Jump to content

Polo GTI 2006 in Romania


...Roadrunner...
 Share

Postare recomandată

eu am fost cu R32 azi.

consum mediu 25 l /100.

tot tdi-ul meu e mai tare.

:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 283
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ...Roadrunner...

    47

  • RoSonic

    39

  • Zyx

    22

  • sorinxxx

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

Revin cu impresii, cu toate ca nu m-am mai dat cu el aseara.

Va rog sa tineti cont ca eu compar masina cu a mea, fiind cel mai bun si proaspat termen de comparatie din capsorul meu - a mea inspre 220 cp + quattro.

Motorul nu m-a dat pe spate, mai ales ca era orasul aglomerat si nu am putut sa o inrosesc toata, tragea binisor, fiind si masina usoara, dar pe mine nu m-a satisfacut. Ce nu mi-a placut era faptul ca toate gropile sau denivelarile de pe drum le simteam in volan de parca voia volanul sa fuga din mainile mele. Nu stiu de ce, poate fiindca masina e usoara, rotile pierdeau aderenta, nu mi-am dat seama, dar nu m-am simtit in largul meu si nu imi inspira incredere sa ma duc cu ea ca un apucat...

In rest calitate tipica VAG, poate putin mai sus, si cateva elemente care te fac sa te simti bine - volan sport, pedale aluminiu, etc.

Iarasi ce mi se pare mie, personal, un kitch, e sigla GTI pusa pe fata unui Polo. De cand ma stiu la auzul sintagmei GTI gandul imi zboara la un Golf..... Dar poate numai mie mi se pare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca Polo nu ti s-a parut stabil iti dai seama cum ar fi masina din imaginea de mai jos :) .Oricum iti dau dreptate nici mie nu imi place Polo GTI - e lipsit de personalitate si parca e golf GTI rescalat.Probabil ca o sa imi atrag ceva critici fiindca nu sunt obiectiv dar asta e parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Nu comparati Polo cu masini din clase total diferite... E nedrept.

Mie mi se pare ca la banii ei... fuge, sta si se simte foarte bine. Ca sa nu mai zic ce se poate face cu bani relativ putini din motorul 1.8T.

Pe la 230-250 de cai, suspensie sport completa, roti adecvate si frine mai mari, cred ca va schimbati parerea...

Cit despre imaginea de GTI a "polonicului", imi permit si eu o parere subiectiva : E mult mai aproape de primul Golf GTI decit actualul Golf GTI ( 5 ). Acesta din urma este in primul rind mult prea greu, dupa opinia mea.

Nu vreau sa lansez polemici, doar ca nu sunt de acord cu cele spuse mai sus.

Modificat de ...Roadrunner...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa ma intelegi gresit ...Roadrunner... mie doar din punct de vedere estetic imi displace polo GTI.Mi-ar fi placut sa i se fi acordat mai multa atentie si sa arate cu totul altfel decat Golf GTI ...asa s-au multumit sa vopseasca in negru masca si sa puna jante asemanatoare dar ceva mai mici - dand dovada de lipsa de imaginatie.Cu motorul nu am nimic...sincer sa fiu nici nu l-am vazut la lucru asa ca nu imi permit comentarii pe seama lui :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Mda... ai dreptate intr-un fel, insa nu cred ca e neaparat lipsa de imaginatie, ci mai degraba pastrarea caracterului de marca. Sa zicem ca se doreste ca acele elemente preluate de la Golf, sa reprezinte imaginea GTI.

In alta ordine de idei, au cam dat-o de gard cu vechile versiuni Polo GTI, si asta in principal din lipsa unei imagini sportive de traditie... ceea ce nu e cazul acum, prin adoptarea solutiilor enuntate.

Modificat de ...Roadrunner...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare si bine v-am regasit dupa ceva luni bune. se pare ca voi schimba masinuta si am si eu cateva nelamuriri.

1. Cat timp ai asteptat sa iti vina bijuteria ?

2. (am fost foarte lene cand am fost la porsche) Radio Casetofonul este o consola sau merge schimbat cu orice player de pe piata? sunt foarte curios aici sa stiu daca pot face transferul de muzica...

3. Inca nu am mers cu masinuta dar asa prime impresii de la propietar ( consum manevrabilitate confort)

4. Albastra sau alba? :vaidecapulmeu:

toate cele bune si sa o stapanesti sanatos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

Salut,

1. 2 saptamani, era in vama la Curtici, evidet am luat-o de pe stoc.

2. Radiocasetofonul merge, si mai ales TREBUIE schimbat. Da un search pe la subforumul de Polo si-o sa-ntelegi ce zic.

3. Pai du-te si fa un drivetest. Eu zic ca nu are ce sa nu-ti placa... dar mai bine te convingi singur.

4. Albastra ?! Bleahhhh... daca ar fi fost un albastru frumos, da... dar e ala de controlor. Oribil ! Alba e frumoasa.

Numa' bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
...Roadrunner...

Dap... si e un pic cam departe in zare (a se intelege: in fata ...) deocamdata. La sfirsitul lunii vin jantele noi si se lanseaza comanda pentru evacuare ... deci... mai vedem.

Oricum, masina lui trage foarte bine, dar se baga pe foc pentru reducerea diferentei :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam eu ca ti-o da. Asteptam sa vedem ce bagi pe foc.... :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In sfarsit am bestiuta in fata blocului....a durat ceva....luni 12/3/2007 a venit in Curtici si pana ieri (vineri 23/3/2007) m-au tinut pe bara ca lipsea ornamentul ambreiajului care a disparut pe transport....asta dupa minciuni ca nu a venit masina ca nu se stie unde este...ma rog ce sa mai zic.....ilfov....ideea lor era sa astepta sa vina ornamentul din germania sa nu zica doamne clientul ceva....numai ca, eu nerabdator si cunoscator al manevrelor dealerilor am intrat tare in ei...si pana la urma mi-au spus adevarul....ma rog exceptand acest mic incident, am luat masina pe o ploaie torentiala, mi-a fost si mila sa o scot de acolo(dar nici nu mai vroiam sa stau acolo ca aveam un gust amar), am plecat spre prima benzinarie (aka "aveti un OMV la 50 de metrii") cu un ghiont in gat ca nu ajung(motorul nu mergea regulat din cauza "vaporilor") iar computerul de bord arata de mult 0 km ramasi.am ajuns intr-un final la benzinarie...am alimentat iar un prieten dieselar....fericit si el pt mine a pus premium in rezervor ....vreo 60 de litrii....plinul ochi.....ma rog nu m-am putut abtine sa nu fiu sarcastic si i-am spus ca e pacat de benzina aia...am asteptat sa vina cineva sa il tracteze pana la eurial in baneasa iar apoi am spus ca il astept acasa sa il plimb....am facut 1h30m pana in titulescu de la PBN.am ajuns la bloc era masina praf.am zis sa mai astept umpic sa se potoleasca traficul si sa o scot dupa.am facut vreo 100 km prin oras vineri iar astazi am scos-o la plimbare pe dealul negru...masina se comporta extraordinar de bine iar pe la 2550rpm se aude fluieratul turbinei un deliciu pentru mine avand in vedere ca nu o sa imi pun muzica decat peste vreo 2 luni.sincer sa fiu nu m-am putut abtine sa nu ma dau la ea.....asta am facut-o de vreo 2 ori (nu vreau sa mint :vaidecapulmeu:) dar progresiv si pe autostrada.....de la 120 (V-3000rpm) pana pe la vreo 190 accelerat treptat. consumul bucuresti - 30km de pitesti pana la popasul cu mici - bucuresti 8.2 mers 130 autostrada si in rest pana in 3000 rpm cu cateva reprize mai vioaie pe dealul negru.astept pareri sugestii si daca ma intalniti prin oras polo gti negru cu nr de ilfov rosii si aveti stickere vwforum sa imi dati claxoane ca abea astept sa inlocuiesc stickerul acela de la "you know who"

edit: poate vreun moderator sa ma ajute si pe mine sa imi schimb masina din profil? intalnesc o eroare si nu stiu de la ce este.ms anticipat

Modificat de sorinxxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proaspat intors de la mini drive-test cu Polo GTI..... ma mai duc si dupa-masa.... ma mai asteapta pe langa si cireasa de pe tort - R32 :lol: . Revin cu impresii

Si inca o poza...

P.S. Are 2.900 km pe bord - masina de drive test - 14,6 consumu inregistrat de BC. I l-am resetat si o sa mai vad deseara cat e ...

Putin offtopic , dar Maxu, unde ai facut drive-testul la Rombat Automobile ??? Ai pile acolo ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am bestiuta in fata blocului...

Felicitari! Cat timp ai asteptat? In cate usi este masina? Ce optiuni? Cati km ai acum? Nu de alta, dar la 190 este in jurul valorii de 5000rpm, nu?! Ceva planuri de viitor?

Modificat de Zyx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina este in 4 usi (practicitate maxima - si in plus am un prieten cu un fiesta st in 2 usi si nu prea poate sa il tina curat la interior), black magic pearl, clima, computer de bord, privacy glass, oglinzi si geamuri electrice, muzica standard ca am planuri de viitor si nu avea rost sa dau banii de pomana.am facut 900 de kilometrii pana acum...iar ceea ce m-a socat, ca sa spun asa, daca nu intrii in turbina iti consuma extrem de putin - 9.2 prin oras, dar ca sa fiu sincer.....NU AI CUM....ma repet: NU AI CUM......are masina un sunet ce te impinge sa apesi acceleratia si imi este foarte greu sa ma stapanesc cateodata :lol:, doar gandul acela ca o sa imi consume ulei mult ma face sa o tin pana in 3000 rpm.suspensia este acceptabila si pe curbe si pe piatra cubica, mai dificil la gropi.ca sa fac o paranteza, apropo de gropi, cateodata, cand trec peste niste denivelari mai mari sau anumite gropi am impresia ca se aude ceva de la roata.prima data am crezut ca este roata de rezerva dar cand m-am uitat am obs ca nu se misca , iar apoi mi-am dat seama ca se aude din fata, am citit forumul si am inteles ca poate sa fie de la vreun suport de motor....ma rog....sper sa nu fie nimic, si sa imi fi facut eu impresii gresite.

@zyx: am facut contractul si plata pe 16.01.2007 masina a ajuns in curtici chiar de ziua mea pe 12.03.2007 mai bine de atat chiar nu se putea.ma rog am avut ceva probleme pe care le-am mentionat in postul anterior, dar am fost fericit ca mi-am luat masina.acum am 900 de km.ca planuri de viitor, muzica, NEAPARAT, dar vreau sa gasesc o solutie pt consola aceea.as vrea sa o pastrez ca da bine acolo.din cate am inteles imi trebuie un splitter RCA, si ceva boxe.inca nu m-am hotarat unde sa le pun.Daca sa le pun in usi sau pe tava portbagajului.(avand in vedere mesterii romani).momentan trebuie sa imi revin financiar ca deh......a costat ceva RCA , Casco, inmatricularea, apoi ma ocup de muzica(nu mai suport ) iar dupa max un an incep sa ma uit sub capota.momentan sa fim sanatosi cu totii si sa facem cat mai multi kilometrii

PS: o sa revin cu poze saptamana asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari! Si... la multi ani! A durat cam jumatate din cat am asteptat eu pentru masina...

Fiecare cu nebunia lui, asa ca: spor la muzica si la modificari! Ura!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult pt urari si poate ne intalnim prin oras sa schimbam pareri, planuri de viitor si eventual o cafea sau bere fara alcool :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cea mai mare placere... Eu sunt tot negru, dar in 2 ushi... :) Si cam fac zgomot (bine, depinde cum merg...), dar cu sens :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adevaru e ca sta bine oricum la capitolul zgomot (sunet) stam bine cu stock.mie imi place la nebunie cum toarce motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adevaru e ca sta bine oricum la capitolul zgomot (sunet) stam bine cu stock.mie imi place la nebunie cum toarce motorul.

E de la rezonator... :) sub capota vei observa un tub de plastic negru, in partea stanga (daca esti "fata in fata" cu masina)... E, de la ala suna asa in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eh abea astept sa ii fac odata vreo 2000 de km sa vad si eu cum sta treaba pe la 4500-5000rpm, am impresia ca nu voi fii dezamagit :), judecand dupa comportamentul motorului pana la 3000 rpm.daca e poate ne vedem la intalnirea de duminica(asta daca ne trezim ca dupa cat am citit pe forum e pe la 11), mai schimbam niste pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut si eu rost de poze in sfarsit :Driver:.

p3uk2.th.jpg

p2hq0.th.jpg

p1qc1.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca actual posesor de polo 9n3 1.4benzina si viitor posesor de polo 9n3 gti. la ce sa ma astept? am facut un test drive si pe langa actuala masina , gti e o racheta :Driver:. ce consum are pe oras? ce probleme tehnice apar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari! intr-adevar e o racheta... mai racheta decat se crede a fi :( Consumul la mine este undeva intre 11,5 si 12 in oras (am soft si evacuare completa) la un mers normal plus ceva alergatura, ca, totusi este polo gti :( iar afara... depinde cum mergi, mai exact poti avea si consum de 6-7 daca mergi undeva la 80-90 (lol) sau ceva mai mare... Probleme... pai, de pa drumurile tarii se ajunge sa ai niste cloncanituri in partea din fata (cloncanituri care se datoreaza bucselor care sustin motor - multumim roadrunner pentru rabdarea de a descoperii asta. Acum depinde de cum si pe unde mergi cu masina - in functie de asta acele bucse fac probleme mai devreme sau ceva mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!