Jump to content

consum ulei?


XploD
 Share

Postare recomandată

Am citit ce scrie mai sus.Am tot motor AKL 1,6i pe un Golf IV din 1999. Am observat c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 307
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • abuwz

    12

  • SSRAZVAN

    11

  • alinradita88

    11

  • john_doe200616

    9

Se poate orice din pacate. Eu unul am acelasi motor si mananca ulei. Ma aproprii de 1l in jur de 10.000km, daca merg turat cu ea (afara in ture si oras la fel). Dar e absolut normal sa consume 1l pana in urmatorul schimb de ulei. Eu am avut Castrol 5w40 si mananca ceva mai mult. Am trecut pe Aral (atentie mare la aral la produsele contrafacute) si a mai scazut consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine, ci castrol 5W30, care se schimba la 15000km ,nu a consumat deloc ulei, si sm facut deja al doile-a schimb de cand am masina. numai ca il schimb la 10000km.

In carte scrie ca nu-i de speriat daca consuma pana la 1l la 1000de km. si ca e normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pana acum am completat 2 litrii de ulei...in 12mii de km ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine, ci castrol 5W30, care se schimba la 15000km ,nu a consumat deloc ulei, si sm facut deja al doile-a schimb de cand am masina. numai ca il schimb la 10000km.

In carte scrie ca nu-i de speriat daca consuma pana la 1l la 1000de km. si ca e normal.

asta inseamna 10 l la 10.000 km,adica faci schimbul de ulei de doua ori din mers! am citit si eu,dar nu cred ca e normal!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci eu, cu un consum de 1 litru la 15000 km m

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cam 800 ml la 10000 Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu am adaugat 100 ml dupa 7000 km.

As vrea sa stiu cati litri de ulei (sau subdiviziuni ale litrului) intra intre marcajele de min si max de pe joja (la 1.6 16v - AZD)?

Spunea cineva ca motorul de 2.0l 85kW ii mananca multicel ulei ... se pare ca asa sunt motoarele astea, toti posesorii se plang de consum ridicat la ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...din cate stiu eu...sub 1 l intre min si max!!! 3,2 l are baia,nu?

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu intrebam pentru ca dupa 7000km nivelul uleiului era cu 1/4 (din distanta intre min si max) mai sus de min. dupa ce am adaugat 100ml, nivelul s-a ridicat la 2/3 (mai mult de jumatate) peste min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut un calcul simplu ,si daca datele tale sunt corecte,reiese distanta dintre min si max ---- 240 ml!! imi vine greu sa cred!! si am calculat bine!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai calculat bine pentru o baie de forma regulat-paralelipipedica dar baia reala nu e chiar asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare la toata lumea. Am un A6 2,4i 170cp V6 30v, cod motor BDV. Am un consum de ulei de 0,5l/1000km......motorul merge normal nu scoate fum...nu raman pete de ulei sub el sau pe masca. Este normal ce se intampla? Daca are cineva de pe forum acest tip de motor.....rog sa-mi raspunda daca are aceleasi probleme.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....adica ai...5 !!!!! L la 10000km ?!?? pai sigur ca e cam prea mult. La cit iti consuma tu, practic, NU mai trebuie sa schimbi uleiul la 15000 pt ca deja l-ai inlocuit. Lasind gluma la o parte sigur e o problema de etanseitate pe vreundeva.

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect!! uita-te sa vezi daca picura pe undeva(poate nu e strans bine filtru de ulei)! este enorm de mult ...5l/10.000km! tu spui ca nu se vede nici pe masca nici sub el,nici nu scoate fum!! :Driver: e un fel de:nici usturoi n-a mancat,nici gura nu-i pute! :lol:

Eu zic sa mergi la service autorizat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate a omis un 0. nu cred ca exista vreo masina sa consume atata ulei... nici trabantul nu ia atata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...pai 0,5 l /10000 e ra foarte bine si aproape nici nu se observa pe joja!!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gresit la numarul de km...este intradevar 1000. In cartea tehnica tot 0,5l/1000km scrie. Dar mie totusi mi se pare exagerat. De aceea eram curios daca mai are cineva acest motor cu acest consum de ulei exagerat. Am cautat si pe net despre aceasta problema....si am gasit: http://www.tyresmoke.net/ubbthreads/showfl...06638 foarte ciudat.

Modificat de ilogic27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci,cum bine spunea un coleg de pe forum,tu faci schimbul de ulei din mers!! La 10-15000 schimbi numai filtru....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal. eu am avut la masina mea exact acelasi consum de ulei (dar motor 1.6) si nu scotea deloc fum (dar cam mirosea a ulei ars la toba), masina mergea super ok, tragea bine, consuma ca la carte. In final am ajuns sa refac tot motorul. Uzura bloc, simeringuri (chiulasa si motor) si segmenti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cati km avea masina???

In cartea tehnica scrie intr-adevar 0,5 l /1000 km dar in functie de stilul de condus (extrem). Eu nu cred ca la un mers normal (schimb in 2500-3000 ture) consuma mai mult de 0,5-1 l/10000km!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai, cartea aia tehnica cred ca are o eroare. ) 0,5/10000 e intr-adevar cam cit se pune (ca proportie) la motoarele in 2 timpi. Ceva e putred in Danemarca..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina are 220kkm. ideea este ca daca citesti cartea masinii complet, o sa observi ca la benzinare aspirate este admis pana la 1L/1000km de ulei dar asta in rodaj!!!

Apoi consumul de ulei nu mi este permis.

Acum dupa ce am refacut complet motorul, --a se vedea refacere completa motor-- nu mai papa gram de ulei. si de mers turat nu duce lipsa(4000rpm-140km/h, 6100rpm-200km/h)

Modificat de ili2k2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi despre care este vorba....are 145.000 km reali 100%.....greu sa cred ca este uzat deja motorul. De la cineva am inteles ca are racirea la supape pe ulei, si avand 30 de supape ....este explicabila arderea uleiului (poate este o prostie enorma...habar nu am ...nu ma pricep la motoare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am scapat de consumul de ulei. Era din cauza uleiului 5w-30 care l-au pus la revizie meseriasii de la Rombat Automobile din Bistrita(dealer VW). Am fost in Tg Mures la reprezentanta Audi si ei au spus ca nu este recomandat 5w-30 pt. motoare peste 120.000km....si l-au schimbat cu 5w-40 care este ceva mai gros. Am facut 500km si nu a disparut niciun gram de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!