Jump to content

Autostrazi UNGARIA


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

De pe www.motorway.hu se poate cumpara vigneta online si sa platesti cu cardul vigneta de Ungaria, pt un comision de 100 de forinti...adica 1.54 RON, nesemnificativ. A cumparat cineva de pe acest site vigneta?

As mai avea nevoie de un sfat. Am citit pe internet ca in Ungaria daca te opreste politia e posibil sa-ti ceara si trusa cu becuri de rezerva. A patit cineva asa ceva pana acum? Eu anul trecut am fost de vreo 6 - 7 ori in Ungaria, pana la Debrecen, cu altcineva cu masina, dar nu ne-a oprit niciodata politia. Anul acesta vreau sa merg cu masina mea pana in Austria.

M-am uitat pe Via Michelin, map24 si google maps si toate te baga aproximativ prin centrul Budapestei, in drum spre Austra. Nu e mai ok sa merg pe M0, centrura Budapestei? Am inteles ca anul trecut era inca in lucru? Cum este situatia acum, a fost cineva recent pe acolo?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger

    7

  • Mama Omide

    5

  • wts

    5

  • Diesel

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

Cel mai bine e sa o iei pe M0. Chiar daca se lucreaza nu vei avea probleme. Eu am fost anul trecut si se lucra dar totul a fost ok. Nu se lucreaza ca la noi cu stopuri puse din loc in loc... au fost parca vreo doua devieri de pe o parte pe alta a soselei. La ei centura este cu 2 benzi pe sens (ca si autostrada) singura diferenta este ca au limitare de viteza la 80 Km/h.

Legat de cealalta intrebare nu stiu, nu m-au oprit niciodata.

Bafta.

Modificat de Tavy81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cele mai mari sanse sa te opreasca politia e chiar dupa vama, adica maxim pana in debrecen. Dupa nu mai au treaba cu tine. E adevarata faza cu trusa de becuri. Eu am tot timpu 2 becuri la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Laurentiu M. Eu prefer sa merg din Cluj spre Vest(mai incolo de Budapesta) prin Debrecen si autostrada. e adevarat ca drumul trece prin centrul Budapestei, dar e mult mai lejer decat Clujul crede-ma. Acuma depinde si la ce ora ajungi in Budapesta si in ce zi a saptamanii. In weekend e lejer, in timpul saptamanii mai aglomerat. Am prins chiar ora 16 intr-o zi de luni sau marti si a fost mai aglomerat dar nu cine stie ce. Ia un GPS - ala te va duce pe un fel de unde verzi (cum se vor la Cluj dar nu le prea iese) care au 3-4 benzi pe sens sau te uiti pe ViaMichelin care e traseul. Plus ca drumul Artand-Debrecen e lejer, nici nu simti cant faci cei 50 de KM sau cati or fi. Apoi autostrada si lejer fara toti tiristii, camionagii, microbuze si alti romania care vad prima data vestul si ii dau tata talpa, linii duble continue sunt de forma. eu prefer un drum cu 80 km mai lung si centru Budapesta decat drumul 4 prin lcoalitati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu personal, am incercat si pe la Debrecen si pe 4. Am ramas la varianta 4, pentru ca de avansat avansezi al fel de bine, si ca si timp ajungi mai repede sa urci pe M1 decat pe la Debrecen (nu zic ca nu exista exceptii). Cum a zis si un coleg in postul anterior, pe 4 e plin cu TIR-uri, dar nu e chiar sfarsitul lumii (nu e Romania :P)

Concluzie: raman pe 4 :Driver:

drive safe :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu eu, acum centura in jurul budei e completa. insa nu e trecuta inca pe igo. mai bajbai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este ... asa am vazut si eu la inceputul lunii aprilie cand am trecut pe acolo. Veneam de pe M1->M0 si ma indreptam spre M5. Am vazut indicatoarele spre M3, dar am zis sa nu fiu eu care sa incerce noul traseu. Asa ca am ajuns acasa ... m-am uitat pe viamichelin - si DA .. e gata complet centura M0 intre M1 si M3.

drive safe :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Venind de pe M3, ce directie sa urmez ca sa intru pe M0 si nu prin centrul Budapestei, in drum spre Viena?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gyor, Wien, A, M1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si invers, cand vin dinspre Viena si vreau sa o iau spre Debrecen, Oradea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai, acum m-am uitat mai atent pe harta, am intrat si pe viamichelin, si vad ca te baga de pe M3 spre centrul Budapestei. Totusi, pe harta (din 2004) apare in lucru centura. Ar trebui sa fie gata, ma gandesc.

Eu folosesc doar varianta M5-M0-M1 care ocoleste orasul.

L.E- si GPS-ul (garmin) zice la fel daca vii dinspre Debrecen: M3- centru -M1, iar invers tot prin oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Debrecen tot prin centru se intra daca vrei sa mergi spre Viena. Cel putin la 1 mai cand am fost ultima oara nu am vazut alta posibilitate. E drept ca eu a trebuit sa intru in Budapesta.

Daca mergi de la Bors cea mai buna varianta este pe 4. Au facut drumul pe multe portiuni cu 3 benzi( alternativ: 2 benzi pe sens - 1 banda pe sens ) asa ca de multe ori nici nu trebuie sa depasesti, e suficient sa astepti portiunea cu 2 benzi pe sensul tau, calitatea asfaltului e buna.

Prin Debrecen si apoi Budapesta este mai lung, in oras asfaltul este destul de denivelat si unda verde este setata pentru ~70km/h. Plus de asta, intrarea/iesirea de pe autostrada ia ceva timp la unele ore. E mai obositor in opinia mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Stie cineva daca s-a dat in folosinta vreo legatura intre autostrada M3 (care vine de la Debrecen) catre M0, care sa ocoleasca Budapesta in felul asta evitandu-se centrul. Harta GPS-ului meu nu e prea noua si intotdeauna sunt ghidat spre M1 prin centrul Budapestei iar uneori acest traseu e nefericit ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in iulie am facut un drum de Austria, tot asa venind dinspre M3.

Eu am cd player cu navigatie din fabrica, la Opel, si am setat sa ma duca mai mult pe autostrazi. In felul asta m-a ghidat pe M0, si am ocolit Budapesta. Este destul de complicat, ca treci de mai multe ori dintr-o autostrada in alta, nu m-as fi descurcat fara navigatie, fiind si prima data pe acel traseu. Dupa ce am trecut de Budapesta complet, am oprit intr-o parcare pe autostrada si erau cativa romani care mergeau spre Ro si ziceau ca de 2 ore se tot invart in jurul Budapestei si nu reusesc sa gaseasca drumul bun.

Dar asa inconjori destul de mult, mergi vreo 30 km in jurul Budapestei. Si este destul de aglomerat....multe tiruri, limita de viteza la 80 km/h si radare fixe in cateva locuri. Atata ca nu ai semafoare. Cei care circula des pe traseul asta si stiu bine drumul am inteles ca prefera sa o ia prin Budapesta, ca este mai rapid si mai scurt traseul.

Te poti uita pe www.ro.map24.com Iti configurezi un traseu care sa treaca prin Budapesta si setezi sa te ghideze mai mult pe autostrada. In felul acesta iti indica cum sa ocolesti Budapesta pe M0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

proaspat intors din concediu prin europa,navigatia rns mfd2 pe dvd,la dus i-am bagat destinatia imediat dupa granita si de la szeged m-a bagat pe autostrada m1 direct,si am trecut pe langa budapesta.la intors la fel,numai pe autostrada,nu am intrat nici prin viena nici prin budapesta.drive safe

rectific:m5 apoi m1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era vorba despre cei care vin spre nordul Romaniei si trebuie sa o ia la nord-estul Budapestei... ei ajung pe M3 spre Debrecen. Nu exista varianta de ocolire a orasului. Poti sa te joci pe M0, dar e mult mai complicat daca vrei sa ajungi spre M3, pentru ca M0 te scoate la sud-est, apoi de acolo trebuie sa intri din nou in oras si sa ajungi in nord-est, si e mai complicat decat daca intri prin vest pe M1 in oras si iesi direct spre M3 cu trecere peste Erszebet Hd.

Dar este preferabil pe national 4 apoi 42, parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centura Budapestei este gata. Din pacate te cam deruteaza un pic indicatoarele, ia GPS-ul nu "stie" ...inca. Cum se vine dinspre Debrecen pe M3, se intra pe M0 si se urmeaza indicator de Szeget, iar dupa aceea o sa apara si indicator catre M1 spre Viena. Este povestea unui amic care a fost pe portiunea aia in luna august.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, acum e gata si portiunea dintre M3 si M5. Deci si daca vii dinspre Debrecen poti ocoli BP pe M0.

Referitor la vinieta "electronica", pt. care nu mai primesti decat chitanta: pe autostrazi sunt camere de luat vederi, care identifica numarul de inmatriculare al masinii si verifica automat intr-o baza de date daca ai platiti vinieta. Din acest motiv trebuie sa-ti spui numarul cand cumperi vinieta, de la locul de cumparare se transmite infromatia direct in baza de date.

Modificat de wolfskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

stiu ca sunt un pic off topic , dar am si eu o intrebare . E sigura parcarea nepazita de la aeroportul din Budapesta ? ma pot risca sa las masina o saptamana in parcare la ei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centura Budapestei este terminata dar aglomerata de o multime de tir-uri care mai au prostul obicei sa se strice si sa blocheze cate o banda,asa ca timpul pierdut poate sa fie echivalent cu ce pierzi mergand prin oras.In scimb daca alegi apoi sa mergi pe autostrada spre Debrecen recuperezi timpul pierdut pt ca e mai lejer traficul.

Atentie mare la viteza pe autostrazile unguresti,amenzile sunt foarte mari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru cei care se duc la viena din nord (cluj, samd), varianta Debrecen , centura Budapestei e proasta ca idee.

E lunga de te plictisesti (am mers cca 1 ora pana la M1), e cu limita la 80, Garmin CityNav 2008 nu o stie si te turbeaza de cap.

Prin oras e muuuult mai ok

Iar varianta cu nationalul 4, puteati sa scrieti si voi mai MARE..sa vada tot prostu' nu sa o iau pe autostrada....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe drumul national 4 e mai scurta distanta cu aproximativ 50km fata de autostrada M3 pana la Budapesta. Ca si timp sunt cam egale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Vreau sa va intreb daca sunt ceva noi radare prin ungaria (directia spre romania) sau ce noutati ma sunt? Eu plec pe 18 dec din franta si as vrea sa stiu ce se mai aude cu drumurile astea, ca ii singura tara in care ma pierd si nu stiu vb cu iei.

merci

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radarele fixe de pe autostrada sunt semnalizate inainte cu cateva sute de metrii cu panouri pe ambele parti ale autostrazii. Deci daca esti atent la semne, nu au cum sa te prinda, decat daca stau ei cu radarul in masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am vazut niciodata radare fixe, semnalizate, pe autostrazile din Ungaria.

Ninule, stiu cai ai talapa grea. Mergi legal si nu ai batai de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!