Jump to content

Bulgaria


GicuP
 Share

Postare recomandată

Este atat de umflat litoralul bulgaresc ... Va spun ce inseamna "all inclusive " la 4* in Bulgaria: 2 sticle de apa, 2 sucuri si o cafea.

Sa nu se confunde All Inclusive cu Bufetul Suedez. Primul inseamna sa mananci cat vrei si cand vrei.

Bufetul Suedez este doar la Mic dejun, Pranz si cina iar in rest ciu-ciu.

Probabil ca au fost niste investitii masive in ultimii 2 ani , pt ca la ei privatizarea a fost mai accelerata, dar oamenii si tara in general este mult sub Romania. La noi s-a dat spaga si acum hotelierii isi scot parleala.

Spunea cineva mai sus ca Turcia este mult peste Bulgaria d.p.d.v al serviciilor: ASA ESTE. Exista niste complexuri superbe gen Magic Life unde ai totul. Pacat ca este mai departe si mai sunt si bum-bum.

Se vede oricum civilizatia din Croatia si chiar Grecia.

Parerea mea:

1) Croatia

2) Grecia ( daca mergi in insule e superb )

3) Turcia

4) Bulgaria

P.S. Merita oricand si o fuga la Mamaia sau Neptun de dragul vremurilor trecute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam nasoala situatia... Stie cineva cum pot face sa-mi iau arma de vanatoare cu mine in Bulgaria? Macar un pistol cu alice... Nu e gluma!

Mai, ai pasiuni ascunse si nu le-am aflat eu? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este atat de umflat litoralul bulgaresc ... Va spun ce inseamna "all inclusive " la 4* in Bulgaria: 2 sticle de apa, 2 sucuri si o cafea.

Sa nu se confunde All Inclusive cu Bufetul Suedez. Primul inseamna sa mananci cat vrei si cand vrei.

Bufetul Suedez este doar la Mic dejun, Pranz si cina iar in rest ciu-ciu.

Probabil ca au fost niste investitii masive in ultimii 2 ani , pt ca la ei privatizarea a fost mai accelerata, dar oamenii si tara in general este mult sub Romania. La noi s-a dat spaga si acum hotelierii isi scot parleala.

Spunea cineva mai sus ca Turcia este mult peste Bulgaria d.p.d.v al serviciilor: ASA ESTE. Exista niste complexuri superbe gen Magic Life unde ai totul. Pacat ca este mai departe si mai sunt si bum-bum.

Se vede oricum civilizatia din Croatia si chiar Grecia.

Parerea mea:

1) Croatia

2) Grecia ( daca mergi in insule e superb )

3) Turcia

4) Bulgaria

P.S. Merita oricand si o fuga la Mamaia sau Neptun de dragul vremurilor trecute

da.

eu nu pot sa inteleg cum intr-o tara in care jecmaneala si hotia este naturalizata, serviciile pot fi minunate.

nu dati cu rosii in mine, dar ceva e putred aici. nu se leaga. :offtopic:

probabil ca totul se reduce la a fi mai ieftin...

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, Bulgaria e OK;am fost anul trecut la Albena iar anul asta merg la Nisipurile de Aur.Sa va spun cateva chestii care mi-au placut mie:

-locuri de joaca pt.copii(cei care cauta distractii de alt gen nu prea au ce cauta, din cauza ca nu sunt)Recomand celor care se duc cu copiii,

-curatenie impecabila:imi era rusine sa arunc chistocul de la tigara pe jos, plus ca pe plaja nimeni nu manca seminte, pepene si alte prostii;ca o paranteza trebuie sa va spun ca intr-o zi dupa o scurta ploaie, am vazut un bulgar pe aleea comerciala care aduna apa dintr-o mica baltoaca cu farasul si galeata,

-localuri foarte frumoase cu mancare buna, relativ ieftina(programul artistic se termina la ora 23)

-camere de hotel frumoase si cel mai important ,nu pute a igrasie.

Una peste alta la noi nu vezi asa ceva.Nu pledez pentru Bulgaria in defavoarea Turciei sau Greciei, dar la conditii si servicii ne dau lectii noua romanilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, ai pasiuni ascunse si nu le-am aflat eu? :blink:

Am permis pentru tot, stai linistit. Chiar mi-as lua macar pistolul cu mine. Nu stie nimeni nimic referitor la regimul armelor si munitiei de acolo? Vreau sa am ceva siguranta sub scaun :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrucat am fost unul dintre carcotasii acestui topic, revin cu un fragment dintr-un articol publicat in presa care ar explica ceea ce nu intelegeam vis-a vis de relatia spaga peste tot- servicii bune pe litoral.

"CIND SI CUM AM PIERDUT RAZBOIUL CU BULGARII

Privatizarea in turismul bulgaresc a inceput in 1993, nu dupa 2000, ca in Romania. Mai mult decit atit, investitorii bulgari au intrat in asociere cu tour-operatori de renume – cum ar fi de pilda cei germani, TUI sau Neckerman – care au oferit nu numai consultanta, ci si bani pentru investitii.

Mai exact, tour-operatori de renume din turismul mondial au dat bani pentru investitii in turismul bulgaresc, fie in modernizarea hotelurilor existente, fie in construirea unor hoteluri noi, in baza proiectelor lor. Ulterior, „creditul” s-a achitat prin prestarea de servicii turistice catre tour-operatori, iar bulgarii au inceput sa cistige copios de pe urma infrastructurii turistice astfel constituite. In Romania, procedeul a fost aratat cu degetul, spunindu-se ca nemtii au cumparat hotelurile bulgaresti, un singur hotel de pe litoralul nostru optind pentru acest tip de colaborare cu un tour-operator cunoscut.

Cel mai mare cistig al bulgarilor e ca nemtii au adus turisti straini. Pentru ca au avut unde, majoritatea hotelurilor de pe litoralul bulgaresc capatind, dupa reteta nemteasca, trei, patru si cinci stele, la standarde mondiale, cu servicii atractive si preturi rezonabile. La noi, baza de turism estival o constituie hotelurile de doua si trei stele, neatractive pentru straini, hotelurile de patru si cinci stele fiind exceptiile care confirma regula unui turism romanesc „pentru saraci”.

Cu toate aceste diferente, preturile practicate de hotelierii de pe litoralul romanesc sint egale sau, uneori, chiar mai mari decit cele practicate de bulgari, iar diferenta uriasa dintre calitatea serviciilor ne descalifica de-a dreptul. "

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma anularii festivalului Monsters of Rock din Varna (primarul voia sa le interzica rockerilor sa bea alcool, asa ca s-a anulat de la sine) am decis sa renunt la Bulgaria anul asta. Asa ca Grecia, here I come.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Inteleapta alegere ai facut..!

Poate sa fie si gratis,eu nu m-as duce in Bulgaria"la mare" nici picat cu ceara..

Numai cind ma gindesc la ce jepcari sunt gradinarii si-mi trece!!

Vecinii nostri..m-as lipsi cu placere de o asa vecinatate cu cineva!

Poate sunt putin dur,dar eu nu-i am la ficati deloc.

Sanatate la toti!

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luigi, aici exagerezi. La litoralul bulgaresc este foarte tare frate.... :D . Sunt investitii straine si nu-s bulgarii pe care-i stii tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luigi exagerezi " exagerat " de tare, eu zic sa te duci mai intai si dupa aceea sa mai vorbesti. Ti-o spune unul care a fost 2 ani la rand si s-ar mai duce fara niciun dubiu!!! Si daca ca ei sunt jepcari atunci romanasii nostri cum sunt, profesori in jepcareala?

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este adevarat,nu am fost..

Numeam jepcari nu lucratorii de acolo(am inteles ca aproape toate hotelurile de pe acolo au management german,ceea ce spune totul) ci politia lor,carora le arde numai de spagi.

Degeaba este raiul pe pamint acolo daca pina acolo dau de niste golani peste tot!

Exact cum ni s-a dus si noua vorba peste tot ca suntem hoti(din cauza unor ciorditori..),cam asta-i sentimentul pe care il am eu despre ei.

Dar asta este parerea mea,repet,si eu am auzit numai lucruri bune despre litoralul lor..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am intors sapt. asta din Albena (Bulgaria). Totul a fost super OK. Mentionez ca am vazut destule tari prin Europa.

Am avut emotii la drum (varianta Giurgiu), caci mai traversasem de 2 ori Bg spre Grecia si stiam cum e cu spagarii de politai, dar totul a fost normal si bine. Pe ruta sptre Varna nu am intalnit nici o provocare. Drumul e destul de liber si au vreo 80Km de autostrada (A2).

Mai mult m-au dezamagit romanii caci m-au taxat cu 1mil. la iesire si 600mii la intrare in Ro. La Bg si la intrare si la iesire m-a costat cate 6Euro.

Statiunea Albena m-a impresionat prin curatenie dotarile hotelurilor si calitatea serviciilor. Atentie, aprecierile sunt comparabile cu Ro. Daca compar cu alte tari atunci pot remarca doar raportul f. avantajos calitate/pret. La hotelul de 3 stele, unde am sta eu, aveam piscina (de copii si adulti, sezlonguri incluse) mic dejun inclus, parcare, curatenie zilnica. Totul la 385Euro pt. 7 nopti pt. o camera. Rezervarea am facut-o online prin albena.bg si a functionat fara probleme.

Bulgarii din zona turistica (receptii, magazine etc) sunt mult mai bine instruiti in rel. cu clientii. Chiar daca nu vorbesc toti En stiu sa se poarte si sa fie la dispozitia clientului (in Romania atitudinea asta n-o sa sa fie prea curand adopatata).

Toata statiunea mi s-a parut foarte bine organizata si n-au fost probleme de nici un fel (eram suspicios legat de furtul de masini).

Plaja e net superioara celei romanesti. NU exista gunoaie in nisip. Sunt umbrelute si sezlonguri dar langa mare se poate sta si cu cearsaf (pt. cei cu copii). Apa este mai curata. Parca e alta mare si nu Marea Neagra.

Mancarea la restaurante/terase e ieftina comparativ cu alte tari.

O masa pt. o persoana, fara chestii sofisticate, poti sa o obtii pe la 10-15 leva (~5-7Euro).

Per total sunt multumit. Nu cred ca puteam aveam un concediu la mare mai ieftin la aceleasi conditii.

Modificat de abogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unu iti recomand pe viitor sa folosesti vama Silistra de la Calarasi(treci cu bacul)!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai anumite detalii semnificative pentru care recomanzi Silistra? As vrea sa ma informez si eu, pentru ca peste doua saptamini voi trece Dunarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti spune, va rog, ce taxe se platesc la ei ?

Voi pleca pe 25 in Albena si vreau sa ies pe la Vama.

Thnx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iesi pe la Vama nu platesti decat 6 euro...4 euro o vigneta si 2 euro nu stiu ce reprezenta... :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 ron la noi

2 euro ecologizare

4 euro taxa de drum 1 saptamana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai anumite detalii semnificative pentru care recomanzi Silistra? As vrea sa ma informez si eu, pentru ca peste doua saptamini voi trece Dunarea.

Avantajul trecerii in Bulgaria pe la Silistra consta in faptul ca vama e aproape goala, drumul e ceva mai scurt prin Bulgaria, nu se plateste decat taxa de 300 de mii la trecerea cu bacul si cativa euro vigneta si dezinfectarea la bulgari. Dezavantajele insa sunt mai multe: drumul pana la bac este in lucru pe o portiune de cativa km, astepti cateva minute minute la bac (in functie de noroc) si duty-free-ul e relativ slab aprovizionat.

Un sfat pentru cei care merg la mare in Bulgaria: mai bine platiti parcarea cativa leva decat sa lasati masina pe cine stie unde si sa v-o ridice politia. Amenda e destul de mare si sansele sa va ridice masina asemenea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alte inf. utile:

In intrarea in Albena sunt bariere unde se emite un card si cand se iese se preda cardul si se plateste o taxa.

Eu la hotel am avut asigurata parcarea si am platit o taxa de cca 5leva. Mi s-a dat un ecuson cu care am putut sa ies si sa intru nelimitat pe durata sejurului fara sa platesc nimic la barierele de la intrarea in Albena.

In interiorul statiunii nu am avut nici o problema cu parcarea in diverse locatii. Am folosit spatiile special amenajate si nu am mai platit costuri suplimentare.

Modificat de abogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am fost eu, barierele erau ridicate si se circula fara carduri si alte prostii :( Cand a bagat asta cu cardu`? Zi-mi ca mai am 1 saptamana si plec in Albena.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

KLF eu am platit 20RON la bac in mijlocul lui iulie!!

Prefer Silistra pentru ca evit litoralul romanesc si implicit aglomeratia si tot odata drumul in lucru!!

Am facut prin Silistra cca 260 Km fata de cei cca 360 Km prin Vama Veche iar prin Giurgiu sunt cca 300 km plus taxale nesimtite de la noi(auzi taxa de tranzit asta in conditiile in care poti folosi centura si ocoli Giurgiu :( )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Albena eu am fost in perioada 1-8 august si barierele functionau.

O completare legat de traseul prin Giurgiu. Distanta Bucuresti-Albena prin Giurgiu este de 294km. Tinand cont de conditiile de trafic lejere pe care le-am avut cred ca este cea mai rapida si lejera varianta. E drept si cea mai scumpa!

Prin Vama ar fi cca 356km din care o parte pe drum in lucru.

Prin Silistra ar fi 260km (mie din calcule imi ies 247km) si zona de traversare cu bacul.

Modificat de abogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun si zi-mi si cat costa. Iei cardul si ? Cat costa, unde platesti etc... Detalii baieti :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci la intrare in Albena primesti card si la iesire il predai si platesti (chiar la bariere sunt gheretele...deci de la geamul masinii se opereaza). Nu stiu cat se platea caci eu am avut permis de la hotel. O sa intreb un prieten care a vizitat si daca aflu ceva concret iti spun.

Modificat de abogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept cu deosebit interes :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!