Jump to content

Tuning Fabia


Vially
 Share

Postare recomandată

Da bine mai cani, merci, nu stiam ca se pot face si cele doua cadrane mici :D. Si nu pricep pt ce sa vb cu cei de la zexstar? I-am dat unui nene de acolo un mail acum o saptamana sa-l intreb ceva, nici azi nu am primit raspuns. Cum am schimbat singur 10 leduri, mai schimb 4. Cat dureaza? 10 minute? Dar asa am vrut eu, doar cele doua mari. Poate daca ma razgandesc, le fac si pe cele mici. Ma bucur ca iti place cum a iesit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 601
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bebeko

    143

  • saboteur

    47

  • Andrey_sxg

    44

  • b77eru

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Super arata ! Chiar ma gandesc si eu la ceva asemanator. :D

Dar am si o intrebare : daca tot ai dat jos ceasurile de bord , sigur ai vazut si cum sta prinsa sticla de la ceasuri. Este lipida , deci cam complicat de dat jos, sau este prinsa cu niste cleme de plastic asemanator cu O1 ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie cand va jucati cu LCD-urile....conectorii aia cauciucati...nu cred ca rezista la foarte multe operatiuni jos-sus.. :)

Bravo, saboteur. Neaparat si cele mici, si eventual fa-le ceva la acele alea...ca par anemice acum :(

;)

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bravo. a iesit misto, sunt sigur ca te-ai indragostit din nou de masina si abia astepti sa apuna soarele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da bine mai cani, merci, nu stiam ca se pot face si cele doua cadrane mici :rolleyes:. Si nu pricep pt ce sa vb cu cei de la zexstar? I-am dat unui nene de acolo un mail acum o saptamana sa-l intreb ceva, nici azi nu am primit raspuns. Cum am schimbat singur 10 leduri, mai schimb 4. Cat dureaza? 10 minute? Dar asa am vrut eu, doar cele doua mari. Poate daca ma razgandesc, le fac si pe cele mici. Ma bucur ca iti place cum a iesit.

Ai dreptate, dar nu este asa simplu de schimbat ledurile cadranelor de sus.Uitat-te la post #145,sa vezi care este problema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari!! Posteaza si schema electrica corectata, iar pe baietii de la zexstar nu-i mai deranja, am avut si eu un episod cu ei, lucreaza in marele stil romanesc.

Recomandarea mea, acum ca ai mana formata este sa schimbi totul in alb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa dai cromul jos. Eu sunt la a 2-a sau a 3-a vopsire a ramei cu diverse primere ca baza de vopsire, la mine fiind modificata si a inceput iar sa se exfolieze, de data sta insa cu tot cu crom (putin vizibil, dar eu stiu ca este acolo). Am reusit sa dau o parte din crom jos, se ia ca scotch-ul fasii, insa foarte greu. Nu am reusit sa-l dau jos total.

Singurul mod in care va rezista vopseaua este daca se da jos cromul. Si pentru asta ori se poate incerca cum am spus prin exfoliere, ori la polizor cu turatie mica si piatra dura ori prin atacare cu acid (a fost facuta pe vwvortex ). Eu am incercat cu un flex cu turatie mare si practic se incalzeste cromul si se dezlipeste de pe plastic, insa nu poate fi folosita procedura in felul acesta, foaia de crom facandu-se "broboane". Poate totusi ar merge cu flex-ul insa cu o piatra cu granulatie foarte mare, din aceea de luat vopseaua. Stiu ca 3M au o astfel de piatra, asemanatoare pietrei de mare ca textura.

Akebono,am reusit sa dau rama de chrom de pe masca;m-am gandit sa incerc sa curat chromul cu smirghel dupa care sa finisesz cu chit sprit si dupa aceea sa vopsesc.Ce parere ai???

Poti sa pui o poza cu masca ta sa-mi fac o idee?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum ti-am spus, incearca sa-l dai jos cu smirghel sau cu polizor mai bine (unul cu turatie nu foarte ridiata, poti incerca si cu flex, insa cu piatra, nu cu smirghel). Eu nu am reusit si ti-am povestit cum am incercat, este al naibii de dur si nu este un strat superficial. Calitativ este: jos palaria!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun si schema ledurilor dupa cum am gasit'o pe un site, nu e opera mea, si ma bucur, pt ca e exact pe dos, eu am pus initial ledurile dupa ea si nu au mers :Driver: , apoi am vazut ca polaritatea ledurilor e exact invers in realitate decat pe schema. :blink: Deci grosse scheisse. Cel mai bine, verificati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Saboteur, polaritatea ledurilor pe schema atasata e OK. Eventual polaritatea la puncetele de "sursa" reprezentata acolo e invers. Sau ai "citit" invers terminalele LED-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ma, intzelegi tu ce am vrut sa zic, a pus ala ledurile invers pe schema, si a scris + in loc de - si invers. Daca te uiti pe schema, ele sunt cu catodul in sus si anodul in jos (cele de pe cadrane la care am schimbat eu), in realitate ele sunt invers pe placa.

@BogMW - pai nu ma bag peste "opera" unora, am facut corecturile in scris :P, cine nu stie romanejte...ghinion! Nici eu nu stiu germana :)

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cer o parere ?! sa dau jos folia de pe geamurile din fata pentru a nu avea probleme cu politia?!

Am pe masina folie, aplicata pe luneta,fata,spate;nu sunt omologate RAR.din cate stiu eu RAR-ul omologheaza doar luneta si spatele in nici un caz fata;Avand in vedere ca de la 1 decembrie intra in vigoare noul cod rutier,ce-ma sfatuiti sa fac cu folia aplicata pe geamurile din fata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata Akebono,am terminat operatiunea cu masca.A durat relativ mult si a fost foarte migaloasa...dar inn final eu zic ca a iesit bine.Am sa postez o poza sa-mi spui cum a iesit!

In ceea ce priveste folia(de pe geamurile fata) ,am dat-o jos pentru ca nu vreau sa am probleme cu politia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil este o decizie luata din cauza costurilor - daca dam la o parte acest factor ar arata mai bine fara emblema vopsita in negru. (adica o masca care sa nu contina din start emblema).

Arata f bine in rest si e bine proportionata.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil este o decizie luata din cauza costurilor - daca dam la o parte acest factor ar arata mai bine fara emblema vopsita in negru. (adica o masca care sa nu contina din start emblema).

Arata f bine in rest si e bine proportionata.

da este adevarat;daca optam pentru o masca fara emblema,cu siguranta costa mai mult.Emblema care ai vazut-o nu este vopsita,ci este lipit peste ea un capac negru de la Milotec.

As fi vrut sa arate asa;vezi poza, dar din pacate ...?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte negru frate, zici ca-i masca lu darth vader :hainoroc:

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai bine mai cani, vorbim o gramada despre metoda in care vei proceda, iti povestim ce am aflat noi prin proprie experientza sau prin timpul alocat cu cititul experientei altora si tu vii jap-jap ne lipesti o poza si nu ne spui nimic despre cum ai procedat :). Pai treaba este asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat masca jos ,asa cum mi-ai spus tu.Am scos rama de chrom am curatat-o cu un cutit ascutit (mai precis am desprins chromul,la fel cum ai jupoi pielea arsa de soare).Aceasta operatie mi-a luat cam 3 ore.(iti trebuie rabdare).Asfel a ramas efectiv plasticul care l-am degresat cu solutie de geamuri dupa care l-am suflat cu sprit chit pentru aderenta.L-am vopsit cu un spray negru mat luat din Vitan si peste emblema originala Skoda am aplicat prin lipire un ornament ABS de la Milotec.(gasesti daca vrei si de carbon).Cam asta a fost tot......merci inca odata pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit Mos Nicolae......:D

Ce am facut eu (deocamdata) intra la capitolul Semi-Tuning Audio:

- cd player JVC (culori exact ca si bordul - da bine :D )

- boxe HERTZ Dieci DCX 165 - pe spate 120w peak power 60w continuous program power

- boxe HERTZ Dieci DSK 165 - pe fata 160w peak power 80w continuous program power

Sunt impresionat de calitatea boxelor HERTZ si le recomand tuturor entuziastilor in materie de audio.

Efectiv bubuie toata masina, mi e mila sa dau prea tare ca imi vibreaza toate in masina.

Montajul a fost facut la cele mai bune firme de tuning audio din Cluj, zic eu . Mai dificila a fost montarea boxelor pe fata, pt ca trebuie desfacuta practic fata usii, si adaptate niste tuburi de bass, deoarece montarea boxelor direct pe cadrul metalic e imposibila din lipsa de spatiu

Pe spate am optat pentru montajul boxelor pe placa portbagajului. Locul de montare oferit din fabrica e mult prea mic pentru a monta ceva care sa sune cat de cat. Insa in varianta aleasa de mine boxele folosesc toata incinta portbagajului pentru bass, lucru care se aude :) .

P.S. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

Pe spate am optat pentru montajul boxelor pe placa portbagajului.

...

P.S. :unsure:

Incearca sa le camuflezi cumva sa nu se vada de afara, din pacate sunt foarte usor de furat de acolo :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boxele din fata nu le pot poza ca sunt camuflate :( .

La cele din spate si player-ul JVC o sa fac niste poze sa le postez.

Va dau linkul unde puteti sa dati o geana peste ele http://www.hertzaudiovideo.com/default_en.htm

Sper sa nu am vreo surpriza de la hoti, pt ca boxele sunt chiar discrete.

Ce mi-a placut mult este stickerul Hertz pe care l-am lipit pe parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boxele din fata nu le pot poza ca sunt camuflate :unsure: .

La cele din spate si player-ul JVC o sa fac niste poze sa le postez.

Va dau linkul unde puteti sa dati o geana peste ele http://www.hertzaudiovideo.com/default_en.htm

Sper sa nu am vreo surpriza de la hoti, pt ca boxele sunt chiar discrete.

Ce mi-a placut mult este stickerul Hertz pe care l-am lipit pe parbriz.

MIP,niste preturi ne spui si noua?

M-ar interesa cat au costat boxele din fata si daca sunt montate in locul celor originale?

Modificat de cani
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!