Jump to content

Polo GTI 2006 in Romania


...Roadrunner...
 Share

Postare recomandată

...Roadrunner...

@DMX : Mersi... Daca ziceai asa de la inceput, era altceva.

@djcoco : Eu nu am facut nici o modificare la softul masinii. Nu stiu despre ce vorbesti.

Modificat de ...Roadrunner...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 283
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ...Roadrunner...

    47

  • RoSonic

    39

  • Zyx

    22

  • p.i.g

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am incercat acest lucru... si nu am reusit... cica ar trebui sa mai pun un modul, care nu se gaseste pe masina in momentul de fata (si cred ca tuturor cu gti, nu numai la mine...)

Daca mai afli ceva de genul, anunta-ma si pe mine...

Ura!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza cu geamurile se poate rezolva cu laptopul si mufa obd.am citit pe forum mai de mult dar este un procedeu destul de complicat si sunt putini care stiu sa il faca (in sensul ca le este lene).

17% consum?????? nici daca ma plimb numai cu prima viteza nu cred ca scot 17. am in medie in oras 10,2 pe 2000 km facuti numai in oras intre orele criminale 12-17 pe stefan cel mare, magheru si titulescu + cativa km facuti seara (max 5). In schimb sunt foarte multumit de consumul pe autostrada(Bucuresti - Constanta) - 162km/h average cu reprize intre 130 si 200 (deh....radare si oameni care folosesc oglinzile pe post de bibelouri) 8.2%

singurul lucru deranjant este directia....puteau sa o faca mai ferma la viteze mari.mi se pare prea vioaie la vitezele alea.ma rog parerea mea.

ps: ce ulei aveti in ea? in curand o sa trec si eu pe la "prietenii nostrii" si as vrea sa imi cumpar eu uleiul.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza cu geamurile se poate rezolva cu laptopul si mufa obd.am citit pe forum mai de mult dar este un procedeu destul de complicat si sunt putini care stiu sa il faca (in sensul ca le este lene).

17% consum?????? nici daca ma plimb numai cu prima viteza nu cred ca scot 17. am in medie in oras 10,2 pe 2000 km facuti numai in oras intre orele criminale 12-17 pe stefan cel mare, magheru si titulescu + cativa km facuti seara (max 5). In schimb sunt foarte multumit de consumul pe autostrada(Bucuresti - Constanta) - 162km/h average cu reprize intre 130 si 200 (deh....radare si oameni care folosesc oglinzile pe post de bibelouri) 8.2%

singurul lucru deranjant este directia....puteau sa o faca mai ferma la viteze mari.mi se pare prea vioaie la vitezele alea.ma rog parerea mea.

ps: ce ulei aveti in ea? in curand o sa trec si eu pe la "prietenii nostrii" si as vrea sa imi cumpar eu uleiul.

Bafta

Salut!

Mai, nu stiu ce sa spun, in legatura cu consumul... Asta arata... Masina are acum 15.800 km ,deci ar fi trebuit sa se linisteasca ca si consum, dar se pare ca nu. Mai grav este ca nu stiu ce as putea face in directia asta (sa-i reduc consumul).

In ceea ce priveste uleiul, in paginile anterioare am avut o "dezbatere" :) cu Roadrunner in ceea ce priveste tipul de ulei folosit. Mie, cei de la PBN mi-au pus Castrol SLX Professional 5W-40, ulei pe care nu prea mai ai unde sa-l gasesti la magazin. La ei este 52 lei litru cu TVA inclus.Cum parerile sunt foooaaarte impartite in ceea ce priveste ce tip de ulei sa folosesti prefer sa ma abtin in a-ti da un sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sorinxxx:

Uite, am mai cautat si eu putin pe forum si ce zice Roadrunner mai jos este identic cu masina pe care o am eu:

"Avem asa :

BC1 : consum de venit la servici, dimineata la ora 8.40-9.15, din Berceni pina la Bucur-Obor, functie de trafic intre 11.5 si 14. 11.5 cind fac 20 de minute, 14 cind fac 45 de minute. Daca ruta de dimineata cuprinde o strabatere a orasului de la sud (berceni), la nord (baneasa), fara 16 n-ai cum.

BC1 : consum de mers noaptea la plimbare, 8.8 minimul scos vreodata, mers super-mega-extra cuminte.

BC1 : consum de mers noaptea "la consum de adrenalina", 11.5-12, ca sa simt pe ce-am dat banii.

BC2 : ultimii ~1400 km, din care 1100 oras si 300 afara, 11.6.

Cam atit ia asta micu'. Sper ca am detaliat destul."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza cu geamurile se poate rezolva cu laptopul si mufa obd.am citit pe forum mai de mult dar este un procedeu destul de complicat si sunt putini care stiu sa il faca (in sensul ca le este lene).

Foarte adevarat. Insa, precum am spus mai sus, masinile noastre nu au un modul, de care e nevoie pentru asta. De incercat am incercat, de cateva ori. Poate gresit, cine stie... Daca tu reusesti acest lucru sa ne spui si 9! Daca ai bunavointa, bineinteles... :)

Ura!

P.S.: Cat a mers lumea cu polonicul viteza maxim pana acum? Sunt curios in ambele cazuri (asta daca aveti soft), deci si stock si dupa soft. Mersi! A, si turele daca s-a tinut minte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zyx : incearca sa ii dai un pm lui akebono el le are cu DIY.omul chiar se pricepe si mi se pare ca a scris un post despre aceasta problema.

@djcojo : bucurestiul e chiar nasol pe timpul zilei.si ma gandesc sa imi achizitionez un scuter :)

apropo de viteza am ajuns pe la 220 turatia nu o stiu, fiind prea concentrat asupra drumului :), oricum nu prea mare pt ca era acul in jurul orei 1 cat am tras eu cu ochiul, bine s-ar putea sa ma insel nu garantez nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

So, a incercat Voinea, in vreo 2 randuri, dar poate a fost lenea de vina sau poate a avut o zi proasta, cine stie... Acest akebono a facut asa ceva pe un polo? Sau poate chiar pe al tau? Ca, la modul in care spui dai de inteles ceva de genul sau poate doar eu inteleg asa, un pic mai gresit :D

- la 220, turometrul este undeva pe la 5850rpm, dupa cum se vede in "figura". La mine, stock, de 228 nu a trecut... Ar fi parfum sa fie undeva in jurul orei 1... Modificat de Zyx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot asa, 220-230 pe autostrada spre mare...Ah, ce timpuri :lol:. Despre turatie, nu stiu nimic ca aveam ochii cat cepele in fata.

Iar in general cand ies din Bucuresti croaziera 150-170 si maxim 200.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca m-am inselat:) oricum nu e bine sa stai cu ochii in bord la viteza aia.....

apropo de akebono el a postat exact procedeul de realizare al operatiei la un moment dat.nu prea am timp sa stau sa caut pe forum dar promit ca o sa iti arat in weekend

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca m-am inselat:) oricum nu e bine sa stai cu ochii in bord la viteza aia.....

apropo de akebono el a postat exact procedeul de realizare al operatiei la un moment dat.nu prea am timp sa stau sa caut pe forum dar promit ca o sa iti arat in weekend

bafta

Sincer, abia astept... Presupun ca stii mai bine unde sa gasesti ce a zis omul. Am avut si eu o tentativa sa caut in posturile lui dar... ~ 500...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun in urma mai multor cautari am gasit: linkul

sa ii dai un pm lui redman.din cate am inteles eu el a reusit sa faca geamul sa se inchida din telecomanda dar nu este automat; in ce sens adica trebuie sa tii apasat butonul.pt ceva automat exista un modul.Cel putin asa am inteles eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ce-i cu linistea asta aici? :angry:

Hai ca dau eu "up" la thread, ca sa zic ca a ajuns si jucaria mea in Curtici, si cica in maxim 10 zile ajunge la mine :angry: . Sper sa se miste cu talent si sa ajunga cat mai repede... ca nu mai rezist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Feciltari! Azi am mai vazut unul negru, si ieri altul.. tot negru, si acum vreo saptamana unul gri inchis (consud de o ... doamna in toata regula, parca - tare!) Din cate am vazut, se pare ca o sa comercializeze si Polo GTI Cup asta la un pret undeva putin peste 17ooo cip... E bine zic eu. Abia astept sa ma intalnesc cu un fratior mai dopat. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Apropo de Cup Edition, la vest1, deja apare in lista de preturi (parca 21.700 ddp).

Si eu astept sa vad cum e...

Specificatiile tehnice nu au aparut inca, dar am inteles ca pe linga diferenta de putere ar mai fi si frine mai mari. Alea sunt interesante... sa vedem cit costa upgrade-ul.

Vazut si eu citeva GTI-uri noi... dar, putine totusi.

Modificat de ...Roadrunner...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GATAAA :D Am semnat de primire! Vineri a ajuns in curtici si azi (joi) am luat-o! Dupa 14 saptamani din cele 16 anuntate la incheierea contractului.

Nu mai imi venea sa ma dau jos din ea :)

am facut ~80 de km.

E super tare masinuta, si abia ma abtin sa nu o accelerez cum se cuvine.... ca am primit recomandarea sa o las usor 2000 de km.

Din punctul meu de vedere pe partea de livrare tot respectu pt PBN, au fost parolisti. Si m-au surprins cu brelocul si sampania cadou :)

Am pus si doua pozulici :D

post-1880-1189716831_thumb.jpg

post-1880-1189717344_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari serif !!! sa te bucuri de ea la maxim si bine ai venit in familia Polo :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari! Sincer, daca ai habar cum sa o iei, nu ii vei gasi cusur! Apropo, e albastru sau negru, ca sa nu prea imi dau seama din poze... :)

Sfat: incepand de la 3000-3500rpm, la cate 500km facuti urca inca 500 de ture... asta pentru rodaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Albastru e :D

Multam de sfat.

O sa mai revin cu impresii, pe masura ce le strang :(

felicitari serif !!! sa te bucuri de ea la maxim si bine ai venit in familia Polo

Merci mult! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Sa o stapinesti sanatos, si sa te bucuri de ea !

Frumoasa culoarea... spor la spalat :lol:

Las-o usor la inceput, ca o sa ai timp sa-i dai dupa aia.... stiu ca e greu, dar e bine pentru ea.

Poate facem o intilnire cindva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa masina sa o stapanesti sanatos.Am o intrebare,pe polo gti exista optiunea faruri xenon?Am un coleg ce vrea asa ceva si nu stie daca exista sau nu,macar faruri aftermarket cu lupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Nu exista xenon pe Polo GTI, nici faruri cu lupa. Se poate monta xenon aftermarket insa... dar fara lupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am ajuns pe la 1200km :) si imi place din ce in ce mai mult :D

Am facut in weekend un drum pan' la Cheia si se pare ca ii plac si serpentinele :) mai ales ca soseaua era libera iar asfaltul impecabil.

De consumat mi-a consumat de la cheia pana in Bucuresti 8% (asa afisa compu de bord).

dar astept sa treaca cei 1500-2000km de rodaj recomandat, sa vad cum sta treaba si cand ajunge acceleratia la podea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Am fost vecini de parcare la Carrefour Ploiesti la "expozitia tuining deiz".

M-am uitat dupa tine ... dar nimic. Poate altadata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!