Jump to content

Autostrazi UNGARIA


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

baieti, sa va zic ceva, degeaba ai detector de radar in ungaria mai ales pe autostrada, am citit in ziar ca si-au pus radare noi. Se numesc Radare "TUN". Is montate pe acoperisu la masini stationate pe marginea autostrazii si te iau de la vreo 3-4 km departare, deci degeaba ai detector de radar. Eu am avut un cobra 6600 si acuma am un cobra 9430 si degeaba, nu suna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger

    7

  • Mama Omide

    5

  • wts

    5

  • xfg8

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Legat de permisul de circulatie international vedeti si aici. Romania fiind tara semnatara a Conventiei asupra circulatiei rutiere din 1968 de la Viena, nu avem nevoie de un permis mai "international" decit actualul. Exista reglementari locale (Austria in cazul mentionat) mai presus de o conventie internationala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit in ziar ca si-au pus radare noi. Se numesc Radare "TUN". Is montate pe acoperisu la masini stationate pe marginea autostrazii si te iau de la vreo 3-4 km departare

Tu chiar crezi in... Mos Craciun? :(

Nu te-ai lamurit inca de faptul ca ziarele scriu cam 90% MINCIUNI? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody

In Ungaria nu se mai elibereaza vignete sub forma unui abtibild care se lipeste. Doar o hirtie A4 care e pe post de... vigneta si trebuie pastrata 1 an de zile :rolleyes:

La cite drumuri voi avea prin Ungaria, va trebui sa imi iau un container numa pentru vignetele astea... :)

Din Ungaria am intrat in Austria (azi) cu viteza constanta de 60 km/h, cam la fel cum se trece din Austria in Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa-i. Cand am intrebat: Sticker? Mi-a raspuns unguroaica zambind: No Sticker...

Pt 10 zile 2550Ft biletul Matrica e chiar micutz...

Poate gasesti o formula de plata pe o perioada extinsa care sa te favorizeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca veniti pe M3 spre Debrecen sa aveti grija sa nu mereti spre Ucraina pe noua autostrada din primul post de pe pagina. Ca nu prea o stiu gps-urile inca.

Radare pe autostrada sint. Montate deasupra masinii de politie si integrate in girofar, girofar care functiona cind am trecut eu pe linga ele. Oricum trebuia sa fii timpit sa mergi peste 130 km/h pe viscolul si poleiul care erau cind am trecut pe acolo.

Vigneta e de fapt o chitanta pe care se scrie numarul masinii si recomand pe cea de 10 zile chiar daca stati numai 5. Cam 10 euro parca costa.

Cit despre Budapesta, urmati mai bine gps-ul ca va duce pe un drum de tranzit prin oras si va scoate mult mai repede unde aveti nevoie. M0 e muuuult prea lung si dubios rau ca inca e in lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu circul des prin Ungaria si niciodata nu am mers sub 150km/h.Luni m-am intors din Austria si am circulat constant cu 160km/h fara absolut nici o problema cu radarele.De lopatica,nisip sau cauciucuri de iarna nu ma intrebat nimeni,oricum nu aveam decat cauciucuri de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
Daca veniti pe M3 spre Debrecen sa aveti grija sa nu mereti spre Ucraina pe noua autostrada din primul post de pe pagina. Ca nu prea o stiu gps-urile inca.

Radare pe autostrada sint.

Radare FIXE pe autostrada in Ungaria sint momentan numai pe M1. Sint 7 in total (8 pentru cine merge prin Budapesta spre M3). Functioneaza, le-am vazut eu cum ii luau pe cei prea viteji. Dar dupa ce treci de ele, nu mai e nici o problema. E simplu de vazut, sint semnalizate pe fiecare sens de mers cu vreo 200m inainte cu "Radar Kontrol". Deja m-am obisnuit cu locurile in care sint plasate.

Mai e un radar fix cind se intra in Ungaria dinspre Austria, la vreo 1-2 km dupa granita. E pe un stilp foarte inalt, in virful lui, si NU e semnalizat ca celelalte descrise mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In localitati se folosesc inca radare tip vechi (deci antiradarul e zero)

Luati-va vigneta ... Ieri am venit din Italia si dintr-o mare lene combinata cu faptul ca drumul a fost aiurea (ceata densa) nu am oprit sa platesc cei 5,5 euro amarati ...

Cu cativa km inainte de Szeged (ultima parcare cred) am oprit pt o pauza scurtasi culmea ghinionului erau cei cu "vigneta control" ... asa ca in loc de 5 euro am platit 66 ........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am o intrebare scurta si la obiect. este nevoie sa platesc ceva taxa daca nu merg pe autostrada in ungaria si folosesc doar sosele nationale/europene? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok multam fain :icon_thumright: am crezut ca au si ei un fel de rovigneta obligatorie ca si la noi in rom..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, ungurii nu sint asa mirlani ca romanii sa te taxeze pentru orice drum. Doar pentru autostrada. La fel ca in tarile civilizate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa zic sincer sti de ce am intrebat. pentru ca am fost acuma luni pana la szeged, si era intr-un sat o masina mica ceva gen renaul clio care era scris pe ea vignete control matrica ceva de genu, si era un individ inauntru cun laptop. avea si o camera de filmat sus pe masina...de aia am intrebat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare,nationalul 4 cum mai e acum ??? Am inteles eu bine ca se lucreaza ??? Banuiesc ca ziua e aglomerat,nu ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
ca sa zic sincer sti de ce am intrebat. pentru ca am fost acuma luni pana la szeged, si era intr-un sat o masina mica ceva gen renaul clio care era scris pe ea vignete control matrica ceva de genu, si era un individ inauntru cun laptop. avea si o camera de filmat sus pe masina...de aia am intrebat

Exista sectoare de drum national pt. care se plateste taxa de drum.Daca ai vigneta(intre timp nu mai este sticker) pt autostrada ai platit si pt acele sectoare.De exemplu de la vama Bors pana undeva intre Biharkeresztes si Berettyoujfalu(Mezopeterd) este un asemenea sector si pt cunoscatori: Gyortelek-Mateszalka la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si daca nu e sticker cum e? platesti vigneta si iti da o chitanta, pe care o prezinti daca te opreste? sau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista sectoare de drum national pt. care se plateste taxa de drum.Daca ai vigneta(intre timp nu mai este sticker) pt autostrada ai platit si pt acele sectoare.De exemplu de la vama Bors pana undeva intre Biharkeresztes si Berettyoujfalu(Mezopeterd) este un asemenea sector si pt cunoscatori: Gyortelek-Mateszalka la fel.

Vignetele pentru autoturisme in Ungaria sunt doar pentru AUTOSTRAZI. Nu se plateste pentru nici o portiune de drumuri nationale. Doar la noi (ca avem drumuri perfecte) isi permit sa faca asa ceva.

Pentru trafic greu, peste 3.5 tone trebuie platite taxe speciale si pe nationale.

Oricum nimeni nu verifica sticker-ul ala nici inainte. Masinile de control (alea mici.. Fabia, Corsa, Clio etc.) verificau si inainte daca pentru nr de inmatriculare xxxxx s-a platit taxa de folosire a autostrazii. Daca nu, erai oprit de un echipaj aflat in prima parcare...

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cei mai multi care tranziteaza Ungaria nu-si lipeau vigneta pe geam (inclusiv eu). Asa ca s-au gindit sa reduca cheltuielile si nu-ti mai dau vigneta, ci doar chitanta. Daca te opreste politia, ii arati chitanta si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a verificat vinieta in trecut in Ungaria. Cand opream in benzinarii sau parcari veneai carausii cu Fabia si cu lanterna si se uitau la vinieta. De asemenea, daca te opreste vreun politai automat se uita la vinieta.

Acum este cu o chitanta care am inteles ca trebuie pastrata un an de la data expirarii perioadei de valabilitate.

Preturi pentru viniete in Ungaria: 7 eur - 4 zile, 12 eur - 10 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am si eu o intrebare,nationalul 4 cum mai e acum ??? Am inteles eu bine ca se lucreaza ??? Banuiesc ca ziua e aglomerat,nu ????
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Acum este cu o chitanta care am inteles ca trebuie pastrata un an de la data expirarii perioadei de valabilitate.

Preturi pentru viniete in Ungaria: 7 eur - 4 zile, 12 eur - 10 zile.

nu e adevarat - pt 4 zile e cam 1100-1200 HUF (1170 cred ca e ...) adica vreo 4 euro

de ce sa pastrez chitanta un an :huh: ??? primesc discount la urmatoarea trecere ??

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!