Jump to content

Tuning Fabia


Vially
 Share

Postare recomandată

  • Replies 601
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bebeko

    143

  • saboteur

    47

  • Andrey_sxg

    44

  • b77eru

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

Super tari farurile alea. Pacat insa de becuri...preferam ceva cu lumina alba. Insa presupun ca sunt vreo 5-6ooE sau chiar mai mult asa ca raman cu impresia buna si atat. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tari farurile alea. Pacat insa de becuri...preferam ceva cu lumina alba. Insa presupun ca sunt vreo 5-6ooE sau chiar mai mult asa ca raman cu impresia buna si atat. :wub:

Sunt vreo 200 eur pe ebay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din colegii posesori de hajtepeuri, cine ma ajuta cu o poza a bordului cu toate becurile (indicatoarele) aprinse (in primele secunde cand se pune contact)? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt vreo 200 eur pe ebay.

Marfa, marfa...la banii aia parca m-ar tenta. Numai ca pretul se mareste cu becurile (ca doar nu le pot lasa pe cele cu lumina galbuie)...Oricum fata de 600E cam cat ma gandeam eu e superbine. Prin RO or fi comercializate...... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa imi inlocuiesc si eu pinii pt blocarea usilor cu unii cromati. Din ce am gasit pe forum legat de operatiunea aceasta, am inteles ca trebuie rotiti 180 de grade, dar pana la urma in ce sens? Orar pt usile fata si invers pentru spate? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Pinul are un mic canal exterior care sta in mod normal spre "in afara". Trebuie rotit spre "inauntru" in orice directie (180 grade) si apoi tragi in sus de el.

Un mic tutorial (inclusiv coduri) gasesti pe http://skodafabia.info, sectiunea Downloads.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bebeko, am vazut ca ai schimbat ledurile la bord, si desi am vazut ca le'ai schimbat la zexstar te intreb, poate stii totusi: in afara de leduri, ti-au schimbat si rezistentele de alimnetare? pt ca dupa cum se stie ledurile verzi merg la 2V, iar cele albe pe la 3,3. As fi interesat cu ce valori au inlocuit rezistentele, daca ai idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:coolpics:, inseamna ca tineam eu minte gresit, reformulez intrebarea pt b77eru

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este au pus 2 rezistente din cate imi amintesc la ledurile din butoanele de asr si dezaburire pentru ca mergeau la 12v (cele de deasupra casetofonului). le-au pus pe 3v prima data, ca la octavia si de fapt mergeau pe 12v caci s-au ars intr-o secunda. au pus 2 rezistente dar nu mai stiu de cat erau. nu am vrut sa ii sacai, stii cum e cand te duci la doctor si il intrebi de toate: "da medicamentul ala de ce e asa? pot sa iau altul?" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in afara de leduri, ti-au schimbat si rezistentele de alimnetare? pt ca dupa cum se stie ledurile verzi merg la 2V, iar cele albe pe la 3,3. As fi interesat cu ce valori au inlocuit rezistentele, daca ai idee

I=U/R ; R=U/I , I=10mA,pt u(led)=2v si I(led)=10mA >>R=U(rezistenta)/I(led)=10v/0,01A=1000ohm=1kohm

uite si un pdf cu caracteristici la toate ledurile,in functie de forma ledului,dimensiuni si culoare(parca),gasesti curentul absorbit de led si tensiunea la care se aprinde ledul,si cu formula de mai sus faci calculul.

Modificat de marian_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merci, teoria o cunosc si eu, cu practica ma interesa :). Alea de la ASR si dezaburire stiu ca sunt la 12V, dar nu intentionez sa le schimb, la alea din bord e buba, pt ca cele verzi originale merg la ~2V, iar cele albe in general la 3,3V/20mA, deci ca sa se aprinda, trebuie modificate valorile rezistentelor. O sa incerc sa vad pe unde sunt plasate.Mai sapam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saboteur ce pot sa-ti spun este ca eu mi-am schimbat ledurile (doar de la acele indicatoare) cu unele rosii tot la baietii de la Zextar.

Cu cele 4 leduri de la turometru,respectiv vitezometru,nu a fost nici o problema deoarece se monteaza cate 2 pentru fiecare "ac",in locul celor existente.

Problema a fost cu cele de temperatura respectiv benzina(acolo sunt 4 leduri care lumineaza atat acele cat si cadranele)...au montat doua leduri rosii pentru ace,care sunt mult mai puternice decat ledurile verzi originale,le-au izolat asfel incat lumina sa se reflecte doar pe ace,iar celelalte 2 leduri originale,au fost inlocuite tot cu leduri verzi dar mai puternice.

nu stiu daca ledurile albe functioneaza la aceiasi tensiune ca cele rosii? in cazul in care tensiunea difera trebuie montate 2 rezistente cate una pentru fiecare led.Valoarea rezistentelor trebuie calculata.Apeleaza la Sorin sau Dani de la Zextar,si te vor ajuta cu siguranta!

Am sa pun in curand si niste poze sa vezi cum au iesit ceasurile mele de bord.

Succes!

E nu , din pacate Saboteur nu este vorba despre mine ci de b77eru . Eu as vrea doar sa-mi pun acele inele cromate pe ceasurile de bord de la Milotec. Dar mai multe despre ce te intereseaza uite aici : http://vwforum.ro/index.php?showtopic=18497

bebeko ti-ai montat inelele cromate?

daca vrei pot sa-ti spun eu cumle poti pune singur!

Asa arata ale mele

Modificat de cani
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns. Intr-adevar ledurile albe merg la o tensiune mai mare, deci ar trebui reduse rezistentele. Ledurile rosii merg la aceeasi tensiune cu cele verzi, se pot pune fara probleme. Doar cele albastre si albe merg la peste 3V. Nu vreau leduri mai puternice, la mine si asha dimmerul e pe minim, ma deranjeaza lumina si culorile "tari" (roshu, albastru)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haideti domnilor cu modificari :blink:. niste stopuri lexus, un eleron, un bebe la bord, nimic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un eleron as vrea sa-mi pun ,dar nu stiu pe care sa-l aleg.

Cel de la Milotec,sau cel de la Auto Styl?

da-mi o sugestie B77eru!

Mai am o intrebare;manerele interioare de usa de la Fabia se potrivesc la un Seat Cordoba din 2000?

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar autostyl-janko. nu am vazut poze cu masina ta. trebuie macar sa ajungi la o intalnire duminica, sa o vad pe zi ca nu mai ajung in piata alba-iulia dupa cate vad. intotdeauna apare cate ceva. in schimb duminica sunt liber.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si eu m-am gandit la AutoStyl,dar nu la modelul WRC,care l-ai postat tu ,ci la cel clasic.

Trebuie sa-ne intilnim sa-ti dai si tu o parere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!