eventual la urmatorul drum salvezi cateva puncte pe acest traseu si stii data viitoare ce sa zici GPS-ului.

Mai ales ca Margit-hid a intrat in renovare. Astfel inca un pod este inchis peste Dunare, si sunt si alte situri de constructii din cauza metroului 4.

Modificat de jagoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trecut de enshpe ori prin centru, de fiecare data cand am mers sau cand am venit catre casa, si n-am prins decat de vreo 2-3 ori aglomeratie. Oricum, departe de a fi haosul din Bucuresti. Am stat la cateva stopuri de vreo 2-3 ori si in loc sa fac 30 minute pana am traversat tot orasul, am avut nevoie de vreo 75.

Intotdeauna iau M3 - Erzsebet Hid - M1 si invers. E cel mai scurt si cel mai rapid asa. M0 e rau ca e limitat la 80, de foarte multe ori e super-aglomerat (lucrari, accidente, etc.) si in plus, ocolesti o gramada.

post-16418-1263768091_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Azi dimineata am plecat din Ungaria, dupa ce am oprit la un hotel cu o seara inainte din cauza ninsorii...

NU a nins toata noaptea dar dimineata pe drumul lor national 4 se circula foarte greu deoarece nu fusese curatat deloc, in 300 km m-am intalnit cu 2 masini de dezapezire care doar treceau cu lama ...

Cam asa arata :

http://img707.imageshack.us/img707/9746/dsc01223t.jpg

http://img222.imageshack.us/img222/2431/dsc01222b.jpg

http://img704.imageshack.us/img704/989/dsc01221p.jpg

http://img707.imageshack.us/img707/7294/dsc01220m.jpg

http://img683.imageshack.us/img683/8623/dsc01219x.jpg

http://img218.imageshack.us/img218/5595/dsc01218x.jpg

http://img18.imageshack.us/img18/1056/dsc01217mv.jpg

http://img5.imageshack.us/img5/6299/dsc01216pp.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

macar parazapezile sunt la locul lor. Aici cred ca s-ar fi furat inainte de trece aia cu lama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Ungurii NU o sa prelungeasca autostrada pt ca nu au cu ce sa o lege la noi.

sa nu te mire nimic ... mare exemplu cu podul de peste calea ferata spre Pipera daca fac dastea in zona centrala\rezidentiala da mi te mai la proiecte transnationale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut. trebuie sa merg in Unagaria si as cumpara Vingnieta de Ungaria de pe http://www.evignette.com/ cu cardul. A mai cumparat cineva? E OK?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare...nu stiti se poate circula cu permisul romanesc(clasic nu din asta nou) in Ungaria...sau exista sansa sa fiu amendat pt asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!